آلمان نه تنها یکی از ارزان‌ترین مقاصد تحصیلی در اروپا است، بلکه دارای شهرت بین‌المللی بی‌عیب و نقصی است. همچنین آلمان دانشگاه‌های معتبر بسیاری را در آخرین رتبه‌بندی کیو اس ( QS World University ) دارد‌، که تعداد زیادی از برنامه‌های آموزش انگلیسی را به ویژه در سطح تحصیلات تکمیلی ارائه می‌دهد. اگر قصد تحصیل در خارج از کشور را دارید بهتر است در مورد بورسیه تحصیلی آلمان اطلاعات بیشتری کسب کنید.

در ادامه، مجموعه‌ای از بورسیه های تحصیلی کشور آلمان برای دانشجویان بین‌المللی در همه مقاطع تحصیلی که مایل به تحصیل در کشور آلمان هستند ارائه شده است.

درباره بورسیه تحصیلی آلمان

پیش از این درباره هزینه تحصیل در آلمان اطلاعات کسب کردیم. دانشگاه‌های آلمان بورسیه‌های متنوعی برای دانشجویان بین‌المللی در نظر می‌گیرند که با توجه به شرایط تحصیلی دانشجو مبلغ و نوع این بورسیه‌ها متفاوت است. در مورد انواع بورسیه تحصیلی آلمان در زیر به آن‌ها اشاره می‌شود:

بورسیه های دولتی در آلمان

بورسیه های دولتی در آلمان

بورسیه تحصیلی آلمان که توسط دولت برای تحصیل در آلمان ارائه می‌شود، معمولا در دو دسته قرار می‌گیرند:

۱. بورسیه‌های DAAD: خدمات دانشگاهی آلمان بورسیه‌های زیادی را برای دانشجویان بین المللی برای تحصیل در آلمان در سطوح مختلف ارائه می‌دهد که این بورسیه یکی از آن‌ها است.

۲. اراسموس: بزرگ‌ترین ارائه‌دهنده بورسیه تحصیلی برای تحصیل در اتحادیه اروپا است؛ اراسموس توسط کمیسیون اروپا هدایت می‌شود و به دانشجویان بین‌المللی برای تحصیل در اروپا کمک مالی می‌کند و هزینه‌های زندگی را برای تحصیل آن‌ها فراهم می‌کند.

بورسیه های غیر دولتی در آلمان

بورسیه تحصیل در آلمان

بورسیه‌های غیر دولتی نوع دیگری از بورسیه تحصیلی آلمان هستند که در دسته‌های زیر قرار می‌گیرند:

۱. بورسیه فوق دکتری بین‌المللی انیشتین: بورسیه‌ای است که توسط بنیاد اینشتین برای تحقیقات پسا دکتری در دانشگاهی در برلین حمایت می‌شود.

۲. بورسیه هاینریش بل: این بورسیه برای دانشجویان بین‌المللی در تمام مقاطع که مایل به تحصیل در آلمان هستند، بورسیه تحصیلی در یک موسسه معتبر را می‌دهد.

۳. بورسیه‌های تحقیقاتی هومبولت: این بورسیه تحصیلی آلمان ، بورسیه‌های فوق دکتری برای دانشمندان و محققان در هر رشته و هر ملیتی است. ممکن است دانشجویانی از کشورهای در حال توسعه و نوظهور که این شرایط را دارند درخواست دریافت بورسیه جورج فورستر را داشته باشند.

۴. بورسیه‌های تحصیلی Konrad-Adenauer-Stiftung (KAS): بورسیه‌های ماهانه کارشناسی ارشد و دکتری برای متقاضیان بین‌المللی زیر ۳۰ سال که تحصیلات دانشگاهی خود را در کشورشان به پایان رسانده‌اند در دسترس است. برای دریافت این بورسیه شما باید شواهد و مدرکی از عملکرد تحصیلی بالاتر از حد متوسط را ارائه دهید، و همچنین باید به طور فعال درکارهای داوطلبانه‌ای که به نفع کشورتان است مشارکت داشته باشید و به مسائل سیاسی علاقمند باشید.

۵. بورسیه‌های علمی کورت هنسن: این بورسیه‌های علمی برای تحصیل در آلمان ، توسط بنیاد بایر تامین مالی می‌شود و برای دانشجویانی که در حوزه علوم آموزش می‌بینند به کار می‌رود.

۶. بورسیه‌های بین‌المللی ماری کوری: این بورسیه‌های تحقیقاتی پسا دکتری، برای دانشجویان بین المللی در کشورهای در حال توسعه که مایل به تحصیل در آلمان هستند استفاده می‌شود. همچنین این بورسیه‌ها توسط کمیسیون اروپا تامین مالی می‌شود.

۷. بورسیه Mawista: این بورسیه تحصیلی آلمان برای کسانی است که در خارج یا داخل کشور آلمان هنگام مراقبت از کودک تحصیل می‌کنند.

۸. بورسیه‌های Deutschland Stipendium: این بورسیه‌های تحصیلی ماهانه ۳۰۰ یورو برای دانشجویان با استعدادی که در دانشگاه‌های آلمان ثبت‌نام کرده‌اند واریز می‌کند. همچنین ملیت و درآمد شخصی بر شانس شما برای دستیابی به این بورسیه تاثیر نمی‌گذارد.

۹. بورسیه‌های انجمن هلمهولتز: این نوع بورسیه‌ها سالانه برای دانشجویان دکتری و فوق دکتری از سراسر جهان در دسترس است و به آن‌ها این فرصت را می‌دهد تا در مرکز هلمهولتز در آلمان تحقیقات پولی انجام دهند.

بورسیه های خاص در آلمان

بورسیه های خاص در آلمان

بورسیه تحصیلی آلمان نوع دیگری به عنوان خاص هم دارند؛ بورسیه‌های خاص دانشگاه برای تحصیل در آلمان به شرح زیر است:

۱. بورسیه‌های ( DRD ) برای آفریقایی‌های صحرای آفریقا: این بورسیه‌ها مخصوص دانشجویان کشورهای در حال توسعه آفریقا و صحرای آفریقا که دارای مدرک کارشناسی ارشد در رشته‌های مطالعات توسعه، مدیریت دولتی و مدیریت توسعه در دانشگاه روهر بوخوم هستند می‌باشد.

۲. بورسیه‌های معافیت از شهریه دکتری دانشکده امور مالی و مدیریت فرانکفورت: بورسیه‌های معافیت از شهریه، برای دانشجویانی که در مقطع دکتری در حال تحصیل در یکی از رشته‌های زبان انگلیسی فرانکفورت در زمینه‌هایی مانند امور مالی، حسابداری، ریاضیات و مدیریت بازرگانی هستند می‌باشد.

۳. بورسیه کمک هزینه FRIAS Cofund: این بورسیه تحصیلی آلمان برای محققان بین‌المللی و دانشجویان، بورسیه تحصیلی در کشور آلمان برای تحصیل در دانشگاه فرایبورگ را فراهم می‌کند.

۴. بورسیه‌های کارشناسی ارشد دانشگاه علوم کاربردی هامبورگ: این بورسیه تحصیلی برای دانشجویان بین‌المللی برای همه رشته‌ها به استثنای طراحی ، بهداشت عمومی و مدیریت دولتی که در برنامه کارشناسی ارشد در دانشگاه ثبت‌نام کرده‌اند در دسترس است.

۵. بورسیه دانشگاه هایدلبرگ: طیف وسیعی از بورسیه‌های تحصیلی مانند بورسیه ( Amirana ) را برای دانشجویان کشورهای در حال توسعه برای تحصیل در رشته‌های پزشکی یا دندانپزشکی در دانشگاه را فراهم می‌کند.

۶. بورسیه بین‌المللی کارشناسی ارشد HHL: این بورسیه فرصت‌های خیلی خوبی برای تحصیل در رشته مدیریت در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری در مدرسه مدیریت تحصیلات تکمیلی را فراهم می‌کند.

۷. بورسیه‌های تحقیقاتی بین‌المللی دانشگاه هومبولت: این بورسیه‌ها فرصت‌های تحصیلی برای دانشجویان بین المللی که در زمینه تاریخ، مردم شناسی، حقوق، جامعه شناسی، علوم سیاسی، جغرافیا، اقتصاد یا مطالعات منطقه‌ای در دانشگاه هومبولت تحصیل می‌کنند فراهم می‌کند.

۸. بورسیه‌های دکتری بین المللی در دانشکده تحصیلات تکمیلی مطالعات شرق و جنوب شرق اروپا: این بورسیه‌ها برای تحصیل در مقطع تحصیلات تکمیلی در دانشگاه‌های Universität Munich و Universität Munich  به عنوان یک پژوهشگر مطالعات اروپای شرقی و جنوب شرقی به کار می‌روند.

۹. بورسیه‌های تحصیلی (KAAD) برای کشورهای در حال توسعه: بورسیه‌ای است که به دانشجویان بین‌المللی کشورهای در حال توسعه‌ای مانند (آفریقا، آسیا، خاورمیانه و آمریکای لاتین) بورسیه تحصیلی برای تحصیل در یک دانشگاه آلمانی در مقطع کارشناسی ارشد یا دکتری ارائه می‌دهد. همچنین داوطلبان باید دارای مهارت زبان آلمانی و دارای فرقه مسیحی کاتولیک باشند.

۱۰. بورسیه‌های تحصیلی (MBA) کوفی عنان برای دانشجویان کشورهای در حال توسعه: این بورسیه تحصیلی آلمان حداکثر برای پنج دانشجوی بین‌المللی از کشورهای در حال توسعه برای تحصیل تمام وقت و یک ساله در مدرسه مدیریت و فناوری اروپا (ESMT) در برلین است. سایر بورسیه‌های موجود در این مدرسه شامل بورسیه تحصیلی برای زنان است.

۱۱. بورسیه موسسه ماکس پلانک برای فیزیک شیمیایی جامدات: بورسیه‌های فوق دکتری برای تحصیل شیمی حالت جامد در دانشگاه به کار می‌رود.

۱۲. بورسیه‌های دانشگاه اولم برای دانشجویان بین‌المللی: این بورسیه‌های تحصیلی مبتنی بر نیاز دانشجویان بین المللی که در حال فارغ التحصیلی در دانشگاه اولم هستند است. بودجه ارائه شده فقط برای یک ترم از دانشگاه می‌باشد.

۱۳. بورسیه‌های تحصیلی (Universität Hamburg): این بورسیه تحصیلی آلمان برای تمام دانشجویان برجسته بین‌المللی (از تمام رشته‌ها) که حداقل دو ترم در دانشگاه ثبت‌نام کرده‌اند است. این بورسیه‌ها نیاز مالی متقاضیان را نیز در نظر می‌گیرند و شما باید آماده مشارکت در دانشگاه هامبورگ باشید .

۱۴. بورسیه‌های دانشگاه آخن: فرصت‌های مالی برای دانشجویان بین‌المللی و داخلی در دانشگاه آخن را فراهم می‌کند.

نظر شما درباره بورسیه تحصیلی آلمان چیست؟ اگر شما دانشجوی یکی از دانشگاه‌های آلمان هستید یا تازه فرآیند درخواست پذیزش از موسسات آموزشی این کشور را شروع کرده‌اید، می‌توانند برای پرداخت شهریه یا هزینه‌های ثبت‌نام از خدمات پرداخت‌های بین‌المللی کافه ارز با استفاده از  خرید با پی پال و خرید با ویزا و مستر کارت استفاده کنید. همچنین با استفاده از کافه ارز می‌توانید پرداخت هزینه ثبت نام آزمون های بین المللی را به آسانی انجام دهید.

به این مقاله امتیاز دهید
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *