logo کاقه ارز

توکن چیست؟ توکن یک دارایی دیجیتالی مبتنی بر blockchain است که بدون نیاز به یک واسطه قابل مبادله بین دو طرف است. نشانه (توکن) را می توان مجموعه ای از اطلاعات دیجیتالی دانست که قادر است در همان مجموعه اطلاعاتی که در یک بلاکچین ثبت شده است، حق مالکیت را به یک موضوع بدهد. این نشان (توکن) ممکن است در نهایت حقوق اضافی دیگری را نیز در بر بگیرد که در این پرونده توسط یک سیستم قراردادهای هوشمند اداره می شود. یکی از اولین نمونه های سکه ها بیت کوین است. برخی از افراد از مدل های جدید و کد جدید مانند blockchain Ethereum استفاده می کنند. توکن های ایجاد شده به لطف اتریوم دارای ویژگی های مختلفی هستند که به مدیریت قراردادهای هوشمند اجازه می دهد تا به صورت روزافزون لازم و مطمئن توافق بین طرفین برقرار شود.

انواع مختلف توکن ها چیست؟

انواع مختلفی از نشانه ها وجود دارد که هم با نوع رویکرد فناوری و هم نوع استفاده تعیین می شود. به طور خاص، توجه به سه نوع مختلف از نشانه ها که توسط خود نشانه ها تعیین می شود، مهم است.

توکن کلاس 1 

این نشانه مانند یک سکه واقعی به نظر می رسد، هیچ کنترلی ندارد و می تواند از طریق معاملات blockchain منتقل شود. نشانه ضمانت “عدم تغییر” معاملات خود نیز می باشد. این نوعی سکه است که حق تقابل با طرف مقابل را ندارد، بلکه وظیفه ثبت حق مالکیت سکه را در خود دارد. با این نوع نشانه ها، مالک هیچ حق اضافی نسبت به موارد مربوط به مالکیت سکه ندارد. علائم Cryptocurrency مانند Bitcoin ،Bitcoin Cash ،Litecoin و غیره در دسته Token Class 1 قرار دارند.

توکن کلاس 2 

این کلاس شامل نشانه هایی است که می تواند در مقابل شخصی که نشانه ها را تولید کرده یا در برابر اشخاص ثالث، به صاحبان حق مالکیت بدهد. با کلمات مختلف می توان گفت که نشانه های کلاس 2 می توانند به عنوان نوعی اعتبار تعریف شوند، یعنی “اسناد” که به دارنده حق نفع می دهد. مانند زندگی روزمره، وام، دارایی، اوراق بهادار نمایندگی کالاها و اسناد قانونی. اما برای درک بهتر این کلاس، بیایید نمونه های آن را ذکر کنیم.

نشانه های قرارداد هوشمند مربوط به مدیریت پرداخت های آینده:
با اعطای حق دریافت پرداخت های آتی، براساس شرایط خاص قراردادی که این نشانه برای مدیریت به روش “خودکار” خوانده می شود تنظیم می شود.

بیان به عنوان دارایی:
در این حالت، نشانه نوعی حق مالکیت یک دارایی خاص (اعم از مادی و غیر مادی) را نشان می دهد. به عنوان مثال می تواند سهام اشخاص حقوقی صادر کننده یا اشخاص ثالث را نیز نمایندگی کند.

توکن های مورد استفاده برای پرداخت های “استاندارد”:
در مواردی که شخص حق دریافت مبلغ معلوم و مشخصی را داشته باشد.

نشانه مدیریت عملکرد خدمات:
در این شرایط دارنده توکن حق دارد خدمات خاصی را دریافت کند. در مورد دارایی از صادرکننده یا شخص ثالث که توافقنامه تجارت را امضا کرده است. به عنوان مثال، سکه هایی که دسترسی به زیرساخت های فناوری اطلاعات، ارائه خدمات را کنترل می کنند و همچنین ممکن است دارای ویژگی های رمزنگاری بومی باشند.

توکن کلاس 3

این نشانه هایی هستند که می توانند یک عملکرد مختلط را انجام دهند. آنها نشانه هایی هستند که حقوق مالکیت مشترک را نشان می دهند. یا یک مالکیت را نشان می دهند. اما دارای حقوقی متفاوت مانند حق رأی یا حقوق اقتصادی برای نمایندگان قانونی یا همکاران یک شرکت و غیره می باشند. در این نوع نشانه ها حق استفاده مستقیم از صادرکننده امنیت یا شخص ثالث وجود دارد.

توکن

نشانه گذاری چیست و نشانه های دارای برچسب چیست

علاوه بر نشانه گذاری (Tokenization)، یک حالت تعریف شده به عنوان Tokenization نیز بر اساس اصطلاح Tokenization Labeled (نشانه های دارای برچسب) توسعه یافته است. صدور و مدیریت “توکنهای دارای مارک” یا حتی توکن برچسب گذاری شده (LB) روشی است که سکه ها را با مجموعه ای از ابرداده که مبادله آنها در بازار ثانویه انجام می شود، از طریق Smart Contracts در blockchain Ethereum Mainnet مرتبط می کند.

توکن سازی تکامل هر دو (ICO و Initiary Token Offering (ITO است. در بسیاری از پروژه های بین المللی مورد استفاده قرار می گیرد.

مزایای نشانه ها چیست؟

در مقایسه با سکه های “سنتی”، یک توکن دارای چهار مزیت بزرگ است.

  1. این برچسب به صورت جداگانه و منحصر به فرد است و دارای ابرداده است.
  2. به صورت دیجیتالی روی blockchain وجود دارد.
  3. همچنین می توان آن را به صورت جداگانه در مسیر / تاریخچه “زنجیره اموال” خود دنبال کرد.
  4. ارزش آن می توان به روش های مختلفی روی یک برچسب واحد کنترل کرد

توکن سازی کجا استفاده می شود؟

توکن سازی می تواند به عنوان یک ابزار تأمین مالی در مراحل مختلف توسعه کسب و کار استفاده شود. همچنین می تواند به عنوان یک جایگزین یا علاوه بر ابزارهای دیگر مانند بانک نیز مورد استفاده قرار گیرد. .

توکن سازی می تواند به چهار حوزه خاص مورد بررسی قرار گیرد ، جایی که مدیریت قراردادهای هوشمند با آنچه که در حوزه قضایی فعلی لازم است مغایرت ندارد:

  1. پروژه های تجاری که مبتنی بر blockchain است
  2. پروژه های تجاری نوآورانه که مبتنی بر blockchain نیست
  3. پروژه های تجاری که نوآورانه نیستند
  4. کالاهای مادی (املاک و مستغلات، آثار هنری و غیره) یا نامشهود و خدمات (به عنوان مثال نرم افزار، خانواده های عناصر دیجیتال) از هر نوع.

باید گفت ، دقیقاً با توجه به سکه “سنتی” در کشورهای مختلف، در حال حاضر تجزیه و تحلیل ها و مطالعات انجام می شود تا آیین نامه ای را که به صورت موردی اعمال می شود، انجام دهد، مرحله مشابهی از بررسی نیز لازم است. برای توکن ها، از مزایای حضور برچسب و نحوه استفاده از ابرداده مطابق با قوانین حفظ حریم خصوصی، سرمایه گذار یا محافظت از مصرف کننده، ضد پولشویی، هویت استفاده کنید.

در صورت نیاز به خرید ارزهای دیجیتالی می توانید از خدمات منحصر به فرد کافه ارز استفاده نمایید. کافه ارز مفتخر به انجام سفارشات شما به صورت 24 ساعته و اتوماتیک می باشد. کافه ارز با کادری مجرب و با تجربه افتخار خدمت به هم میهنان با تضمین بهترین قیمت و بالاترین کیفیت را دارد.

به این مقاله امتیاز دهید
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.