logo کاقه ارز

به عنوان بخشی از رونق DeFi، هر روز تعداد فزاینده ای از پروژه های مالی غیرمتمرکز در بازار ظاهر می شوند.
پروتکل سازنده بازار خودکار Balancer که در مارس 2020 راه اندازی شد، تفاوتی ندارد. با این حال، پروژه DeFi مفهومی هیجان انگیز را ارائه داد که به علاقه مندان به رمزنگاری امکان مدیریت وجوه شاخص دارایی دیجیتال را به روشی منحصر به فرد می دهد. در ادامه مقاله برای کسب اطلاعات بیشتر درباره ی بالانسر با کافه ارز همراه باشید.

بالانسر (BAL) چیست؟

مشابه Uniswap و Curve Finance ، Balancer یک پروتکل ساز خودکار بازار (AMM) است. به کاربران امکان می دهد توکن های ERC-20 را به صورت غیرمتمرکز و بدون واسطه مبادله کنند.
برای دستیابی به این هدف، Balancer از استخرهای نقدینگی استفاده می کند که در آن ارائه دهندگان برای بدست آوردن هزینه های معاملاتی به توکن کمک می کنند. با این حال، به جای مدل استاندارد جفت توکن 1: 1 (به عنوان مثال: 50٪ DAI و 50٪ ETH) ، Balancer به کاربران امکان می دهد استخرهای قابل تنظیم با حداکثر هشت دارایی دیجیتال با وزن دلخواه ایجاد کنند. (به عنوان مثال: 20٪ DAI ، 30٪ BAL ، 10٪ MKR ، 40٪ ETH برای یک استخر چهار سکه ای).

بالانسر


برخلاف Uniswap یا Curve ، Balancer از هزینه های ثابت برای معاملات استفاده نمی کند. در عوض، سازندگان استخر نقدینگی تعیین می کنند که چه مقدار از معاملات از 0.0001٪ تا 10٪ گرفته می شود.
علاوه بر این، این پلتفرم از پروتکل سازنده میانگین بازار (CMMM) استفاده می کند. که به کاربران اجازه می دهد ارزهای رمزنگاری شده را بدون اصطکاک وارد و از مبادلات نقدینگی خارج کنند. در نتیجه، استخرهای بالانسر خود تعادل برقرار می شوند (از این رو نام پروژه است). برای درک بهتر، به Balancer به عنوان یک صندوق معاملات معاملات معکوس (ETF) فکر کنید.

بالانسر در بازار سنتی چگونه است؟


در بازار سنتی، سرمایه گذاران برای تعادل مجدد پرتفوی خود، به مدیران صندوق کارمزد پرداخت می کنند. از طرف دیگر، تأمین کنندگان نقدینگی (سرمایه گذاران) از بالانسر هزینه دریافت می کنند. در حالی که معامله گران و داوران مسئولیت توازن مجدد استخرها را بر عهده دارند.
از آنجا که بالانسر فاقد سخنرانی قیمت خارجی است. قیمت ارزهای رمزنگاری شده در استخر فقط زمانی انجام می شود که کاربر معامله انجام دهد. همچنین، اگر ارزش یک دارایی دیجیتال در یک مجموعه از قیمت بازار متمایز شود. داوران برای حذف اختلاف و کسب سود از اسپرد، وارد عمل می شوند.

کاربران می توانند سه استخر مختلف در بالانسر ایجاد کنند:


  • استخرهای خصوصی:
     در اینجا سازنده مجوز کامل استخر را دارد. جایی که فقط او می تواند نقدینگی را کمک کند و پارامترهای آن را به روز کند.
  • استخرهای مشترک: در استخرهای مشترک، نشانه های موجود در داخل، وزن آنها و هزینه های معامله برای همیشه تعیین می شود. برخلاف نوع قبلی، سازنده در اینجا امتیاز خاصی ندارد. در عوض، هرکسی می تواند نقدینگی استخرهای مشترک را تأمین کند. بالانسر مالکیت نقدینگی استخر را از طریق Balancer Pool Token (BPT) پیگیری می کند.
  • استخرهای هوشمند: به جای سازنده، این استخر توسط یک قرارداد هوشمند مدیریت می شود. هر کسی می تواند نقدینگی استخرهای هوشمند را تأمین کند. در حالی که به کاربران امکان می دهد هزینه ها، مانده ها و وزن دهی را تنظیم کنند.

از نظر مبادله غیرمتمرکز بالانسر، این پروتکل از Smart Order Routing (SOR) برای بهینه سازی همه استخرها و اجرای کارآمد قیمت ها استفاده می کند. قبل از شروع یک معامله، کاربران می توانند قیمت پیش بینی شده و لغزش را در سیستم عامل مشاهده کنند.

BAL چیست؟


مانند اکثر پروژه های DeFi، بالانسر به عنوان یک پروژه کاملاً غیرمتمرکز شروع به کار نکرد. در عوض، این پروتکل از یک مدل حاکمیت متمرکز استفاده می کرد که شرکت Balancer Labs مسئولیت مدیریت پروژه را بر عهده داشت. جالب اینجاست که این شرکت بلافاصله پس از عرضه پلتفرم در ماه مارس، در مرحله بذر 3 میلیون دلار جمع آوری کرد. برای عدم تمرکز بر نحوه مدیریت پروژه، Balancer رمز BAL خود را صادر کرد و توزیع آن را به تأمین کنندگان نقدینگی در ماه ژوئن آغاز کرد. BAL یک رمز حکمرانی است که به دارندگان حق رأی می دهد. به آنها اجازه می دهد در مورد ارتقا protocol پروتکل های آینده تصمیم بگیرند.

چه اتفاقی افتاد در طول هک بالانسر؟


در اواخر ماه ژوئن، یک هکر موفقیت مورد بهره برداری قرار نقص در قرارداد های هوشمند متعادل است. در نتیجه، مجرم توانست بیش از 500،000 دلار در Ethereum (ETH) ، Wrapped Bitcoin (WBTC) ، Chainlink (LINK) و Synthetix (SNX) بدزدد.

برای دستیابی به موارد فوق، مهاجم از طریق پروتکل dYdX 23 میلیون دلار ETH وام گرفت. پس از آن، هکر از رمز تورم Statera (STA) استفاده کرد که به طور خودکار 1٪ از هر معامله را می سوزاند.

از آنجا که Balancer این عملکرد توکن را در نظر نگرفت، مهاجم چندین بار STA و ETH را مبادله کرد تا از نقص قرارداد هوشمند سو استفاده کرده و قیمت تورم تورم را افزایش دهد.

بالانسر

به عنوان آخرین مرحله، هکر از weiSTA (یک میلیاردم رمز) استفاده کرد تا مبادله اتمی با ETH ، WBTC ، LINK و SNX را انجام دهد تا استخرهای STA تخلیه شود. به دلیل مکانیسم سوزاندن سکه، هکر توانست مبادله ها را انجام دهد بدون اینکه در واقع مبادله weiSTA کند. و به وی اجازه دهد سود قابل توجهی در معاملات کسب کند.

متعاقب این رویداد، بالانسر اقداماتی را برای جلوگیری از حملات مشابه در آینده انجام داده است. همچنین، قرارداد هوشمند پروژه اخیراً توسط تیم OpenZeppelin که فقط موارد جزئی در کد را پیدا کرده است، حسابرسی شده است. با این حال، ما شما را تشویق می کنیم قبل از سرمایه گذاری در یک پروژه DeFi یا ارز رمزنگاری شده برای اطمینان از ایمنی وجوه خود، تلاش خود را انجام دهید.

عملکرد BAL از نظر قیمت چگونه بود؟


پس از یک دوره کوتاه نزولی، BAL از اوایل ماه آگوست وارد یک گاو نر شد. و در کمتر از یک ماه از 10.34 دلار به 36.74 دلار رسید. با این حال، پس از افزایش بیش از 250 درصدی، ارز رمزنگاری شده از اوایل سپتامبر روند نزولی را تجربه کرد. از آن زمان به بعد، این توکن همچنان به سقوط خود ادامه می دهد. و در 30 اکتبر در حال حاضر با قیمت 10.07 دلار معامله می شود.

به این مقاله امتیاز دهید
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.