دیفای (DeFi)

دیفای (DeFi) چیست : یکی از روش‌های پرداخت ارزی استفاده از ارزهای دیجیتال معتبر است. دیفای یا Decentralized Finance که به امور مالی غیرمتمرکز ترجمه شده است ، یکی از مهم‌ترین بخش‌های بازار کریپتوکارنسی و فناوری بلاک‌چین است. کاربران به لطف دیفای می‌توانند هرگونه خدمات مالی را بدون واسطه انجام دهند. در حقیقت، کاربران می‌توانند بدون نظارت یک نهاد نمرکزی مانند بانک، معاملات همتا به همتا (Peer-to-Peer) را انجام دهند. اگر قصد دارید بر روی پروژه‌های defi سرمایه‌گذاری کنید، قبل از هرچیز باید با ویژگی‌های آن آشنا باشید. امروز در این مطلب، قصد داریم دیفای را مورد بررسی قرار داده و بهترین فرصت‌های آن را نیز به شما معرفی کنیم، پس تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.
فهرست مطالب:

DeFi چیست؟

شاید از خود بپرسید که پروژه DeFi چیست و یا این‌که DeFi در ارز دیجیتال چیست؟ فایننس غیرمتمرکز که به اختصار به آن DeFi می‌گویند، یک تکنولوژی مربوط به امور مالی است که مبتنی بر دفتر توزیع مشابه در ارزهای دیجیتال فعالیت می‌کند. کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC)، برای موسسات مالی متمرکز مانند بانک و کارگزاری (بروکر) قوانینی را تعریف کرده است. در این نوع از سرویس‌های مالی، کاربران برای دسترسی مستقیم به دارایی خود به یک نهاد مرکزی وابسته هستند. سیستم DeFi با فراهم کردن یک صرافی دیجیتال همتا به همتا، این مشکل موسسات مالی متمرکز نظیر بانک‌ها را از بین برد.

لیست ارزهای دیفای

دیفای کمیسیون دریافتی بانک‌‌ها و دیگر موسسات مالی نظارت‌کننده در سیستم پرداخت را حذف می‌کند. در واقع، افراد می‌توانند با ارزهای دیفای را در یک کیف پول دیجیتالی امن ذخیره کرده و یا در عرض چند دقیقه آن را انتقال دهند. هر فردی که به اینترنت پرسرعت دسترسی داشته باشد، قادر است ارزهای DeFi را خریداری کند. ارز دیجیتال دیفای از 3 عنصر اصلی استیبل کوین (رمزارز با ثبات)، نرم‌افزار و سخت‌افزارهای مورد نیاز تشکیل شده است. زیرساخت‌هاو قوانین مربوط به  ارزهای دیجیتال DeFi به سرعت در حال اصلاح و تقویت هستند.

مقایسه سیستم مالی متمرکز و دیفای

دیفای با سیستم سنتی متمرکز نظیر بانک‌ها تفاوت دارد. در هر دوی آن‌ها را مختصرا توضیح داده و تفاوت‌های آن‌ها را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

سیستم مالی متمرکز

پول در سیستم مالی متمرکز در بانک یا موسسات واسطه نگه‌داری می‌شوند. کاربران برای انتقال پول باید به این موسسات مبلغی را به عنوان کارمزد پرداخت کنند. تراکنش‌های مربوط به کارت‌های اعتباری نیز بانک‌های پذیرنده ارسال شده و اطلاعات مربوط به کارت در شبکه کارت‌های اعتباری ارسال می‌شود. این شبکه مبلغ را تایید کرده و یک درخواست پرداخت به بانک ارسال می‌کند. هر کدام از سرویس‌های بانک، مشمول پرداخت هزینه می‌شود و به طور کلی، بازرگانان و مردم برای استفاده زا خدمات سیستم‌های مالی متمرکز باید پول پرداخت کنند.

علاوه بر این، تمام عملیات مربوط به تراکنش‌های مالی، وام و خدمات بانکی معمولی تحت نظارت یک نهاد مرکزی نظیر بانک مرکزی خواهند بود.

