کاقه ارز

در این راهنما ما به موضوعی خواهیم پرداخت که غالباً افرادی که تازه وارد cryptocurrency می شوند درباره آن اشتباه می کنند. تفاوت های بسیار بزرگی بین کوین ها و توکن ها وجود دارد، بنابراین مهم است که بدانید تفاوت آنها چیست. این راهنما با بررسی این مسئله که چرا این دو اصطلاح با هم تفاوت دارند، آغاز می شود. سپس در مورد آنچه در واقع سکه ها و نشان ها هستند برای شما توضیح می دهیم. برای شما نمونه هایی از سکه ها، نشانه ها و نحوه استفاده از آنها را ارائه می دهیم. با پایان این راهنمای، شما همچنین می توانید تشخیص دهید که یک دارایی دیجیتال یک توکن یا کوین است. با کافه ارز همراه باشید.

آشنایی با کوین (سکه)

تعریف یک سکه دیجیتال دارایی است که در blockchain خود است. به بیت کوین، Litecoin یا اتریوم فکر کنید. هر یک از این سکه ها در blockchain خود موجود است.

بنابراین، برای روشن تر کردن این موضوع:

  • بیت کوین در بلاکچین بیت کوین کار و عملکرد دارد
  • اتر بر روی blockchain اتریوم کار کرده و کار می کند
  • NEO blockchain NEO را فعال و کار می کند

معاملات کوین های دیجیتال از یک شخص به شخص دیگر قابل انجام است. با این حال، هنگام ارسال و دریافت آنها، هیچ سکه فیزیکی جابجا نمی شود. تمام “سکه ها” به عنوان داده های مربوط به یک پایگاه داده عظیم جهانی وجود دارند. این بانک اطلاعاتی یا (blockchain) تمام معاملات را ردیابی می کند و توسط رایانه های سراسر دنیا بررسی و تأیید می شود. اگر در حال حاضر با فناوری blockchain آشنا نیستید، قبل از خواندن این مطلب، راهنمای Blockchain  ما را بخوانید. مهم است که شما قبل از تلاش برای درک تفاوت بین یک سکه و یک نشان، blockchain را درک کنید.

نحوه کار کوین (سکه)


سکه های دیجیتال معمولاً به همان روشی که پول واقعی است، استفاده می شود . شما می توانید دقیقاً مانند سکه های موجود در کیف پول خود به سکه هایی مانند Bitcoin ،Litecoin و Monero فکر کنید. کومانند پول نقد استفاده می شوند:

  • برای انتقال پول (می توانید با استفاده از آنها به اشخاص سکه بدهید و دریافت کنید)
  • به عنوان یک فروشگاه با ارزش (می توان آنها را ذخیره و بعداً برای چیزهای مفید مبادله کرد)
  • به عنوان یک واحد حساب (می توانید کالاها یا خدمات موجود در آنها را قیمت گذاری کنید)

با این حال، برخی از کوین های دیجیتال (مانند اتریوم، NEO و DASH) ویژگی های بیشتری دارند تا اینکه فقط به عنوان یک نوع پول مفید باشند. به عنوان مثال:

(DASH) به کاربران اجازه می دهد تا در تصمیمات مهم برای شبکه Dash رای دهند. اگر ایده ای برای ارتقاء شبکه DASH وجود داشته باشد، آنهایی که داش به اندازه کافی دارند می توانند رای دهند تا تصمیم بگیرند که آیا این بروزرسانی باید رخ دهد یا خیر. این حق رأی به دارندگان DASH اجازه می دهد تا در چگونگی تحقق این پروژه حرفی برای گفتن داشته باشند.

نمونه ای از کوین ها

بزرگترین دارایی های دیجیتال در بازار امروز به عنوان سکه تعریف شده اند. وب سایت قیمت گذاری صنعت Coinmarketcap بیش از 900 نمونه سکه را نشان می دهد.

البته، ما در اینجا قرار نیست تک تک سکه های دیجیتال را لیست کنیم. لیست کامل را می توانید در Coinmarketcap مشاهده کنید. ما برخی از آنهایی که بیشتر آشنا هستید را معرفی می کنیم. این امر می تواند در درک معنای استفاده از اصطلاح سکه به شما کمک کند. به عکس زیر توجه کنید.

کوین

همه چیز درباره توکن ها

توکن ها روی blockchains های موجود ایجاد می شوند. در حقیقت، به لطف ایجاد و تسهیل قراردادهای هوشمند، رایج ترین پلتفرم توکن blockchain Ethereum است. توکن هایی که بر روی سکوی Ethereum ساخته شده اند با عنوان ERC-20 توکن شناخته می شوند. همانطور که ذکر شد، نشانه های موجود در سکوی Ethereum به عنوان توکن های ERC-20 شناخته می شوند، NEO از نشانه هایی با نام توکن NEP-5 استفاده می کند.

هدف توکن ها

بیشتر توکن ها در برنامه های غیرمتمرکز یا dApps مورد استفاده قرار می گیرند. هنگامی که توسعه دهندگان توکن خود را ایجاد می کنند، می توانند تصمیم بگیرند که چه تعداد واحدی را می خواهند بسازند و هنگام ایجاد این نشانه های جدید از کجا ارسال می شوند. آنها مقداری از cryptocurrency بومی را در تابلوی زنجیره ای که ایجاد می کنند در این مرحله پرداخت می کنند. پس از ایجاد، نشانه ها اغلب برای فعال کردن ویژگی های برنامه ای که برای آن طراحی شده اند استفاده می شوند. به عنوان مثال، Musicoin یک نشانه است که به کاربران امکان می دهد به ویژگی های مختلف سکوی Musicoin دسترسی داشته باشند. این می تواند تماشای یک فیلم موسیقی یا پخش یک آهنگ باشد.

Binance (مبادله) نیز نشانه خاص خود را دارد. هنگامی که کاربران با BNB (نشان Binance) تجارت می کنند، هزینه آنها 50٪ کمتر است.

برخی نشانه ها برای یک هدف کاملاً متفاوت ایجاد می شوند. مانند نشان دادن یک چیز فیزیکی. بیایید بگوییم که شما می خواهید خانه خود را با استفاده از یک قرارداد هوشمند بفروشید. شما نمی توانید خانه خود را به صورت عقد هوشمند قرار دهید، می توانید؟ نه.
بنابراین، در عوض، می توانید از نشانه هایی استفاده کنید که نمایانگر خانه شما باشد.

(WePower (WPR نمونه خوبی از یک نشانه است که یک چیز فیزیکی را نشان می دهد. این نشان دهنده برق است. پروژه WePower یک dApp است که به کاربران این امکان را می دهد تا با استفاده از قراردادهای هوشمند، برق را در blockchain خرید و فروش کنند. نشانه آن (WPR) مقدار مشخصی از انرژی را نشان می دهد.

انواع Token

در تعریف توکن، اجازه دهید چند نوع مختلف از نشانه ها را بررسی کنیم. آنها به عنوان امنیت یا دارایی های مانند، نشانه های پرداخت، نشانه های سهام و ابزارهای سودمند شناخته می شوند:

کوین

نشانه های امنیتی: اکثر نشانه های صادر شده توسط ICO نشانه های امنیتی هستند. شخصی که آنها را خریداری می کند با انتظار سود خود در ICO سرمایه گذاری می کند. طبق قانون سوئیس، اینها به همان روش اوراق بهادار سنتی رفتار می شوند.

کوین

سهام عدالت: اگر نشانه ای از سهام یا سهام عدالت در شرکتی را که صادرکننده آن است ببینید، یک نشانه سهام است. با این حال، تعداد کمی از شرکت ها اقدام به چنین ICO کرده اند زیرا راهنمایی های نظارتی زیادی در مورد آنچه قانونی و چه چیزی نیست وجود دارد.

کوین

نشانه های نرم افزار: همچنین به عنوان برنامه های کاربردی نیز خوانده می شود. از آنها برای دسترسی افراد به یک محصول یا خدمات استفاده می شود. آنها همچنین نادر هستند زیرا انتظار می رود بسیاری از نشانه ها بر اساس عرضه محدودشان ارزش خود را بدست آورند.


coin

نشانه های پرداخت: نشانه های پرداخت هدفی جز پرداخت کالاها و خدمات ندارند.

این احتمال وجود دارد که با تنظیم شدن مکان، تنظیم کننده های مالی بیشتری تعاریف کمی متفاوت ارائه دهند. ICO ها و نشانه ها هنوز مفاهیم بسیار جدیدی هستند.

نتیجه کلی درباره Coin و Token

اکنون باید تعریف ساده سکه و یک نشان را بدانید: سکه ها بصورت زنجیره ای خاص خود هستند. در حالی که نشانه ها در بالای زنجیره ای دیگر مانند Ethereum NEO یا Waves ساخته شده اند. همچنین باید از متداول ترین کاربردها برای سکه و نشانه نیز استفاده کنید. سکه ها اغلب به عنوان پول استفاده می شوند. با این حال، برخی از سکه ها کاربردهای دیگری دارند. در همین حال، نشانه ها هدف دیگری را ارائه می دهند. اگر آنها برای استفاده در dApp (برنامه غیر متمرکز) ایجاد شده باشند، هدف آنها به خود برنامه بستگی دارد. در برخی موارد، آنها برای ویژگی هایی مانند حق رأی استفاده می شوند. در موارد دیگر، آنها برای معاملات در dApp (مانند Civic) یا برای پاداش دادن کاربران با مواردی مانند هزینه های تخفیف دار و غیره (مانند Binance) استفاده می شوند.

برای شما نمونه های زیادی از سکه ها و نشانه ها نمایش داده شده است که به شما کمک می کند تا درک روشنی از معنای هر اصطلاح داشته باشید. بنابراین، اکنون تعریف کوین و تعریف توکن را به خوبی می دانید.

به این مقاله امتیاز دهید
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *