کاقه ارز

آلت کوین (Altcoin)

آلت کوین: آلت کوین یکی از انواع ارزهای دیجیتال است که به منظور جایگزینی بیت کوین طراحی شده‌آند. در دنیای امروزی، پرداخت‌های بین المللی حرف اول را می‌زنند. یکی از روش‌های پرداخت ارزی، خرید ارزهای دیجیتال است. بازار رمزارزها فقط به بیت کوین محدود نمی‌شود دارایی‌های دیگری را نیز شامل می‌شود. هر رمزارزی که بعد از بیت کوین وارد بازار شده است را به نام آلت کوین می‌شناسند. امروز در کافه ارز، مفهوم آلت کوین را با یکدیگر مورد بررسی قرار داده و چند مورد از بهترین آلت‌کوین‌های موجود در بازار را نیز با یکدیگر مرور خواهیم کرد؛ پس تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

فهرست مطالب:

آلتکوین چیست؟

آلت‌کوین به انگلیسی Altcoin، به ارزهای دیجیتالی گفته می‌شوند که بعد از بیت کوین وارد بازار شده‌اند. البته، برخی از کاربران بیت کوین و اتریوم را ارزهای اصلی و رمزارزهای دیگر را آلتکوین می‌نامند، چون که آن‌ها از فورک این دو ارز به وجود آمده‌اند؛ فورک به معنی دو تکه‌شدن بلاک‌چین بیت کوین و اتریوم است. آلت کوین از واژه Alternative به معنی جایگزین و Coin به معنی بیت کوین ترکیب شده است و به طور کلی به ارزهایی که با هدف جایگزین‌شدن برای بیت کوین طراحی شده‌اند را آلت‌کوین می‌نامند.

خرید آلتکوین

 بعضی از آلت‌کوین‌ها، از مکانیزم اجماع متفاوتی برای اعتبارسنجی تراکنش‌ها و بازکردن بلاک‌های جدید استفاده می‌کنند. بعضی از پروژه‌ها نیز برای این که از بیت کوین و اتریوم متفاوت باشند، خصوصیات و امکانات جدیدتری را در دسترس کاربران قرار می‌دهند. برخی از آلت‌ کوین ها در راستای انجام وظایف خاصی در بلاک‌چین ساخته می‌شوند. برای مثال، توکن اتر (Ether) برای پرداخت کارمزد در شبکه اتریوم استفاده می‌شود. برخی از توسعه‌دهندگان با ایجاد فورک‌هایی در شبکه بیت‌کوین، رمرزارزهایی (مانند بیت کوین کش) راه‌اندازی می‌کنند که هدف اصلی آن‌ها رقابت با بیت کوین است. برخی از فورک‌ها، نیز پروژه‌هایی هستند که هدف اصلی‌شان، جذب سرمایه است. برای مثال، ارز دیجیتال Bananacoin  در سال 2017 از طریق فورک در اتریوم راه‌اندازی شد. هدف اصلی این آلت‌کوین جذب سرمایه برای پروژه کاشت موز ارگانیک در کشور لائوس بود.

به طور کلی، پروژه‌های آلتکوین برای رفع محدودیت‌های شبکه‌هایی که از آن‌ها فورک می‌شوند، طراحی شده و وارد بازار می‌شوند. اولین آلت‌ کوین، ارز دیجیتال لایت کوین (Litecoin) بود که بر اثر فورک شبکه بیت کوین در سال 2011 وارد بازار شد. بر خلاف بیت کوین، لایت کوین از مکانیزم اجماع اثبات سهام (Proof-of-Stakes) استفاده می‌کند. این مکانیزم با نام Scrypt از الگوریتم بیت کوین سریع‌تر بوده و انرژی بسیار کمتری را نیز تولید می‌کند. ارز دیجیتال اتر (Ether) نیز یکی دیگر از آلتکوین‌های معتبر بازار است. ساخت این ارز دیجیتال از طریق فورک بیت کوین انجام نشده است. یک تیم برنامه‌نویسی شامل ویتالیک بوترین، دکتر گاوین وود و متخصصان دیگر، ارز دیجیتال اتر را بر روی شبکه اتریوم ساختند. اتریوم، بزرگ‌ترین ماشین مجازی مبتنی بر لاکچین است و رمزارز اتر برای پرداخت‌های درون شبکه‌ای مورد استفاده کاربران قرار می‌گیرد.

معنی آلتکوین

آلت کوین در لغت به معنی سکه جایگزین است. واژه Alt در انگلیسی به معنی Alternative است که در فارسی به معنی جایگزین یا همان آلترناتیو است پس آلت کوین به معنی کوین‌های جایگزین است اما فعالان ایرانی حوزه کریپتوکارنسی نیز از همان واژه آلت کوین برای اشاره به آن استفاده می‌کنند. به طور کلی، آلت کوین به ارزهای دیجیتالی گفته می‌شود که بعد از موفقیت چشمگیر بیت کوین راه اندازی شده‌اند. در حقیقت، آلت کوین‌ها برای رفع محدودیت‌های بیت‌کوین ایجاد شده‌اند و تلاش می‌کنند تا با استفاده از تکنولوژی‌های جدید با بیت کوین وارد رقابت شوند. 

انواع آلت کوین

آلت کوین‌ها انواع و دسته‌بندی‌های مختلف و متنوعی دارند که در ادامه برخی از مهم‌ترین آن‌ها را با یکدیگر مرور خواهیم کرد. در حال حاضر، تعداد آلت‌کوین‌های موجود در بازار بیش از 5000 مورد است و طبق گزارشات کوین مارکت کپ، بیش از نیمی از بازار کریپتوکارنسی را در اختیار دارند.

توکن‌های پرداختی 

 همان‌طور که از نام آن مشخص است،توکن پرداختی (Payment Tokens) به ارزهای دیجیتالی گفته می‌شود که به عنوان واحد پولی بین کاربران مورد استفاده قرار می‌گیرد. از معتبرترین توکن‌های پرداختی می‌توان به مونرو (Monero) و اتر اشاره کرد.

استیبل کوین 

معنی آلتکوین

بازار کریپتوکارنسی از بدو تولدف نوسانات بسیار شدیدی را تجربه کرده است. استیبل کوین (Stablecoin) یا رمزارزهای با ثبات، با هدف کاهش نوسانات به بازار راه پیدا کرده‌اند. در حقیقت، توسعه‌دهندگان یک ارز فیات مانند دلار یا کالاهای گران‌قسمت مانند طلا یا فولاد  را به عنوان پشتوانه استیبل کوین‌ها در نظر می‌گیرند. این کار، برای این انجام می‌شود که اگر استیبل کوین دچار شکست شد، دارندگان کوین آن بتوانند از طریق پشتوانه، سرمایه خود را بازیابی کنند. از معروف‌ترین استیبل کوین‌ها می‌توان به تتر (Tether)، یو اس دی کوین (USDC) و دلار بایننس (BUSD) اشاره کرد. برای مثال سازندگان تتر ادعا می‌کنند که برای هر واحد کوینی که وارد بازار می‌کنند یک دلار آمریکا در بانک برای پشتیبانی از آن سپرده‌گذاری می‌شود.

توکن‌های امنیتی 

توکن‌های امنیتی یکی دیگر از انواع آلت کوین است که به عنوان توکن اوراق بهادار نیز شناخته می‌شود. در حقیقت، دارایی‌های توکنیزه شده که در بازار بورس عرضه می‌شوند را توکن‌های امنیتی می‌نامند. تقریباً تمام دارایی‌های موجود مانند سند مالکیت خانه یا سهام یک شرکت را می‌توان توکنیزه کرد. سازمان بورس و اوراق بهادار ایلات متحده آمریکا، قوانین مربوط به توکن‌های امنیتی را تنظیم می‌کنند چون این نوع از ارزهای دیجیتال به عنوان یک اوراق بهادار حساب می‌آیند. شرکت Exodus در سال 2011 موفق شد حدود 75 میلیون دلار را در بستر بلاک‌چین الگوراند (Algorand) به اوراق بهادار تبدیل کنند.

توکن های کاربردی 

توکن‌های کاربردی (Utility Tokens) برای ارائه سرویس در یک شبکه مورد استفاده قرار می‌گیرند. برای مثال، کاربران برای خرید یک سرویس، تبدیل جوایز و یا پرداخت کارمزدها می‌توانند از توکن‌های کاربردی استفاده کنند. ارز دیجیتال فایل کوین (Filecoin) برای خرید فضای حافظه و تقویت امنیت شبکه مورد استفاده قرار می‌گیرد و یکی از معتبرترین توکن‌های کاربردی است. اتر نیز یکی دیگر از توکن‌های کاربردی است که در بلاک‌چین اتریوم و پرداخت‌های موجود در ماشین مجازی آن مورد استفاده قرار می‌گیرد.

استیبل کوین ترایواس‌دی نیز برای ثابت نگه‌داشتن قیمت خود از توکن کاربردی لونا استفاده کرد. البته این پروژه شکست خورد و قیمت استیبل کوین ترا که با دلار پشتیبانی می‌شد به ناگهان تا نزدیک صفر ریزش کرد.

میم کوین 

میم کوین (Memecoin) همان‌طور که از نام آن پیداست، از جک‌ها و لطیفه‌های موجود در بازار یا شبکه‌های اجتماعی، راه‌اندازی می‌شود. این آلتکوین‌ها عمدتاً توسط اینفلوئنسرها یا سرمایه‌داران به صورت آنلاین و برای مدت کوتاهی به محبوبیت دست پیدا کرده و افزایش قیمت بسیار شدیدی را تجربه می‌کنند. بیش از صدها میم کوین‌ها در ماه آوریل و می سال 2022 افزایش قیمت باورنکردنی داشتند به همین دلیل برخی کاربران آن را فصل میم کوین (Memecoin Season) نامیدند و منتظر فصل بعدی آن هستند.

توکن حاکمیتی 

کاربرانی که این نوع از آلتکوین به نام توکن‌ حاکمیتی (Governance Tokens) را خریداری می‌کنند، برخی امتیازات بلاک‌چین را نیز در اختیار خواهند گرفت. برای مثال، حق رای دادن در زمینه تغییر پروتکل‌های شبکه یا امتیاز تصمیم‌گیری در سازمان‌های خودمختار و غیرمتمرکز (DAO) از جمله امتیازاتی است که به دارندگان توکن‌های حاکمیتی اعطا می‌شود. از آنجایی که توکن‌های حاکمیتی مربوط به یک بلاک‌چین خصوصی می‌شوند، در واقع همان توکن‌های کاربردی هستند اما کاربران جامعه کریپتوکارنسی آن‌ها را به عنوان یک دارایی مستقل قبول کرده‌اند.

فصل آلتکوینها

فصل آلتکوینها

فصل آلتکوین یا AltSeason به بازه زمانی گفته می‌شود که قیمت و حجم معاملات آلت‌کوین‌ها افزایش پیدا می‌کند. در حقیقت، زمانی که ارزش آلت کوین‌ها در مقایسه با بیت کوین حجم بیشتری از بازار را در اختیار داشته باشد، آن زمان را فصل آلت کوین می‌نامند. در طرف دیگر، زمانی که بیت کوین بیش از 50 درصد از بازار را در اختیار داشته باشد، با فصل بیت کوین روبرو خواهیم بود. زمانی که قادر به پیش‌بینی فصل آلتکوینها باشیم، با خرید می‌توانیم سود مالی خوبی بدست آوریم.

قیمت التکوین

قیمت آلت‌کوین‌ها در مقایسه با بیت کوین در سطح پایین‌تری قرار دارد. برخی از آلتکوین‌ها از نوع میم کوین، حتی قیمتی نزدیک به صفر دارند. این موضوع باعث می‌شود که سرمایه‌داران بیشتری به سمت آلت‌کوین‌ها جذب شوند. در حقیقت، کاربران به امید این‌که روزی قیمت آلت‌کوین‌‌ها نیز به نزدیکی بیت کوین برسد، با سرمایه بسیار زیاد وارد معاملات خرید آلت کوین می‌شوند. برای مثال قیمت لایت کوین که اولین آلت کوین شناخته می‌شود در زمان ورود به بازار حدود 4 دلار بود اما تا 410 دلار نیز افزایش پیدا کرد.

خرید آلتکوین

فصل آلتکوین بهترین زمان برای خرید انواع آن به شمار می‌رود. خرید و نگه‌داری آلت کوین‌ها در بیشتر موارد برای کاربران سودآوری دارد، البته به خاطر داشته باشید که نوسانات قیمتی آلت کوین‌ها در بعضی مواقع بسیار پرریسک‌تر از بیت کوین است و ممکن است سرمایه شما را از بین ببرد، بنابراین قبل از خرید آلت کوین حتما تحقیقاتی کامل بر روی پروژه آن انجام داده و اخبار مربوط به آن را مطالعه کنید.

مزایا و معایب آلتکوین

آلت کوین‌ها انواع بسیار مختلفی دارند که هر کدام مزایا و معایب خود را دارند اما به طور کلی دارای نکات مثبت و منفی زیر هستند:

مزایا

  • جبران نقاط ضعف بلاک‌چین دیگر ارزهای دیجیتال 
  • پایایی بیشتر 
  • انواع مختلف و بی‌شمار

معایب 

  • محبوبیت و حجم بازار کمتر 
  • نقدینگی کمتر در مقایسه با بیت کوین 
  • عدم کارآیی مشخص
  • کلاهبرداری و احتمال شکست پروژه 

آینده آلت‌کوین‌ها 

آینده ارزهای دیجیتال به خصوص آلت کوین‌ها مشابه به زمانی است که قرن 19ام، دولت ایالات متحده امریکا دلار را به عنوان یک ارز رسمی پذیرفت. ارزهای مختلفی در این کشور در گردش بودند که هر کدام مشخصات خاص خود را داشتند و از طریق ابزارهای مختلف پشتیبانی می‌شدند. بانک‌های محلی نیز ارزهایی را وارد بازار کرده بودند که در برخی اوقات اصلاً پشتوانه واقعی نداشتند. وضعیت آلت کوین‌ها نیز شبیه به آن زمان است و بازار بسیار شلوغ و غیراشباعی دارد. صدها آلت کوین در بازار وجود دارند که هر کدام یک پروژه و اهداف مشخصی دارند. البته در برخی اوقات، تشخیص تفاوت بین دو پروژه آلت کوین کمی دشوار است و این یکی از معایب آلتکوین‌ها به شمار می‌رود.

سخن پایانی

آلت کوین به معنی کوین‌های جایگزین بیت کوین است که پس از رشد بازار کریپتوکارنسی با هدف جبران و برطرف‌سازی معایب بیت کوین توسط توسعه‌دهندگان ایجاد شدند. در برخی از مقاطع آلت‌‌کوین‌ها، سهم بازار بیشتری در مقایسه با بیت کوین کسب می‌کنند که به آن فصل آلتکوینها می‌گویند. خرید و فروش انواع آلت‌کوین‌های معتبر مانند لایت کوین، بیت کوین کش، پولکادات، یونی سواپ، مونرو و ریپل از طریق وب‌سایت یا اپلیکیشن کافه ارز در اختیار کاربران قرار گرفته است و شما با ثبت نام و احراز هویت می‌توانید به راحتی و با کارمزد پایین خرید خود را انجام دهید.

4.9/5 - (22 امتیاز)
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *