logo کاقه ارز

ارز دیجیتال آرویو (Arweave) گرچه چند سالی است در بازار رمز ارزها است اما به تازگی وارد فهرست ارزهای بایننس شده است. آرویو در واقع پلتفرمی برای ذخیر نامحدود داده‌های شبکه است و ارز دیجیتال AR توکن اختصاصی این پلتفرم است.  در این مطلب از معرفی آلت کوین‌ها ، به بررسی و معرفی ارز دیجیتال Arweave (آرویو) خواهیم پرداخت.

آرویو (Arweave) چیست؟

آرویو (Arweave) یک شبکه ذخیره غیرمتمرکز است که هدف آن ارائه پلتفرمی برای ذخیره نامحدود داده است. این شبکه که خود را به عنوان «هارد درایوی با مالکیت جمعی و بدون فراموشی» توصیف می‌کند در اصل میزبان «پرما وب» (PermaWeb)– یعنی وب غیرمتمرکز دائمی با یک تعداد اپلیکیشن و پلتفرم در دست اعضای جامعه – است. این شبکه از توکن اختصاصی خود به نام ارز دیجیتال آرویو برای پرداخت به ماینرها جهت ذخیره نامحدود اطلاعات شبکه استفاده می‌کند. این پروژه در ابتدا با عنوان Archain در آگوست ۲۰۱۷ معرفی شد که بعدها در فوریه ۲۰۱۸ نام خود را به آرویو تغییر داده و در ژوئن ۲۰۱۸ به طور رسمی آغاز به کار کرد.

سازندگان پروژه آرویو چه کسانی هستند؟

آرویو توسط سام ویلیامز و ویلیام جونز دو دانشجوی دکترا در دانشگاه کنت، ایجاد شد. ویلیامز با تجربه در سیستم‌های غیرمتمرکز و توزیع شده و توسعه یک سیستم عامل به نام HydrOS به عنوان بخشی از مطالعات خود، وارد پروژه شد در حالی که تمرکز جونز روی نظریه گراف و شبکه‌ عصبی بود. گرچه ویلیامز به دلیل تمرکز بر پروژه از تحصیل انصراف داد اما جونز در خیلی زود در اواسط سال ۲۰۱۸ پروژه را ترک کرده و دوره دکترای خود را تکمیل کرد.

به گفته ویلیامز او زمانی که در حال کوهنوردی در اسکاتلند بود به ایده پروژه و ارز دیجیتال آرویو رسید و سپس آن را با جونز مطرح کرده و با هم، جزئیات فنی آن را تهیه کردند. پس از شروع به کار آرویو، ویلیامز که بعدها مشاور کمپانی MineSpider شد که رهگیری زنجیره تامین مبتنی بر بلاک چین را برای صنایع مواد خام فراهم می‌کرد، به عنوان منتور برای برنامه‌های شتاب‌دهنده Techstars فعالیت خود را ادامه داد.

گرچه پروژه و ارز دیجیتال آرویو به صورت متمرکز شروع به کار کردند اما بعدها در ژانویه ۲۰۲۰، یک سازمان خودگردان غیرمتمرکز که متشکل از اعضای کلیدی جامعه کاربران برای توسعه و گسترس شبکه و اکوسیستم آن بود، تشکیل شد.

دلیل منحصر به فرد بودن پروژه و ارز دیجیتال آرویو

پروژه آرویو

در سند فنی این پروژه آمده است که هدف آرویو اطمینان از توانایی عموم افراد در ذخیره و اشتراک‌گذاری اطلاعات بین سایرین و در طول زمان، به نسل‌های جدیدتر است. برای محقق کردن این هدف، پرما وب در راس بلاک ویو پروژه آرویو ساخته شد. بلاک ویو یکی از مشتقات فناوری بلاک چین است که در آن، هر بلاک به دو بلاک متصل است که یکی بلافاصله قبل آن و یک بلاک هم به صورت تصافی در قبل‌تر از آن، است. در اوراق فنی ادعا شده که این کار ماینرها را تشویق می‌کند داده‌های بیشتری ذخیره کنند چون آنها نیاز دارند به بلاک‌های تصادفی قبلی دسترسی داشته باشند تا بلاک‌های جدیدی ایجاد کرد و پاداش دریافت کنند.

آرویو بر ایجاد یک اکوسیستم پایدار پیرامون شبکه خود تمرکز دارد. در ژوئن سال ۲۰۲۰، این پروژه از توکن‌های تقسیم سود خود رونمایی کرد که به توسعه‌دهندگان این امکان را می‌دهد که وقتی هزینه تراکنش در شبکه از اپلیکیشن‌های آنها ایجاد شد، سود دریافت کنند و انکوباتورها از ساخت اپلیکیشن‌های مبتنی بر پرما وب، پشتیبانی کنند. این پروژه همچنین از طریق برنامه‌ای به نام Boost با استارتاپ‌های همکاری می‌کند و به آنها فضای ذخیره رایگان و دسترسی به تیم آرویو و سرمایه‌گذاران در این صنعت، ارائه می‌دهد.

در مارس ۲۰۲۰، آرویو اعلام کرد که ۸.۳ میلیون دلار سرمایه از شرکت‌های سرمایه‌گذاری بزرگ جذب کرده است. پس از آن در اوایل نوامبر ۲۰۱۹، سرمایه‌گذاری دیگری توسط شرکت‌های قبلی و شرکت‌های جدید در این پروژه انجام شد.

تعداد توکن های در گردش ارز دیجیتال آرویو

تعداد توکن های آرویو

طبق اسناد فنی پروژه، مجموع موجودی توکن‌های ارز دیجیتال آرویو (AR) شصت و شش میلیون عدد است. ۵۵ میلیون از این توکن‌ها در ژوئن ۲۰۱۸ وقتی بلاک اولیه بلاک ویو ایجاد شده، تولید شد و بقیه ۱۱ میلیون توکن به مرور به عنوان پاداش ایجاد بلاک، عرضه خواهند شد.

آرویو در آگوست ۲۰۱۷ یک مراسم پیش‌فروش برگزار کرد که طی آن، ۱۰ درصد از موجودی توکن‌های اولیه ارز دیجیتال آرویو فروخته شد و دو فروش عمومی دیگر در می ۲۰۱۸ و ژوئن ۲۰۱۸ انجام شد که طی آن، به ترتیب ۷.۱ درصد و ۱.۱ درصد از توکن‌ها فروخته شد. کمپانی ۱۹.۵ درصد دیگر را برای فروش خصوصی، ۲.۹ درصد برای مشاوران پروژه، ۱۳ درصد برای اعضای تیم (با مسدودی ۵ ساله و آزاد شدن ۲۰ درصد از آن‌ها به طور سالانه)، ۱۹.۱ درصد برای توسعه اکوسیستم و ۲۶.۵ درصد برای استفاده‌ها آتی پروژه (با مسدودی ۵ سالانه و آزاد شدن ۲۰ درصد از آن‌ها به طور سالانه، اختصاص داد.

امنیت شبکه آرویو چقدر است؟

شبکه آرویو روی یک نسخه اصلاح‌شده از فناوری بلاک‌ چین به نام «بلاک ویو» ساخته شده که از الگوریتم اتفاق نظر همگانی «اثبات دسترسی» (سخه اصلاح شده اثبات کار) استفاده می‌کند. با استفاده از الگورتیم اثبات کار، هر بلاک تازه ایجاد شده نه تنها به بلاک قبلی خود، بلکه به بلاک تصادفی قبل‌تر از آن هم متصل می‌شود که هر دو بلاک برای ایجاد بلاک جدید، ادغام می‌شوند. ماینرها نیازی به ذخیره کل بلاک چین نیستند بلکه تشویق می‌شوند که اطلاعات بیشتری ذخیره کنند تا اثبات کنند که می‌توانند به بلاک‌های قدیمی که برای استخراج بلاک جدید نیاز هستند، دسترسی داشته باشند.

پروتکل استخراجی که توسط پروژه برای استخراج ارز دیجیتال آرویو استفاده می‌شود RandomX نام دارد که توسط چهار شرکت فعال در حوزه امنیت سایبری، در آگوست ۲۰۱۹ با موفقیت نوشته شد. این پروژه قصد دارد الگوریتم استخراج جدیدی را به کار ببرد که SpoRA نام دارد.

لیست شدن آرویو در صرافی بزرگ بایننس

خرید آرویو از بایننس

صرافی بایننس در تاریخ ۱۴ می ۲۰۲۱ ساعت ۱۲ عصر، ارز دیجیتال آرویو را برای خرید و فروش به صورت جفت ارزهای آرویو – بیت کوین، آرویو – بی ان بی، آرویو – دلار بایننس و آرویو – تتر، لیست کرد. اکنون کاربران می‌توانند ارز دیجیتال آرویو را برای خرید و فروش در کیف پول خود وارد کنند.

نحوه خرید آرویو

ارز دیجیتال آرویو در تعدادی از صرافی‌های رمز ارزها لیست شده و برخلاف سایر ارزهای دیجیتال مهم، نمی‌توان آن را مستقیما با ارزهای رایج کشورها خریداری کرد. هرچند می‌توانید با خرید بیت کوین، اتریوم، تتر و ارز BNB از هر صرافی بزرگ و انتقال آن به صرافی ارائه‌دهنده این ارز، آن را خریداری کنید. می‌توانید برای این کار از صرافی بایننس استفاده کنید.

بایننس یک صرافی ارز دیجیتال محبوب است که کار خود را در چین آغاز کرد اما سپس دفاتر اصلی خود را به جزیره مالتا در اتحادیه اروپا منتقل کرد. بایننس برای سرویس‌های تبدیل یک رمز ارز به رمز ارز دیگر معروف و محبوب شده است. این صرافی کار خود را در سال ۲۰۱۷ آغاز کرد و حالا به بهترین صرافی ارزهای دیجیتال در جهان تبدیل شده است. در حال حاضر ارز دیجیتال آرویو در صرافی‌های باننس، MXC.COM، بایلکسی، هوبی گلوبال و HOO قابل خرید و فروش است. علاوه بر این‌ها، چند صرافی محبوب دیگر هم وجود دارد که حجم معاملات روزانه آن‌ها بالا بوده و پایگاه کاربری بزرگی دارند. بنابراین می‌توانید مطمئن شوید که می‌توانید توکن‌های خود را در هر زمان با کارمزد کمتر بفروشید. پیشنهاد می‌شود در صرافی‌های بیترکس، پولونیکس، بیت فینکس و هوبی هم ثبت‌نام کنید چون به محض این که ارز دیجیتال آرویو در این صرافی‌ها لیست شود، حجم زیادی از معاملات کاربران را به خود اختصاص داده و این یعنی فرصت خرید و فروش شما افزایش خواهد یافت.

برای سهولت خرید ارز دیجیتال آرویو در ایران و به طور کلی خرید و فروش ارزهای دیجیتال ، می‌توانید در سایت کافه ارز ثبت‌نام کرده و پس از انجام فرآیند احراز هویت وارد پروفایل کاربری خود شوید. در آنجا آرویو را جستجو کرده و مقدار مورد نظر خود را وارد می‌کنید. توجه داشته باشید که این مقدار نباید کمتر از حداقل میزان مجاز تعیین‌شده توسط سایت باشد. به دلیل این‌که تراکنش‌ها در کافه ارز به صورت اتوماتیک انجام می‌شود، امکان تغییر یا لغو آن وجود ندارد بنابراین حتما قبل از ثبت سفارش، از تصمیم خود مطمئن شوید.

به این مقاله امتیاز دهید
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.