همه چیز درباره آزمون GRE؛ معتبرترین آزمون تحصیلات تکمیلی

آزمون GRE یکی از آزمون های بین المللی سنجش مهارت دانشجویان است که در فرآیند پذیرش در مدارس کسب و کار و مقطع کارشناسی ارشد، گام مهمی محسوب می‌شود. آزمون GRE یک آزمون استاندارد چند گزینه‌ای و کامپیوتری است که دانشجویان برای تحصیل در خارج از کشور و ورود به دانشگاه‌های بین‌المللی به آن نیاز خواهند داشت. در این مطلب از معرفی آزمون‌های بین‌المللی ، با هم می‌خوانیم که آزمون جی آر ای چیست ، چه ساختاری دارد، مدت زمان، هزینه آزمون و همچنین نمره دهی آزمون GRE چگونه است.

آزمون GRE چیست؟

آزمون GRE یکی از آزمون‌های بین‌المللی معتبر در دنیا است که توسط موسسه ETS ایجاد و مدیریت می‌شود تا دانشگاه‌‌ها در مقاطع کارشناسی ارشد و حوزه کسب و کار، مقیاس مشترکی برای مقایسه آمادگی و واجد شرایط بودن متقاضیان برای کار آکادمیک، داشته باشند. کمیته‌های پذیرش در مقطع ارشد و مدارس کسب و کار برای ارزیابی آمادگی متقاضی، امتیاز آزمون GRE و همچنین سوابق آکادمیک و اسناد پشتیبان آن‌ها را بررسی می‌کنند. امتیاز بالای GRE تاثیر مستقیم و مثبت بر تقاضای پذیرش شما در مدارس کسب و کار و دوره کارشناسی ارشد دارد. این آزمون مخصوص تحصیلات تکمیلی است که بیشتر بر مهارت‌های محاسباتی و استنتاجی متقاضیان تمرکز دارد.

آزمون GRE شامل چه مواردی است؟

آزمون جی آر ای به سنجش میزان تسلط شما در ریاضی، جبر، هندسه و تحلیل داده و همچنین لغات آکادمیک می‌پردازد. از همه مهم‌تر، این آزمون به اندازه‌گیری توانایی شما در تحلیل و ارزیابی متون مکتوب، تفکر انتقادی و حل مساله می‌پردازد. در ادامه بیشتر با این آزمون آشنا خواهید شد.

ساختار آزمون GRE چیست؟

درباره آزمون GRE

در آزمون GRE شما از بخش‌های زیر امتیاز کسب می‌کنید:

– نگارش تحلیلی
– استدلال شفاهی
– استدلال کمی

این امتیازات توسط بخش‌های زیر ایجاد می‌شوند:

۱. بخش ارزیابی نگارش تحلیلی

۲. بخش استدلال شفاهی

۳. بخش استدلال کمی

علاوه بر این، یکی از بخش‌های زیر را هم در این آزمون خواهید دید:

– بدون امتیاز (می‌تواند استدلال شفاهی یا استدلال کمی باشد)

– تحقیق (برای اهداف تحقیقاتی ETS به کار می‌رود)

بخش‌های استدلال کمی و استدلال شفاهی هر یک کدام در یک مقیاس ۱۳۰ تا ۱۷۰ امتیازی، سنجیده می‌شوند. حداقل امتیاز برای استدلال شفاهی ۱۵۱ و حداقل امتیاز برای استدلال کمی، ۱۵۳ است. ارزیابی نگارش تحلیلی از صفر تا شش امتیاز، سنجیده می‌شود و حداقل امتیاز برای آن، ۴ است.

نگارش تحلیلی

– تعداد سوالات: دو Task زمان‌دار جداگانه که یکی از آن‌ها «تحلیل یک موضوع» و دیگری «تحلیل یک استدلال» است.

– مدت زمان: ۳۰ دقیقه برای هر تسک و مجموعا ۶۰ دقیقه

– امتیاز: ۰ تا ۶

ارزیابی نگارش تحلیلی یا بخش «مقاله» به ارزیابی توانایی شما در توضیح افکار و پاسخ‌های خود به ایده‌های پیچیده به صورت شفاف و منطقی می‌پردازد. بیان یک نظریه دارای پشتیبانی قوی در پاسخ به موضوعات جدید و نا آشنا، کلید عملکرد خوب در نگارش تحلیلی است. در طول انجام دو بخش زمان‌دار جداگانه در نگارش تحلیلی، از شما خواسته می‌شود یک موضوع را تحلیل کرده و سپس یک استدلال را تحلیل کنید. برای بخش مربوط به تحلیل یک موضوع، شما یک ایده در مورد موضوعی عمومی را می‌خوانید و دستورالعمل‌هایی در مورد نحوه پاسخ دادن به آن موضوع را دریافت می‌کنید. در بخش مربوط به تحلیل یک استدلال، باید یک استدلال را با توجه به دستورالعمل‌های داده شده، در نظر گرفته و به سرعت تحلیل کنید.

حتما بخوانید  ثبت نام آزمون های بین المللی (International tests) و کاربردی

استدلال شفاهی

– تعداد سوالات: ۶ سوال کامل کردن متن ، ۴ سوال جملات معادل، ۱۰ سوال درک مطلب ، مجموعا ۲۰ سوال در هر بخش.

مدت زمان: ۳۰ دقیقه برای هر بخش؛ مجموعا ۶۰ دقیقه

امتیاز: ۱۳۰ تا ۱۷۰

بخش شفاهی آزمون GRE توانایی شما برای تحلیل متون نگارشی و همچنین رابطه بین بخش‌های مختلف جمله شامل کلمات و مفاهیم را می‌آزماید. سوالات استدلال شفاهی در چند بخش مختلف ارائه می‌شوند.

تکمیل متن

سوالات تکمیل متن از شما می‌خواهند جای خالی را برای کامل کردن جمله استفاده کنید. این جملات به صورت سوالات دارای یک، دو و سه جای خالی هستند. در هر بخش شفاهی، شما با تقریبا شش سوال تکمیل متن رو به رو خواهید شد و باید سعی کنید هر سوال را طی یک تا یک و نیم دقیقه پاسخ دهید. برای تسلط بر این مدل سوالات، باید دایره لغات خود را تقویت کرده و مهارت‌ خود در استفاده از کلیدهای جمله جهت پیش‌بینی جاهای خالی را توسعه دهید. برای دریافت امتیاز این سوالات باید تمام جاهای خالی را به درستی پر کنید.

جمله معادل

سوالات مربوط به جملات معادل از شما می‌خواهند تا جای خالی را با دو گزینه پر کنید تا دو جمله کامل ایجاد شوند که از لحاظ منطقی معنای یکسانی دارند. در هر بخش شفاهی تقریبا به چهار سوال جملات معادل پاسخ خواهید داد. سعی کنید هر سوال را ظرف مدت ۱ دقیقه پاسخ دهید. در این بخش هم باید دایره لغات گسترده داشته و کلیدهای جمله را برای پاسخ به سوال، شناسایی کنید.

درک مطلب

سوالات بخش درک مطلب بر اساس متن‌های یک یا چند پاراگرافی هستند که توضیح یا استدلال در خصوص یک موضوع را پوشش می‌دهند. سوالات درک مطلب از شما می‌خواهند ایده کلیدی ارائه شده در متن و ساختار متن را درک کرده و به دنبال جزئیات موجود در متن بگردید و استنتاج‌های معتبر از آن، بیرون بکشید. سوالات درک مطلب مستلزم مهارت‌های مطالعه استراتژیک و خلاصه کردن هستند. هر بخش شفاهی حاوی تقریبا ۱۰ سوال درک مطلب از ۵ متن مختلف است و شما باید سعی کنید به طور متوسط یک تا سه دقیقه برای خواندن هر متن و یک دقیقه برای پاسخ دادن به هر سوال زمان صرف کنید.

استدلال کمی

تعداد سوالات: ۸ – ۷ سوال مقایسه کمی؛ ۱۳ – ۱۲ سوال حل مساله؛ مجموعا برای هر بخش ۲۰ سوال

مدت زمان: ۳۵ دقیقه برای هر بخش

امتیاز: ۱۳۰ تا ۱۷۰

بخش استدلال کمی آزمون GRE مهارت‌های کمی پایه‌ای شما و همچنین توانایی استدلال و حل مساله با متدهای کمی را می‌سنجد. در این بخش باید به سوالات ریاضی، جبر، هندسه و تحلیل داده پاسخ دهید. شما در دبیرستان این مسائل را فراگرفته‌اید. در این سوالات به مباحث مثلثات، دیفرانسیل و انتگرال یا ریاضیات سطح بالا پرداخته نمی‌شود. سوالات استدلال کمی در چندین فرمت ارائه می‌شوند:

حتما بخوانید  آزمون تافل چیست و چه کسانی باید در آن شرکت کنند؟

مقایسه کمی

سوالات مقایسه کمی از شما می‌خواهد دو کمیت (کمیت الف و کمیت ب) را با یکدیگر مقایسه کرده و رابطه بین آن دو را مشخص کنید. احتمالا ۸ – ۷ عدد از این سوالات را در هر یک از بخش‌های کمی، ببینید. برای پاسخ دادن به این سوالات با گزینه‌های پاسخ سوالات کمی و روش‌های میان‌بر که به جای حساب کردن به شما امکان مقایسه می‌دهد، آشنا باشید.

حل مساله

رایج‌ترین سوالات حل مساله از نوع سوالات استاندارد چند گزینه‌ای هستند که پنج گزینه و یک پاسخ صحیح دارند. نوع دیگر آن شامل سوالاتی است که از شما می‌خواهد یک یا چند پاسخ را از میان فهرستی از گزینه‌ها انتخاب کنید و سوالاتی که از شما می‌خواهند پاسخ خود را در یک مربع وارد کنید (وارد کردن عدد). برای پاسخ به سوالات حل مساله، با مفاهیم ریاضی و استراتژی‌هایی که به شما امکان رسیدن به راه‌حل را می‌دهند، آشنا باشید. همچنین تعدادی سوال (معمولا ۳ سوال به ازای هر بخش) از سوالات حل مساله مربوط به یک یا چند نمودار هم از شما پرسیده خواهد شد. این سوالات مربوط به تفسیر داده مانند بقیه سوالات استدلال کمی هستند اما توجه داشته باشید که جمع‌آوری اطلاعات صحیح از نمودارها، کلید پاسخ دادن به این سوالات است.

نمره خوب آزمون GRE چند است؟

نمره خوب در آزمون GRE

در زمان تعیین هدف خود برای نمره آزمون GRE به شرایط و حداقل امتیازی که رشته کارشناسی ارشد یا کسب و کاری که برای آن درخواست داده‌اید، نگاه کنید. این معیار به شما کمک می‌کند امتیاز معیار خود را بدانید. اگر بتوانید کمترین یا میانگین امتیاز آزمون GRE متقاضیانی که درخواست آن‌ها در دانشگاه و رشته مورد نظر شما پذیرفته شده است را پیدا کنید، می‌توانید بفهمید چه نمره‌ای شما را به یک متقاضی رقابتی تبدیل می‌کند. بخش‌های شفافی و کمی آزمون GRE هر کدام ۱۳۰ تا ۱۷۰ امتیاز دارند. میانگین امتیاز برای استدلال شفاهی ۱۵۱ و میانگین امتیاز برای استدلال کمی، ۱۵۳ است. ارزیابی نگارش تحلیلی از صفر تا شش امتیاز به صورت فرمت نیم نمره تعیین می‌شود و میانگین امتیاز آن ۴ است. می‌توانید با استفاده از اطلاعات زیر، رابطه بین امتیازات سنجیده شده و آزمون‌دهندگانی که موفق به کسب آن امتیازات شده‌اند را ببینید.

بخش شفاهی:

– ۱۰ درصد از آزمون‌دهندگان امتیاز ۱۶۲ به دست آوردند.

– ۲۵ درصد از آزمون‌دهندگان امتیاز ۱۵۷ به دست آوردند.

– ۵۰ درصد از آزمون‌دهندگان امتیاز ۱۵۱ به دست آوردند.

– کمتر از ۵۰ درصد از آزمون‌دهندگان امتیاز ۱۵۰ به دست آوردند.

بخش کمی:

– ۱۰ درصد از آزمون‌دهندگان امتیاز ۱۶۶ به دست آورند.

– ۲۵ درصد از آزمون‌دهندگان امتیاز ۱۶۰ به دست آورند.

– ۵۰ درصد از آزمون‌دهندگان امتیاز ۱۵۳ به دست آورند.

– کمتر از ۵۰ درصد از شرکت‌کنندگان امتیاز ۱۵۲ به دست آورند.

ویژگی ScoreSelect چیست؟

ویژگی ScoreSelect (انتخاب نمره) در آزمون GRE این امکان را به شما می‌دهد که اگر چندین بار در این آزمون شرکت کرده باشید، فقط نمره‌ای که خودتان می‌خواهید برای دانشگاه مورد نظر شما ارسال شود. فراموش نکنید که حتی با وجود گزینه SocreSelect باز هم باید بهترین عملکرد خود را در همان آزمون اول ارائه دهید تا از شرکت مجدد در آزمون و پرداخت هزینه بیشتر، جلوگیری کنید.

حتما بخوانید  گرامرلی (Grammarly) چیست و چه کاربردی دارد؟

مدت زمان آزمون GRE چقدر است؟

در روز آزمون GRE حداقل چهار ساعت را برای مدت زمان آزمون و استراحت‌های کوتاه در نظر بگیرد. این زمان شامل زمان رسیدن شما به مرکز آزمون نیست. مهم است که سر وقت و با آمادگی کامل در آزمون حاضر شوید. سازمان ETS توصیه می‌کند حداقل ۳۰ دقیقه پیش از شروع آزمون در مرکز آزمون حضور داشته باشید.

– نگارش تحلیلی: ۳۰ دقیقه برای هر بخش

– استدلال شفاهی: ۳۰ دقیقه برای هر بخش

– استدلال کمی: ۳۵ دقیقه برای هر بخش

– بخش تجربی یا بدون امتیاز: متغیر (۳۰ تا ۳۵ دقیقه)

– استراحت‌های اختیاری (مجموعا): تقریبا ۱۲ دقیقه

زمان برگزاری آزمون GRE چه زمانی است؟

مراکز آزمون GRE

آزمون GRE کامپیوتری در طول سال در مراکز آزمون پرومتریک و در تاریخ‌های مشخص در سایر مراکز آزمون، برگزار می‌شود. آزمون GRE کاغذی در مراکز مشخص و در چند تاریخ محدود برگزار می‌شود. می‌توانید فهرست کامل مراکز آزمون، تاریخ‌های آزمون و صندلی‌های موجود را در سایت ETS مشاهده کنید.

توصیه می‌شود زودتر برای تاریخ مورد نظر خود جهت شرکت در آزمون ثبت‌نام کنید تا بتوانید تاریخی را انتخاب کنید که ETS زمان کافی برای ارزیابی امتیاز و ارسال آن‌ها به موسساتی که به آن‌ها درخواست پذیرش داده‌اید را داشته باشد. این پروسه ۱۰ تا ۱۵ روز طول می کشد. در طول مدت زمان‌های پرطرف‌دار برای آزمون، صندلی‌ها در مراکز پرومتریک محدود هستند. شما می‌توانید هر ۲۱ روز تا پنج بار در سال در آزمون GRE کامپیوتری شرکت کنید.

چه زمانی در آزمون GRE شرکت کنیم؟

از آنجایی که برنامه‌های کارشناسی ارشد مهلت‌های متفاوتی برای ارسال تقاضا دارند، باید حتما از قبل در مورد دوره‌های مورد علاقه خود تحقیق کرده و مطمئن شوید که نمره آزمون GRE شما می‌تواند به موقع برای دانشگاه ارسال شود. مدت اعتبار نمره این آزمون، ۵ سال است. برای کسب نمرات خوب در این آزمون باید حدود ۱ تا ۳ ماه را به مطالعه برای این آزمون اختصاص دهید. شرکت‌کنندگانی که امتیازات بالا کسب کرده‌اند بیش از ۱۰۰ ساعت مطالعه داشته‌اند.

هزینه آزمون GRE چقدر است؟

هزینه آزمون GRE برای تمام مراکز آزمون به جز چین، ۲۰۵ دلار است. این هزینه شامل ارسال گزارش امتیازات به چهار موسسه مختلفی است که شما برای پذیرش در آن‌ها، درخواست داده‌اید.

پرداخت هزینه ثبت نام آزمون GRE

افرادی که قصد پرداخت شهریه یا هزینه ثبت نام در آزمون‌های بین المللی همچون پرداخت هزینه ثبت نام آزمون جی آر ای را دارند، می‌توانند با استفاده از خدمات خرید با پی پال و خرید با ویزا و مستر کارت بدون هیچ مشکل و تاخیری پرداخت‌های بین‌المللی خود را در کافه ارز انجام دهند.

به این مقاله امتیاز دهید

پاسخ

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید