logo کاقه ارز

مانند دیگر رمز ارزها در بازار، بیت کوین (BTC) هم در کیف پول الکترونیکی ذخیره می‌شود و با استفاده از رمز شخصی، شما می‌توانید به آن دسترسی پیدا کنید. با این حال، لازم نیست این کار را مستقیما انجام دهید. یک برنامه کیف پول به طور خودکار از یک رمز خصوصی برای امضای تراکنش‌های خروجی برای شما استفاده می‌کند و همچنین آدرس کیف پول را با استفاده از آن رمز برای شما ایجاد می‌کند. دستگاهی که کیف پول بیت کوین شما روی آن است رمز خصوصی را ذخیره می‌کند، نه خود سکه‌ها را. ارزهای شما در بلاکچین بیت کوین ذخیره می‌شوند و رمز خصوصی شما لازم است تا اجازه انتقال این سکه‌ها به کیف پول شخص دیگری را بدهید. در این مطلب از معرفی کیف پول ارز دیجیتال با انواع کیف پول بیت کوین آشنا می‌شویم.

انواع کیف پول بیت کوین

انواع مختلفی از کیف پول بیت کوین وجود دارد که نیازهای مختلفی را برآورده می‌کند و از نظر امنیت، راحتی، دسترسی و موارد دیگر متفاوت است. کیف پول‌های تمام گره به پشتیبانی از شبکه بیت کوین می‌پردازند و کیف‌های موبایلی نیز وجود دارد که بسته به کیفی که استفاده می‌کنید، در میان انواع دیگر قابلیت‌های مبادله ارزهای دیجیتال و اسکنرهای کد QR مناسب را ارائه می‌دهد.

بسیار مهم است که مطمئن شوید کیف پول انتخابی شما با ارزهای ذخیره شده شما سازگار است و نیازهای امنیتی و قابلیت استفاده شما را برآورده می‌کند. پیش از این با بهترین کیف پولهای بیت کوین برای اندروید و همچنین با بهترین کیف پولهای موبایلی ارزهای دیجیتال و بهترین کیف پولهای بیت کوین برای ios آشنا شدیم، اما بهتر است پیش از انتخاب کیف پول پول بیت کوین با انواع آن آشنا شوید:

۱. کیف پول موبایلی

برای کسانی که به طور روزانه از بیت کوین استفاده می‌کنند، برای خرید کالا در مغازه‌ها یا انجام معاملات حضوری، یک کیف پول بیت کوین موبایلی ابزار ضروری برای شما است. این کیف پول به عنوان یک برنامه در تلفن هوشمند شما اجرا می‌شود، کلیدهای خصوصی را ذخیره می‌کند و به شما امکان می‌دهد تا هزینه همه چیز را پرداخت کنید، رمزنگاری را با تلفن‌تان انجام دهید و آن را ذخیره کنید. علاوه بر این، برخی از برنامه‌ها از قابلیت ارتباط نزدیک تلفن هوشمند یا NFC استفاده می‌کنند، به این معنی که کاربران می‌توانند بدون نیاز به ارائه هیچ گونه اطلاعاتی، تلفن خود را به سادگی کنترل کنند.

انواع کیف پول بیت کوین

کیف پول‌های موبایل از فناوری تأیید پرداخت ساده استفاده می‌کنند؛ زیرا فقط با زیرمجموعه‌های کوچک بلاکچین عمل می‌کنند و با تکیه بر گره‌های مورد اعتماد در شبکه بیت کوین از اطلاعات صحیح آن‌ها اطمینان حاصل می‌کنند.

نقطه ضعف آن این است که این گره‌های قابل اعتماد، بر سکه‌ها و معاملات کنترل دارند که این موضوع باعث نگرانی افراد نسبت به بیت کوین خود می‌شود. با این وجود، این کیف پول‌ها به دلیل محدود بودن منابع سیستم، برای تلفن‌های همراه ضروری هستند، اما این یک نقطه ضعف در دسترسی آسان به منابع مالی است. علاوه بر این، به عنوان یک محصول جانبی دیگر که راه‌حلی مناسب برای ذخیره‌سازی بیت کوین است، کیف پول‌های موبایلی مستعد بدافزار و هک هستند. علاوه بر این، اگر شخصی به سادگی به دستگاه تلفن همراه شما دسترسی پیدا کند، می‌توانید کنترل کیف پول خود را از دست بدهید، به ویژه اگر احراز هویت دو مرحله‌ای را فعال نکرده باشید.

احراز هویت دو عاملی لایه دوم حفاظتی است که در آن برای ورود به سیستم علاوه بر نام کاربری و گذرواژه خود، کدی وارد می‌کنید. تفاوت اصلی بین این کد و رمز عبور این است که این کد یا به ایمیل یا از طریق پیامی کوتاه برای تأیید این‌که آیا شما در حال ورود به سیستم هستید یا خیر برایتان ارسال می‌شود. روش مطمئن تر از استفاده از این کد استفاده از یک برنامه احراز هویت، مانند Google Authenticato و FreeOTP یا Authy است، زیرا در برابر حملات مبادله سیم کارت یا هک ایمیل آسیب‌پذیر نیست. همچنین توصیه می‌شود فقط مقدار مورد نیاز بیت کوین را در کیف تلفن همراه واریز کرده و دارایی‌های بیت کوین بزرگ‌تر را در یک کیف پول سخت افزاری یا کاغذی جداگانه ذخیره کنید.

تنوع زیادی از برنامه‌های کیف پول بیت کوین برای دستگاه‌هایی که بر روی Android و iOS کار می‌کنند وجود دارد. آن‌ها کیف‌های سبک هستند که کل بلاک چین را در تلفن یا رایانه شما بارگیری نمی‌کنند، اما ممکن است برای محاسبه موجودی شما، بلاک چین را اسکن کنند. مراقب کلاهبرداری‌ها و برنامه‌های جعلی کیف پول باشید. امکان زیادی وجود دارد که رمز‌های خصوصی شما را سرقت می‌کنند.

۲. کیف پول تحت وب

یکی از انواع کیف پول بیت کوین ، کیف پول تحت وب یا الکترونیکی است. کیف پول‌های تحت وب رمز‌های خصوصی شما را روی سروری ذخیره می‌کنند که دائما آنلاین هستند و توسط شخص ثالث کنترل می‌شوند. سرویس‌های مختلف ویژگی‌های متفاوتی را ارائه می‌دهند، برخی از آن‌ها می‌توانند به کیف پول‌های تلفن همراه و رومیزی پیوند داده و آدرس بیت‌کوین شما را در دستگاه‌هایی که شما مالک آن هستید تکرار کنند.

همانند کیف پول‌های موبایلی، کیف پول الکترونیکی کاربران خود را قادر می‌سازد تا از طریق هر دستگاهی که به اینترنت متصل است، در حین حرکت به دارایی دیجیتال خود دسترسی داشته باشند. سازمان‌هایی که وب‌سایت را اداره می‌کنند می‌توانند به رمزهای خصوصی شما دسترسی پیدا کرده و در نتیجه کنترل کامل سرمایه شما را به دست آورند. اکثر کیف پول‌های الکترونیکی در مبادلات کار می‌کنند. کیف پول های تبادل نیز اغلب توسط هکرها هدف قرار می‌گیرند زیرا فقط با استفاده از آدرس ایمیل و رمز عبور شما قابل دسترسی هستند.انواع کیف پول بیت کوین

در برخی موارد، کیف پول‌های مبادله تا حدی محافظت در برابر امنیت دستگاه را ارائه می‌دهند. به عنوان مثال، بیمه یا پشتیبان برای بازپرداخت کاربران در صورت هک شدن صرافی. رواج گذرواژه‌های نشت شده و ایمیل‌های نشت شده این امر را به یک خطر جدی امنیتی تبدیل می‌کند زیرا مردم اغلب از آدرس‌های ایمیل و رمزهای عبور یکسانی در بسیاری از خدمات مختلف استفاده می‌کنند. به یاد داشته باشید که آدرس ایمیل شما نیمی از اطلاعات ورود به سیستم شما است.

۳. کیف پول رومیزی

کیف پول‌های رومیزی، بارگیری و روی رایانه شما نصب می‌شوند و رمزهای خصوصی روی هارد دیسک یا SSD شما ذخیره می‌شوند. طبق تعریف، آن‌ها از کیف پول‌های آنلاین و تلفن همراه امن‌تر هستند، زیرا برای داده‌های خود به اشخاص ثالث اعتماد ندارند و سرقت آنها سخت‌تر است. آن‌ همیشه به اینترنت متصل هستند که باعث می‌شود ذاتاً امنیت کمتری داشته باشند. با این حال، کیف پول رومیزی یک راه حل عالی برای کسانی است که مقدار کمی بیت کوین را از طریق رایانه خود معامله می‌کنند.

انواع کیف‌های رومیزی مختلف وجود دارد که نیازهای مختلف را برآورده می‌کند. برخی بر امنیت، برخی بر ناشناس ماندن، راحتی و موارد دیگر تمرکز می‌کنند. کیف پول‌هایی که به صورت کامل اجرا می شوند‌، کل بلاک چین را بر روی رایانه شما بارگیری می‌کنند. این امر به صدها گیگابایت فضای دیسک و اتصال سریع اینترنت نیاز دارد. با این حال، آن‌ها کنترل دقیق تراکنش‌های شما را ارائه می‌دهند که در اکثر کیف پول‌ها پیدا نمی‌کنید.

برخی از مزایای اجرای چنین کیفی شامل موارد زیر است:

 • کادر تأیید جایگزینی هزینه: این امر به شما امکان می‌دهد اگر می‌خواهید معامله خود را تسریع کنید، بعداً هزینه تراکنش را افزایش دهید.
 • کادر کشویی بصری با هزینه تراکنش و کنترل سرعت.
 • عملکرد: معاملات مستقیماً بدون استفاده از ارائه دهنده توسط شخص دیگر به حافظه منتقل می‌شود.
 • API و CLI: رابط خط فرمان ارائه شده توسط کیف پول‌، مجموعه وسیعی از کنترل‌ها را که در برنامه‌های کیف پول سبک در دسترس نیستند، فراهم می‌کند. API به توسعه دهندگان برنامه این امکان را می‌دهد تا عملکردهای مربوط به بیت کوین را در برنامه‌های خود ادغام کنند. همچنین می‌توانید از آن برای ساختن برنامه کیف پول شخصی خود استفاده کنید.۴. کیف پول سخت افزار

کیف پول سخت افزاری یک نوع کیف پول بیت کوین است که رمزهای خصوصی را در یک دستگاه فیزیکی امن ذخیره می‌کند. اعتقاد بر این است که این امن ترین راه برای ذخیره هر مقدار بیت کوین است. بر خلاف کیف پول‌های کاغذی که باید بعضاً وارد نرم افزار شوند، کیف پول‌های سخت افزاری را می‌توان به صورت ایمن و تعاملی استفاده کرد. علاوه بر این، آن‌ها در برابر ویروس‌های رایانه ای محافظت شده هستند. همچنین سرمایه ذخیره شده را نمی‌توان به صورت ساده به خارج از دستگاه منتقل کرد.

اکثر کیف پول‌های سخت افزاری دارای صفحه نمایش هستند که لایه امنیتی دیگری را به آن اضافه می‌کنند، زیرا می‌توان از آن‌ها برای تأیید و نمایش جزئیات مهم کیف پول استفاده کرد. به عنوان مثال، یک صفحه می‌تواند یک عبارت بازیابی ایجاد کند و مقدار و آدرس پرداختی را که می خواهید انجام دهید تأیید کند؛ بنابراین، زمانی که روی یک دستگاه معتبر ساخته شده توسط تولید کننده معتبر و شایسته سرمایه گذاری کنید، سرمایه شما ایمن و مطمئن خواهد بود. هرگز کیف پول سخت افزاری را از بازارهای اقلام مورد استفاده خریداری نکنید. کیف پول‌های سخت افزاری جعلی زیادی هستند که بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال را سرقت می‌کنند. همیشه کیف های سخت افزاری را از سازنده خریداری کنید و بررسی کنید که در وب سایت رسمی آن‌ها هستید. URL را در نوار آدرس مرورگر خود بررسی کنید تا از صحت آن مطمئن شوید.

۵. کیف پول کاغذی

کیف پول کاغذی در اصل یک سند فیزیکی است که حاوی یک آدرس عمومی برای دریافت بیت کوین و یک کلید خصوصی است که به شما امکان می‌دهد بیت کوین ذخیره شده در آن آدرس را خرج یا انتقال دهید. کیف پول‌های کاغذی اغلب در قالب کد QR چاپ می‌شوند تا بتوانید آن‌ها را به سرعت اسکن کرده و کلیدها را به کیف پول نرم افزاری یا یک برنامه کیف پول اضافه کنید تا معامله انجام شود. یک کیف پول کاغذی می‌تواند با استفاده از سرویس‌هایی ایجاد شود که به کاربران اجازه می‌دهد یک آدرس بیت کوین تصادفی با کلید خصوصی خود ایجاد کنند. همچنین کلیدهای تولید شده را می‌توان چاپ کرد.

انواع کیف پول بیت کوین

اصلی‌ترین مزیت کیف پول کاغذی این است که کلیدها بصورت آفلاین ذخیره می‌شوند که باعث می‌شود در برابر حملات هکری، از جمله بدافزارهایی که رمزهای کلیدی را ثبت می‌کنند، مانند کلمات کلیدی، بسیار مقاوم و کاملاً ایمن باشد. با این حال، برخی از اقدامات احتیاطی هنگام ایجاد کیف پول هنوز باید انجام شود. شما باید اطمینان حاصل کنید که هیچ کس هنگام ساختن و ذخیره سازی کیف پول‌تان به شما نگاه نمی‌کند.

برای رد خطر هرگونه جاسوس افزار که بر فعالیت های شما نظارت می‌کنند‌، توصیه می شود از یک سیستم عامل تمیز مانند اوبونتو که از فلش مموری USB یا DVD استفاده می‌کند استفاده کنید. علاوه بر این، پس از راه اندازی کیف پول کاغذی، کد وب سایت باید بتواند به صورت آفلاین اجرا شود که به کاربر اجازه می‌دهد قبل از ایجاد کلیدها، از اینترنت جدا شود. در نهایت، از چاپگری استفاده کنید که به شبکه متصل نیست.

علاوه بر این، درک این نکته مهم است که شما اطلاعات ارزشمند خصوصی را بر روی یک کاغذ چاپ می‌کنید. برای محافظت از آن کاغذ اقدامات خاصی باید انجام شود. به عنوان مثال، توصیه می‌شود آن را در یک کیسه پلاستیکی مهر و موم شده و در مکانی خشک و ایمن نگهداری کنید تا از آسیب آب و ساییدگی عمومی جلوگیری شود. برخی از افراد ترجیح می‌دهند آن را لمینت کرده و در صندوق امانات ذخیره کنند.

۶. بیت کوین فیزیکی

سکه‌های فیزیکی بیت کوین معمولا با مقدار ثابت BTC بارگیری می‌شوند به این منظور که تا زمانی که رمزهای خصوصی مخفی بماند، نمی‌توان مقدار آن را خرج کرد. این امر معمولا با استفاده از مهر و موم غیر قابل دستکاری به دست می‌آید.

اولین مورد در نوع خود، Bitbill است شبیه یک کارت اعتباری بود، اما اکثر گزینه‌های بعدی شبیه یک مدال گرد بود. مایک کادول، یکی از علاقه‌مندان به ارزهای رمزپایه اولین بیت کوین فیزیکی محبوب Casascius را در سال ۲۰۱۱ ایجاد کرد. کلیدهای خصوصی در زیر یک هولوگرام قابل لایه برداری پنهان شده بودند و هنگامی که برداشته شد، اثری از دستکاری به جا گذاشت. پس از بازخرید، سکه ارزش دیجیتالی خود را از دست داد. از آن زمان، چندین تولید کننده سکه جدید وجود دارد و برخی از شرکت‌ها کارت‌های از پیش بارگذاری شده‌ای را ارائه می‌دهند که حاوی مقدار مشخصی ارز دیجیتال است.

بیت کوین فیزیکی اکنون به دلیل محدودیت‌های ذاتی ارزهای فیزیکی، به عنوان اقلام جمع‌آوری کننده مورد استفاده قرار می‌گیرد. یکی از پیشنهادات کلیدی ارزش بیت کوین، ارائه انتقال بدون درز به هر نقطه از جهان است سکه‌های فیزیکی این کار را غیر عملی می‌کنند.

۷. بانک

بسیاری از بانک‌ها فعالیت‌های مرتبط با بیت کوین را متوقف می‌کنند، از جمله انتقال به صرافی‌های ارزهای دیجیتال. بانک‌ها معمولا پولشویی را به عنوان دلیلی برای عدم ارائه این خدمات ذکر می‌کنند، اگرچه آن‌ها به طور واضح انگیزه‌ای برای سرکوب آن برای محافظت از تجارت خود دارند. این به این دلیل است که بیت کوین به منظور کاهش یا حذف نیاز به متولیان مانند بانک‌ها طراحی شده است. در سال‌های اخیر، موسسات مالی معمولی، مانند بانک‌ها، نه تنها برای توسعه ارزهای دیجیتال خود بلکه برای ارائه خدمات نگهداری از ارزهای دیجیتال موجود، مانند بیت کوین، ابراز علاقه کرده‌اند. نهادهای نظارتی نیز در تلاش هستند تا بانک‌ها را قادر سازند تا خدمات نگهداری از ارزهای دیجیتال را برای بانک‌ها ارائه دهند.

انواع کیف پول بیت کوین

بانکداری برای ارزهای دیجیتال می‌تواند اضافی تلقی شود، زیرا بیت کوین اطلاعات سکه و کیف پول را به طور ایمن در بلاک چین خود ذخیره می‌کند. بیت کوین همچنین امکان انجام معاملات بین المللی بدون نیاز به تأیید بانک یا حداقل هزینه موجودی را فراهم می‌کند. با این وجود، بانک‌ها سعی کرده‌اند با رشد ارزهای دیجیتال همچنان در ارتباط باشند. همچنین بانک‌های دیجیتالی وجود دارند که می‌توانند بیت کوین را تحت مراقبت خود قرار دهند. آن‌ها محافظت‌هایی مانند نظارت بر حساب ارائه می‌دهند و در صورت تشخیص هر گونه فعالیت مشکوک می‌توانند وارد عمل شوند. این خدمات همچنین امکان فروش ارز دیجیتال و برداشت از آن به یک حساب بانکی معمولی را نیز ارائه می‌دهد.

این خدمات به ویژه در صورتی که از ارزهای دیجیتال برای مدت طولانی استفاده نمی‌کنید مفید هستند. با این حال، شباهت‌های آن‌ها با بانک‌ها به همین جا ختم نمی‌شود؛ آن‌ها می‌توانند حساب شما را مسدود کرده یا سرمایه شما را ضبط کنند. شما همچنین تحت محدودیت برداشت قرار خواهید گرفت، خواسته‌ها و نظارت مشتری خود را بشناسید، علاوه بر این، تعداد انگشت‌شماری از این بانک‌ها هستند که به طور کامل تحت نظارت فعالیت می‌کنند.

کیف پول بیت کوین و امنیت

مثال‌هایی از خطرات امنیتی که می‌توانند کیف پول بیت کوین را به خطر بیاندازند:

 • بدافزار سرقت کلید: نرم افزارهای مخرب می‌توانند هارد دیسک شما را اسکن کرده و رمزهای خصوصی شما را سرقت کنند، به این معنی که می‌تواند بیت کوین شما را در عرض چند دقیقه سرقت کند.
 • یک تروجان می‌تواند تمام فایل‌های روی هارد دیسک شما را رمزگذاری کند. پس از آن، ممکن است همه پیوندها به کیف پول شما پیدا شود، سپس برای اینکه متوجه شوید که چقدر پول دارید و مقدار دقیق بیت کوین‌تان چقدر است برای رمز گشایی رمز شما را بخواهد. این باج افزار نامیده می‌شود.
 • یک مبادله دیجیتالی می‌تواند «کلاهبرداری خروج» را انجام دهد و با بیت کوین کار کند.
 • می‌توانید لپ‌تاپ یا تلفن خود را با کیف پول نصب شده روی آن‌ها از دست بدهید.

از بیت کوین خود در برابر سارقان محافظت کنید

 • از استفاده از هر نوع کیف پول که نیاز به اتصال به اینترنت دارد خودداری کنید. به جای آن از گزینه‌های دیگر استفاده کنید.
 • همیشه محتاط باشید و همه چیز را دوباره بررسی کنید. به عنوان مثال، می‌توانید ایمیلی دریافت کنید که به نظر می‌رسد از کیف پولتان است، اما در واقع از BlockWallet است. اگر مجوز دهید، بیت کوین شما بلافاصله ناپدید می‌شود. این نوع کلاهبرداری گسترده “فیشینگ” نامیده می‌شود.
 • در صورت استفاده از کیف پول رومیزی یا موبایل، از وب سایت‌های ناشناخته اجتناب کنید، زیرا ممکن است دارای بدافزار باشند.
 • اگر کسی از شما درخواست کرد که برایش بیت کوین ارسال کنید و قول داد که بیشتر به شما ارسال می‌کند: این کار را نکنید، زیرا این کار یک کلاهبرداری است.
 • اگر کسی از شما رمز خصوصی بیت کوین خود را درخواست کرد، آن را برای او ارسال نکنید زیرا به او امکان می‌دهد تمام سکه‌های شما را بدزدد.

نظر شما درباره انواع کیف پول بیت کوین چیست؟ اگر قصد انجام معاملات ارزهای دیجیتال را دارید، می‌توانید قیمت لحظه ای ارزهای دیجیتال و همچنین نمودار و تغییرات ۲۴ ساعته ارزها را در کافه ارز مشاهده کنید. همچنین در صورت نیاز به خرید و فروش ارزهای دیجیتال می‌توانید از خدمات منحصر به فرد کافه ارز استفاده کنید.

5/5 - (1 امتیاز)
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.