هش تراکنش یا آی دی تراکنش (TXID) چیست و چطور آن را بیابیم؟

آیا تا به حال پرداختی انجام داده‌اید که گیرنده از شما درخواست «هش تراکنش» یا آی دی تراکنش (TXID) را داشته باشد؟ فرقی نمی‌کند پرداخت شما با رمز ارزها همچون بیت کوین، اتریوم لایت کوین یا دش انجام شده باشد، گاهی فروشنده از شما می‌خواهد هش تراکنش را به عنوان مدرک پرداخت به او ارائه دهید. موقعیت‌های دیگری هم وجود دارد که در آن، یک کیف پول یا پلتفرم خرید و فروش ارزهای دیجیتال از شما می‌خواهد برای حل مشکلی که با آن مواجه شده‌اید، آی دی تراکنش خود را برای آن‌ها ارسال کنید. اما چگونه باید آن را پیدا کنید و آیا در اختیار دیگران قرار دادن آن، خطری برای امنیت دارایی‌های ما ندارد؟

هش تراکنش یا TXID چیست؟

هش تراکنش یا TX تراکنش همان آی دی یا شناسه تراکنش است که از حروف الفبا و عدد تشکیل شده و یک شماره شناسایی‌ است که به تراکنش‌های بیت کوین تعلق می‌گیرد. هر تراکنشی که در بلاکچین بیت کوین انجام شود این شماره شناسایی منحصر به فرد را دارد. همچنین تراکنش‌های انجام شده در بلاکچین اتریوم و لایت کوین هم TXID منحصر به فرد خود را خواهند داشت. برای مثال، شناسه تراکنش در بیت کوین مانند این است:

a1075db55d416d3ca199f55b6084e2115b9345e16c5cf302fc80e9d5fbf5d48d

هش تراکنش بیت کوین

شناسه تراکنش در اتریوم به این شکل است:

0xb4bc263278d3f77a652a8d73a6bfd8ec0ba1a63923bbb4f38147fb8a943da26d

هش تراکنش اتریوم

این شماره شناسایی منحصر به فرد یک رشته طولانی از حرف و اعداد است که برای شناسایی یک تراکنش خاص در بلاکچین مورد استفاده قرار می‌گیرد.

استفاده از شناسه تراکنش

تمام تراکنش‌های انجام شده در بلاکچین برای عموم قابل دسترسی است. وقتی شما پرداختی انجام می‌دهید یا ارزی را به آدرس دیگری انتقال می‌دهید، این تراکنش منتشر شده و یک شناسه هش تراکنش هم ایجاد می‌شود. فرد می‌تواند با استفاده از این شناسه به راحتی وضعیت تراکنش را رهگیری کند و جزئیات انتقال مانند آدرس فرستنده، آدرس گیرنده، مقدار ارسال شده، تاریخ ارسال، اندازه بلاک، مقدار کارمزد پرداخت شده و تعداد تاییدها را ببیند.

حتما بخوانید  آموزش خرید و فروش Zcash به صورت اتوماتیک با کافه ارز

شناسه و هش تراکنش حاوی هیچ اطلاعات شخصی نیستند بنابراین اشتراک‌گذاری آن کاملا ایمن است. اما کارایی و مفید بودن این شناسه چه زمانی است؟ همان‌طور که گفتیم اطلاعات این شناسه در شرایط مختلفی می‌تواند مفید واقع شود. برای مثال شما می‌توانید این اطلاعات را برای سرویس‌دهنده‌ای که از او خدمات دریافت می‌کنید، ارسال کنید تا وضعیت تراکنش را بداند. می‌توانید آن را برای فروشنده ارسال کنید تا از موفقیت‌آمیز بودن تراکنش مطمئن شود. شرایط زیادی وجود دارد که این شناسه می‌تواند برای شما کارایی داشته باشد.

نحوه یافتن شناسه تراکنش

اگر به تازگی با بیت کوین آشنا شده‌اید احتمالا نمی‌دانید چگونه هش تراکنش بیت کوین خود را پیدا کنید. این کار بسیار ساده است. ما به شما نشان می‌دهیم چگونه این کار را در سرویس‌های مختلف مانند کیف پول Core،  کیف پول الکتروم، کیف پول بلاکچین، صرافی کوین بیس و Block Explorer انجام دهید.

یافتن TXID در کیف پول Core و الکتروم

در هر دو کیف پول وارد تب Transaction شده و تراکنشی که می‌خواهید هش تراکنش آن را پیدا کنید، انتخاب کنید. سپس روی آن دوبار کلیک کرده تا پنجره‌ای باز شود که حاوی شناسه تراکنش است:

شناسه تراکنش در کیف پول

یافتن TXID در صرافی

در بیشتر پلتفرم‌های خرید و فروش ارزهای دیجیتال، خواه ارزی را واریز یا برداشت کنید برای آن یک شناسه تراکنش ایجاد می‌شود. معمولا هش تراکنش هر تراکنش را در قسمت تاریخچه تراکنش‌ها یا تاریخچه پرداخت‌های حساب کاربری خود در آن صرافی می‌توانید مشاهده کنید:

شناسه تراکنش در صرافی

در برخی از صرافی‌ها و کیف پول‌ها پیدا کردن شناسه تراکنش دشوار است که در چنین شرایطی می‌توانید به تیم پشتیبانی تماس بگیرید.

حتما بخوانید  Trust Wallet چیست؟ راهنمای کامل برای استفاده از کیف پول تراست

یافتن TXID در کوین بیس

برای مشاهده شناسه تراکنش در کوین بیس وارد حساب کاربری خود شده، وارد تب Accounts شده و کیف پول خود را (BTC, ETH, LTC, BCH, BAT, ZRX) انتخاب کنید. حالا روی تراکنشی که انجام داده‌اید یا تراکنشی که می‌خواهید شناسه آن را به دست بیاورید، کلیک کنید. یک پنجره باز می‌شود که با کلیک روی View می‌تواند TXID را ببیند.

یافتن TXID در کیف پول بلاکچین

پس از آن‌که پرداخت انجام دادید یا واریز به کیف پول شما انجام شد، روی تراکنش کلیک کنید تا جزئیات بیشتر، مخصوصا وضعیت تراکنش شما نمایش داده شود.

یافتن TXID در Block Explorer

تمام فعالیت‌های بلاکچین به صورت عمومی در دسترس قرار دارد. بنابراین افراد نه تنها می‌تواند موجودی یا آدرس یک تراکنش خاص را ببینند بلکه می‌توانند هش تراکنش آن را هم بررسی کنند. شما می‌توانید از جستجوگرهای بلاک زیر برای ارزهای زیر استفاده کنید:

– بیت کوین : blockchain.com/explorer |https://mempool.space/

– اتریوم: etherscan.io

– لایت کوین: insight.lightcore.io

اگر دیدید در این آدرس‌ها تراکنش‌های زیادی لیست شده است بنابراین فقط به دنبال مقدار بیت کوینی که خودتان ارسال کرده‌اید بگردید. با این روش می‌توانید یک تراکنش خاص را پیدا کنید و سپس هش تراکنش یا TXID آن را به دست آورید. می‌توانید شناسه تراکنش یا لینک صفحه را با گیرنده به اشتراک بگذارید.

در صورتی که قصد خرید و فروش ارزهای دیجیتال همچون خرید و فروش بیت کوین و یا خرید و فروش اتریوم را دارید می‌توانید به قسمت خرید و فروش اتوماتیک ارزهای دیجیتال در وب‌سایت کافه ارز مراجعه کرده و طی چند مرحله ساده و سریع، خدمات مورد نظر خود را دریافت کنید. شما می‌توانید قیمت لحظه ای ارزهای دیجیتال و همچنین نمودار و تغییرات ۲۴ ساعته ارزها را در وب‌سایت کافه ارز مشاهده کنید.

به این مقاله امتیاز دهید

پاسخ

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید