logo کاقه ارز

برنامه های غیرمتمرکز (DApps) امروزه بحث مهمی در blockchain است و علاقه توسعه دهندگان را در سراسر جهان جلب کرده است. DApps مبتنی بر Blockchain به عنوان موج جدیدی از برنامه های کاربردی محسوب می شود که از فناوری ‘blockchain’ بهره می برد. دلیل محبوبیت و توسعه DApps مبتنی بر Blockchain در جهان این است که آنها برخلاف برنامه های سنتی متمرکز نیستند. DApps های مبتنی بر Blockchain برای اتصال کاربران و توسعه دهندگان به یک واسطه نیاز ندارند. آنها به طور مستقیم برای میزبانی و مدیریت کد و داده های کاربر متصل می شوند. بر خلاف برنامه های سنتی، هیچ مجوزی برای ساخت DApp لازم نیست و قوانین یک سیستم عامل توسط یک گروه متمرکز از مردم قابل تغییر نیست. در حال حاضر، 1000+ DApps بر روی Ethereum ساخته شده است. با کافه ارز همراه باشید.

ویژگی های DApps

DApps مبتنی بر Blockchain به دلیل سه ویژگی مهم از محبوبیت و تقاضا برخوردار است.

1. منبع آزاد

DApp با اجازه دادن به همه مشارکت کنندگان در شبکه، وقایع را پیگیری می کند. این کار ساختار جدیدی را برای اقدامات تجاری ایجاد می کند. آنها از طریق استقلال اداره می شوند و هرگونه تغییر در DApp از طریق اجماع تصمیم گرفته می شود. پایگاه کد DApp برای بررسی در دسترس است.

2. اجماع غیر متمرکز

قبل از معرفی بیت کوین، اعتبار معاملات با نوعی تمرکز تضمین شده است. انجام پرداخت مستلزم انجام معامله از طریق ترخیص کالا از گمرک است که نظارت بر آن انجام می شود. با این حال، DApps مبتنی بر Blockchain بر روی یک مدل همتا (P2P) کار می کند، به این معنی که گره ها قادر به اتصال مستقیم با یکدیگر هستند. در DApp، یک معامله از طریق یک مکانیسم اجماع پردازش می شود و برای پردازش نیاز به تأیید اکثر گره ها دارد. برای این فرآیند، اعتبار دهندگان شبکه در قالب نشانه های رمزنگاری پاداش می گیرند.

3. بدون هسته مركزي

چون DApps غیر متمرکز است، آنها به یک سرور واحد نیاز ندارند و بنابراین، هیچ نقطه مرکزی وجود ندارد. داده های ذخیره شده در DApps مجاز به تمرکززدایی در تمام گره های آن، مستقل از یکدیگر هستند. در صورت عدم موفقیت یک گره، بر گره های دیگر تأثیر نمی گذارد و بر این اساس بر روی شبکه اجرا می شوند. انواع مختلفی از سیستم های پایگاه داده غیرمتمرکز وجود دارد که با استفاده از این ویژگی می توانید DApps را ایجاد کنید.

DApps

طبقه بندی DApps مبتنی بر Blockchain

طبق مقاله سفید اتریوم ، DApps را می توان در سه نوع مختلف طبقه بندی کرد:

1. برنامه های کاربردی Blockchain مالی

این دسته از DApps روش های مدیریت مالی و پول خود را در اختیار کاربران قرار می دهد. به عنوان مثال، بیت کوین یک سیستم کسب درآمد توزیع شده و غیرمتمرکز را در اختیار کاربران خود قرار می دهد. هیچ مرکزی برای کنترل شبکه وجود ندارد و بنابراین ، هیچ مرجع واحدی مسئولیت کنترل تمام پول را ندارد. قدرت و تنظیم با افراد شبکه و پروتکل اجماع است. کاربران صاحب پول خود در این برنامه ها هستند. علاوه بر بیت کوین، Altcoin های مختلفی وجود دارند که تاکنون ایجاد شده اند و در این دسته قرار می گیرند.

2. برنامه های کاربردی Blockchain نیمه مالی

این دسته شامل پول و اطلاعاتی است که در خارج از زنجیره سکونت دارند. به عنوان مثال، برنامه های بیمه ای که در صورت تاخیر در ورود، اجازه بازپرداخت را می دهند. پیشنهادات اولیه سکه (ICO) نمونه دیگری از این دسته است. ICO اساساً مکانیسم جمع آوری کمک مالی مشابه IPO است و تنها تفاوت آن درگیر شدن ارزهای رمزپرداخت به جای پول فیات است. ساختار ICO DApps بسیار آسان است زیرا آنها استاندارد هایی مانند استاندارد توکن ERC20 را اعمال می کنند. بیشتر ICO ها با ارسال سرمایه گذار وجه به قرارداد هوشمند به صورت بیت کوین (در صورت وجود بیت کوین blockchain) یا اتر (در صورت وجود اتریوم blockchain) فعالیت می کنند. این قرارداد هوشمند وجوه را ذخیره می کند و ارزش معادل آن را در قالب توکن جدید در مقطع بعدی به اشتراک می گذارد.

3. برنامه های غیر متمرکز کاملاً کاربردی

این دسته سوم از DApps از تمام ویژگی های سیستم غیر متمرکز و توزیع شده استفاده می کند. آنها محبوب ترین نوع DApps مبتنی بر Blockchain هستند. به عنوان مثال ، برنامه های رای گیری آنلاین یا حاکمیت غیر متمرکز. کشورهایی مانند دبی قبلاً ساخت نخستین دولت تحت نظارت زنجیره ای را آغاز کرده اند.

شاخص (DApps)

اگر یک برنامه با معیارهای زیر مطابقت داشته باشد، یک برنامه DApp در زمینه blockchain محسوب می شود:

  • باید کاملاً منبع باز باشد
    این برنامه باید بطور مستقل کار کند، بدون اینکه کسی موجودیت اکثر نشانه های خود را کنترل کند. برنامه ممکن است پروتکل خود را در پاسخ به اصلاحات پیشنهادی و بازخورد بازار اصلاح کند، اما تغییرات باید با اجماع کاربران آن تصمیم گرفته شود.
  • باید به صورت رمزگذاری ذخیره شده باشد
    برای اجتناب از هر گونه نقاط مرکزی از شکست، داده های برنامه و سوابق عملیات به صورت رمزگذاری ذخیره می شود. به صورت غیر متمرکز در بلاکچین.
  • باید از یک ارز رمزنگاری استفاده کنید
    برنامه باید از یک نشانه بومی برای سیستم خود و مسئولیت دسترسی به برنامه استفاده کند. علاوه بر این، معدنچیان باید برای هر سهمی از ارزش با نشانه های برنامه پاداش بگیرند.

نتیجه کلی درباره DApps

با تشکر از فناوری blockchain، برنامه ها به DApps تبدیل شده اند. DApps نسخه بهتری برای برنامه های سنتی است زیرا با اجازه دادن به سهامداران، آنها می توانند در توسعه DApp سرمایه گذاری خود را به منابع پایدار تبدیل کنند. در آینده نزدیک، DApps نسبت به برنامه های سنتی موجود در مقاصد مختلف از جمله پرداخت، ذخیره سازی، محاسبات ابری و غیره ترجیح داده می شود. پیشرفت پذیرش blockchain اجتناب ناپذیر است، که منجر به منسوخ شدن بسیاری از شیوه های فعلی خواهد شد. سرویس هایی مانند بانکداری در حال حاضر مشغول به کار هستند تا به زودی از blockchain استفاده کنند، که به آنها کمک می کند تا با شبکه های کم اعتماد، خود پایدار و غیرمتمرکز کار کنند.

در صورت نیاز به خرید ارزهای دیجیتالی می توانید از خدمات منحصر به فرد کافه ارز استفاده نمایید. کافه ارز مفتخر به انجام سفارشات شما به صورت 24 ساعته و اتوماتیک می باشد. کافه ارز با کادری مجرب و با تجربه افتخار خدمت به هم میهنان با تضمین بهترین قیمت و بالاترین کیفیت را دارد.

به این مقاله امتیاز دهید
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.