احتمالا به عنوان یک تریدر حرفه‌ای یا حتی نظاره‌گر بازارهای مالی همچون بازار رمز ارزها ،  بارها با عبارات بازار گاوی یا بازار خرسی مواجه شده‌اید. اما واقعا بازار گاوی و بازار خرسی چیست؟ درک تفاوت بازار خرسی و بازار گاوی برای یک تریدر بسیار اهمیت دارد تا بتواند در شرایط مختلف بازار جان سالم به در برده و اثرات آن‌ها را بشناسد.

تفاوت بازار خرسی و بازار گاوی

افراد حرفه‌ای در حوزه مالی اغلب بر اساس حرکات کلی قیمت در جهت مثبت یا منفی، به بازار عباراتی مانند گاوی یا خرسی نسبت می‌دهند. وقتی تحلیلگران بازاری را خرسی می‌نامند، یعنی شرایطی را توصیف می‌کنند که احساسات عموم نسبت به بازار منفی است و قیمت‌ها در حال ریزش یا نزدیک به ریزش است؛ وقتی بازاری را گاوی توصیف می‌کنند یعنی احساسات عمومی نسبت به بازار مثبت و خوشبینانه‌ است و قیمت در حال افزایش یا نزدیک به افزایش است. مهم‌ترین تفاوت بازار خرسی و بازار گاوی در این است که آیا اعتماد به بازار بالا و قیمت‌ها در حال افزایش است یا بالعکس، اعتماد به بازار پایین و قیمت‌ها در حال کاهش است.

عبارات حرسی و گاوی وضعیت واقعی بازار را توصیف می‌کند یعنی اگر بازار در حال افزایش ارزش یا روند صعود باشد یک بازار گاوی و اگر در حال از دست دادن ارزش یا روند نزولی باشد، بازار خرسی است. این روندها معمولا احساسات تریدرها را منعکس می‌کند و نشان می‌دهد آنها در حال خرید یا فروش هستند. بازارها و قیمت دارایی‌ها معمولا پس از اخبار مثبت، رشد داشته و در زمان انتشار اخبار منفی روند نزولی در پیش می‌گیرند. گاهی گروه‌های خاصی تلاش می‌کنند بر قیمت‌ها تاثیر بگذارند اما در بازارهای بزرگی مانند فارکس، این روش امکان‌پذیر نیست.

بازار گاوی چیست؟

بازار گاوی

برای دانستن تفاوت بازار خرسی و بازار گاوی ابتدا باید تعریف هر یک از این اصطلاحات را بدانیم. بازار گاوی به شرایطی در بازارهای مالی (ارز، فلزات، بورس) گفته می‌شود که قیمت‌ها در حال افزایش بوده یا پیش‌بینی افزایش آنها وجود داشته باشد. خوشبینی عمومی، اعتماد سرمایه‌گذارا و پیش‌بینی‌ روندهای صعودی قدرتمند از مشخصه‌های یک بازار گاوی است این روندهای صعودی معمولا هفته‌ها، ماه‌ها یا حتی سال‌ها ادامه خواهند یافت اما می‌تواند به کوتاهی چند روز هم باشد که بستگی به شرایط دارد. پیش‌بینی روندهای در حال تغییر گاهی دشور است چون رفتار روانشناسی و گمانه‌زنی تریدر می‌تواند نقش مهمی در این خصوص ایفا کند. بازار زمانی گاوی می‌شود که عملکرد اقتصادی خوبی وجود داشته باشد، ارزش ارزها و تولید ناخالص داخلی، نرخ اشتغال بالا رفته و نرخ سود پایین بیاید. چرخه عرضه و تقاضا همچنان بر بازار گاوی حاکم است بنابراین وقتی عرضه کم باشد تقاضا قدرت می‌گیرد و قیمت‌ها بالا می‌روند.

بازار خرسی چیست؟

تفاوت بازار خرسی و بازار گاوی را احتمالا حالا بهتر متوجه شده باشید. بازار خرسی دقیقا نقطه مقابل بازار گاوی است. ریزش قیمت‌ها، بی اعتمادی سرمایه‌گذاران و بدبینی عمومی از مشخصه‌های این بازار هستند. تریدرهای به جای خرید، شروع به فروش کرده و سعی می‌کنند از موضع ضرر کردن خارج شوند. شروع بازار خرسی معمولا اخبار بد اقتصادی و افزایش نرخ بیکاری است. بازار خرسی هم به رفتار روانشناسی تریدر بستگی دارد چون او معتقد است که اتفاق بدی در حال وقوع است و قبل از وقوع باید اقدامی انجام دهد بنابراین شروع به فروش دارایی‌های خود می‌کند تا از ضرر اجتناب کند. این روند دچار وحشت عمومی و آغاز فروش‌های دسته‌ جمعی و معکوس شدن روند قیمت آن دارایی می‌شود. اما وقتی خوشبین‌ها وارد بازار شوند و شروع به خرید کنند قیمت دوباره رشد کرده و روند گاوی دوباره باز می‌گردد.

سود بردن از بازارهای خرسی و گاوی

سود بردن از بازار خرسی و گاوی

تریدرهایی که تفاوت بازار خرسی و بازار گاوی را می‌دانند و به شرایط چرخه توصیف شده در بالا آگاه باشند، می‌توانند از هر دو بازار گاوی و خرسی سود ببرند. وقتی معنی خرسی و گاوی را بدانید دیگر مهم نیست قیمت‌ها در حال ریزش یا افزایش باشند، شما در هر دو صورت سود می‌برید. از طریق یکی از محصولات محبوب مشتقه به نام قرارداد مابه‌التفاوت (CFD)، شما به جای خرید دارایی واقعی، می‌توانید از کاهش قیمت یک دارایی سود کسب کنید. سود شما در این روش به تغییر قیمت آن دارایی در طی زمان بستگی دارد و این یعنی کاهش و افزایش قیمت، هر دو برای شما سودآور خواهد بود. در واقع اگر شما فکر کنید که قیمت‌ها بالا می‌روند و بازار گاوی می‌شود و پیش‌بینی شما درست از آب دربیاید، شما از ما به التفاوت قیمت فعلی و صعود قیمت سود خواهید کرد. شما می‌توانید این روش را به صورت دمو و با ۱۰۰۰۰ دلار پول مجازی تمرین کنید.

نظر شما درباره تفاوت بازار خرسی و بازار گاوی چیست؟ رویکرد شما در بازار بولیش و بیریش چگونه است؟ هر دو شرایط بازار خرسی و گاوی بر سرمایه‌گذاری تاثیرگذار است، پس بهتر است پیش از هر نوع سرمایه‌گذاری در بازارهای مالی شرایط بازار را سنجیده و سوابق روند صعودی و نزولی آن را در نظر بگیرید. اگر قصد سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال را دارید، پس از بررسی بازار بولیش و بیریش می‌توانید قیمت لحظه ای ارزهای دیجیتال و همچنین نمودار و تغییرات ۲۴ ساعته ارزها را در کافه ارز مشاهده کنید. همچنین در صورت نیاز به خرید و فروش ارزهای دیجیتال می‌توانید از خدمات منحصر به فرد کافه ارز استفاده کنید.

به این مقاله امتیاز دهید
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *