کاقه ارز

عدم تمرکز امور مالی یا به عبارت ساده، DeFi به اکوسیستم برنامه های مالی اشاره دارد که در بالای شبکه های blockchain ساخته شده اند. به طور خاص تر، اصطلاح Decentralized Finance ممکن است به جنبشی اشاره داشته باشد که هدف آن ایجاد یک اکوسیستم خدمات مالی منبع باز، مجاز و شفاف است که در دسترس همگان است و بدون هیچ مرجع مرکزی فعالیت می کند. کاربران کنترل کامل بر دارایی های خود را حفظ کرده و با این اکوسیستم از طریق  همتا به همتا (P2P)، برنامه های غیر متمرکز (dapps) ارتباط برقرار می کنن . اصلی ترین مزیت DeFi دسترسی آسان به خدمات مالی است، برنامه های کاربردی DeFi با قابلیت تعامل بر روی صندوق های عمومی به طور بالقوه می توانند بازارها، محصولات و خدمات مالی کاملاً جدید ایجاد کنند. با کافه ارز همراه باشید.

مزایای اصلی DeFi چیست؟

امور مالی سنتی برای تأمین دارایی به مؤسساتی مانند بانکها وابسته است. برنامه های DeFi نیازی به واسطه ندارند. کاربران همواره بر بودجه خود نظارت دارند. DeFi هزینه ها را کاهش می دهد و یک سیستم مالی بدون اصطکاک را امکان پذیر می کند. یکی دیگر از مزیت های مهم DeFi، سهولت دسترسی برای افرادی است که به هیچ خدمات مالی دسترسی ندارند. از آنجا که سیستم مالی سنتی متکی به واسطه ها است که سود کسب می کنند، خدمات آنها معمولاً در مکانهایی که اجتماعات کم درآمد هستند، وجود ندارد. با این حال، با DeFi، هزینه ها به میزان قابل توجهی کاهش می یابد و افراد کم درآمد نیز می توانند از طیف گسترده ای از خدمات مالی بهره مند شوند.

موارد استفاده بالقوه برای DeFi چیست؟

1- وام

پروتکل های وام یکی از محبوب ترین انواع برنامه های کاربردی است که بخشی از اکوسیستم DeFi است. وام و بازپرداخت غیر متمرکز از مزایای بسیاری نسبت به سیستم اعتباری سنتی برخوردار است. این موارد شامل تسویه حساب معاملات فوری، امکان وثیقه دارایی های دیجیتالی، عدم بررسی اعتبار و استاندارد سازی بالقوه در آینده است. از آنجایی که این خدمات وام دهی روی صندوق های عمومی ساخته شده است، آنها میزان اعتماد مورد نیاز را به حداقل می رسانند و از روش های تأیید رمزنگاری اطمینان دارند. اعطای وام به بازارهای بلاکچین باعث کاهش ریسک طرفین، وام ارزان تر، سریعتر و در دسترس بیشتر افراد می شود.

2- خدمات بانکی پولی

طبق تعریف برنامه های DeFi، برنامه های کاربردی مالی، خدمات بانکی پولی یک مورد استفاده آشکار برای آنها است. این موارد می تواند شامل صدور دارایی، وام مسکن و بیمه باشد. با بالغ شدن صنعت blockchain، تمرکز بیشتری روی ایجاد استیبل کوین ها وجود دارد. آنها نوعی رمزنگاری هستند که معمولاً به یک دارایی در دنیای واقعی متصل می شوند. آنها می توانند با سهولت نسبی به صورت دیجیتالی منتقل شوند. از آنجا که قیمت های cryptocurrency می توانند به سرعت نوسان داشته باشند، می توان برای استفاده روزمره مبلغ غیر متمرکز به عنوان پول نقد دیجیتالی که توسط یک مقام مرکزی صادر و نظارت نمی شود، از آنها استفاده کرد. 

به دلیل تعداد واسطه هایی که نیاز به مشارکت دارند، روند دریافت وام بسیار گران و زمان بر است. با استفاده از قراردادهای هوشمند ، هزینه های کارشناسی و حقوقی ممکن است به میزان قابل توجهی کاهش یابد. بیمه بر روی بلاکچین می تواند نیاز واسطه ها را از بین ببرد و منجر به حق بیمه کمتری با همان کیفیت خدمات شود. 

3- بازارهای غیر متمرکز

این بخش از DeFi بیشترین جا را برای نوآوری مالی فراهم می کند. از مهمترین کاربردهای DeFi  مبادلات غیرمتمرکز هستند. این سیستم عامل ها به کاربران امکان می دهند بدون نیاز به یک واسطه برای نگهداری وجوه خود، دارایی های دیجیتال را مبادله کنند. معاملات به طور مستقیم بین کیف پول کاربر با کمک قراردادهای هوشمند انجام می شود. صرافی های غیر متمرکز معمولاً هزینه های معاملاتی کمتری نسبت به مبادلات متمرکز دارند. همچنین ممکن است از فناوری Blockchain برای صدور و اجازه مالکیت طیف گسترده ای از ابزارهای مالی استفاده شود. این برنامه ها به شکلی غیرمتمرکز کار می کنند و نقاط ضعف را از بین می برد.

DeFi

قراردادهای هوشمند چه نقشی در DeFi دارند؟

بیشتر کاربردهای موجود و بالقوه امور مالی غیرمتمرکز شامل ایجاد و اجرای قراردادهای هوشمند است. در حالی که یک قرارداد معمولی از اصطلاحات قانونی برای مشخص کردن شرایط اشخاصی که وارد قرارداد می شوند، استفاده می کند، یک قرارداد هوشمند از کد رایانه ای استفاده می کند. از آنجا که شرایط آنها با کد رایانه ای نوشته شده است، قراردادهای هوشمند توانایی منحصر به فرد اجرای این شرایط را از طریق کد رایانه ای نیز دارند. استفاده از قراردادهای هوشمند سریعتر، آسان تر بوده و خطر هر دو طرف را کاهش می دهد. از طرف دیگر، قراردادهای هوشمند انواع جدیدی از خطرات را نیز معرفی می کنند. از آنجا که کد رایانه ای مستعد بروز اشکالات و آسیب پذیری ها است، ارزش و اطلاعات محرمانه قفل شده در قراردادهای هوشمند در معرض خطر هستند.

تفاوت بین DeFi و بانکداری آزاد چیست؟

بانکداری آزاد به سیستم بانکی اطلاق می شود که در آنجا به ارائه دهندگان خدمات مالی شخص ثالث دسترسی ایمن از داده های مالی از طریق API ها داده می شود. این امر باعث می شود شبکه حساب ها و داده ها بین بانک ها و موسسات مالی غیر بانکی امکان پذیر شود. در اصل، این امکان را می دهد تا انواع جدیدی از محصولات و خدمات در سیستم مالی سنتی ارائه شود.  با این حال، DeFi ، سیستم مالی کاملاً جدیدی را پیشنهاد می کند که مستقل از زیرساخت های فعلی باشد. به عنوان مثال، بانکداری آزاد می تواند با ترسیم داده ها از چندین بانک و موسسه به صورت ایمن، به مدیریت کلیه ابزارهای مالی سنتی در یک برنامه اجازه دهد. از طرف دیگر، امور مالی غیر متمرکز، امکان مدیریت ابزارهای مالی کاملاً جدید و روشهای جدید تعامل با آنها را فراهم می آورد.

نتیجه گیری کلی درباره DeFi

DeFi می تواند یک سیستم مالی غیر متمرکز را فراهم کند و به طور بالقوه می تواند از پیش زمینه های سانسور و تبعیض در سراسر جهان جلوگیری کند. در صورت موفقیت، DeFi قدرت را از سازمانهای بزرگ متمرکز گرفته و آن را در اختیار جامعه منبع باز و فرد قرار خواهد داد. اما این سوال وجود دارد که آیا DeFi سیستم مالی کارآمدتر را ایجاد خواهد کرد؟

در صورت نیاز به خرید ارزهای دیجیتالی می توانید از خدمات منحصر به فرد کافه ارز استفاده نمایید. کافه ارز مفتخر به انجام سفارشات شما به صورت 24 ساعته و اتوماتیک می باشد. کافه ارز با کادری مجرب و با تجربه افتخار خدمت به هم میهنان با تضمین بهترین قیمت و بالاترین کیفیت را دارد.

به این مقاله امتیاز دهید
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *