logo کاقه ارز

در سال ۲۰۱۴ شانزده ایالت آلمان شهریه را برای دانشجویان مقطع کارشناسی در تمام دانشگاه‌های دولتی آلمان لغو کردند. این یعنی در حال حاضر دانشجویان آلمانی و دانشجویان بین‌المللی که قصد تحصیل در خارج از کشور و دانشگاه‌های دولتی آلمان در مقطع کارشناسی را دارند، می‌توانند به صورت رایگان تحصیل کنند و فقط باید هزینه کمی برای پوشش هزینه‌های اداری ثبت‌نام و سایر هزینه‌هایی که در طول ترم پیش می‌آید، پرداخت کنند. اما در پاییز ۲۰۱۷ ایالت جنوب غربی بادن وورتمبرگ دوباره برای دانشجوبان خارج از اتحادیه اروپا، قوانین پرداخت شهریه تعریف کرد. این امکان وجود دارد که سایر ایالت‌ها هم به تبعیت این این ایالت در سال‌های آینده از دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا شهریه دریافت کنند. در حال حاضر هزینه تحصیل در آلمان برای دانشجویان خارج اتحادیه اروپا که از دانشگاه‌های ایالت بادن وورتمبرگ در مقطع کارشناسی پذیرش گرفته‌اند، سالانه ۳۰۰۰ یورو است.

در این مطلب از معرفی هزینه تحصیل در خارج، یک راهنمای خلاصه و مفید برای میزان هزینه های مختلف تحصیل و زندگی در آلمان را در اختیار شما قرار می‌دهیم.

هزینه زندگی در آلمان

هزینه زندگی در آلمان

گرچه بسیاری از دانشجویان بین‌المللی می‌توان تحصیل رایگان در آلمان داشته باشند اما هزینه‌های زندگی اجتناب‌ناپذیر است. هزینه زندگی در برخی از نقاط آلمان گران‌تر از بقیه قسمت‌های آن است. برای مثال مونیخ، گران‌ترین شهر آلمان برای زندگی است و هزینه‌های زندگی سالانه ۱۲۰۰۰ یورو در نظر گرفته می‌شود. به طور میانگین، هزینه سالانه زندگی در آلمان حدود ۱۰۲۰۰ یورو تخمین زده می‌شود که جدا از هزینه های تحصیل در آلمان است.

بیشترین قسمت هزینه زندگی در آلمان مربوط به اجاره محل اقامت است که اگر در آپارتمان‌های مشترک (ماهانه ۲۴۰ یورو) یا خوابگاه‌های دانشجویی (ماهانه ۲۳۴ یورو) زندگی کنید، کاهش چشمگیری خواهد داشت. بر اساس وب‌سایت DAAD، سایر هزینه‌های میانگین زندگی به صورت زیر است:

– ۱۶۸ یورو برای غذا

– ۴۲ یورو برای لباس

– ۹۴ یورو برای حمل و نقل

– ۳۱ یورو برای هزینه تلفن، اینترنت و تلویزیون

– ۲۰ یورو برای لوازم مورد نیاز برای تحصیل

– ۶۱ یورو برای فعالیت‌های تفریحی

دانشجویانی که خارج از اتحادیه اروپا هستند نیاز به دریافت ویزای تحصیلی دارند و باید پیش‌بینی هزینه ۶۰ یورویی برای دریافت این ویزا را از قبل داشته باشند.

هزینه تحصیل در آلمان در مقطع کارشناسی

هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی آلمان

گرچه هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی دانشگاه‌های دولتی رایگان است اما هر ترم باید مبلغ اندکی را بابت هزینه‌های ثبت‌نام پرداخت کنید که این هزینه بیشتر از ۲۵۰ یورو نیست اما دانشگاه به دانشگاه متفاوت است. شاید لازم باشد هزینه اضافی برای خرید «Semesterticket» پرداخت کنید که تمام هزینه‌های رفت و آمد شما با وسایل نقلیه عمومی شما طی شش ماه را پوشش می‌دهد. اگر دوره کارشناسی شما بیشتر از ۸ ترم طول بکشد باید هرماه ۵۰۰ یورو هزینه تمدید ترم پرداخت کنید.

هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا در آلمان

هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه‌های دولتی آلمان معمولا رایگان است البته در صورتی که بلافاصله پس از دوره کارشناسی که در آلمان دریافت شده باشد، آغاز شود. البته در این مقطع هم هزینه اندکی بابت هزینه‌های ثبت‌نام و هزینه‌های جاری در طول ترم از دانشجویان دریافت خواهد شد که جدا از هزینه بلیط حمل و نقل‌های دانشجو با وسایل نقلیه شهری در طول شش ماه است. دانشجویانی که مدرک کارشناسی خود را از دانشگاه‌های دیگری در هر کجای دنیا گرفته‌اند باید سالانه مبلغ ۲۰۰۰۰ یورو در دانشگاه‌های دولتی و ۳۶۰۰۰۰ یورو در دانشگاه‌های خصوصی، پرداخت کنند.

نظر شما راجع به هزینه تحصیل در آلمان چیست؟ اگر شما دانشجوی یکی از دانشگاه‌های آلمان هستید یا تازه فرآیند درخواست پذیزش از موسسات آموزشی این کشور را شروع کرده‌اید، می‌توانند برای پرداخت شهریه یا هزینه‌های ثبت‌نام از خدمات پرداخت‌های بین‌المللی کافه ارز با استفاده از  خرید با پی پال و خرید با ویزا و مستر کارت استفاده کنید.

به این مقاله امتیاز دهید
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.