سیستم مالی غیرمتمرکز

سیستم مالی غیرمتمرکز، واسطه‌های بانکی را حذف کرده و به مردم، تاجران و کسب و کارهای مختلف این امکان را می‌دهد تا تراکنش‌های مالی خود را در بستر تکنولوژی همتا به همتا انجام دهند. دیفای برای تقویت شبکه از پروتکل‌های امنیتی و ارتباطی و بهینه‌سازی نرم‌افزاری و سخت‌افزاری استفاده می‌کند. هرکجا که امکان دسترسی به اینترنت باشد، کاربران امکان قرض‌دادن، وام گرفتن یا خرید و فروش ارزهای دیجیتال را دارند. این قابلیت از طریق دیتابیس توزیع شده دیفای امکان‌پذیر است. این دیتابیس داده‌های مربوط به کاربران را جمع‌آوری کرده و با استفاده از یک مکانیزم اجماع، داده‌ها را پردازش کرده و احراز هویت را نیز انجام می‌دهد.

در حقیقت، مهم نیستید شما کی هستید و یا کجای کره زمین زندگی می‌کنید، با استفاده از این سیستم می‌توانید عملیات بانکی را بدون وجود واسطه انجام دهید. اپلیکیشن‌های DeFi نیز به کمک کیف‌پول‌های دیجیتالی قدرتمند و امکانات معاملاتی پیشرفته، اختیار کنترل پول کاربران را به طور کامل به خودشان واگذار می‌کنند. البته باید به خاطر داشته باشید که دیفای به طور 100 درصد هم خودمختار نیست. اسامی کاربران به تراکنش‌ها ضمیمه نمی‌شود اما  ردیابی آن‌ها برای ارگان‌های که به شبکه دسترسی دارند مانند دولت یا قوه‌قضاییه امکان‌پذیر است.

پروژه‌های دیفای

بهترین ارزهای دیفای

سیستم‌ دیفای از تکنولوژی بلاک‌چین استفاده شده در ارزهای دیجیتال بهرمند است. بلاک‌چین یک دفتر کل یا دیتابیس امن و توزیع شده است. اپلیکیشن‌های dApps برای راه‌اندازی بلاک‌چین و مدیریت تراکنش‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. در بلاک‌چین، تراکنش‌ها در یک بلاک (Block) ذخیره شده و سپس توسط کاربران دیگر تایید می‌شوند. اگر اعتبارسنج‌ها بر سر یک تراکنش توافق داشته باشند، بلاک بسته شده و سپس رمزنگاری می‌شود. پس از آن، یک بلاک دیگر ساخته شده و داده‌های مربوط به بلاک قبلی را در خود ذخیره می‌کند. هر کدام از بلاک‌ها به صورت زنجیروار به یکدیگر متصل می‌شوند، بنابراین نام بلاک‌چین یا همان زنجیره بلاک را بر روی آن گذاشته‌اند.

اطلاعات بلاک قبلی به هیچ وجه قابل تغییر و دستکاری نیست، به همین دلیل، بلاک‌چین از امنیت بسیار بالایی برخوردار است و به طبع آن دیفای نیز در مقابله هرگونه نفوذ در امان خواهد بود.

دیفای ارز دیجیتال

پروژه‌های DeFi ارزهایی دیجیتال بسیار ارزشمندی هستند که پتاسیل رشد و افزایش قیمت بسیار بالایی دارند. ارزهای دیجیتال دیفای مزایا و معایبی دارند که در ادامه به بررسی برخی از آن‌ها خواهیم پرداخت.

مزایای دیفای

 • سیستم‌های مالی غیرمتمرکز به کاربران این امکان را می‌دهد تا از سراسر جهان، به راحتی پول و دارایی‌های خود را انتقال دهند.
 • سرمایه‌داران می‌توانند در بستر دیفای کسب درآمد کنند.
 • پروژه‌ها و ارزهای دیجیتال DeFi از امنیت بسیار بالایی برخوردار هستند.

معایب دیفای

 • شرکت در برنامه‌های دی فای و درک پروتکل‌های آن کمی دشوار است.
 • امکان جعل و کلاهبرداری در آن زیاد است.
 • رمزارزهای دیفای دچار نوسانات شدید می‌شوند.

ارزهای دیفای کدامند؟

پروژه های defi

سرمایه‌گذاری بر روی ارزهای دیفای در بسیار از مواقع پرسود خواهد بود. به طور کلی به هر شبکه‌ای که امکان انجام معاملات بدون واسطه را در اختیار کاربران قرار دهد، پروژه دیفای گفته می‌شود. طبق سایت DeFi Llama با وجود بازار ریزشی، پول بسیار زیادی در پلتفرم‌های دیفای در گردش است. در ادامه فهرستی از لیست ارزهای دیفای را با یکدیگر مرور خواهیم کرد.

لیست ارزهای دیفای

پروژه‌های زیادی در بازار کریپتوکارنسی وجود دارند که دارای توکن و یا ارز دیجیتال defi هستند. در ادامه فهرستی از 10 ارز دیجیتال حوزه DeFi را به شما معرفی خواهیم کرد.

 • چین لینک (Chain Link)
 • سوشی سواپ (Sushi)
 • یونی یواپ (UNI)
 • آوه (AAVE)
 • لوپرینگ (LRC)
 • میکر (MKR)
 • پنکیک سواپ (CAKE)
 • لیدو (LIDO)
 • کرو (CURVE)
 • ونوس (VENUS)

بهترین ارزهای دیفای

ارزهایی DeFi در سال‌های اخیر رشد بسیار خوبی را تجربه کرده‌‌اند. در بسیاری از مقاطع، سهم بازار از ارزهای دیفای بیشتر از بیت کوین بوده است. براساس داده‌های سایت DeFi Llama، اتریوم بهترین شبکه دیفای است. بایننس اسمارت چین در جایگاه دوم قرار دارد و ترون، اولانج، سولانا، پالیگان، اپتیمیسم در رده‌های بعدی قرار دارند. اتریوم با اختلاف بسیار به نسبت رقبا در صدر جدول میزبانی از پروژه‌های دیفای قرار دارد. در حال حاضر، 546 پروژه دی فای بر روی بلاک‌چین اتریوم راه‌اندازی شده‌اند.

سرمایه گذاری در دیفای

اگرچه توجه کاربران به بازار رمزارزهای defi به نسبت قبل کمتر شده است اما هنوز هم بیشتر از بازارهای سنتی بازدهی دارد. سرمایه‌گذاری بر روی ارزهای DeFi نیازمند مطالعه و تحقیق بر روی بلاک‌چین دیفای است. هرچقدر بلاک‌چین ارزان‌تر، سریع‌تر و ایمن‌تر باشد، آینده آن ارز روشن‌تر است. البته، به خاطر داشته باشید که سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال همواره ریسک‌های خاص خود را دارد، بنابراین قبل از هرگونه ورود به معامله تحلیل فاندامنتال، تحلیل تکنیکال و نمودار قیمتی آن ارز را با دقت مطالعه کنید.

کلام آخر

ارزهای defi یک سیستم مالی غیرمتمرکز هستند که تمام واسطه‌های مربوط به پرداخت‌های ارزی را حذف می‌کنند. سیستم امور مالی غیرمتسقیم به کاربران این امکان را می‌دهد تا بدون پرداخت هزینه اضافی به صورت همتا به همتا با کاربران دیگر تعاملات مالی داشته باشد. سرمایه‌گذاری در ارزهای DeFi می‌توانید یکی از گزینه‌های مناسب برای فعالین بازار کریپتوکارنسی باشد. اگر قصد خرید رمزارز دیفای را دارید، می‌توانید از وب‌سایت یا اپلیکیشن کافه ارز به صورت آنی و با قیمت پایین آن را تهیه کنید.

5/5 - (1 امتیاز)
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *