logo کاقه ارز

ترید چیست و تریدر کیست؟ از آنجایی که واژه ترید (Trade) یکی از مفاهیم اصلی بازار رمز ارزها و دیگر بازارهای مالی است، پیش از انجام هرگونه فعالیت در این نوع بازارها نیاز است با مفهوم ترید و تریدر آشنا شوید. در این مطال از وبلاگ کافه ارز با ما همراه باشید تا پیش از هرچیز بخوانیم که ترید یعنی چه ، تریدر چیست و همچنین با انواع ترید آشنا شویم.

ترید چیست؟

Trade یا مبادله یک واژه انگلیسی است که معنی لغوی آن تجارت یا داد و ستد است. شما می‌توانید دارایی‌های فیزیکی و یا مجازی مثل بورس و سهام، فارکس، طلا، نقره، ارز و… را خرید و فروش کنید.

Trade یا معامله، یکی از مفاهیم اصلی اقتصادی است که شامل خرید و فروش کالا و خدمات با پرداخت هزینه آن از خریدار به فروشنده، یا مبادله‌ کالا یا خدمات بین طرفین معامله است. ترید یا به انگلیسی Trade ، می‌تواند در یک اقتصاد بین تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان نیز صورت بگیرد. شبکه‌ای که Trade را تسهیل می‌کند بازار نامیده می‌شود.

در بازارهای مالی، Trade یا معامله به خرید و فروش اوراق بهادار، مانند خرید سهام از بورس اوراق بهادار اشاره دارد و می‌تواند به‌ صورت مستقیم یا از طریق یک کارگزار یا بروکر انجام شود. این کار نیز به شکل حضوری، تلفنی یا از طریق یک پلتفرم معامله‌ آنلاین امکان‌پذیر است. در معامله، هدف کلی این است که با خرید در قیمتی پایین‌تر و فروش با قیمتی بالاتر، معمولا در یک بازه زمانی کوتاه، سود حاصل شود.

Trade چیست

به طور کلی ترید یک فعالیتی است که در حوزه‌های مالی مختلف مثل بورس اوراق بهادار، بازار سهام، فارکس و بازار ارزهای فیات انجام می‌شود و پس از روی کار آمدن ارزهای دیجیتال و با توجه به در برداشتن تمام ویژگی‌های لازم برای تریدکردن در این بازار، این امر در بازار ارزهای دیجیتال هم ممکن شد.

تریدر کیست؟

به فردی که در بازارهای مالی به خرید و فروش می‌پردازند تریدر (Trader) می‌گویند. افرادی که Trade می‌کنند به دنبال کسب سود از این خرید و فروش‌ها یا مبادله‌ها هستند.  تریدرها در هر صنفی کالای مورد نظر خود را معامله می کنند، حال این کالا، کالای مصرفی باشد یا طلا و سکه و ارز.

انواع ترید بر اساس زمان انجام معامله

دو نوع رویکرد به Trade وجود دارد که یکی در قالب سرمایه‌گذاری بلندمدت و دیگری در قالب کوتاه‌مدت و خرید و فروش‌های لحظه‌ای است.

سرمایه گذاری بلند مدت

تریدرها در سرمایه‌گذاری بلند مدت خرید و فروش را در بازه‌های زمانی بلند انجام می‌دهد. مثلا امروز سهامی را می‌خرد و ۳ یا ۴ روز دیگر که قیمت بالاتر رفت می‌فروشد.

سرمایه گذاری کوتاه مدت

اما در سرمایه‌گذاری کوتاه مدت تریدر وقت آزاد بیشتری دارد و همیشه به بررسی بازارهای مالی می‌پردازد و در لحظه خرید و فروش می‌کند. در این نوع معاملات سود دریافتی نسبت به روش سرمایه‌گذاری بلند مدت کمتر است اما در مقابل تریدهای بیشتری انجام می‌شود. مثلا در روز شاید ۵ تا ۱۰ بار تریدینگ انجام شود.

در دو روش بالا میزان مبلغ سود قبل معامله مشخص نیست و کاملا به شما بستگی دارد که در چه قیمتی بخرید و در چه قیمتی بفروشید تا سود کنید.

ترید باینری آپشن

اما یک نوع Trade دیگر به نام باینری آپشن وجود دارد که اکثر بروکرها آن را قبول ندارند و داشتن آن را برای خود عیب می‌دانند. در این روش سود شما قبل از معامله مشخص است؛ مثلا ۵۰٪ یا ۸۲٪. سپس معامله با انتخاب مبلغی پول و انتخاب بازه زمانی که معمولا ۱ یا ۲ دقیقه‌ای است انجام می‌شود. تریدر قیمت را پیش بینی می‌کند (بالا – پایین) و پس از پایان زمان انتخابی اگر درست پیش‌بینی کرده باشد می‌تواند پول خود را با سودش بردارد ولی اگر اشتباهی پیش‌بینی کرده باشد همان مبلغی که انتخاب کرده بود را از دست می‌دهد.

انواع ترید

انواع ترید ارزهای دیجیتال بر اساس استراتژی

اگر از زمان انجام ترید صرف‌نظر کنیم، می توان بر اساس استراتژی‌های متفاوتی که در هنگام خرید و فروش ارز استفاده می‌شود، ترید ارزهای دیجیتال را به چند دسته مهم تقسیم‌بندی کرد:

ترید روزانه یا Day Trading

معاملات روزانه یا Day Trading یکی از محبوب‌ترین انواع روش های ترید است. دلیل این محبوبیت، استفاده درست از نوسانات کوچک قیمتی است که در مدت کوتاهی می‌تواند پرسود باشد. در تریدینگ روزانه شما تمامی سهام یا ارزهای دیجیتال خریداری شده را در طول یک روز به فروش می‌رسانید و هیچ ارزی را نگهداری نمی‌کنید.

ترید نوسانی یا Swing Trading

اگر در ترید روزانه، شما تمامی معاملات را در پایان روز می‌بستید، در این نوع ترید (ترید نوسانی) پوزیشن‌های ایجاد شده را بین دو تا شش روز بعد تا حداکثر دو هفته نگه می‌دارید. هدف از سویینگ تریدینگ ، شناسایی روند کلی و سپس جذب سود با استفاده از این نوع ترید است.

این تریدینگ برای چه افرادی پیشنهاد می‌شود؟

این نوع از ترید برای افرادی که صبوری بیشتری دارند، توصیه می‌شود؛ چرا که هر نوسان قیمتی نمی‌تواند منجر به کسب سود شود بلکه بایستی با بررسی بازار تمامی نوسانات شناسایی شود و با استفاده از تحلیل تکنیکال مناسب‌ترین آن‌ها شناسایی شده و با انجام یک ترید خوب، به کسب درآمد منتهی شود.

ترید موقعیت گیری یا Position Trading

بازه زمانی پوزیشن تریدینگ از دیگر تریدهایی که تا کنون نام برده‌ایم، طولانی‌تر است. در ترید با حفظ موقعیت، یک هدف تعیین می‌شود. به عنوان مثال دو برابر قیمت خریداری شده ارز به عنوان هدف مشخص می‌شود و تریدر تا زمانی که قیمت ارز به آن سطح برسد، صبر می‌کند و ارز خریداری شده را نمی‌فروشد.

این روش تریدینگ مناسب چه افرادی است؟

این روش از ترید نیازمند اطلاعات کافی و بالا است؛ چرا که ریسک این نوع تریدینگ بالا است. لذا توصیه می‌کنیم کسانی که درآمد زندگی خود را از طریق ترید به‌دست می‌آورند، بر روی این نوع از ترید حساب باز نکنند. اگر چه می توان از پوزیشن تریدینگ سود خوبی به‌دست آورد اما نباید فراموش کرد که مدت زمان رسیدن به این سود طولانی‌تر است و ریسک بالایی دارد.

انواع ترید

ترید لحظه ای یا Scalping

ترید لحظه ای شاید پرسودترین و حساس‌ترین انواع ترید باشد. کسی که در این نوع تریدینگ فعال است، از شکاف‌های قیمتی ناشی از افزایش تقاضا و درخواست، سودهای اندک کسب می‌کند. در این روش که مستلزم پیگیری لحظه‌ای اخبار است، باید تمامی هزینه‌های جانبی مانند کمیسیون و… مد نظر قرار گیرد. چرا که سود ب‌دست آمده از ترید اندک است و اگر صرف کمیسیون‌های مربوطه شود، مشخصا ترید مناسبی نبوده است.

در اسکالپینگ ترید یک کف و سقف قیمتی در یک بازه چند ساعته تعیین می‌شود. این حداقل و حداکثر تعیین شده به هم نزدیک هستند و از نوسان در این کف و سقف، می‌توان سودهای زیادی، هر چند ناچیز به‌دست آورد.
اگر چه کسب سود در این روش نیازمند بررسی لحظه‌ای قیمت ارزها است اما این نوع Trade ریسک کمتری دارد؛ چرا که بازه زمانی این نوع ترید خیلی کوتاه است و در این بازه زمانی کوتاه نوسانات قیمتی خیلی شدید نیست و با کاهش قیمت، سرمایه تریدر از بین نمی‌رود.

محل انجام ترید

راه‌های زیادی برای انجام ترید وجود دارد که از جمله رایج‌ترین آن‌ها برای Trade در بازار بورس و فارکس استفاده از بروکرها یا همان کارگزاری‌ها است. برای ترید ارزهای دیجیتال هم می‌توانید از صرافی‌ها یا اکسچنج‌ها همچون صرافی بایننس یا کوین بیس (Coinbase) و یا هات بیت کمک بگیرید.

مزایا و معایب ترید

تریدینگ هم می‌تواند مزایا و سود خوبی برای تریدر به همراه داشته باشد و هم معایب و شکست‌ داشته باشد. اما مزایا و معایب تریدینگ برای تریدرها چیست؟

مزایای تریدینگ

  • بدون وابستگی زمانی و مکانی
  • سودهای نجومی و کلان
  • بدون وسیله و ابزار خاص
  • دارای استقلال شغلی و فکری
  • شروع با حداقل سرمایه

معایب تریدینگ

  • همان‌طور که سودهای کلان دارد، می‌تواند ضررهای کلان نیز داشته باشد.
  • هیجان‌انگیز و بعضی مواقع اعصاب خوردکن.
  • ریسک Trade بالا است (که البته قابل کنترل است).
  • از نظر فکری، کاری مشکل و طاقت‌فرسا است.

تفاوت ترید و سرمایه گذاری

تفاوت ترید و سرمایه گذاری

به طور کلی سرمایه‌گذاری به معامله‌ای گفته می‌شود که با هدف طولانی مدت انجام می‌شود و سرمایه‌گذار یک دارایی را خریده و تا مدت‌ها قصد فروش آن را ندارد. از طرف دیگر، تریدر به معاملات با هدف کوتاه کدت انجام می‌شود و تریدرها بیشتر با هدف کسب سود از اختلاف قیمت یک دارایی در زمان کوتاه اقدام به خرید و فروش آن دارایی می‌کنند.

نظر شما درباره ترید Trade چیست ؟ حال که با انواع ترید آشنا شدیم، اگر قصد سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال را دارید، می‌توانید قیمت لحظه ای ارزهای دیجیتال و همچنین نمودار و تغییرات ۲۴ ساعته ارزها را در کافه ارز مشاهده کنید. همچنین در صورت نیاز به خرید و فروش ارزهای دیجیتال می‌توانید از خدمات منحصر به فرد کافه ارز استفاده کنید. در صورت نیاز به شارژ حساب بروکر فارکس نیز می‌توانید از خدمات پرداخت با وب مانی یا پرداخت با پرفکت مانی کافه ارز استفاده کنید.

به این مقاله امتیاز دهید
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.