کانادا یکی از محبوب‌ترین مقصدهای تحصیل در خارج از کشور برای دانشجویان بین‌المللی است که تنوع بالایی از تجارب و فرصت‌ها را در کشوری که به شهرهای چندفرهنگی و زیبایی طبیعی شناخته می‌شود، ارائه می‌دهد. اگر قصد تحصیل در بهترین دانشگاه‌های کانادا را دارید، خبر خوب این که هزینه شهریه‌ها بسیار ارزان‌تر از سایر کشورهای انگلیسی‌زبان (آمریکا، انگلیس و استرالیا) است هرچند در مقایسه با سایر کشورها، هزینه تحصیل در کانادا بالا است.

شورای وزارت آموزش کانادا ابزاری آنلاین را فراهم کرده که به دانشجویان بین‌المللی آینده این امکان را می‌دهد که خیلی سریع هزینه تحصیل در دانشگاه‌های مختلف کانادا را محاسبه کرده و راهنمایی‌هایی هم در خصوص مدارک لازم برای درخواست پذیرش تحصیلی ارائه می‌دهد. در این مطلب از معرفی هزینه تحصیل در خارج، یک راهنمای خلاصه و مفید برای میزان هزینه های مختلف تحصیل و زندگی در کانادا را در اختیار شما قرار می‌دهیم.

هزینه تحصیل در کانادا

دانشگاه‌های کانادا خود هزینه شهریه را تعیین می‌کنند و این هزینه با توجه به فاکتورهای مختلف، متفاوت است: این‌ که در چه رشته‌ای تحصیل می‌کنید، آیا دانشجوی بین‌المللی یا بومی هستید و این که در کدام مقطع (کارشناسی، کارشناسی ارشد) تحصیل می‌کنید. طبق جدیدترین گزارش اداره آمار کانادا، شهریه دانشگاه‌ها در این کشور برای دانشجویان بومی در مقطع کارشناسی کاهش ۵.۳ درصدی و برای دانشجویان بی‌المللی در همین مقطع افزایش ۷.۶ درصد داشته است.

اگر شهروند کانادا هستید و در این کشور در مقطع کارشناسی تحصیل می‌کنید، هزینه سالانه شما به طور میانگین ۷۰۵۶ دلار کانادا خواهد بود. دانشجویان بین‌المللی در همین مقطع باید مبلغ ۷۰۵۶ دلار کانادا را به عنوان هزینه تحصیل در کانادا برای یک سال در نظر بگیرند.

شهریه دانشگاه های کانادا در مقطع کارشناسی

هزینه شهریه در کانادا

میانگین شهریه دانشگاه‌های کانادا برای دانشجویان بین‌المللی در مقطع کارشناسی سالانه ۲۹۷۱۴ دلار کانادا است. هزینه تحصیل در رشته‌ها انسانی کمتر بوده و به طور میانگین ۵۵۴۲ دلار در نظر گرفته می‌شود، در حالی که رشته‌هایی مانند مهندسی و پزشکی جزو گران‌ترین رشته‌ها محسوب می‌شوند (۲۱۷۱۷ دلار کانادا برای دندانپزشکی و ۱۴۱۶۲ دلار برای پزشکی). هزینه تحصیل در رشته‌های کسب و کار  مدیریت نسبتا پایین و حدود ۶۸۲۷ دلار است.

شهریه دانشگاه های کانادا در مقطع کارشناسی ارشد

اگر قصد تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد را دارید، باید بدانید که هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد عموما پایین‌تر از مقطع کارشناسی است که البته میزان شهریه شما به رشته تحصیلی که انتخاب می‌کنید بستگی دارد. میانگین شهریه برای دانشجویان بین‌المللی در مقطع کارشناسی ارشد ۱۷۷۴۴ دلار برآورد می‌شود که تقریبا ۱۳۴۳۷ دلار آمریکا است و نسبت به سال‌های گذشته ۴ درصد افزایش داشته است.

دوره‌های MBA اجرایی معمولا گران‌ترین رشته‌ها هستند و میانگین حدود ۵۶۳۲۸ دلار کانادا در سال هزینه خواهند داشت در حالی که دوره‌های MBA معمولی هزینه‌ای معادل ۲۷۳۹۷ دلار دارند.

هزینه زندگی در کانادا

گرچه برای هزینه تحصیل در کانادا و دریافت ویزای تحصیلی، علاوه بر هزینه‌های دانشگاه باید حداقل ۱۰۰۰۰ دلار کانادا (۷۵۷۰ دلار آمریکا) تمکن مالی داشته باشید اما احتمالا امسال به دلیل شیوع بحران کرونا و تاثیر منفی آن بر اقتصاد، باید مبلغ بیشتری را برای هزینه‌های زندگی در نظر بگیرید. هزینه زندگی با توجه به شهری که در آن هستید و عادات خرج کردن شما متفاوت است که البته هزینه زندگی در شهرهای بزرگ‌تر عموما بیشتر است.

دانشگاه مونترال تخمین می‌زند که دانشجویان به یک بودجه ۱۴۷۰۰ دلاری برای یک سال هزینه مسکن، غذا، کتاب و لوازم مورد نیاز برای تحصیل، هزینه تلفن و اینترنت و هزینه‌های متفرفه نیاز خواهند داشت. همچنین دانشگاه بریتیش کلمبیا واقع در شهر ونکوور تخمین می‌زند که هزینه‌های زندگی به طور سالانه ۱۵۵۰۰ دلار است که شامل بیمه سلامت اجباری (سالانه ۸۶۴ دلار) تحت طرح سلامت بریتیش کلمبیا است. طبق بررسی‌های انجام شده، تورنتو گران‌ترین شهر کانادا برای زندگی است که پس از آن ونکوور در جایگاه دوم قرار می‌گیرد.

سه نوع اقامت دانشجویی (هم‌خانه شدن، خوابگاه دانشجویی و منزل شخصی) هزینه‌های متفاوتی دارند که دانشجویان برای خوابگاه‌های داخل دانشگاه سالانه بین ۳۰۰۰ تا ۷۵۰۰ دلار کانادا پرداخت می‌کنند. منزل‌های شخصی مشترک می‌تواند حدود ۸۴۰۰ دلار به علاوه هزینه‌های سالانه قبض‌ها، هزینه داشته باشد. هزینه خوابگاه‌های دانشجویی اغلب ارزان‌تر بوده و برخی از دانشگاه‌ها شرایط خرید غذا با هزینه کمتر از بوفه را فراهم کرده‌اند. برخی از هزینه‌های زندگی در کانادا در زیر آمده است:

– غذا خوردن در رستوران: هر نفر ۱۶ دلار

– بلیط تک سفره در وسایل حمل و نقل عمومی: ۳ دلار

– نان: ۲.۸۶ دلار

– بلیط سینما: ۱۳.۵۰ دلار

– شهریه ماهانه باشگاه: ۴۸.۲۵ دلار

علاوه بر این هزینه‌ها باید یک بیمه اجباری هم در زمان تحصیل خود در این کشور خریداری کنید که هزینه‌ای ۶۰۰ تا ۸۰۰ دلاری در سال به همراه خواهد داشت. همچنین باید بودجه کافی برای هزینه‌های جانبی مانند لباس گرم زمستانی در نظر بگیرید.

هزینه های درخواست پذیرش و ویزای دانشجویی

هزینه ویزای دانشجویی کانادا

برای تحصیل در کانادا نیاز به مجوز تحصیل دارید که به عنوان ویزای دانشجویی در طول دوران اقامت شما در کانادا عمل خواهد کرد. اگر دوره آموزشی شما شش ماه یا کمتر طول می‌کشد نیاز به دریافت مجوز تحصیل ندارید.

به جز هزینه های تحصیل در کانادا که پیش‌تر به آن اشاره شد، درخواست ویزای تحصیلی کانادا ۱۵۰ دلار هزینه خواهد داشت. هزینه درخواست پذیرش از دانشگاه‌های کانادا با توجه به دانشگاهی که انتخاب می‌کنید و کشور مبدا شما، متفاوت است. برای مثال دانشگاه بریتیش کلمبیا از دانشجویان کانادایی در مقطع کارشناسی مبلغ ۵۰ تا ۷۰ دلار و از دانشجویان بین‌المللی در همین مقطع مبلغ ۱۱۸.۵۰ دلار دریافت می‌کند. اگر از کشورهای در حال توسعه باشید، ممکن است از پرداخت این هزینه معاف باشید. مطلب «نحوه دریافت ویزای تحصیلی کانادا در سال ۲۰۲۱» به شما برای اخذ ویزای تحصیلی کمک خواهد کرد.

کمک های مالی برای تحصیل در کانادا

برای تامین هزینه‌های تحصیل خود می‌توانید از بورسیه‌ها، کمک‌های بلاعوض و کمک هزینه تحصیلی برای دانشجویان بین‌المللی که قصد تحصیل در کانادا در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد را دارند، استفاده کنید. این کمک‌ها شامل بورسیه‌های خاص برای موفقیت‌های ورزشی و تحصیلی و بورسیه‌های تخصصی برای برخی رشته‌ها می‌شود.

بسیاری از دانشگاه‌های کانادا بورسیه‌های اختصاصی خود را دارند، بنابراین می‌توانید برای آن‌ها هم درخواست دهید. فراموش نکنید که برای دریافت بورسیه باید خیلی زود اقدام کنید چون بودجه آن‌ها محدود و رقابت بسیار بالا است. توصیه می‌شود دانشجویان بین‌المللی برای تامین هزینه تحصیل در کانادا به دنبال بورسیه‌هایی که توسط سازمان‌های متفرقه ارائه می‌شود هم باشند.

هزینه تحصیل در کانادا

مشاغل دانشجویی در کانادا

اگر برای تامین هزینه تحصیل در کانادا مایل به انجام کار پاره وقت باشید، می‌توانید در طول ترم هفته‌ای ۲۰ ساعت در داخل یا بیرون دانشگاه کار کنید و در دوران تعطیلات مانند تعطیلات زمستان و تابستان، بدون نیاز به مجوز کار به صورت تمام‌وقت کار کنید. شرایط لازم برای شغل دانشجویی شامل موارد زیر است:

– در دست داشتن مجوز تحصیلی معتبر
– دانشجوی تمام وقت بودن
– ثبت‌نام در یک موسسه آموزشی در مقطع کارشناسی به بالا
– مشغول به تحصیل بودن در یک برنامه آموزشی تحصیلی، حرفه‌ای یا تخصصی که منجر به دریافت گواهی یا مدرکی می‌شود که حداقل ۶ ماه به طول بینجامد.

همچنین نیاز به دریافت یک شماره بیمه اجتماعی (SIN) از اداره خدمات کانادا برای کار در این کشور یا دریافت مزایا و خدمات از برنامه‌های دولتی دارید.

نظر شما راجع به هزینه تحصیل در کانادا چیست؟ اگر شما دانشجوی یکی از دانشگاه‌های کانادا هستید یا تازه فرآیند درخواست پذیزش از موسسات آموزشی این کشور را شروع کرده‌اید، می‌توانند برای پرداخت شهریه یا هزینه‌های ثبت‌نام از خدمات پرداخت‌های بین‌المللی کافه ارز با استفاده از  خرید با پی پال و خرید با ویزا و مستر کارت استفاده کنید.

به این مقاله امتیاز دهید
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *