تحصیل در انگلیس

تحصیل در انگلیس: یکی از مقاصد پرطرفدار و محبوب در دنیا برای تحصیل در خارج از کشور انگلستان است. در واقع پادشاهی بریتانیای کبیر و ایرلند شمالی که با نام انگلیس یا بریتانیا هم شناخته می‌شود به عنوان دومین مقصد تحصیلی محبوب برای دانشجویان بین‌المللی در نظر گرفته می‌شود. انگلیس هر ساله میزبان تقریبا ۴۶۰۰۰۰ دانشجوی بین‌المللی از سراسر جهان است. با تحصیل در انگلستان از سیستم آموزشی با کلاس جهانی بهره‌مند خواهید شد که الگوی بسیاری از کشورهای جهان است. در این مطلب از معرفی بهترین مقصدهای تحصیل در خارج، یک راهنمای خلاصه و مفید برای مهاجرت تحصیلی به انگلیس را در اختیار شما قرار می‌دهیم. لازم به ذکر است برای مراحل مختلف تحصیل در انگلیس، از اخذ ویزا تا پرداخت شهریه دانشگاه و … به پرداخت ارزی نیاز خواهید داشت. با استفاده از خدمات کافه ارز می‌توانید نسبت به ثبت نام آزمون های بین المللی و همچنین کلیه پرداخت‌های مورد نیاز خود بدون داشتن کارت اعتباری یا حساب بین‌المللی اقدام کنید.

فهرست مطالب:

چرا تحصیل در انگلیس را انتخاب کنیم؟

انگلیس با حدود ۱۶۲ موسسه آموزش عالی در سراسر کشور و طیف گسترده‌ای از انواع مدارک تحصیلی، انتخابی منطقی برای تبدیل شدن به مقصد محبوب دانشجویان بین‌المللی است. سیستم آموزشی در این کشور با توجه به این‌که کدام شهر را برای تحصیل انتخاب کنید، متفاوت است. صرف نظر از محل تحصیل شما، با تحصیل در انگلیس از آموزشی باکیفیت از اساتید برجسته بین‌المللی بهره‌مند خواهید شد.

بسیاری از دانشگاه‌ها و کالج‌های انگلیس رتبه‌های بالای جهانی دارند. در رتبه‌بندی QS دانشگاه‌های جهان در سال ۲۰۲۲، انگلیس دارای چهار دانشگاه از ده دانشگاه برتر جهان است. همچنین ۱۷ موسسه آموزشی انگلیس در بین ۱۰۰ موسسه برتر جهان قرار دارند. بالاترین رتبه متعلق به دانشگاه آکسفورد است که دومین جایگاه را به خود اختصاص داده است. پس از آن دانشگاه کمبریج و کالج سلطنتی لندن به ترتیب در جایگاه‌های سوم و هفتم قرار دارند.

درباره انگلیس

انگلیس با چهار اقیانوس یا دریای مختلف احاطه شده است. بریتانیا از چهار کشور تشکیل شده که شامل انگلیس، اسکاتلند، ولز و ایرلند شمالی است. بریتانیا یکی از معدود کشورهایی است که هنوز به صورت سلطنتی اداره می‌شود و ملکه الیزابت دوم، در حال حاضر طولانی‌ترین سلطنت تاریخ این کشور را به نام خود ثبت کرده است. بریتانیا ۶۶ میلیون جمعیت دارد و در جایگاه ۷۸ پرجمعیت‌ترین کشورهای جهان قرار دارد و تحصیل در انگلستان از محبوبیت زیادی برخوردار است.

درباره انگلیس

مساحت ۲۴۳۰۰۰ کیلومتر مربعی این کشور آن را به یکی از کوچک‌ترین کشورهای جهان تبدیل کرده است. آب و هوا در نقاط مختلف کشور متفاوت است اما این تفاوت خیلی چشمگیر نیست. بریتانیا به زمستان‌های نسبتا سرد و تابستان‌های گرم معروف است اما در عین حال می‌توان چهار فصل را در آن دید. انگلیس به عنوان یکی از پیشرفته ترین کشور جهان شناخته می‌شود.

دانشگاه های انگلیس

سیستم دانشگاهی برای تحصیل در انگلیس در گروه‌ها و طبقه‌بندی‌های مشخص قرار می‌گیرد که این گروه‌ها در ادامه آورده شده‌اند:

دانشگاه‌های باستانی: به موسساتی اشاره دارد که قبل از سال ۱۶۰۰ میلادی تاسیس شده باشند. دانشگاه آکسفورد، دانشگاه کمبریج (Cambridge) و دانشگاه سنت اندرو، چند نمونه از این دانشگاه‌ها هستند.

دانشگاه‌های آجر سرخ: به موسساتی اشاره دارد که در شهرهای صنعتی انگلیس تاسیس شده‌اند. عبارت آجر سرخ به دلیل سبک معماری ساختمان‌ها به سبک ویکتوریا انتخاب شده است. دانشگاه بیرمنگام، دانشگاه منچستر و دانشگاه لیدز چند نمونه از این دانشگاه‌ها هستند.

دانشگاه‌های شیشه‌ای: به موسساتی اشاره داره دارد که در دهه ۱۹۶۰ تاسیس شده یا عنوان دانشگاه را دریافت کرده‌اند. عبارت شیشه‌ای به دلیل سبک مدرن معماری ساختمان‌ها انتخاب شده است. دانشگاه یورک، دانشگاه وارویک و دانشگاه لنکستر چند نمونه از این دانشگاه‌ها هستند.

دانشگاه‌های راسل گروپ: به گروهی متشکل از ۲۴ دانشگاه دولتی تحقیقاتی اشاره دارد. این دانشگاه‌ها تلاش می‌کنند تا بهترین استانداردهای تحقیق و آموزش را داشته باشند. دانشگاه بیرمنگام، دانشگاه ادینبرگ و دانشگاه دورهام، چند نمونه از این دانشگاه‌ها هستند.

هزینه تحصیل در انگلیس

ارز رایج در کشور انگلیس و بریتانیا پوند استرلینگ است. هزینه شهریه برای دانشجویان بین‌المللی که تحصیل در انگلیس را انتخاب می‌کنند ثابت و تحت نظر دولت نیست. این یعنی شهریه‌ها از یک موسسه تا موسسه دیگر، تفاوت‌های بسیار چشمگیری دارد و هر دانشگاه به صورت مستقل تصمیم می‌گیرد چه هزینه‌ای از دانشجو دریافت کند. هزینه تحصیل در انگلیس ارتباط زیادی به کشور مبدا شما دارد. اگر شما از کشورهای عضو اتحادیه اروپا باشید احتمالا شهریه‌ای برابر با دانشجویان انگلیسی پرداخت خواهید کرد. اگر از هر کشور دیگری باشید، هزینه‌های مربوط به دانشجویان بین‌المللی را برای تحصیل در انگلستان پرداخت خواهید کرد.

هزینه تحصیل در انگلیس

هزینه تحصیل در انگلیس در مقطع کارشناسی، هزینه یک سال تحصیلی شما ۹۲۵۰ پوند خواهد بود. در ولز و اسکاتلند این هزینه می‌تواند تا ۹۰۰۰ پوند باشد که برای دانشجویان اتحادیه اروپا کمتر خواهد بود در ایرلند شمالی، هزینه شهریه سالانه برای دانشجویان اتحادیه اروپا ۴۲۷۵ پوند خواهد بود. حتما قبل شروع تحصیل در انگلیس از شهریه‌ها و هزینه‌های دوره خود اطلاع کسب کنید. دانشجویان بین‌المللی در مقطع کارشناسی باید انتظار هزینه سالانه بین ۵۰۰۰ تا ۴۰۰۰۰ پوند را داشته باشند. اگر قصد تحصیل در دوره‌های اجرایی مانند MBA یا رشته‌های رقابتی مثل پزشکی را داشته باشید، این هزینه‌ها بسیار بالاتر خواهد بود.

هزینه زندگی در انگلیس

علاوه بر هزینه‌های تحصیل، باید درباره هزینه زندگی هنگام تحصیل در انگلستان نیز بدانید. از لحاظ هزینه‌های زندگی، توصیه می‌شود حداقل مبلغ ۱۴۰۰۰ پوند را برای یک سال در نظر بگیرید. این مبلغ هزینه اجازه، خوار و بار، سفر و هر هزینه ضروری دیگری را پوشش می‌دهد. اگر تصمیم به زندگی در لندن دارید باید بودجه کافی برای هزینه‌های بالاتر را داشته باشید چون این شهر بسیار گران‌تر از بقیه شهرهای انگلیس است. اگر بتوانید با نشان دادن کارت دانشجویی به فروشندگان از آن‌ها تخفیف بگیرید، صرفه‌جویی زیادی در هزینه‌های شما خواهد بود. با توجه به ملیت شما، شاید بتوانید یک شغل نیمه‌وقت برای تامین هزینه‌های خود پیدا کنید. طبیعتا اجازه کار در ویزای شما درج خواهد شد و گاهی مشمول محدودیت‌هایی خواهید بود.

ویزای تحصیلی انگلیس

دانشجویان بین‌المللی بسته به کشور مبدا خود نیاز به دریافت ویزا جهت تحصیل در انگلیس خواهند داشت. اگر شهروند کشورهای حوزه اتحادیه اروپا باشید در حال حاضر نیازی به ویزای تحصیلی برای ورود به انگلیس جهت تحصیل نخواهید داشت. البته وقتی انگلیس اتحادیه اروپا را ترک کند، این شرایط هم تغییر خواهد کرد. اگر شهروند کشورهای غیر از اتحادیه اروپا باشید، پیش از ورود به انگلیس باید ویزا دریافت کنید. قبل از درخواست ویزا، باید حتما از یک دانشگاه پذیرش گرفته باشید، تسلط خود بر زبان انگلیسی را اثبات کنید، ثابت کنید که تمکن مالی کافی برای هزینه زندگی و تحصیل خود دارید. هزینه درخواست ویزا ۳۴۸ پوند برای هر فرد است. وب‌سایت دولتی انگلیس اطلاعات بیشتری راجع به واجدین شرایط و محدودیت‌ها فراهم کرده‌ است.

زبان

زبان ملی و رسمی انگلیس، زبان انگلیسی است. زبان‌های به رسمیت شناخته‌شده دیگری هم در سراسر کشور صحبت می‌شود. این زبان‌ها شامل ولش، ایرلندی، کرنیش، اسکاتلندی و غیره است. دوره‌های تحصیلی در دانشگاه‌های بریتانیا به زبان انگلیسی برگزار می‌شوند. اگر زبان مادری شما انگلیسی نباشد، برای تحصیل در انگلستان باید در یکی از آزمون‌های بین‌المللی شرکت کرده و نتیجه آن را به عنوان مدرکی دال بر تسلط خود بر زبان انگلیسی را به عنوان بخشی از مدارک تقاضای پذیرش ارسال کنند. اگر استانداردهای لازم را نداشته باشید، معمولا دانشگاه‌ها دوره‌های آموزشی زبان را برای کمک به بهبود مهارت زبانی شما پیشنهاد می‌دهند.

اگر زبان اول شما انگلیسی نباشد، باید از فرصت استفاده کرده و در حین تحصیل در انگلیس به تقویت زبان خود بپردازید. ارتباط با افراد بومی و سایر دانشجویان، بهترین روش برای تمرین است. برخورداری از مهارت بالا در زبان انگلیسی، امتیاز زیادی در رزومه شما دارد.

بهترین شهرهای تحصیل در انگلیس

تحصیل در انگلیس

دانشجویانی که تحصیل در انگلیس را برای شروع تحصیل در خارج از کشور انتخاب می‌کنند باید بدانند که انگلیس به لطف تاریخ غنی، موسسات آموزشی باکیفیت و فرهنگ متنوع، کشوری فوق‌العاده برای تحصیل است. چیزهای نو و شگفت‌انگیزی در این کشور وجود دارد و می‌توان بر کسب تجارب جدید در تعطیلات بین دوره تحصیلی به نقاط مختلف کشور سفر کرد.

با شروع تحصیل در انگلستان احتمالا متدهای آموزشی را با آنچه که در کشور خود تجربه کرده‌اید، متفاوت بیابید. در دوران تحصیل خود از آزادی کامل برخوردار هستید و برای تعامل و بیان ایده‌های خود به دیگران، تشویق خواهید شد. زندگی دانشجویی در انگلیس با ورزش و انواع کلوب‌های اجتماعی، تفریحات شبانه و سفر به سراسر کشور برای دیدن مناظر زیبا، متنوع می‌شود.

لندن

لندن پایتخت و بزرگ‌ترین شهر انگلیس است که ۹.۱ میلیون جمعیت دارد. این شهر در سال ۴۳ قبل از میلاد توسط رومی‌ها تشکیل شد و تاریخ طولانی و جالبی دارد که می‌توانید در بسیاری از موزه‌های شهر شاهد آن باشید. لندن سال‌ها است که به عنوان یکی از قدرتمندترین شهرهای جهان در نظر گرفته شده و در بسیاری از حوزه‌ها رتبه‌های خوبی کسب کرده است. در لندن ۴۰ موسسه آموزش عالی شامل کالج سلطنتی لندن، دانشگاه لندن و مدرسه کسب و کار وست مینستر، قرار دارد. هزینه تحصیل در لندن ممکن است نسبت به سایر شهرها بیشتر باشد.

منچستر

منچستر یکی دیگر از بهترین شهرها برای تحصیل در انگلیس است. این شهر با جمعیت حدودا ۵۴۵۵۰۰ نفری، پنجمین شهر بزرگ انگلیس محسوب می‌شود. منچستر یک شهر شمالی محسوب می‌شود که تاریخ صنعتی قدرتمندی دارد. این شهر به فرهنگ، معماری، استعدادهای موسیقی و آثار علمی و مهندسی خود مشهور است. راه‌ آهن مچستر – لیورپول اولین ایستگاه قطار مسافری بین شهری در جهان است. این شهر جایی بود که دانشمندان اولین بار اتم را در آن شکافتند. سه دانشگاه شامل دانشگاه منچستر، دانشگاه متروپولیتن منچستر و کالج رویال نورثرن موسیقی در این شهر قرار دارند.

بیرمنگام

بیرمنگام

این شهر حدود ۱.۱ میلیون جمهیت دارد و دومین شهر پرجمعیت در انگلیس محسوب می‌شود. این شهر در وست میدلند واقع شده و مرکز فرهنگی، اجتماعی، مالی و بازرگانی میدلند در نظر گرفته می‌شود. به لطف این امتیازات، گاهی از بیرمنگام به عنوان دومین شهر مهم انگلیس یاد می‌شود. در حال حاضر هشت موسسه آموزش عالی شامل دانشگاه بیرمنگام، دانشگاه آستون، دانشگاه بیرمنگام سیتی و مدرسه کسب و کار آستون در این شهر قرار دارند. این موسسات آموزشی به ارائه دوره‌های آموزشی سنتی، دوره‌های هنرهای خلاق و کسب و کار می‌پردازند.

لیدز

شهر لیدز در یورکشایر غربی واقع شده و حدود ۷۹۰۰۰۰ نفر جمعیت دارد. این شهر به عنوان شهر بازار و محلی برای کشاورزی و تولید لباس‌های پشمی ایجاد شد. علاوه بر لندن، لیدز به بزرگ‌ترین مرکز مالی و حقوقی برتانیا تبدیل شده است. در این شهر ۸ مرکز آموزش عالی برای تحصیل در انگلیس قرار دارد که شامل دانشگاه لیدز، دانشگاه لیدز ترینیتی، کالج موسیقی لیدز و دانشگاه لیدز بکت است.

لیورپول

لیورپول با داشتن جمعیتی کمتر از ۵۰۰۰۰۰ نفر یکی دیگر از مقاصد دانشجویان بین‌المللی برای تحصیل در انگلیس است. این شهر در شمال غربی انگلیس واقع شده و در طول تاریخ به عنوان یکی از بزرگترین مراکز خرید انگلیس به کار می‌رفته و هنوز هم یکی از بنادر مهم کشور محسوب می‌شود. لیورپول بندر ثبت کشتی‌های مشهور زیادی شامل تایتانیک بوده است. در این شهر پنج مرکز آموزش عالی شامل دانشگاه لیورپول، دانشگاه جان مورس لیورپول، دانشگاه هوپ لیورپول، انستیتو هنرهای نمایشی لیورپول و مدرسه داروهای استوایی لیورپول قرار دارند.

تحصیل در اسکاتلند

بیش از ۴۰۰۰۰ دانشجوی بین‌المللی هر سال در اسکاتلند به تحصیل می‌پردازند. این کشور خانه تعدادی از قدیمی‌ترین و معتبرترین دانشگاه‌های جهان است گرچه برخی از مدرن‌ترین و پیشرفته‌ترین موسسات آموزشی بریتانیا هم در این کشور واقع شده و آموزش را در محیطی پیشرفته، ارائه می‌دهد. تمام دانشگاه‌های اسکاتلند قابلیت استخدام را در دوره‌های خود دارند و فارغ‌التحصیلان می‌توانند انتظار استخدام با بالاترین حقوق‌ها را شش ماه پس از فارغ‌التحصیلی داشته باشند. اسکاتلند کشوی با زیبایی‌های طبیعی، فستیوال‌های معروف و شهرهای دوستانه است.

ادینبرگ

مرکز کشور اسکاتلند با حدود ۵۰۰۰۰۰ نفر جمعیت که محل استقرار دولت اسکاتلند، پارلمان و دیوان عالی اسکاتلند است. به لطف جاذبه‌های تاریخی و فرهنگی، ادینبرگ یکی از شهرهای توریستی بزرگ در اسکاتلند محسوب می‌شود. در این شهر چهار دانشگاه شامل دانشگاه ادینبرگ، دانشگاه هریوت وات، دانشگاه ادینبرگ ناپیر و دانشگاه کویین مارگارت قرار دارد.

گلاسگو

گلاسگو

گلاسگو با جمعیت ۶۲۰۰۰۰ نفری، پرجمعیت‌ترین شهر در اسکاتلند محسوب می‌شود. این شهر در کرانه رود ریور کلاید قرار گرفته و در طول دوران انقلاب اقتصادی، بندر اصلی اسکاتلند بوده است. در گلاسگو فرهنگ ورزش جریان دارد و این شهر به خاطر فوتبال، راگبی و تنیس معروف است. شش موسسه آموزش عالی شامل دانشگاه گلاسگو، دانشگاه استراچکلید، دانشگاه گلاسگو کالندونیان، دانشگاه وست، مدرسه هنرهای گلاسگو، رویال کانزرویشن گلاسگو هستند.

تحصیل در ولز

ولز کشوری فوق‌العاده با تاریخی ۳۰۰۰ ساله است. این کشور دارای شهرهایی پویا و مناظر چشم‌نواز است. از کوه‌های برافراشته تا ساحل‌های شنی، ترکیبی فوق‌العاده از مناظر مدرن و سنتی ایجاد شده است. زیبایی طبیعی این کشور با زندگی دانشجویی مدرن و نوآورانه باعث شده ولز به انتخابی فوق‌العاده برای دانشجویان بین‌المللی تبدیل شود. دانشگاه‌های ولی در حال حاضر در تمام حوزه‌های آموزشی، سرآمد هستند. ولز تنها کشور جهان است که تمام دانشگاه‌های آن در اتحادیه غیرانتفاعی برای دانشجویان بین‌المللی مشارکت دارند. تحصیل در ولز بسیار منعطف و متنوع است و امکانات تحقیقاتی در کلاس جهانی را در اختیار دانشجویان قرار می‌دهد.

کاردیف

کاردیف با جمعیت ۳۶۲۰۰۰ نفری، پایتخت و بزرگ‌ترین شهر ولز است. این شهر مرکز تجاری اصلی ولز بوده و به عنوان پایگاهی برای بسیاری از موسسات فرهنگی ملی و رسانه‌های ولزی است. شهر کاردیف یک مرکز توریستی مهم بوده و هر ساله پذیرای بیش از ۲ میلیون توریست است. در این شهر چهار مرکز آموزش عالی شامل دانشگاه کاردیف، دانشگاه متروپولیتن کاردیف، دانشگاه ساوث ولز و کالج موسیقی و نمایش رویال ولش است.

سوانزی

سوانزی با جمعیت ۲۴۵۵۰۰ نفری دومین شهر بزرگ در ولز محسوب می‌شود. این شهر در منطقه‌ تاریخی ذوب مس قرار داشته و نقش مهمی در انقلاب صنعتی داشته است. بندر سوانزی در تمام طول تاریخ از اهمین ویژه‌ای برخوردار بوده و در تجارت شراب، پشم، لباس و زغال سنگ نقش داشته است. سه مرکز آموزش عالی در شهر سوانزی شامل دانشگاه سوانزی، دانشگاه سنت دیوید و گوور کالج سوانزی هستند.

تحصیل در ایرلند شمالی

ایرلند شمالی

ایرلند شمالی دارای دو دانشگاه و شش مرکز آموزش عالی است. در این کشور شما از استانداردهای بالای آموزش در جامعه‌ای پیوسته برخوردار خواهید شد. دانشگاه‌های ایرلند شمالی دوره‌های زیادی ارائه داده و هر ساله پذیرای هزاران دانشجو از بیش از ۸۰ کشور سراسر جهان هستند. این دانشگاه‌ها یادگیری مستقل را تشویق کرده و فهرست گسترده‌ای از تکالیف آکادمیک را ارا‌ئه می‌دهند. این منطقه خیلی کوچک‌تر از بقیه کشورهای پادشاهی بریتانیای کبیر است اما مناظر چشم نوار و فرهنگ منحصر به فردی دارد. دانشجویانی که قصد تحصیل در ایرلند شمالی را دارند اغلب به تاریخ، هنر و موسیقی علاقمند هستند که همه این‌ها به راحتی در ایرلند شمالی قابل دسترسی است.

بلفاست

بلفاست با جمعیت ۳۴۰۰۰۰ نفری پایتخت و بزرگ‌ترین شهر ایرلند شمالی است. این شهر نقش مهمی در انقلاب صنعتی داشته و بزرگ‌ترین تولیدکننده کتان در جهان است. این شهر در دوران اوج خود بزرگ‌ترین کارخانه کشتی‌سازی در جهان را داشت و محل ساخته شدن کشتی تایتانیک بود. دو دانشگاه در این شهر واقع شده که شامل دانشگاه کوئین و اولستر است.

مهاجرت تحصیلی به انگلیس

برای مهاجرت تحصیلی به انگلیس ابتدا اطلاعات بیشتری راجع به انگلیس، شهرهای آن و همچنین دانشگاهی که قصد تحصیل در آن را دارید اطلاعات کسب کنید. همچنین درباره هزینه تحصیل در انگلیس بیشتر بدانید. برای مهاجرت تحصیلی به انگلیس نیاز به اخذ ویزای تحصیلی انگلیس و همچنین پرداخت هزینه سفارت انگلیس خواهید داشت که با خدمات کافه ارز این پرداخت به آسانی ممکن خواهد بود. همچنین برای پرداخت بین‌المللی سایر هزینه‌ها همچون پرداخت شهریه دانشگاه خارجی و یا حتی خریدهایی همچون خرید دوره های آموزشی از سایت های خارجی نیز می‌توانید از طریق کافه ارز اقدام کنید.

نظر شما درباره تحصیل در انگلیس چیست؟ اگر تجربه تحصیل در انگلستان دارید تجربیات خود را با ما در میان بگذارید.

4.8/5 - (22 امتیاز)
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *