پروکسی نوعی واسطه و درگاه بین شما و اینترنت است. علاوه بر این، Proxy سرور می تواند داده های شما را رمزگذاری کند. تا هنگام انتقال برای دیگران غیر قابل خواندن باشند. پروکسی در واقع نوعی سرور میانجی است که کاربر نهایی را از وب سایت هایی که در آن ها به گشت و گذار می پردازد جدا می کند. بر اساس نوع استفاده، نیازها یا سیاست شرکت، Proxy سرورها سطح مختلفی از کارکرد، امنیت، و حریم خصوصی را در اختیار کاربران قرار می دهند. در ادامه این مقاله با کافه ارز همراه باشید.

Proxy چیست؟

شاید تا به حال شما اسم Proxy را شنیده باشید اما کاربرد آن را ندانید. از زمانی که برنامه پیام رسان تلگرام فیلتر شد عده زیادی از کاربران برای اینکه این نرم افزار راه رفع فیلتر کنند. فهمیدند که باید از یک برنامه استفاده کنند که آی پی خود را تغییر دهند. که vpn یا پروکسی این کار را انجام می دهد. اما لین تنها کاربرد پروکسی نیست و فقط یکی از کاربرد های آن است در ادامه به کاربرد های آن می پردازیم.

پروکسی چگونه کار می کند؟

تمام سیستم ها یا کامپیوتر هایی که به اینترنت متصل اند یک آدرس آی پی منحصر به فرد خود را دارند. مثلا آدرس خانه و محل کار هر شخصی که منحصر به خودش است. و آدرس هیچکس شبیه آدرس فرد دیگری نیست. همانطور که لازم است اداره پست برای ارسال و دریافت یک وسیله پستی آدرس شما را داشته باشد. اینترنت هم همینطور است. برای دریافت و ارسال یک پیام باید آی پی آدرس مشخصی داشته باشید.

پروکسی

Proxy سرور در واقع کامپیوتری در فضای اینترنت است. که آی پی آدرس منحصر به فرد خودش را دارد و کامپیوتر شما این آدرس را می داند. هنگامی که درخواست دسترسی به یک سایت را دارید، این درخواست ابتدا به پروکسی می رود. سپس، پروکسی سرور درخواست را از جانب شما مطرح کرده، پاسخ را از وب سرور هدف دریافت نموده و صفحه مدنظرتان را برای شما ارسال می کند. بدین ترتیب، شما می توانید این صفحه را در مرورگرتان مشاهده کنید.

پروکسی چگونه داده ها را تغییر می دهد؟

زمانی که پروکسی درخواست تان را برای شما ارسال می کند، می تواند داده ها را تغییر داده و در عین حال، اطلاعاتی را برایتان ارسال کند. که انتظار دیدنشان روی صفحه مرورگر خود را دارید. پروکسی می تواند آی پی تان را تغییر دهد تا وب سرور نتواند مکان شما در دنیا را شناسایی و ردیابی کند.

علاوه بر این، Proxy سرور می تواند داده های شما را رمزگذاری کند. تا هنگام انتقال برای دیگران غیر قابل خواندن باشند. در نهایت، Proxy می تواند بر اساس آی پی آدرس شما، دسترسی به برخی از صفحات اینترنتی خاص را مسدود کند.

چرا باید از پروکسی استفاده کنیم؟

سازمان ها و همه ادارات همه از پروکسی استفاده می کنند. اما چند دلیل متفاوت و مهم دارد که به آنها در زیر می پردازیم:

  • پروکسی باعث بهبود امنیت
  • بهبود حریم خصوصی
  • صرفه جویی در پهنای باند و بهبود سرعت اینترنت
  • کنترل استفاده کارکنان و فرزندان از اینترنت
  • دسترسی به منابعی که جلوی دسترسی به آن ها گرفته شده است

 

5/5 - (1 امتیاز)
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *