کاقه ارز

چنگال ها به این واقعیت مربوط می شود که احزاب مختلف برای حفظ تاریخچه blockchain باید از قوانین مشترک استفاده کنند. هنگامی که طرفین در توافق نباشند، ممکن است زنجیرهای جایگزین ظهور کنند. در حالی که بیشتر چنگالها کوتاه مدت هستند، بعضی از آنها دائمی هستند. چنگال های کوتاه مدت به دلیل مشکل در دستیابی سریع به اجماع در یک سیستم توزیع شده است. در حالی که از چنگال های دائمی (به معنای تغییرات پروتکل) برای اضافه کردن ویژگی های جدید به blockchain، برای معکوس کردن تأثیرات هک کردن یا اشکالات فاجعه بار در blockchain استفاده شده است، همانطور که در چنگال بیت کوین در 6 اوت 2010 یا چنگال وجود داشت. بین اتریوم و اتریوم کلاسیک. در ادامه مقاله با کافه ارز همراه باشید تا اطلاعات بیشتری درباره ی هاردفورک بدست آورید.

هاردفورک چیست

یک هاردفورک تغییری در پروتکل ارز دیجیتال است. که درآن بلاک ها و تراکنش های قبلی معتبر می شوند. لذا همه کاربران ملزم به اعمال آن هستند. یک هاردفورک سازگار با قبل یا گذشته نیست. هاردفورک گاهی باعث تبدیل شدن به دو ارز می شود. مثلا بیت کوین کش هاردفورکی از بیت کوین است. یا اتریوم کلاسیک هارد فورکی از اتریوم است. و این باعث می شود که دو ارز کاملا جدا به وجود آیند. کسانی که مایل باشند می توانند در قبلی ادامه دهند یا به هارد فورک جدید نقل مکان کنند. hard fork مربوط به تغییرات نرم افزاری است و با نسخه های قدیمی خوش هم سازگار نیست.

هاردفورک

چنگال در هاردفورک به چه معنا است

blockchain فناوری اساسی بیت کوین یک دفترچه توزیع شده که از “بلوک” داده هایی تشکیل شده است که بطور مداوم در حال رشد است. و یک زنجیره واحد از بلوک ها را تشکیل می دهد (از این رو زنجیره بلوک).
از آنجا که بیت کوین یک شبکه غیرمتمرکز است، شرکت کنندگان در این شبکه برای دستیابی به اجماع، باید برای تصدیق معاملات، در مورد مجموعه ای متشکل از قوانین توافق کنند.
بنابراین، زنجیره ای از داده های تأیید شده که همه با آن موافق هستند درست یا یک حقیقت واحد است که به آن چنگال می گویند.

انواع چنگال

  • چنگال نرم : چنگال نرم یک نرم افزار ارتقاء یافته است که با نسخه های قدیمی سازگار است. این بدان معنی است که شرکت کنندگانی که به نرم افزار جدید ارتقاء نیافته اند، همچنان می توانند در اعتبار سنجی و تأیید معاملات شرکت کنند.
    اجرای یک چنگال نرم بسیار ساده تر است زیرا تنها اکثر شرکت کنندگان به ارتقاء نرم افزار نیاز دارند. همه شرکت کنندگان، اعم از اینکه آنها را به روز کرده اید یا خیر، همچنان به شناسایی بلوک های جدید و حفظ سازگاری با شبکه ادامه خواهند داد.
  • چنگال سخت: چنگال های سخت به یک به روز رسانی نرم افزاری اشاره دارد. که با نسخه های قدیمی سازگار نیست. همه شرکت کنندگان باید برای ادامه مشارکت و اعتبار معاملات جدید، به نرم افزار جدید ارتقاء دهند.
    کسانی که بروزرسانی نکرده اند از شبکه جدا می شوند و نمی توانند معاملات جدید را اعتبار دهند. این جدایی منجر به واگرایی دائمی blockchain می شود.
    تا زمانی که حمایت در زنجیره اقلیت به شکل شرکت کنندگان در استخراج زنجیره وجود داشته باشد این دو زنجیره به طور هم زمان وجود خواهند داشت.

انواع hard fork

هاردفورک برنامه ریزی شده

بروزرسانی در راستای قابلیت‌ها و ویژگی‌های بلاک چین است. تمامی شرکت‌کنندگان به رهبری توسعه‌دهندگان اصلی به زنجیره‌ی جدید رفته و نرم‌افزار خود را بروزرسانی می‌کنند. چرا که این تغییرات در سطح کدنویسی پایه‌ی شبکه صورت می‌پذیرند.

هاردفورک بحث برانگیز

چنگال سخت برنامه ریزی شده یک نسخه پروتکل است. که از ابتدا در نقشه راه پروژه بیان شده است.
از آنجا که این یک به روزرسانی برای افزایش قابلیت ها و ویژگی های blockchain است، کل جامعه به سرپرستی توسعه دهندگان اصلی به زنجیره جدید انتقال می یابند. زیرا این به روز رسانی نیاز به تغییر در پایگاه داده های اساسی دارد.
این امر منجر به مرگ زنجیره قدیمی خواهد شد، زیرا به دلیل نداشتن انگیزه، پشتیبانی از آن برای کسی معقول نیست. بنابراین، این مستلزم ایجاد سکه جدید نخواهد بود.

بیت کوین کش نوعی از هاردفورک ها

بیت کوین کش هاردفورکی بود. که توسط گروهی که می‌خواستند مقیاس‌پذیری بیت کوین را با افزایش سایز بلاک از 1 مگابایت به 8 مگابایت افزایش دهند، ترتیب داده شد. این کار باعث شد که شبکه بتواند تراکنش‌های بیشتری را پردازش کند، کارمزد شبکه کاهش پیدا کرده و همچنین تنگنای شبکه‌ی بیت‌‌کوین با افزایش استفاده از آن بهبود داده شده است. این هاردفورک منجر به پیدایش ارز جدیدی به نام بیت کوین کش گردید.

این امر به این ترتیب امکان پردازش معاملات بیشتر را کرد. بدین ترتیب هزینه های پرداختی کاربران را کاهش داد. و با افزایش مصرف، تنگنای شبکه بیت کوین را به حداقل می رساند. چنگال سخت منجر به ایجاد ارز جدیدی به نام Bitcoin Cash شد.

بیت کوین کش

اتریوم کلاسیک نوعی از هاردفورک ها

اتریوم نیز برای خنثی کردن تاثیر هک که در یکی از برنامه‌های کاربردی‌ اش به نام سازمان خودکار غیرمتمرکز (ِDAO) اتفاق افتاد، باعث شد هاردفورک را به وجود آورد. توسعه‌دهندگان اصلی اتریوم و اکثریت شرکت‌کنندگان شبکه، با هاردفورک موافقت کردند. و تنها تعداد محدودی از مواضع خود کوتاه نیامده و نرم‌افزار خود را آپدیت نکردند. که بلاک‌چین آنها به اتریوم کلاسیک (ETC) معروف است.

چنگال سختی برای برگرداندن تأثیرات هک به وجود آمد. با این حال، بخشی از اقلیت جامعه از نظر فلسفی مخالف تغییر زنجیره به هر قیمتی، برای حفظ ماهیت تغییر ناپذیری خود بودند.


از آنجا که توسعه دهندگان اصلی اتریوم و اکثریت جامعه آن با چنگال سخت پیش رفتند، اقلیت که در پشت سر مانده و نتوانسته اند. نرم افزار خود را به روز کنند، همچنان به معدن آنچه امروزه با نام Ethereum Classic (ETC) معروف است، ادامه داند.
توجه به این نکته مهم است که از آنجا که اکثریت به زنجیره جدید منتقل شده بودند، آنها همچنان نماد اصلی ETH را حفظ می کردند، در حالی که اقلیت طرفدار زنجیره قدیمی اصطلاح Ethereum Classic یا ETC بودند.

اتریوم کلاسیک

خرید وفروش ارز های دیجیتال با کافه ارز

بیت کوین کش و اتریوم کلاسیک هم مانند دیگر ارز های دیجیتال در اکثر صرافی های دیجیتال موجود است. شما می توانید برای خرید این ارز از صرافی های معتبری مانند binance ، kocoin و سایر صرافی ها استفاده کنید. صرافی هایی که به شما عزیزان معرفی کردیم از معتبر ترین صرافی های دیجیتال هستند. شما با اطمینان کامل می توانید از این صرافی ها ارز دیجیتال خریداری کنید.

در صورت نیاز به خرید ارزهای دیجیتالی می توانید از خدمات منحصر به فرد کافه ارز استفاده نمایید. کافه ارز مفتخر به انجام سفارشات شما به صورت 24 ساعته و اتوماتیک می باشد. کافه ارز با کادری مجرب و با تجربه افتخار خدمت به هم میهنان با تضمین بهترین قیمت و بالاترین کیفیت را دارد.


به این مقاله امتیاز دهید
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *