بازار گاوی چیست و چگونه می توان از آن سود به دست آورد؟

در بازارهای سرمایه گذاری همچون بورس یا بازار رمز ارزها، اصطلاحات مختلفی از اصطلاحات مربوط به روند بازار تا  رفتارهای سرمایه‌گذاران وجود دارد که پیش از شروع به سرمایه‌گذاری باید با آن‌ها آشنا شوید. اگر شما هم از جمله افرادی باشید که بازارهای مالی سر و کار دارند، حتما اصطلاح بولیش و بیریش یا بازار خرسی و گاوی را شنیده‌اید اما ممکن است مفهوم دقیق آن را ندانید. در این مطلب از وبلاگ کافه ارز با اصطلاح بازار گاوی یا بولیش (Bulish Market) آشنا می‌شویم.

بازار گاوی چیست؟

بازار گاوی (Bulish Market) به شرایطی از بازار مالی گفته می‌شود که در آن، قیمت سهام بالا رفته یا انتظار بالا رفتن آن وجود دارد. عبارت بازار گاوی اغلب برای اشاره به بازار سهام به کار می‌رود اما می‌توان از آن برای هر چیزی که خرید و فروش می‌شود مانند اوراق بهادار، املاک، ارز و ارز دیجیتال هم به کار برد.

به دلیل اینکه قیمت سهام در طول خرید و فروش به طور مداوم بالا و پایین می‌رود، عبارت بازار گاوی برای دوره‌های طولانی اطلاق می‌شود که در آن، بخش بزرگی از قیمت سهام در حال افزایش است. این بازارها معمولا چند ماه یا حتی چندین سال ادامه خواهند داشت.

درک بازار گاوی

از مشخصه‌های بازار گاوی می‌توان به خوش‌بینی، اعتماد سرمایه‌گذار و پیش‌بینی ادامه‌دار بودن نتایج قوی برای مدت طولانی اشاره کرد. در این بازار به سختی می‌توان پیش‌بینی کرد که چه زمانی روند بازار تغییر خواهد کرد. بخشی از این دشوار این است که اثر روانی و فرضیات گاهی نقش بزرگی در بازارها ایفا می‌کنند.

درک بازار گاوی

هیچ مشخصه خاص و جهانی برای تشخیص بازار گاوی به کار نمی‌رود. با این وجود، شاید رایج‌ترین تعریف از این بازار، موقعیتی است که در آن قیمت سهام پس از ۲۰ درصد ریزش و قبل از ۲۰ درصد ریزش دوم، ۲۰ درصد افزایش می‌يابد. از آنجایی که پیش‌بینی بازارهای گاوی یا صعودی دشوار است، تحلیل‌گران می‌توانند این پدیده را تنها پیش از این که اتفاق افتاد تشخیص دهند. یکی از شاخص‌ترین بازارهای گاوی اخیر بین سال‌های ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۷ بود. در این مدت شاخص S&P 500 پس از سقوط اخیر خود، با حاشیه سود بسیار بالا، افزایش یافت؛ بحران مالی سال ۲۰۰۸، بسیاری از نزول قیمت‌ها دوباره پس از آن بازار گاوی ایجاد شد.

حتما بخوانید  آموزش ساخت کیف پول MY ETHER WALLET در کمتر از 5 دقیقه

مشخصه های بازار گاوی

بازار گاوی معمولا زمانی رخ می‌دهد که اقتصاد قوی بوده یا در حال قدرت گرفتن است و نرخ تولید ناخالص داخلی بالا بوده، نرخ بیکاری پایین و سود شرکت‌ها دارای افزایش است. همچنین از مشخصه‌های این بازار می‌توان به بالا رفتن اعتماد سرمایه‌گذاران، افزایش تقاضا برای خرید سهام و تقویت بازار اشاره کرد. علاوه بر این، فعالیت بازار بورس و اوراق بهادار هم در طول دوران بازار گاوی بالا می‌رود.

بدیهی است برخی از فاکتورهایی که در بالا گفته شد به راحتی قابل تشخیص و تمایز از بقیه هستند. در حالی که سود شرکت‌ها و نرخ اشتغال غیر قابل تشخیص هستند و می‌تواند در تصمیم‌گیری و تعیین وضعیت کلی بازار تاثیر بگذارند. عرضه و تقاضا برای سهام هم دارای نوسان است: هر زمان عرضه ضعیفت باشد تقاضا بالا می‌رود. هر زمان سرمایه‌گذاران مشتاق به خرید باشند، عده کمی مایل به فروش هستند. در بازار گاوی، سرمایه‌گذاران اشتیاق کمتری برای شرکت در بازار سهام برای کسب سود دارند.

تفاوت بازار خرسی و بازار گاوی

تفاوت بازار خرسی و بازار گاوی

نقطه مقابل بازارهای صعودی یا گاوی را بازار خرسی می‌گویند که مشخصه‌های نزول قیمت‌ها و بدبینی نسبت به بازار است. نام این بازارها از روشی که این دو حیوان به رقیب خود حمله می‌کنند گرفته شده است. گاو شاخ‌های خود را در هوا بالا می‌برد در حالی که خرس پنجه‌های خود را روی زمین می‌کشد. این حرکات استعاره از حرکت بازار است. اگر روند بازار صعودی باشد به آن بازار، گاوی گفته می‌شود و اگر روند بازار نزولی باشد به آن بازار، خرسی گرفته می‌شود. بازارهای خرسی و گاوی معمولا با چرخه‌های اقتصادی هم‌زمان اتفاق می‌افتند که از چهار فاز تشکیل شده است: رشد، اوج، رکود و پایان. شروع بازار گاوی اغلب شاخصی از رشد اقتصادی است. چون احساسات عموم در مورد شرایط اقتصادی آینده بر قیمت سهام تاثیر می‌گذارد، بازار حتی قبل از افزایش شاخص‌های مهم‌تر مانند رشد تولید ناخالص داخلی، افزایش می‌يابد، همچنین بازار خرسی معمولا قبل از رکود اقتصاد ایجاد می‌شود. نگاه به رکود اخیر در آمریکا مشخص می‌کند که سقوط بازار سهام چندین ماه قبل از کاهش تولید ناخالص داخلی رخ داده است.

حتما بخوانید  هارمونی (ONE) زیرساخت سریع و کم هزینه برای تأمین انرژی

سود بردن از بازارهای صعودی

سرمایه‌گذارانی که می‌خواهند از یک بازار بولیش یا صعودی سود ببرند باید از قبل اقدام به خرید سهام کنند تا بتوانند از افزایش قیمت‌ها سود برده و آنها را در اوج قیمت بفروشند. گرچه به سختی می‌توان کف و سقف قیمت را تشخیص داد اما بیشتر ضررها حداقل بوده و معمولا موقتی هستند. در ادامه چند استراتژی که سرمایه‌گذاران در بازارهای گاوی استفاده می‌کنند معرفی خواهیم کرد. گرچه از آنجایی که وضعیت بازاری که در آن هستیم را به سختی می‌توان تشخیص داد، این استراتژی‌ها کمی ریسک دارند.

خریدن و هولد کردن

یکی از ابتدایی‌ترین استراتژی‌ها در سرمایه‌گذاری فرآیند خریدن یک سهام خاص و نگه‌ داشتن آن است تا در تاریخی مشخص در آینده آن را بفروشید. این استراتژی لزوما مستلزم اعتماد به سرمایه‌گذار است: چرا آن سهام را نگه دارید مگر آنکه پیش‌بینی کنید قیمت آن افزایش می‌يابد؟ به همین دلیل، خوش‌بینی که همراه بازارهای صعودی یا گاوی همراه است به این رویکرد خرید و هولد کردن قوت می‌بخشد.

خرید پله‌ ای و هولد کردن

در این روش که فرد طی چند مرحله به خرید سهام ادامه داده تا قیمت آن افزایش یابد. یک متد رایج در این روش می‌گوید سرمایه‌گذار با هر بار افزایش قیمت سهام، مقداری ثابت از آن سهام خاص را خریداری و هولد کند.

خرید در دوران اصلاح قیمت

اصلاح قیمت به دوره‌ای کوتاه گفته می‌شود که قیمت یک سهم روند معکوس می‌گیرد. حتی در طول دوران بازار بولیش امکان ندارد که قیمت یک سهم فقط روند صعودی داشته و هیچ اصلاح قیمتی در کار نداشته باشد.  بسیاری از سرمایه‌گذاران منتظر دوران اصلاح قیمت هستند که در آن زمان، سهام را به قیمت کمتر خریداری کنند تا وقتی که سهام دوباره اوج گرفت، سود بیشتری کنند.

حتما بخوانید  بررسی صرافی POLONIEX و تجارت در EXCHANGE CRYPTO

نمونه هایی از بازارهای گاوی

بارزترین نمونه از بازارهای گاوی در تاریخ آمریکای معاصر در پایان عصر رکود اقتصادی در سال ۱۹۸۲ آغاز شد و در طول رونق دات کام در سال ۲۰۰۰، پایان یافت. در طول این بازار پررونق و پردوام، میانگین صنعتی داو جونز (DJIA) ۱۶.۸ درصد بود. نزدک، بازار بورس فناوری، ارزش خود را بین سال‌های ۱۹۹۵ و ۲۰۰۰، پنج برابر کرد و از ۱۰۰۰ به ۵۰۰۰ رسید. پس از آن از سال ۲۰۰۰ تا سال ۲۰۰۹ یک بازار خرسی حاکم شد و سود سالانه به منفی ۶.۲ درصد رسید. اما سال ۲۰۰۹ دوباره شاهد بازار گاوی ده سال بود. تحلیل‌گران معتقد هستند که این بازار، ۹ مارس ۲۰۰۹ شروع شده و با بازارهای فناوری اوج گرفت.

نظر شما درباره بازار گاوی چیست؟ رویکرد شما در بازار بولیش چگونه است؟ هر دو شرایط بازار خرسی و گاوی بر سرمایه گذاری تاثیر گذار است پس بهتر است پیش از هر نوع سرمایه گذاری در بازارهای مالی شرایط بازار را سنجیده و سوابق روند صعودی و نزولی آن را در نظر بگیرید. اگر قصد سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال را دارید، پس از بررسی بازار بولیش و بیریش می‌توانید قیمت لحظه ای ارزهای دیجیتال و همچنین نمودار و تغییرات ۲۴ ساعته ارزها را در کافه ارز مشاهده کنید. همچنین در صورت نیاز به خرید و فروش ارزهای دیجیتال می‌توانید از خدمات منحصر به فرد کافه ارز استفاده کنید.

به این مقاله امتیاز دهید

پاسخ

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید