logo کاقه ارز

در بازار رمز ارزها یا بورس و به طور کلی بازار سرمایه، گاهی اوقات بازار روند صعودی داشته و گاهی روند نزولی. در بازار این روندهای مختلف اصطلاحات مخصوص به خود را دارند؛ اگر شما هم از جمله افرادی باشید که بازارهای مالی سر و کار دارند، حتما اصطلاح بولیش و بیریش یا بازار خرسی و گاوی را شنیده‌اید اما ممکن است مفهوم دقیق آن را ندانید. در این مطلب از وبلاگ کافه ارز با اصطلاح بازار خرسی یا بیریش (Bearish Market) آشنا می‌شویم.

بازار خرسی چیست؟

بازار خرسی (Bear market) به زمانی گفته می‌شود که بازار به مدت طولانی روند نزولی قیمت‌ها را تجربه می‌کند. معمولا به شرایطی گفته می‌شود که قیمت‌ها از آخرین حد بالای خود، ۲۰ درصد یا بیشتر کاهش داشته باشند و احساسات نسبت به بازار به طور گسترده منفی باشد.

بازار بیریش یا خرسی اغلب به نزول قیمت‌ها در کل بازار یا شاخصی مانند S&P 500 مربوط است اما یک دارایی یا سهام هم در صورتی که کاهش ۲۰ درصد یا بیشتر را در طول مدتی ثابت – معمولا دو ماه یا بیشتر – را تجربه کند، می‌تواند خرسی در نظر گرفته شود. این بازارها معمولا با رکود همراه هستند و نقطه مقابل بازارهای گاوی در نظر گرفته می‌شوند.

درک بازارهای خرسی

قیمت سهام و دارایی‌های دیجیتال نمایانگر پیش‌بینی‌های آینده از جریان‌های نقدینگی و سود از کمپانی‌ها است. وقتی رشد کاهش یافته و پیش‌بینی‌ها درست از آب درنمی‌آید، قیمت سهام‌ها می‌تواند کاهش پیدا کند. رفتار گله‌ای، ترس و هجوم برای جلوگیری از ضرر می‌تواند منجر به دوره‌های طولانی کاهش قیمت سهام شود. یک تعریف از بازار خرسی این است که وقتی قیمت سهامی به طور میانگین ۲۰ درصد سقوط کرد؛ اما این ۲۰ درصد یک رقم قراردادی است درست مانند زمانی که می‌گوییم اگر قیمت سهمی ۱۰ درصد سقوط کند یعنی در حالت اصلاح قیمت قرار دارد. تعریف دیگر بازار خرسی این است که سرمایه‌گذاران بیشتر از این‌که ریسک‌پذیر باشند، از ریسک کردن اجتناب می‌کنند. این نوع بازار می‌تواند حداقل چند ماه یا چند سال طول بکشد چون سرمایه‌گذاران از ریسک کردن فرار می‌کنند.

درک بازار خرسی

علت ایجاد این نوع بازار متفاوت است اما به طور کلی، ضعف یا کاهش یا اقتصاد ضعیف، حباب در بازار، پاندمی، جنگ، بحران‌های زئوپولیتیکی و تغییرات شدید در اقتصاد مانند شیفت پیدا کردن به اقتصاد آنلاین می‌تواند منجر به بازار خرسی شود. علامت‌های اقتصاد ضعیف و کند هم معمولا اشتغال پایین، درآمد پایین، بازدهی ضعیف و کاهش در سود کسب و کارها است. علاوه بر این، هرگونه دخالت توسط حکومت‌ها در اقتصاد می‌تواند محرکه‌ای برای ایجاد بازار خرسی باشد. برای مثال تغییر در نرخ مایات و یا نرخ سود سپرده‌ منجر به ایجاد بازار بیریش می‌شود. همچنین کاهش اعتماد سرمایه‌گذاران همچنین نشانه‌ای از شروع چنین بازاری است. وقتی سرمایه‌گذاران معتقد باشند که اتفاقی در حال رخ دادن است، دست به اقدام خواهند زد که در این مورد، فروش سهام برای جلوگیری از ضرر است.

در فوریه ۲۰۲۰، سهام جهانی به دلیل شیوع کرونا ویروس وارد یک بازار خرسی ناگهانی شد و DJIA را از ۲۹.۵۶۸.۷۷ در ۱۲ فوریه به ۱۸۲۱۳.۶۵ در ۲۳ مارس کاهش داد. البته هر دو شاخص S&P 500 و Nasdaq 100 در اوت ۲۰۲۰ سقف جدیدی را رقم زدند.

فازهای بازار خرسی

بازار خرسی معمولا چهار فاز مختلف دارد:

۱. مشخصه فاز اول قیمت بالا و چشم‌انداز مثبت سرمایه‌گذاران نسبت به بازار است. در پایان این فاز، سرمایه‌گذاران شروع به خروج از بازار و سیو سود هستند.

۲. در فاز دوم قیمت سهام شروع به ریزش شدید کرده و خرید و فروش‌ها و سودهای شرکتی کاهش پیدا می‌کند. شاخص‌های اقتصادی که زمانی مثبت بودند به زیر محدوده میانگین افت می‌کنند. برخی از سرمایه‌گذاران شروع به وحشت کرده و احساسات نسبت به بازار منفی می‌شود. به این حالت تسلیم گفته می‌شود

۳. فاز سوم نشان می‌دهد، ریسک‌کنندگان وارد بازار شده‌اند در نتیجه قیمت‌ها کمی بالا رفته و حجم خرید و فروش هم افزایش می‌يابد.

۴. در فاز چهارم، قیمت سهام همچنان با سرعت کمتری، کاهش می‌یابد. با کاهش قیمت و اخبار خوب، سرمایه‌گذاران جدید وارد بازار می‌شوند و بازار خرسی به سمت بازار گاوی سوق پیدا می‌کند.

نظر شما درباره بازار خرسی چیست؟ رویکرد شما در بازار بیریش چگونه است؟ هر دو شرایط بازار خرسی و بازار گاوی بر سرمایه گذاری تاثیر گذار است پس بهتر است پیش از هر نوع سرمایه گذاری در بازارهای مالی شرایط بازار را سنجیده و سوابق روند صعودی و نزولی آن را در نظر بگیرید. اگر قصد سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال را دارید، پس از بررسی بازار بولیش و بیریش می‌توانید قیمت لحظه ای ارزهای دیجیتال و همچنین نمودار و تغییرات ۲۴ ساعته ارزها را در کافه ارز مشاهده کنید. همچنین در صورت نیاز به خرید و فروش ارزهای دیجیتال می‌توانید از خدمات منحصر به فرد کافه ارز استفاده کنید.

3.3/5 - (3 امتیاز)
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.