زندگی و تحصیل در کبک (Quebec)، در واقع زندگی در فرانسه‌ای خارج از اروپا است که همین امر آن را به یکی از مقصدهای پرطرفدار برای تحصیل در خارج از کشور تبدیل کرده است. این استان کانادا به فرهنگ متنوع، میزبانی از مهاجران، جنب‌ و جوش و خونگرمی مردمش و همچنین واقع شدن برخی از بهترین دانشگاه های دنیا در این منطقه، شهرت دارد. پیش از آن که در این مطلب از معرفی بهترین مقصدهای تحصیل در خارج به سراغ بررسی مزایا و شرایط زندگی و تحصیل در کبک بپردازیم، کمی بیشتر با این استان و ویژگی‌های آن آشنا خواهیم شد.

زندگی در کبک

استان کبک واقع در کانادا بوده و مرکز آن شهر مونترال است. مساحت این استان که برخی از بهترین دانشگاه های کانادا در آن قرار داد، به تنهایی کمی بیشتر از کل مساحت  کشور ایران بوده و جمعیتی حدود ۸ میلیون نفر دارد. در خصوص استان کبک، جالب است بدانید، زبان رسمی این استان «فرانسوی» بوده و ۸۳ درصد مردم ساکن این استان فرانسوی زبان هستند. استان کبک، تنها استانی در کانادا است که زبان رسمی و مستقل خود را داشته و سبک زندگی در آن از معماری خانه‌ها گرفته تا شیوه برخورد مردم شبیه به فرانسوی‌ها است. این استان بزرگ‌ترین اجتماع فرانسوی زبان‌های خارج از اروپا است.

همچنین لازم است اشاره کنیم، کبک پهناورترین و بزرگ‌ترین استان کانادا نیز بوده و از لحاظ جمعیت در رتبه دوم این کشور قرار دارد. وسعت این استان به اندازه‌ای است که از شمال تا جنوب بخش آمریکای شمالی را شامل می‌شود. حال که کمی با این استان دوست‌ داشتنی و شهر محبوب آن یعنی مونترال آشنا شدیم، وقت آن رسیده به بررسی موضوع اصلی یعنی زندگی و تحصیل در کبک بپردازیم.

شرایط تحصیل در کبک

مزایای تحصیل در کبک

علاوه‌بر فرهنگ چند ملیتی، شیرینی زندگی در میان فرانسوی زبان‌ها، جنب و جوش شنیدن موسیقی فرانسوی در سراسر شهرها و فرصت آشنایی با افراد و مهاجرانی از سراسر دنیا و مهم‌تر از آن مقرون به صرفه بودن هزینه زندگی در این شهر نسبت به پاریس دلایل بسیار زیادی دیگری نیز وجود دارد که باعث شده این استان مقصد مهاجرت تحصیلی بسیاری از دانشجویان بین‌المللی باشد. موارد زیر از جمله دلایل محبوبیت تحصیل در کبک هستند:

 • سطح بالا و کیفیت عالی آموزش در کبک
 • واقع شدن برخی از بهترین دانشگاه‌های جهان در این استان
 • شهریه مقرون به صرفه دانشگاه
 • هزینه مناسب زندگی در شهرهای کبک
 • ارائه برنامه‌های کوتاه مدت دانشجویی (PEQ)
 • امکان استفاده از برنامه کار در کنار تحصیل برای دانشجویان
 • ارائه بورسیه‌های تحصیلی جهت تحصیل رایگان به دانشجویان ممتاز
 • استقبال، استخدام و اعطای شهروندی به دانشجویان برتر پس از پایان دوره تحصیل
 • وجود گزینه‌های متنوع برای انتخاب محل زندگی دانشجو

البته این‌ها همه تنها مواردی هستند که دانشجویان کبک به‌ عنوان بهترین مزیت‌های زندگی و تحصیل در این استان به آن‌ها اشاره کرده‌اند. مطمئنا با حضور در جو زندگی در کبک، شروع تحصیل در دانشگاه و عادت کردن به زندگی جدید، با مزایای بیشتری آشنا خواهید شد.

قطعا مهاجرت تحصیلی و تصمیم به زندگی در یک کشور دیگر، موردی است که نیاز به بررسی و کسب اطلاعات دقیق دارد. اولین نگرانی بزرگ دانشجویان از تحصیل در کبک را می‌توان «هزینه ثبت نام در کالج یا دانشگاه معتبر» دانست و مورد دوم «هزینه تحصیل در کبک» است. خوشبختانه کانادا و به‌ خصوص استان کبک از مهاجران به خصوص دانشجویان و نیروهای کار حرفه‌ای به‌خوبی استقبال کرده و شرایط را برای تحصیل آن‌ها در شهرهایی مانند مونترال و غیره بسیار آسان کرده‌اند.

از این لحاظ، کبک را می‌توان یکی از مقرون به صرفه‌ترین استان‌های کانادا برای مهاجرت و تحصیل دانست؛ چرا که بسیاری از موسسات، کالج‌ها و دانشگاه‌های برتر این استان و شهرهای مختلف آن نسبت به استان‌های دیگر شهریه‌ای پایین‌تر داشته و شرایط و تسهیلات ویژه‌ای مانند وام‌های کم بهره یا بورسیه تحصیل رایگان به دانشجویان برتر و ممتاز اعطا می‌کنند.

دانشگاه های کبک

پس از این مورد، نوبت به بررسی هزینه زندگی یک دانشجو برای تحصیل در کبک می‌رسد. بر اساس آمارها و گزارشات، پایین‌ترین هزینه زندگی در کانادا متعلق به شهرهای استان کبک بوده است. بنابراین با انتخاب این استان به عنوان مقصد مهاجرت تحصیلی خود می‌توانید با یک تیر دو نشان زده و علاوه‌بر تجربه زندگی در فرانسه‌ای خارج از اروپا، هزینه زندگی و تحصیل خود را نیز تا جای ممکن کنترل کرده و کاهش دهید.

اگر از بابت عدم تسلط بر زبان فرانسوی نگران هستید، می‌توانید پیش از هر گونه اقدامی ابتدا زبان خود را تقویت کرده و مدرک زبان فرانسوی دریافت کنید. این شرط اصلی دریافت اقامت تحصیل در کبک است. اما برای ادامه زندگی در کبک نیازی به نگرانی از بابت دائم فرانسوی صحبت کردن نداشته باشید. هرچند که زبان رسمی این استان فرانسوی است اما اکثر جمعیت ساکن کبک و به‌ خصوص مونترال به زبان انگلیسی نیز تسلط دارند و برخی از کلاس‌های دانشگاه به این زبان تدریس می‌شود.

چرا باید برای تحصیل در کبک اقدام کنید؟

شاید از خودتان بپرسید چه دلیلی دارد که من این استان را برای ادامه تحصیلاتم انتخاب کنم؟ پیش از این به برخی از مزایای زندگی و تحصیل در کبک اشاره کردیم، اما اگر هنوز قانع نشده‌اید، این قسمت را حتما بخوانید.

زندگی در کبک، فرصت زندگی در بهشتی روی زمین است. آب و هوای این فصل در سراسر این استان متفاوت بوده و به‌ نوعی استانی چهار فصل است. بهار این منطقه بسیار خوش آب و هوا و ملایم، پاییزهای سرد و رنگین، تابستان‌های نسبتا گرم و زمستان‌های سردی دارد. از آنجایی که کبک بسیار وسیع بوده و در خط ساحلی واقع شده است، بسیاری از شهرهای ساحلی آن مکان مناسبی برای گذراندن تعطیلات تابستانی بین ترم‌ها یا سفرهای آخر هفته خواهد بود. قطعا سر زدن به جنگل‌ها و دیدن یکی از زیباترین و بکرترین طبیعت‌های جهان فرصتی است که هیچ‌ کس دوست ندارد آن را از دست بدهد.

شرایط تحصیل در کبک

علاوه‌ بر این، ترکیب سبک زندگی فرانسوی و کانادایی با یکدیگر در این منطقه خود جذابیتی غیرقابل انکار دارد. شب‌های روشن مونترال، کافه تراس‌های خیابانی، شور و هیجان مردم محلی و دانشجویان بین‌المللی که پس از دانشگاه دور هم جمع شده‌اند یا خیابان‌های دنج و کافه‌های خلوت شهرهای این استان شما را شیفته خود خواهد کرد. به بیان ساده‌تر، کبک و به ویژه مونترال، پاریسی در دل کانادا، بدون برج «ایفل» است اما معماری خانه‌ها و حتی فرم تراس‌ها و بالکن‌های آن شبیه به این شهر رویایی است.

کبک را می‌توان شهر جشن‌ها و فستیوال‌ها نیز دانست. جشن‌های سالانه‌، ماهانه و هفتگی که به مناسبت‌های مختلف در این شهر برگزار می‌شوند یا کارناوال‌های شادی و کنسرت‌های بزرگی که در این منطقه برگزار می‌شوند نیز جاذبه دیگر زندگی و تحصیل در کبک است.

زندگی در کبک، زندگی در یک نمایشگاه فرهنگی هنری روزانه و زنده است، بنابراین بسیار سخت خواهد بود که در مقابل جاذبه این شهر مقاومت کنید. اما هنوز یک مورد بررسی نشده است، چرا تحصیل در کبک را باید انتخاب کنم؟

ممکن است موارد فوق و دیدن عکس‌های زیبا از این استان نظر شما را برای زندگی در کبک جذب کرده باشد اما هنور برای تحصیل در این استان مردد باشید. برای قانع شدن و اطمینان کامل از انتخاب خود برای تحصیل در کبک کافی است موارد زیر را مطالعه کنید:

 • فرصت تحصیل در بهترین دانشگاه‌های جهان: بهتر است بدانید که بسیاری از کالج‌ها و دانشگاه های کبک در سطح جهانی شناخته شده‌اند. دانشگاه «مک گیل» (McGill) و «دانشگاه مونترال» هر دو در رتبه ۱۳ دانشگاه برتر جهان قرار دارند.
 •  HEC مونترال، دانشگاه کنکوردیا و دانشگاه پلی تکنیک اکول مونترال ( Ecole Polytechnique de Montreal) نیز از دیگر موسسات  آموزشی برتر این استان هستند.
 • از دیگر مراکز آموزشی برجسته در این استان هستند.
 • کبک تنها استانی است که در آن حقوق دانشجویان پیش از شروع تحصیل در موسسات آموزشی خصوصی و دولتی یکسان است.
 • با تحصیل در کبک می‌توانید در ۳ سال مدرک کارشناسی بگیرید. معمولا دوره کارشناسی ۴ ساله است اما در کبک برخی از دوره‌های کارشناسی طی ۳ سال تکمیل می‌شوند.

دانشجویان بین المللی کبک

چطور برای اخذ ویزای تحصیل در کبک اقدام کنیم؟

روش اخذ ویزا در کبک، با روال پذیرش مهاجرین در سایر استان‌ها تفاوت دارد و شرط اولیه و اصلی آن «تسلط به زبان فرانسوی» و داشتن مدرک معتبر است. اما موارد دیگری نیز وجود دارد که فرد پیش از اقدام برای تحصیل در کبک به آن‌ها دقت کند.

 • اطمینان از پذیرش قطعی در یکی از موسسات معتبر آموزشی، کالج‌ها و دانشگاه‌های کبک (DLI). شرایط اخذ پذیرش در برخی از دانشگاه‌ها با یکدیگر متفاوت است.
 • اخذ CAQ یا گواهی پذیرش شهروندی کبک که توسط وزارت مهاجرت کبک صادر می‌شود. این سند در واقع هویت شما را تایید کرده و نشان می‌دهد به عنوان یک دانشجوی بین‌المللی در کبک ساکن هستید.
 • ارائه مدارک مبنی بر امکان حمایت مالی در طول دوره تحصیل و زندگی در کبک، تهیه این مدرک بر اساس گردش حساب بانکی شما بوده و نشان دهنده آن است که بودجه کافی برای پرداخت شهریه و هزینه زندگی خود را دارید. دقت داشته باشید ابتدا باید برای اخذ گواهی پذیرش کبک (CAQ) اقدام کرده و بعد برای تحصیل در کبک اقدام کنید.
 • توجه به تهیه بیمه درمانی، کلیه دانشجویان موظف هستند در طول مدت اقامت و زندگی خود در کبک دارای بیمه درمانی باشند. هزینه این بیمه بسته به شرکت ارائه دهنده بیمه متفاوت است.

زندگی دانشجویی در کبک

پس از تصمیم نهایی و انجام کلیه اقدامات لازم جهت مهاجرت به کانادا و تحصیل در کبک، به‌ عنوان یک دانشجوی بین‌ المللی باید محل زندگی خود را انتخاب کنید. در این خصوص می‌توانید از دوستان خود که در کبک ساکن هستند سوال پرسیده یا با موسسه و کالجی که در آن پذیرفته شده‌اید در خصوص گزینه‌های اقامت دانشجویان صحبت کنید. از آپارتمان‌های مستقل، تا زندگی با خانواده‌های دیگر یا هم‌خانه‌ای و زندگی در خوابگاه همگی از جمله گزینه‌های پیش روی اقامت در این استان برای دانشجویان است.

شرایط تحصیل در کبک

در سال‌های اولیه تحصیل در کبک با هم‌خانه‌ای یا در خوابگاه را انتخاب کرده تا به شرایط جدید عادت کرده و بتوانید هزینه بیشتری صرفه‌جویی کنید.

خوابگاه‌های دانشجویی

این دسته از اقامتگاه‌های اشتراکی دانشجویی معمولا در محل دانشگاه قرار داشته و گزینه‌ای فوق‌العاده برای اقامت در سال‌های اولیه زندگی و تحصیل در کبک هستند. با توجه به کالج یا دانشگاهی که در آن پذیرفته شده‌اید، این خوابگاه‌ها می‌توانند آپارتمان‌های بلوک‌بندی شده بوده یا خانه‌های مستقل و کوچک یک نفره یا دو نفره باشند.

اقامت خارج از دانشگاه

اگر دوست دارید در زندگی شهری غرق شوید، می‌توانید خارج  از محوطه دانشگاه یک اتاق یک نفره، پانسیون، خوابگاه مستقل، زندگی با یک دوست و موارد مشابه را انتخاب کنید. بهتر است خانه‌ای انتخاب کنید که نزدیک به محل دانشگاه باشد تا بتوانید در هزینه رفت و آمد خود صرفه‌جویی کنید.

اقامت با خانواده‌ها

نوعی از اقامت برای دانشجویان بین المللی کانادا وجود دارد که طی این برنامه دانشگاه یا موسسه، خانواده‌هایی را معرفی می‌کنند که پذیرای دانشجویان بین‌المللی هستند. این دانشجویان می‌توانند اتاقی از خانه را اجاره کرده و هر چه بیشتر در هزینه‌های زندگی و تحصیل در کبک صرفه‌جویی کنند و در عین حال تجربه‌ای شخصی و نزدیک با فرهنگ مردم کبک داشته باشند.

اجاره آپارتمان مبله / غیر مبله

اگر هیچ کدام از موارد فوق نظر شما را جلب نکرده است، گزینه آخر اجاره یک آپارتمان شخصی مبله یا غیر مبله است. هزینه اجاره این آپارتمان‌ها معمولا بیشتر از گزینه‌های قبلی بوده اما در عوض محیط شخصی خودتان را دارید و مستقل هستید. در خصوص اجاره این دسته از آپارتمان‌ها بهتر است بدانید اجاره آپارتمان مبله کمی دورتر از مرکز شهر انتخاب به‌صرفه‌تر و کم‌ هزینه‌تری است.

کلام آخر از تحصیل در کبک

تصمیم به مهاجرت، زندگی و تحصیل در شهری دیگری، قطعا موردی است که تمام زمینه‌های زندگی شما را تحت تاثیر قرار خواهد داد، بنابراین در این خصوص باید آگاهی و اطلاعات خود را افزایش داده و بر اساس سلیقه و شرایط مدنظرتان بهترین مقصد برای مهاجرت تحصیلی یا غیره را انتخاب کنید. ممکن است پس از مهاجرت تحصیلی یک شهر آن‌قدر شما را جذب کند که برای همیشه تصمیم به زندگی در آن بگیرید، بنابراین مسیر زندگی‌تان عوض خواهد شد.

نظر شما درباره تحصیل در کبک چیست؟ دانشجویان بین المللی که قصد پرداخت شهریه یا هزینه ثبت‌نام دانشگاه‌های کانادا را دارند، می‌توانند از خدمات پرداخت‌های بین‌المللی کافه ارز با استفاده از خدمات خرید با پی پال و خرید با ویزا و مستر کارت استفاده کرده و بدون هیچ مشکل و تاخیری پرداخت‌های بین‌المللی خود را انجام دهند. همچنین برای ثبت نام آزمون های بین المللی می‌توانید از خدمات منحصر به فرد کافه ارز استفاده کنید.

به این مقاله امتیاز دهید
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *