دانشجویانی که به تحصیل در خارج از کشور فکر می‌کنند، همیشه دغدغه انتخاب مقصد تحصیلی را دارند که علاوه بر دانشگاه‌هایی شناخته‌شده، کشوری پیشرفته و زیبا هم داشته باشد. هلند، کشوری در غرب اروپا با خط ساحلی طولانی در دریای شمال و مرزهای مشترک با آلمان و بلژیک است. این کشور ۱۷/۶ میلیون جمعیت دارد و بخش زیادی از این جمعیت را مهاجران تشکیل می‌دهند. تحصیل در هلند از این نظر اهمیت می‌يابد که این کشور جامعه‌ای مهاجرپذیر داشته و فرهنگ آن سال‌ها است که آماده پذیرش و پرورش دانش‌جویان بین‌المللی شده است. در این مطلب از معرفی بهترین مقصدهای تحصیل در خارج، یک راهنما برای مهاجرت تحصیلی به هلند را در اختیار شما قرار می‌دهیم.

چرا تحصیل در هلند را انتخاب کنیم؟

هلند یکی از اولین کشورهای غیر انگلیسی‌زبان بود که رشته‌هایی برای دانشجویان بین‌المللی ارائه کرد که تماما به زبان انگلیسی تدریس می‌شد. با تحصیل در هلند شما این انتخاب را دارید که یا به زبان انگلیسی یا به زبان هلندی تحصیل کنید که این کاملا به میزان تسلط شما به هر زبان بستگی دارد. شهروندان هلند شهرتی دیرینه در صبوری و روشن‌فکری دارند.

در هلند دو نوع موسسه آموزشی وجود دارد: دانشگاه‌های علوم کاربردی و دانشگاه‌های تحقیقاتی. دانشگاه علوم کاربردی معمولا رشته‌هایی را برای آماده‌سازی دانشجویان برای یک حرفه خاص ارائه می‌دهد در حالی که دانشگاه‌های تحقیقاتی رشته‌های عمومی‌تر را ارائه می‌دهند. هر دو گروه این دانشگاه‌ها در جهان شناخته شده هستند و جوایزی را دریافت کرده‌اند.

دانشگاه‌های هلند رتبه‌های خوبی در مقیاس جهانی به دست آورده‌اند. ۱۳ دانشگاه هلند (به جز دانشگاه‌های علوم کاربردی) در فهرست رتبه‌بندی جهانی ۵۰۰ دانشگاه‌ برتر جهان در سال ۲۰۲۲ قرار گرفته‌اند. که از میان این ۱۳ دانشگاه، دانشگاه آمستردام با قرار گرفتن در جایگاه ۵۵، بالاترین رتبه را به خود اختصاص داده است. جایگاه برتر بعدی به دانشگاه فناوری دلف با رتبه ۵۷ تعلق دارد.

هزینه زندگی و تحصیل در هلند

هزینه زندگی در هلند

هلند از یورو به عنوان واحد پولی خود استفاده می‌کند. هزینه شهریه برای دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا سالانه بین ۶۰۰۰ تا ۱۵۰۰۰ یورو در مقطع کارشناسی و بین ۸۰۰۰ تا ۲۰۰۰۰ یورو برای مقطع کارشناسی ارشد است. اگر تصمیم بگیرید به موسسه خصوصی بروید، باید انتظار شهریه‌های بالاتر را داشته باشید.

هزینه زندگی در هلند به این بستگی دارد که در کدام یک از شهرهای هلند زندگی می‌کنید. شهرهای بزرگ‌تر گران‌تر از شهرها و شهرستان‌های کوچک‌تر هستند. به طور متوسط، شما باید ماهانه بودجه‌ای بین ۵۰۰ تا ۱۵۰۰ یورو برای مسکن، سفر، غذا و سایر هزینه‌های زندگی در نظر بگیرید. بسیاری از رستوران‌ها و جاذبه‌های توریستی تخفیف‌های دانشجویی در نظر گرفته‌‌اند و وقتی کارت دانشجویی خود را نشان بدهید می‌توانید از آن تخفیف‌ها استفاده کنید.

در زمان تحصیل در هلند اگر دانشجوی خارج از اتحادیه اروپا باشید کارفرمای شما باید اقدام به دریافت مجوز کار برای شما کند که با استفاده از آن می‌توانید در طول دوران تحصیل هفته‌ای ۱۶ ساعت و در تعطیلات، به صورت تمام وقت، کار کنید.

ویزای تحصیلی هلند

برای زندگی و تحصیل در هلند شما نیاز به دریافت ویزای تحصیلی خواهید داشت. دانشگاه شما مسئول شروع فرآیند درخواست ویزای شما است. وقتی موسسه آموزشی شما نامه پذیرش از دفتر مهاجرت هلند دریافت کند، شما می‌توانید از سفارت یا کنسولگری هلند در کشور خود، درخواست ویزای ورود کنید. برای دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا نیاز به دریافت اجازه اقامت هم هست که برای طول مدت تحصیل به علاوه سه ماه اضافه‌تر، معتبر است.

زبان کشور هلند

زبان رسمی هلند

زبان رسمی مردم هلند، هلندی است. سه زبان رسمی و ۵ زبان شناخته شده دیگر هم در این کشور وجود دارد. در این کشور خیلی رایج است که دوره‌های به زبان انگلیسی و هلندی ارائه شوند. اگر تصمیم به تحصیل به زبان غیربومی کشور هلند بگیرید باید در آزمون‌های بین‌المللی شرکت کرده و میزان تسلط خود بر زبان انگلیسی را نشان دهید. اگر مهارت زبان شما به حد قابل قبولی نرسیده باشد ممکن است دانشگاه مورد نظر، پذیرش مشروط ارائه داده و بتوانید تا قبل از شروع تحصیل خود دوره‌های زبان بگذرانید.

شهرهای دانشجویی هلند

در میان شهرهای مختلف این کشور، تعدادی از آن‌ها به عنوان شهرهای دانشجویی شناخته شده‌اند:

آمستردام

آمستردام پایتخت هلند است و ۸۷۲۰۰۰ نفر جمعیت دارد. این شهر قطب فرهنگی هلند محسوب شده و موزه‌های متعدد و جاذبه‌های توریستی بسیاری دارد. در این شهر دو دانشگاه و چندین موسسه آموزش عالی دیگر مانند دانشگاه علوم کاربردی قرار گرفته است. این دانشگاه‌ها شامل دانشگاه آمستردام و دانشگاه علوم کاربردی آمستردام است. دانشجویانی که قصد تحصیل در هلند را دارند می‌توانند در این شهر زیبا و این دانشگاه‌های برتر تحصیل کنند.

لاهه

لاهه

این شهر در ساحل غربی هلند واقع شده و با جمعیت ۵۰۰۰۰۰ نفری، سومین شهر بزرگ این کشور محسوب می‌شود. کابینه و دادگاه عالی هلند در این شهر واقع شده است بنابراین به عنوان قطب سیاسی هلند در نظر گرفته می‌شود. لاهه را به عنوان خانه قانون بین‌المللی می‌دانند. چندین موسسات آموزش عالی در این شهر قرار دارند که شامل دانشگاه‌های تحقیقاتی و علوم کاربردی می‌شود. این دانشگاه‌های شامل دانشگاه علوم کاربردی لاهه، دانشگاه بین‌المللی کسب و کار لاهه، دانشگاه هتل داری لاهه، دانشگاه لیدن لاهه است.

روتردام

روتردام با ۶۰۰۰۰۰ نفر جمعیت، دومین شهر بزرگ هلند است و قطب اقتصادی و لجستیک هلند و همچنین بزرگ‌ترین بندر اروپا محسوب می‌شود. روتردام در جنگ جهانی دوم تقریبا به طور کامل نابود شد و اکنون به دلیل بازسازی، معماری متفاوتی با بقیه کشور دارد. افرادی که قصد تحصیل در هلند و شهر روتردام را دارند می‌توانند در دانشگاه اراسموس، دانشگاه علوم کاربردی روتردام و دانشگاه علوم کاربردی Inholland تحصیل کنند.

اگر قصد تحصیل در هلند را دارید یا دانشجوی یکی از دانشگاه های هلند هستید، می‌توانید با استفاده از خدمات پرداخت‌های بین‌المللی کافه ارز از طریق خرید با پی پال و خرید با ویزا و مستر کارت در کمترین زمان پرداخت‌های بین‌المللی خود را انجام دهید. همچنین با استفاده از کافه ارز می‌توانید پرداخت هزینه ثبت نام آزمون های بین المللی را به آسانی انجام دهید.

به این مقاله امتیاز دهید
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *