اتریوم ۲ چیست و چرا وجود آن اهمیت زیادی دارد؟

مدت‌ها بود که نسخه بهبودیافته اتریوم در حال تهیه و آماده‌سازی بود اما بالاخره فاز اول اتریوم ۲ (Ethereum 2.0) آماده شده و در حال اجرا است. این بهسازی چند مرحله‌ای قصد دارد مشکلات مربوط به مقیاس‌پذیری و امنیت شبکه اتریوم را با ایجاد تغییرات متعدد در زیرساخت‌های شبکه که مهم‌ترین آن، سوئیچ پیدا کردن از مکانیسم اجماع اثبات کار به مدل اثبات سهام است، حل کند. در ادامه بیشتر با Ethereum 2.0 و ویژگی‌ها و امکاناتی که این آپگرید ارائه می‌دهد آشنا خواهیم شد.

اتریوم ۲ چیست؟

اتریوم ۲ (Ethereum 2.0) که با نام Eth2 یا «سِرِنیتی» (Serenity) هم شناخته می‌شود یک آپگرید از بلاکچین اتریوم است. هدف این آپگرید بالا بردن سرعت، کارامدی و مقیاس‌پذیری شبکه اتریوم است به طوری که این شبکه بتواند تراکنش‌های بیشتری را پردازش کند. این آپگرید در چند مرحله ارائه و اجرا خواهد شد که فاز اول آن که بیکن چین (Beacon Chain) نام دارد در ۱ دسامبر ۲۰۲۰ اجرایی شد. بیکن چین امکان سهام‌گذاری را در بلاکچین اتریوم ایجاد کرد که مولفه‌ای کلیدی برای شیفت‌ پیدا کردن به مکانیسم اجماع اثبات سهام بود. همان‌طور که از نام فاز اول مشخص است، یک بلاکچین مجزا از مین نت اتریوم است.

اتریوم ۲ چیست

انتظار می‌رود فاز دوم اتریوم ۲ که «مِرج» (Merge) نام دارد در سه ماهه اول یا دوم سال ۲۰۲۲ اجرایی شده و بیکن چین و مین نت اتریوم را با یکدیگر ادغام کند. فاز نهایی که شارد چین (Shard Chain) نام دارد نقشی کلیدی در مقیاس‌پذیری شبکه اتریوم ایفا می‌کند. در این فاز به جای انجام تمام عملیات در یک بلاکچین، در ۶۴ زنجیره جدید پخش می‌شوند. اگر از نقطه نظر سخت‌افزاری هم نگاه کنیم، این روش برای اجرای گره اتریوم راحت‌تر است چون داده‌های خیلی کمتری باید روی یک دستگاه ذخیره شود. انتظار نمی‌رود شارد چین تا سال ۲۰۲۲ اجرایی شود اما زمان دقیق اجرایی شدن آن هم مشخص نیست.

تفاوت مکانیسم های اجماع اثبات کار و اثبات سهام

در حالی که اتریوم ۱ از مکانیسم اجماع اثبات کار استفاده می‌کند، اتریوم ۲ از مکانیسم اثبات سهام استفاده خواهد کرد. در بلاکچین‌هایی مانند اتریوم نیاز به تایید تراکنش‌ها به روشی غیرمتمرکز وجود دارد. اتریوم هم مثل سایر ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین، در حال حاضر از مکانیسم اثبات کار استفاده می‌کنند.

در این روش، ماینرها از نیروی پردازش دستگاه‌ها برای حل مسائل پیچیده ریاضی و تایید تراکنش‌های جدید استفاده می‌کنند. اولین ماینری که معما را حل کند، تراکنش جدیدی را به فهرست تمامی تراکنش‌هایی که آن بلاکچین را ایجاد کرده‌اند اضافه می‌کند و به عنوان پاداش، ارز اختصاصی همان بلاکچین را دریافت می‌کند. البته این فرآیند بسیار انرژی‌بر است. در مکانیسم سهام، کاربران به جای ماینرها می‌توانند ارز اختصاصی شبکه را سهام‌گذاری کرده و تاییدکننده تراکنش‌ها باشند. تاییدکننده‌ها یا ولیدیتورها مشابه ماینرها هستند چون تراکنش‌ها را تایید کرده و مطمئن می‌شوند که شبکه، تراکنش‌های جعلی و کلاهبردارانه را تایید نمی‌کند. در Ethereum 2.0 از این روش استفاده خواهد شد.

حتما بخوانید  افزایش قیمت اتریوم تا ۲۶۰۰ دلار و عدم هیجان تریدرهای حرفه‌ ای

تفاوت PoW و PoS

ولیدیتورها انتخاب می‌شوند تا بر اساس مقدار ارزی که سهام‌گذاری کرده‌اند و مدت زمانی که برای یک بلاک سهام‌گذاری کرده‌اند، آن بلاک را پیشنهاد بدهند. سپس بقیه ولیدیتورها می‌توانند تایید کنند که بلاک را دیده‌اند. وقتی تاییدیه‌ها به اندازه کافی رسید، آن بلاک به بلاکچین اضافه خواهد شد. سپس ولیدیتورها بابت پیشنهاد موفقیت‌آمیز آن بلاک پاداش دریافت خواهند کرد. این فرآیند را «ضرب سکه» می‌نامند.

مزیت اصلی روش اثبات سهام این است از لحاظ مصرف انرژی، بسیار کم مصرف‌تر از روش اثبات کار است چون پردازش کامپیوتری انرژی‌بر را از الگوریتم اجماع حذف می‌کند. همچنین شما به انرژی محاسباتی بالایی برای حفظ امنیت بلاکچین نیاز ندارید.

تفاوت مقیاس پذیری اتریوم ۲ و اتریوم ۱

یکی از دلایل اصلی برای آپگرید به اتریوم ۲ مشکل مقیاس‌پذیری بود. با اتریوم ۱، شبکه فقط می‌تواند حدود ۳۰ تراکنش در ثانیه را پشتیبانی کند که این باعث تاخیر در انجام تراکنش‌ها و تراکم شبکه می‌شود. اتریوم ۲ نوید این را داده است که تا ۱۰۰ هزار تراکنش در ثانیه را پشتیبانی کند. این افزایش از طریق پیاده‌سازی شارد چین، به دست خواهد آمد.

چرا اتریوم ۲ ایمن تر است؟

اتریوم ۲ با محوریت امنیت ساخته شده است. بیشتر شبکه‌های اثبات سهام مجموعه کوچکی از ولیدیتورها را دارند که باعث ایجاد یک سیستم متمرکز و کاهش امنیت شبکه می‌شود. اتریوم ۲ به حداقل ۱۶۳۸۴ ولیدیتور نیاز دارد که همین باعث تمرکززادیی بیشتر و در نتیجه، امنیت بالای آن خواهد شد. هرچند طبق گفته‌های برخی از متخصصان حوزه رمز ارزها، این حجم از مشارکت می‌تواند شبکه را در معرض آسیب‌پذیری قرار دهد. بررسی امنیت کدهای اتریوم ۲ بر عهده سازمان‌های متخصص در حوزه امنیت بلاکچین شامل Least Authority و Quantstamp است. بنیاد اتریوم هم تیمی مخصوص امنیت اتریوم ۲ ایجاد کرده که در مورد مشکلات امنیت سایبری در این ارز تحقیق کنند.

حتما بخوانید  نحوه خرید فوری اتریوم Ethereum با استفاده از کارت اعتباری یا بدهی

آپگرید اتریوم ۲ چگونه اجرا می‌ شود؟

پس از انجام یک سری تست نت، Topaz، Medalla، Spadina و Zinken، اجرای کامل اتریوم ۲ در ۳ فاز ۰، ۱ و ۲  انجام خواهد شد. فاز صفر در اول دسامبر ۲۰۲۰ اجرا شد و فازهای بعدی در سال‌های آینده اجرایی خواهند شد.

آپگرید اتریوم ۲

فاز صفر پیاده‌سازی بیکن چین بود: در این فاز ثبت ولیدیتورا و همچنین پیاده‌سازی مکانیسم اجماع اثبات سهام برای اتریوم ۲ انجام شد. زنجیره اصلی اثبات کار اتریوم هم در کنار این زنجیره باقی خواهد ماند بنابراین در پیوستگی داده‌ها هیچ اختلالی ایجاد نخواهد شد. فاز یک که در سه ماهه اول یا سه ماهه دوم سال ۲۰۲۲ اجرا خواهد شد شامل ادغام مین نت اتریوم با بیکن چین و پایان رسمی استفاده از مکانیسم اثبات کار در شبکه است. در این فاز، ولیدیتورهایی که اتریوم را در بیکن چین سهام‌گذاری کرده بودند نقش ولیدیتور خواهند گرفت. فاز ۲ شامل معرفی شارد چین به شبکه است که در زمان راه‌اندازی از قراردادهای هوشمند پشتیبانی نمی‌کند. در توضیحات قبلی که بالاتر گفته شده بود، رویداد Merge پس از اجرای شارد چین قرار داده شده بود اما به دلیل این که آپگریدها باید قابلیت تعامل و کارکردپذیری با یکدیگر را داشته باشند، بعدها تصمیم گرفته شد جای این دو رویداد، عوض شود.

اتریوم ۲ چه زمانی عرضه خواهد شد؟

فاز بیکن چین اتریوم ۲ در ساعت ۱۲ ظهر اول دسامبر ۲۰۲۰ اجرا شد. با تایید اجرای بیکن چین، در حال حاضر بیش ۲۱۰۰۰ ولیدیتور فعال در شبکه وجود دارند که هر کدام از آنها نرخ موفقیت مشاهده بلاک ۸۰ درصد دارند. بیکن چین در ابتدا، پیش از آنکه مین نت به سیستم اثبات سهام شیفت پیدا کند، از مین نت فعلی اتریوم جدا بود. اولین بلاک مورد تایید در جایگاه ۱ قرار گرفت و ولیدیتور آن با پیام رمزگذاری شده: آقای F اینجا بود، آن را امضا کرد.

پس از انتشار قرارداد Deposit در ۴ نوامبر ۲۰۲۰ نیاز بود تا تاریخ ۲۴ نوامبر ۱۶۳۸۴ ولیدیتور در شبکه حضور پیدا کرده که هر کدام ۳۲ اتریوم سهام‌گذاری کنند تا مجموع آنها به ۵۲۴.۲۸۸ اتر برسد. در ابتدا سرعت سهام‌گذاری کمتر از انتظار بود. با مشارکت وتالیک بوترین و برخی از سازمان‌ها رقم مورد نیاز در ۲۴ ساعت قبل از تاریخ مقرر هنوز به ۵۰ درصد مقدار مورد نیاز رسیده بود. اما در ۲۴ نوامبر ۲۰۲۰ به تعداد کافی ولیدیتور نسبت به سهام‌گذاری اتر در شبکه اقدام کرده بودند تا اجرای بیکن چین با تاخیر مواجه نشود.

حتما بخوانید  هر آنچه که باید درباره ارز دیجیتال ترون (TRX) بدانید

آینده اتریوم ۲

ویتالیک بوترین، خالق اتریوم، نقشه راه اتریوم ۲ را برای پنج تا ده سال آینده توضیح داد. او گفت این دیدگاه من و دیگران می‌توانند چشم‌اندازهای متفاوتی داشته باشند. شاید با کشف اطلاعات یا فناوری‌های جدید، در جزئیات تفاوت‌هایی ایجاد شود. او گفت در دو سال گذشته با تمام وجود تلاش کردیک بفهمیم چه پیشرفت‌هایی قابل پیاده‌سازی است و آنها را به طور بهینه، پیاده‌سازی کردیم.

آینده اتریوم ۲

در آگوست ۲۰۲۱ شاهد هاردفورک لندن اتریوم بودیم که تغییر کارمزد در شبکه را ایجاد کرد. در این تغییر، کاربرانی که در شبکه تراکنشی انجام می‌دهند یک کارمزد پایه می‌پردازند که سوزانده شده و به جای پرداخت به ماینرها، موجودی اتر را کاهش داده و فشار کمی به شبکه اتریوم وارد می‌کند. هاردفورک لندن به عنوان اجرای آزمایشی فاز بعدی اتریوم ۲ عمل کرد. به گفته ویتالیک بوترین، اجرای موفقیت‌آمیز هاردفورک لندن ثابت کرد اکوسیستم اتریوم می‌تواند تغییرات چشمگیری ایجاد کند.

تاثیر Ethereum 2.0 بر قیمت ارز دیجیتال اتر

به عقیده برخی‌ها، اجرای اتریوم ۲ دقیقا همان‌ چیزی بود که این ارز نیاز داشت. آن‌ها می‌گویند وقتی اتریوم از طریق فناوری لایه ۲ یا اتریوم ۲ بتواند مقیاس‌پذیری داشته باشد، تمام مشکلات پاسخ داده می‌شوند. به عبارت دیگر، هرچقدر مقیاس‌پذیری بالاتر باشد کاربرد آن بالاتر است و تقاضا برای آن هم بالاتر می‌رود، حداقل از لحاظ تئوری انتظار می‌رود که قیمت اتریوم با رشد چشمگیری رو به رو شود.

قیمت ارز دیجیتال اتر

وقتی اتریوم ۲ به طور کامل اجرایی شود یعنی ظرفیت ۱۰۰ هزار تراکنش در ثانیه را پیدا کرده و این یعنی تجربه‌ای کاملا بی نقص برای یک میلیارد نفر کاربری که به این شبکه اضافه خواهند شد. آنچه کارشناسان و متخصصان می‌گویند، ثبت رکوردهای جدیدی از قیمت اتریوم در سال‌های آینده است.

نظر شما درباره اتریوم ۲ چیست ؟ آینده Ethereum 2.0 را چطور پیش بینی می‌کنید؟ اگر شما هم قصد خرید و فروش ارزهای دیجیتال همچون خرید اتریوم را دارید می‌توانید با مراجعه به قسمت خرید و فروش اتوماتیک ارزهای دیجیتال در وب‌سایت کافه ارز، به راحتی و طی چند مرحله ساده، خدمات مورد نظر خود را دریافت کنید. همچنین شما می‌توانید قیمت لحظه ای ارزهای دیجیتال و همچنین نمودار و تغییرات ۲۴ ساعته ارزها را در کافه ارز مشاهده کنید.

پاسخ

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید