کاقه ارز

پامپ و دامپ : برخی از تریدر ها از طراحی برای رمز ارز ها در خرید و فروش آنلاین در صرافی ها استفاده می کنند که به آنها پامپ و دامپ گفته می شود. در ادامه این مقاله با کافه ارز همراه باشید تا با معانی این اصطلاحات آشنا شوید و در کسب و کارتان فردی حرفه ای باشید.گرچه مشکلات پرداخت ارزی در ایران وجود دارد اما همچنان بسیاری به معاملات ارز دیجیتال می‌پردازند. شما می‌توانید برای خرید و فروش ارزهای دیجیتال از طریق سایت کافه ارز به صورت اتوماتیک و آنی اقدام کنید.

فهرست مطالب :

پامپ و دامپ
پامپ و دامپ

پامپ و دامپ چیست

Pump به حالتی از نرخ رشد غیر منطقی رمز ارز ها به صورت خیلی سریع گفته می شود. این اتفاق اکثرا به صورت عمدی توسط تریدر های با تجربه صورت می گیرد. و در بیشتر مواقع بعد از یک پامپ خوب شاهد یک افت قیمت یا Dump خواهند بود. در واقع دامپ به معنی سرازیر کردن مقدار خوبی از یک نوع رمز ارز مانند بیت کوین است.

Pump-and-dump یک طرح دستکاری است که تلاش می کند قیمت سهام یا اوراق بهادار را از طریق توصیه های جعلی افزایش دهد. این توصیه ها بر اساس اظهارات نادرست، گمراه کننده یا بسیار اغراق آمیز است. عاملان طرح پمپاژ و تخلیه در حال حاضر موقعیت ثابتی در سهام شرکت دارند و پس از تبلیغات که منجر به افزایش قیمت سهام شد، موقعیت خود را می فروشند.این عمل بر اساس قانون اوراق بهادار غیرقانونی است و می تواند منجر به جریمه های سنگین شود. محبوبیت روزافزون ارزهای دیجیتال منجر به گسترش طرح‌های پمپ و دامپ در صنعت شده است.

طرح‌های پمپ و دامپ معمولاً سهام با سرمایه کوچک و کوچک را هدف قرار می‌دهند.

افرادی که در اجرای طرح های پامپ و دامپ مجرم شناخته می شوند مشمول جریمه های سنگین می شوند.

طرح های پامپ و دامپ به طور فزاینده ای در صنعت ارزهای دیجیتال یافت می شوند.

 پامپ و دامپ

مبانی پامپ و دامپ

پامپ و دامپ به طور سنتی از طریق تماس سرد انجام می شد. ظهور اینترنت بیشتر  فعالیت آنها را به صورت آنلاین تغییر داده است. کلاهبرداران اکنون می توانند صدها هزار پیام ایمیل را به اهداف نامعلوم ارسال کنند .پیام هایی را به صورت آنلاین ارسال می کنند که سرمایه گذاران را برای خرید سریع سهام ترغیب می کند.

این پیام‌ها معمولاً ادعا می‌کنند که اطلاعات داخلی در مورد یک تحول قریب‌الوقوع دارند که منجر به افزایش چشمگیر قیمت سهم می‌شود. هنگامی که خریداران وارد بازار می شوند و سهام به طور قابل توجهی افزایش می یابد، عاملان طرح پامپ و دامپ سهام خود را می فروشند. در این موارد حجم فروش این سهام معمولاً قابل توجه است و باعث کاهش چشمگیر قیمت سهام می شود. در پایان، بسیاری از سرمایه گذاران زیان زیادی را تجربه می کنند.

طرح‌های پامپ و دامپ عموماً سهام‌های با سرمایه خرد و کوچک را در صرافی‌های خارج از بورس که کمتر از صرافی‌های سنتی تنظیم شده‌اند، هدف قرار می‌دهند.معمولا سهام با سرمایه کوچک – برای این نوع فعالیت های سوء استفاده می شود زیرا دستکاری آنها آسان تر است.سهام با سرمایه خرد عموماً دارای شناور کوچک، حجم معاملات کم و اطلاعات شرکت محدود است. در نتیجه، نیازی به خریدارهای جدید زیادی نیست تا یک سهم را به مراتب بالاتر ببرند.

 

Pump-and-Dump

هر کسی که به یک حساب معاملاتی آنلاین دسترسی دارد و می‌تواند سرمایه‌گذاران دیگر را برای خرید سهامی که ظاهراً «آماده شروع به کار است» را متقاعد کند، می‌تواند همین طرح را انجام دهد. نقشه‌بردار می‌تواند با خرید سنگین سهامی که با حجم کم معامله می‌شود، اقدام کند، که معمولاً قیمت را بالا می‌برد.اقدام قیمت، سایر سرمایه گذاران را به خرید سنگین ترغیب می کند و قیمت سهم را حتی بالاتر می برد. در هر زمانی که مرتکب احساس می‌کند فشار خرید آماده سقوط است، می‌تواند سهام خود را برای سود کلان رها کند.

بازار ارزهای دیجیتال به جدیدترین عرصه برای طرح‌های پمپ و دامپ تبدیل شده است. دستاوردهای عظیم بیت کوین و اتریوم، علاقه فوق العاده ای را به ارزهای دیجیتال از هر رشته ای برانگیخته است. متأسفانه، ارزهای رمزنگاری شده به دلیل فقدان مقررات در بازار ارزهای دیجیتال، شفاف نبودن آن و پیچیدگی فنی ارزهای رمزپایه، برای طرح‌های پمپ و دامپ مناسب هستند.

مطالعه ای که در سال 2018 انجام شد، شیوع طرح های پمپ و دامپ را در بازار ارزهای دیجیتال بررسی کرد. محققان بیش از 3400 طرح از این قبیل را در طول تنها شش ماه با مشاهده دو پلتفرم پیام‌رسانی گروهی که در بین سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال محبوب هستند شناسایی کردند.

در مارس 2021، کمیسیون معاملات آتی کالای ایالات متحده (CFTC) به مشتریان توصیه کرد از طرح‌های پمپاژ و تخلیه که ممکن است در ارزهای دیجیتال با معامله نازک یا جدید رخ دهد، اجتناب کنند. CFTC همچنین از برنامه‌ای رونمایی کرد که هر افشاگر را واجد شرایط دریافت پاداش پولی بین 10 تا 30 درصد می‌کند، تا زمانی که اقدامات اجرایی اصلی را که منجر به تحریم‌های پولی 1 میلیون دلاری یا بیشتر علیه طرح پمپ و تخلیه شود، آشکار کند. .

پامپ و دامپ
پامپ و دامپ

معنی Pump و دامپ

در زبان انگلیسی پامپ به معنای حالت رشد و دامپ به معنای افت یا ریزش است. تریدر ها از این کلمات برای رشد قیمت و افت قیمت رمز ارز ها استفاده می کنند.

چگونه می توانیم یک Pump بیت کوین را تشخیص دهیم

یک تریدر می داند که چه زمان بهتر است که Pump یک کوین را مانند بیت کوین انجام دهد. اینکه شما بتوانید بفهمید که چه وقت یک پامپ و دامپ را انجام دهید از ضرر شما جلوگیری می کند. و به نفع شما می افزاید. پامپ های بزرگ توسط یک نفر انجام نمی شود. بلکه توسط افراد زیادی یا گروه بزرگی انجام می شود و به خودی خود نیست. بلکه یک، گروه هزار نفری با همکاری هم انجام می شود. این افراد پول زیادی برای این کار لازم دارند. مخصوصا در زمانی که می خواهند یک رمز ارز شناخته نشده را بالا بکشند یا وارد دنیای رمز ارز ها کنند.

پامپ و دامپ

نکات مهم برای پامپ و دامپ

      • در مورد رمز ارز ها یا کوین ها مقالات زیادی توسط رسانه های آنلاین و مجازی انتشار داده می شود که حتما قبل از وارد شدن به این دنیای پامپ و دامپ مطالعه کنید.
      • جلب کردن نظر همه تریدر ها یا مردم به یک ارز جدید.
      • همیشه قبل از اینکه این مساله در بازار به وجود بیاید مقدار زیادی از آن ارز را خریداری کرده است.

هدف اصلی تریدر ها از انجام Pump و Dump

هدف اصلی تریدر ها از انجام پامپ و دامپ این است که گروه دوم را به بازی دعوت کنند. مروج ها اساسا علاقه مند به سرمایه گذارانی هستند که تجربه کافی در معامله ندارند و بیشتر ترجیح می دهند که به گفته های متخصصشان گوش کنند.

پامپ و دامپ
پامپ و دامپ

پامپ و دامپ در فرهنگ پاپ

این طرح موضوع اصلی دو فیلم محبوب را تشکیل داد: «اتاق دیگ بخار» و «گرگ وال استریت». هر دوی این فیلم‌ها دارای انباری پر از دلالان بازاریاب تلفنی بودند که سهام پنی را به فروش می‌رساندند. در هر مورد، شرکت کارگزاری بازارساز بود و حجم زیادی از سهام شرکت‌هایی با چشم‌انداز بسیار مشکوک را در اختیار داشت. رهبران شرکت‌ها کارگزاران خود را با کمیسیون‌ها و پاداش‌های بالا تشویق می‌کردند تا سهام را در هرچه بیشتر حساب‌های مشتریان قرار دهند. با انجام این کار، کارگزاران قیمت را از طریق فروش با حجم زیاد بالا می بردند.

هنگامی که حجم فروش بدون خریدار به حد بحرانی رسید، شرکت سهام خود را برای یک سود هنگفت رها کرد. این امر باعث کاهش قیمت سهام، اغلب کمتر از قیمت فروش اصلی شد، که منجر به زیان بزرگی برای مشتریان شد، زیرا آنها نتوانستند سهام خود را به موقع بفروشند.

اجتناب از طرح های پامپ و دامپ

کمیسیون بورس و اوراق بهادار (SEC) نکاتی برای کمک به جلوگیری از قربانی شدن یک طرح پمپاژ و تخلیه دارد. در اینجا چند نکته وجود دارد که باید در نظر داشت:

نسبت به پیشنهادات سرمایه گذاری ناخواسته بسیار محتاط باشید

اگر ارتباطی ناخواسته در مورد «فرصت سرمایه‌گذاری» دریافت کردید، بسیار احتیاط کنید. انبوهی از راه‌ها برای ارتباطات مجازی به این معنی است که چنین سرمایه‌گذاری‌های مشکوکی می‌توانند از راه‌های مختلفی به شما دسترسی پیدا کنند – از طریق ایمیل، نظر یا پست در صفحه رسانه‌های اجتماعی شما، پیام مستقیم، تماس یا پست صوتی در تلفن همراه شما. . . نادیده گرفتن چنین پیام هایی؛ اقدام بر روی آنها ممکن است منجر به زیان های قابل توجهی شود.

مراقب پرچم های قرمز آشکار باشید

آیا سرمایه گذاری ادعا شده بیش از حد خوب به نظر می رسد که درست باشد؟ آیا بازده “تضمین شده” عظیمی را وعده می دهد؟ آیا در حال حاضر، قبل از صعود سهام، برای خرید تحت فشار هستید؟ اینها همه تاکتیک‌های رایجی هستند که توسط بورس‌ها و مروج‌های بی‌وجدان استفاده می‌شوند و باید توسط سرمایه‌گذاران به عنوان پرچم قرمز در نظر گرفته شوند.

مراقب تقلب ها باشید

کلاهبرداری با وابستگی به کلاهبرداری های سرمایه گذاری اشاره دارد که اعضای گروه های قابل شناسایی مانند جوامع مذهبی یا قومی، افراد مسن یا گروه های حرفه ای را شکار می کند. پیشنهاد سرمایه گذاری از یک عضوگروهی که به آن وابسته هستید ممکن است شما را به اعتبار آن وادار کند. مشکل این است که ممکن است عضو ناخواسته فریب خورده باشد و باور کند که سرمایه گذاری قانونی است.

تحقیق و بررسی خود را انجام دهید

قبل از اینکه پولی را که به سختی به دست آورده اید سرمایه گذاری کنید، تحقیق و بررسی دقیق خود را انجام دهید. به دست آوردن انبوهی از اطلاعات آنلاین در مورد شرکت های قانونی – از چشم انداز تجاری و مدیریت آنها گرفته تا صورت های مالی آنها، نسبتاً آسان است. فقدان چنین اطلاعاتی اغلب می تواند به خودی خود یک پرچم قرمز باشد.

سخن آخر 

در این مقاله پامپ و دامپ را به شما معرفی کردیم وبه مزایا و معایب، نکات مهم، ویژگی ها و… این طرح پرداختیم شما میتوانید از طریق سایت کافه ارز برای خرید فروش ارز دیجیتال اقدام کنید درصورت راهنمایی بیشتر میتوانید با کارشناسان مجرب و حرفه ای کافه ارز در ارتباط باشید.

5/5 - (1 امتیاز)
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *