کاقه ارز

در علم رایانه، یک شبکه همتا (P2P) از گروهی از دستگاه ها تشکیل شده است که بصورت دسته ای فایل ها را ذخیره و به اشتراک می گذارند. هر شرکت کننده (گره) به عنوان همسالان فردی عمل می کند. به طور معمول، همه گره ها از قدرت برابر برخوردارند و کارهای مشابه را انجام می دهند. در فناوری مالی، اصطلاح همتا به همسالان معمولاً به مبادله ارزهای رمزپایه یا دارایی های دیجیتال از طریق شبکه توزیع شده اطلاق می شود. یک پلتفرم P2P به خریداران و فروشندگان امکان می دهد معاملات بدون نیاز به واسطه را انجام دهند. امروزه شبکه های P2P در هسته ارزهای رمزپایه قرار دارند و بخش بزرگی از صنعت blockchain را تشکیل می دهند. آنها همچنین در سایر برنامه های محاسباتی توزیع شده، از جمله موتورهای جستجوگر وب، سیستم عاملهای جریان، بازارهای آنلاین و پروتکل وب سیستم بین پروانه ای (IPFS) استفاده می شوند.

P2P چگونه کار می کند؟

در اصل، یک سیستم P2P توسط یک شبکه توزیع شده از کاربران نگهداری می شود. معمولاً آنها هیچ سرپرست یا سرور مرکزی ندارند زیرا هر گره یک نسخه از پرونده ها را در اختیار دارد. (هم به عنوان مشتری و هم به عنوان یک سرور به گره های دیگر). بنابراین، هر گره می تواند پرونده ها را از گره های دیگر بارگیری کند یا پرونده ها را بر روی آنها بارگذاری کند. این همان چیزی است که شبکه های P2P را از سیستم های سرور مشتری سنتی تر متمایز می کند، که در آن دستگاه های مشتری فایل ها را از یک سرور متمرکز بارگیری می کنند.

در شبکه های P2P، دستگاه های متصل پرونده هایی را که در درایوهای سخت آنها ذخیره شده اند، به اشتراک می گذارند. با استفاده از برنامه های کاربردی نرم افزاری که به منظور واسطه به اشتراک گذاری داده ها طراحی شده است، کاربران می توانند برای یافتن و بارگیری فایلها از دستگاه های دیگر در شبکه پرس و جو کنند. پس از بارگیری یک پرونده خاص ، کاربر می تواند به عنوان منبع آن پرونده عمل کند. به عبارت دیگر، وقتی یک گره به عنوان مشتری عمل می کند، آنها فایل ها را از گره های شبکه دیگر بارگیری می کنند. اما وقتی آنها به عنوان سرور مشغول به کار هستند، منبعی هستند که گره های دیگر می توانند فایلها را بارگیری کنند. در عمل، هر دو، هر دو عملکرد را می توان همزمان انجام داد.

هر گره فایل ها را ذخیره، انتقال و دریافت می کند، شبکه های P2P با بزرگتر شدن پایگاه کاربری خود سریع تر و کارآمد تر می شوند. همچنین، معماری توزیع شده آنها سیستم های P2P را در برابر حملات سایبری بسیار مقاوم می کند. برخلاف مدل های سنتی، شبکه های P2P یک نقطه شکست را ندارند.

P2P

دسته بندی شبکه های P2P

سیستم های همتا را با توجه به معماری آنها طبقه بندی می کنند. سه نوع اصلی به شبکه های P2P بدون ساختار، ساختار یافته و ترکیبی گفته می شوند.

شبکه های P2P بدون ساختار

شبکه های P2P بدون ساختار هیچ سازمان خاصی از گره ها را ارائه نمی دهند. شرکت کنندگان به طور تصادفی با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند. این سیستم ها در برابر فعالیت زیاد مقاوم در نظر گرفته می شوند. (یعنی چندین گره که غالباً به شبکه می پیوندند و ترک می شوند). اگرچه ساخت آسانتر است، شبکه های P2P بدون ساختار ممکن است به CPU و میزان حافظه بالاتری احتیاج داشته باشند زیرا نمایش داده شدگان جستجو به بیشترین تعداد همسالان امکان پذیر است.

شبکه های P2P ساخت یافته

در مقابل، شبکه های P2P ساختار یافته یک معماری سازمان یافته را ارائه می دهند. گره ها را قادر می سازد به طور کارآمد برای فایل ها جستجو کنند، حتی اگر محتوا به طور گسترده در دسترس نباشد. در بیشتر موارد، این با استفاده از توابع هش تسهیل جستجوی پایگاه داده حاصل می شود. اگرچه شبکه های ساختار یافته ممکن است کارآمدتر باشند، اما تمایل دارند سطح متمرکز بیشتری را ارائه دهند و معمولاً نیاز به تنظیم و نگهداری بیشتر دارند. به غیر از این، شبکه های سازه در هنگام مواجهه با فعالیت بالا از استحکام کمتری برخوردار هستند.

شبکه های P2P ترکیبی

شبکه های P2P ترکیبی مدل مشتری-سرور معمولی را با برخی از جنبه های معماری همتا به همتا ترکیب می کنند. به عنوان مثال، ممکن است یک سرور مرکزی طراحی کند که ارتباط بین همسالان را تسهیل کند. در مقایسه با دو نوع دیگر، مدل های ترکیبی تمایل به بهبود عملکرد کلی دارند. آنها معمولاً برخی از اصلی ترین مزیت های هر رویکرد را به دست می آورند، و همزمان به درجه های قابل توجهی از کارآیی و عدم تمرکز نیز می رسند.

نقش شبکه های همتا به همتا در blockchains

در مراحل اولیه بیت کوین، ساتوشی ناکاموتو آن را به عنوان “سیستم نقدی الکترونیکی به همتا” تعریف کرد. بیت کوین به عنوان یک شکل دیجیتال پول ایجاد شد. می توان از طریق یک شبکه P2P که یک دفترچه توزیع شده به نام blockchain را مدیریت می کند، از یک کاربر به کاربر دیگر منتقل شد. در این زمینه، معماری P2P که ذاتا برای فناوری blockchain است، چیزی است که اجازه می دهد بیت کوین و سایر ارزهای رمزنگاری شده در سرتاسر جهان منتقل شوند، بدون نیاز به واسطه ها و یا هیچ سرور مرکزی. هر کسی می تواند در صورت تمایل به شرکت در فرایند تأیید اعتبار بلوک، گره بیت کوین را تنظیم کند.

بنابراین، هیچ بانک در پردازش یا ضبط معاملات در شبکه بیت کوین وجود ندارد. blockchain به عنوان یک دفترچه دیجیتال عمل می کند که همه فعالیت ها را به طور عمومی ثبت می کند. هر گره یک کپی از blockchain را در خود نگه می دارد و برای اطمینان از صحت اطلاعات، آن را با گره های دیگر مقایسه می کند. شبکه به سرعت هرگونه فعالیت مخرب یا عدم دقت را رد می کند. در زمینه بلاکچین های cryptocurrency، گره ها می توانند نقش های مختلفی را ایفا کنند. به عنوان مثال گره های کامل آنهایی هستند که با تأیید معاملات امنیت شبکه را تأمین می کنند. هر گره کامل یک نسخه کامل و به روز شده از blockchain را حفظ می کند. به آنها اجازه می دهد تا در کار جمعی برای تأیید وضعیت واقعی دفترچه توزیع شده شرکت کنند.

نتیجه گیری کلی درباره شبکه های همتا به همتا

معماری نظیر به همتا از جهات مختلفی قابل توسعه و استفاده است. شبکه های P2P در هسته ارزهای رمزپایه قرار دارند و بخش بزرگی از صنعت blockchain را تشکیل می دهند. معماری P2P با توزیع مشاغل معامله در شبکه های بزرگ گره، امنیت، عدم تمرکز و مقاومت در برابر سانسور را ارائه می دهد. علاوه بر سودمندی آنها در فناوری blockchain، سیستم های P2P همچنین می توانند سایر برنامه های محاسباتی توزیع شده، اعم از شبکه های اشتراک فایل تا سکوهای تجارت انرژی را ارائه دهند.

در صورت نیاز به خرید ارزهای دیجیتالی می توانید از خدمات منحصر به فرد کافه ارز استفاده نمایید. کافه ارز مفتخر به انجام سفارشات شما به صورت 24 ساعته و اتوماتیک می باشد. کافه ارز با کادری مجرب و با تجربه افتخار خدمت به هم میهنان با تضمین بهترین قیمت و بالاترین کیفیت را دارد.

به این مقاله امتیاز دهید
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *