افراد زیادی هستند که کلاهبرداری با ارزهای رمزپایه را انجام می دهند. فضای رمزنگاری شاهد کلاهبرداری های زیادی بوده است، اما این بدان معنا نیست که کل صنعت باید دارای کلاهبرداری باشد. این نشان از سهل انگاری افرادی است که از یادگیری در مورد کلاهبرداران خود داری می کنند.برای هر صنعت دیگری در جهان هم کلاهبرداری وجود دارد. ما در کافه ارز در مورد برخی از رایج ترین شکل هایی که در آن کلاهبرداری های رمزپایه انجام می شود برای شما توضیح خواهیم داد.

کلاهبرداری Cryptocurrency که همه باید از آن آگاه باشند

1.کلاهبرداری ICO های تقلبی

متداول ترین روش برای کلاهبرداری، ساخت ICO جعلی، بازاریابی و ترغیب مردم به خرید است. این بدان دلیل است که ICOs روشی عالی و خلاقانه برای راه اندازی یک شرکت است و این همان جنبه ای است که سوء استفاده می شود. (بخوانید: ICO چیست) اتریوم به محلی برای تولید این ICO های تبدیل شده است اما اتریوم به طور مستقیم مسئولیت آن را بر عهده ندارد زیرا این یک پروژه منبع باز است. در عوض، این ناآگاهی سرمایه گذاران تازه وارد است که در طی چند هفته فقط 100 HODL می خواهند فقط در HECL نشانه های ICO بی حاصل کنند.

علائم معمول تقلب در ICOs یا فروش توکن:

  • whitepaper کپی شده است
  • تیم ناشناس
  • عجله غیرمعمول
  • عدم تطابق کلمات نوشته شده و گفته شده
  • نادیده گرفتن سؤالات سخت
  • هیچ دلیل محکمی برای اقتصاد نشانه وجود ندارد
  • نقشه راه نیست
کلاهبرداری

در اینجا چند نمونه از ICO های کلاهبرداری برای یادگیری آورده شده است:

  • کنفیدو با 375،000 دلار سرمایه گذار ناپدید شد.
  • Centra Token سی و دو میلیون دلار کلاهبرداری کرد

2. کلاهبرداری صرافی های سایه دار

دومین شکل متداول کلاهبرداری که با آن روبرو خواهید شد، “مبادله سایه ای” است. مبادله هایی که یک شبه به وجود آمده اند و شروع به دروغ گفتن کردند. باید بسیار مراقب باشید زیرا به محض اطمینان به آنها، سکه های خود را در آنجا واریز می کنید، در صورت عدم صحیح بودن این راه هیچ راهی برای پس گرفتن آن ندارید. همچنین برخی از صرافی ها که به خوبی شروع می شوند می توانند هر وقت با پول شما فرار کنند.

برخی از این سیستم عامل ها که توسط بیت کوین .com گزارش شده است :

01crypto
Btc-cap
Coinquick
Cryptavenir
Crypto-banque
Crypto-infos
Cryptos.solutions
Cryptos-currency
Ether-invest
Eurocryptopro
Finance-mag

3. کیف پول های جعلی

با راه اندازی بیت کوین، بسیاری از کیف پول های اندروید جعلی نیز در فروشگاه ها راه اندازی شده است. به همین دلیل نباید هر کیف پولی را بطور تصادفی از فروشگاه ها انتخاب کنید زیرا احتمال اینکه کلاهبرداری شود وجود دارد و ممکن است در نهایت پول خود را از دست بدهید. این کیف پول ها ممکن است به شما نوعی بذر و کنترل وجوه خود را بدهند، اما هرگز نباید به آنها اعتماد کنید. این یکی از ساده ترین راه ها برای کلاهبرداری از مردم است و در هنگام راه اندازی چنگال های بیت کوین بارها اتفاق می افتد. این کیف پول ها بذر یا کلیدهای خصوصی شما را می گیرند و BTC خود را نیز از دست می دهند.

4. طرح های هرمی یا Ponzi

این شکل از کلاهبرداری ساده ترین است اما مردم هنوز به آن سر می زنند. اگر یک پروژه رمزنگاری را پیدا کنید که به طور فعال جذب سرمایه گذاران جدید را برای به حداکثر رساندن سود خود ترغیب کند، این یک طرح Ponzi است. این سیستم بر روی مدل کلاهبرداری کسی که بعدا وارد سیستم می شود کار می کند. همچنین ، طرح هایی که نوید بازگشت پول را می دهند، قطعاً طرح های پونزی هستند.

5. کلاهبرداری فیشینگ

کلاهبرداری فیشینگ یکی دیگر از روشهای رایج کلاهبرداری در Cryptosphere است. در اینجا، کلاهبرداران سعی می کنند با فریب دادن شما، نام کاربری، رمز عبور یا کلیدهای بذر شما را به نوعی بدست آورند. 

6. گروه پمپ و دامپینگ

گروه های Pump & Dump در Telegram ،Slack و IRC در بازار سنتی چیز جدیدی نیستند. اگر در تلگرام جستجو کنید، بسیاری از گروه های رمزنگاری با 40،000-100،000 عضو در آن پیدا خواهید کرد. به نظر شما در چنین گروه هایی چه کاری انجام می دهند؟ آنها چت نمی کنند. درعوض ، این گروه ها ابزاری برای دستکاری قیمت ارز ها هستند. به این ترتیب افرادی که سریع عمل می کنند و یا برای اولین بار از این مزیت استفاده می کنند و افرادی که کمی دیر عمل می کنند، تنها در عرض چند دقیقه از افت قیمت ها رنج می برند. ابزارهای مختلفی در بازار برای نظارت بر افزایش حجم در یک رمزنگاری خاص وجود دارد که به شناسایی چنین طرح هایی کمک می کند.

کلاهبرداری

7. مهاجمین

پیشرفته ترین شکل کلاهبرداری هستند. در این نوع کلاهبرداری، کلاهبرداران حساب توییتر و فیسبوک جعلی را برای جعل هویت پروژه قانونی واقعی یا شخصی که در پشت آن قرار دارد، ایجاد می کنند. بسیاری از شخصیت های معروف در توییتر مانند Vatalik Buterin یا مدیرعامل Binance را مشاهده می کنید و مواردی را اعلام می کنید که هرگز درست نیست. نمونه ای از یک حساب Vatalik جعلی:

توییت‌های JacobShanks_

همچنین، کلاهبرداران برای کلاهبرداری وجوه رمزنگاری از افراد، به عنوان کارمندان پشتیبانی تبادل رمزنگاری فعالیت خود را آغاز کردند.

نتیجه

کلاهبرداری در هر صنعتی چیز جدیدی نیست و رمزنگاری یک مفهوم غیر متمرکز و منبع باز یکی از ساده ترین آن ها است. تنها راه برای کلاهبرداری اعتماد به منابع قانونی اطلاعات و همچنین آموزش خود سرمایه گذاران از طریق منابع قابل اعتماد است. کافه ارز تمام مطالب را در اختیار شما قرار می دهد تا بفهمید که چگونه کل اکوسیستم رمزنگاری کار می کند ، به همین دلیل تنها کاری که باید انجام دهید این است که مدتی را برای آموزش خود بگذراید تا مبادا مورد کلاهبرداری قرار بگیرید.

در صورت نیاز به خرید ارزهای دیجیتالی می توانید از خدمات منحصر به فرد کافه ارز استفاده نمایید. کافه ارز مفتخر به انجام سفارشات شما به صورت 24 ساعته و اتوماتیک می باشد. کافه ارز با کادری مجرب و با تجربه افتخار خدمت به هم میهنان با تضمین بهترین قیمت و بالاترین کیفیت را دارد.

به این مقاله امتیاز دهید
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *