استاندارد ERC-20 چیست ؟ نامی که بسیاری از افراد هنگام معاملات ارزهای دیجیتال با آن برخورد کرده‌اند. ۴ سال پس از راه‌اندازی بلاک چین اتریوم (Ethereum) در سال ۲۰۱۵، استاندارد ERC-20 به عنوان جزئی از قوانین معاملاتی و استانداردهای توکن اتریوم معرفی شد. اما چرا طراحان بلاک چین اتریوم دست به چنین اقدامی زدند؟

امروزه اتریوم تبدیل به یک بلاک چین بسیار محبوب بر پایه استفاده از توکن‌های قابل معاوضه جهت خرید و فروش یا مبادله شده است که روزانه معاملات بسیار زیادی در آن انجام می‌شود. در بلاک چین اتریوم می‌توان از توکن‌های مختلف برای انجام معاملات استفاده کرد اما ارز اصلی این شبکه «اتر» (Ether) نام دارد. در بلاک چین اتریوم توکن‌ها در واقع دارایی‌های دیجیتالی هستند که می‌توانند به پول واقعی تبدیل شده یا حتی با اشیا مختلف معاوضه شوند.

استاندارد ERC-20

حال موضوعی که در این میان مطرح می‌شود، نقش ERC-20 در بلاک چین اتریوم است. اغلب سرمایه‌گذارانی که قصد معامله یا خرید توکن از شرکت‌های نوپا را دارند، بسیار با عبارت ERC-20 روبه‌رو می‌شوند. آشنایی با این استاندارد یکی از مهم‌ترین مواردی است که برای معامله در بستر اتریوم باید در نظر بگیرید.

نکات مهم در مورد ERC-20

  • بلاک چین اتریوم یک بستر تبادل ارزهای دیجیتال و توکن‌های قابل معاوضه است.
  • ERC-20 یکی از مهم‌ترین استانداردهایی است که از سال ۲۰۱۹ تاکنون در حین انجام معاملات و معاوضه توکن یا قردادهای هوشمند در بلاک چین اتریوم آن را اعمال می‌شود.
  • برای انجام معاملات با بسیاری از ارزهای دیجیتال مانند «میکر» (MKR)، «اتر»، «بت» (BAT)، «آگر» (Augur) و «امیسی گو» (OmiseGO) از استاندارد ERC-20 استفاده می‌شود.

ERC-20 چیست ؟

همان‌طور که اشاره شد، ERC-20 یکی از مهم‌ترین استانداردهای بلاک چین اتریوم است. این استاندارد فنی در واقع فهرستی از قوانینی است که باید روی یک توکن انجام شده تا بتواند در بلاک چین اتریوم معتبر شناخته شود. این استاندارد به صورت خودکار در تمامی قراردادهای هوشمند انجام شده در بلاک چین اتریوم اجرا می‌شود.

استاندارد ERC-20

نحوه عملکرد استاندارد ERC-20 در معاملات از جهاتی شبیه به بیت کوین و لایت کوین و سایر رمز ارزها است. توکن‌های ERC-20 که بر پایه بلاک چین اتریوم طراحی شده و دارای ارزش مالی بوده و می‌توان برای انجام معاملات از آ‌ن‌ها استفاده کرد. تنها تفاوت توکن‌های ERC-20 با سایر توکن‌ها، در آن است که توکن‌های ERC-20 تنها در بستر اتریوم قابل معامله هستند.

به بیان بسیار ساده می‌توان گفت این استاندارد در واقع مجموعه‌ای قواعد و مقرراتی است که به افراد کمک می‌کند برای معامله توکن‌های خود در بلاک چین اتریوم، از قرارداد هوشمند استفاده کنند؟

مزایای استاندارد ERC-20

از اکتبر ۲۰۱۹ (مهرماه ۱۳۹۸) تا کنون بیش از ۲۰ هزار توکن بر حسب استانداردهای ERC-20 وارد شبکه اتریوم شده است. این قوانین و استانداردها فهرستی از پروتکل‌های معتبر برای توکن‌ها در بلاک چین اتریوم بوده که شامل مواردی مانند نحوه انتقال توکن‌ها، تایید معاملات، دسترسی کاربران به داده‌ها و تامین امنیت کل سیستم بلاک چین اتریوم می‌شود.

اضافه شدن این استاندارد به بلاک چین اتریوم به سرمایه‌گذاران و به‌ خصوص توسعه دهندگان اجازه می‌دهد تا دقیق‌تر نحوه عملکرد و آینده یک توکن جدید و خاص در بلاک چین اتریوم را بررسی کنند. بنابراین ERC-20، تاثیر چشمگیری بر کاهش هزینه‌های شرکت‌های توسعه دهنده خواهد داشت؛ چرا که با وجود این استاندارد دیگر نیازی نیست برای خرید و فروش هر توکن جدیدی که بازار عرضه می‌شود، تمامی مراحل را از اول طی کنند.

شبکه اتریوم نیز به‌ گونه‌ای طراحی شده است که با توکن‌های جدید سازگار باشد. از سویی دیگر همان‌طور که اشاره شد این توکن‌ها تنها در بستر اتریوم قابل معامله هستند و باید به پروتکل‌ها و قوانین این بلاک چین متعهد باشند.

استاندارد ERC-20

به عبارت دیگر بیشتر توکن‌هایی که برای اولین بار توسط یک شرکت نوپا (عرضه اولیه سکه) وارد بستر اتریوم می‌شوند، باید با قوانین ERC-20 هم راستا بوده، در غیر این صورت نمی‌توانند وارد این بلاک چین شوند. با چنین استانداردی نوعی امنیت خاطر بین طرفین معامله ایجاد می‌شود که یکی از دلایل محبوبیت بلاک چین اتریوم است.

نکته مثبت در خصوص استاندارد ERC-20، آن است که اغلب رمز ارزهایی که برای اولین بار می‌خواهند در بلاک چین اتریوم عرضه شوند، با اغلب قوانین ERC-20 سازگار هستند و شرکت‌ها از بابت هزینه‌های راه‌اندازی پروژه برای معرفی هر رمز ارز چندان نگرانی نخواهند داشت.

هم اکنون بسیاری از ارزهای دیجیتال معروف ، که پیش از این هم به برخی از آن‌ها اشاره کردیم، از پروتکل‌های ERC-20 برای ورود به بلاک چین اتریوم استفاده می‌‌کنند. تنها مسئله‌ای که خریداران باید به آن دقت داشته باشند آن است که ارزهای ERC-20 باید در کیف پول‌های اتریوم نگهداری شوند.

عملکردهای شش گانه ERC-20

این استاندارد برای توکن‌ها در بلاک چین اتریوم شش عملکرد مختلف تعریف می‌کند که به صورت کلی شامل مواردی از قبلی چگونگی انتقال توکن‌ها یا دسترسی کاربران در شرایط مختلف به دارایی‌های و غیره می‌شود. علاوه‌بر این استاندارد ERC-20 برای وفق پیدا کردن دو توکن با یکدیگر جهت معاوضه و خرید و فروش دو سیگنال متفاوت تعیین کرده است که هر توکن پیش از معاوضه باید به قوانین آن متعهد شود.

حال ERC-20 با کنار هم گذاشتن تمامی این عملکردها و سیگنال‌ها، امنیت معاملات و بلاک چین اتریوم را تضمین کرده و از سویی دیگر این امکان را فراهم می‌کند تا تمامی توکن‌های معتبر در اتریوم بتوانند در بلاک چین‌های مشابه اتریوم نیز قابل معاوضه باشند.

برای مثال تمامی کیف پول‌هایی که برای نگهداری ارز «اتر» استفاده می‌شوند با توکن‌های ERC-20 سازگار بوده و می‌توان از آ‌ن‌ها برای نگهداری دارایی یا انجام معاملات استفاده کرد.

چه آینده‌ای پیش روی استاندارد ERC-20 است؟

ERC-20 را می‌توان یک استاندارد نوپا دانست که برای پیش‌بینی آینده آن باید مدت زمان بیشتری بگذرد. در کنار تمام مزایای اشاره شده در مورد این استاندارد، نمی‌توان بزرگ‌ترین مشکل آن را نادیده گرفت.

استاندارد ERC-20

بزرگ‌ترین چالش پیش روی موفقیت ERC-20 نقص آن در حین انجام معاملات مستقیم با اتریوم است که احتمال دارد فرد سرمایه خود را از دست بدهد. چنین خطایی در این پروتکل به معنای آن است که یک قرارداد هوشمند برای معاوضه توکن ایجاد نمی‌شود و در نتیجه باعث از دست رفتن سرمایه فرد حین انتقال ارز دیجیتال می‌شود.

براساس گزارش «کوین دسک» (CoinDesk) اخیرا در بلاک چین اتریوم بیش از ۷۰ هزار دلار در حین معاملات از بین رفته است.

بسیاری وضع قانون جدید ERC-20 را دلیل این موضوع می‌دانند، بنابراین اگر این استاندارد بتواند مشکل پیش‌‌نویسی خود را حل کند، با سرعت همه‌گیری و محبوبیت اتریوم تبدیل به یک قانون جدید در تمامی معاملات خواهد شد.

حال با توجه به رشد و محبوبیت اتریوم به‌ نظر شما چه آینده‌ای پیش روی ERC-20 است؟ آیا تغییرات جدیدی در قوانین معاملات در بلاک چین اتریوم اعمال خواهد شد؟ اگر شما هم قصد خرید و فروش ارزهای دیجیتال را دارید می‌توانید با مراجعه به قسمت خرید و فروش اتوماتیک ارزهای دیجیتال در وب‌سایت کافه ارز، به راحتی و طی چند مرحله ساده، خدمات مورد نظر خود را دریافت کنید. همچنین شما می‌توانید قیمت لحظه ای ارزهای دیجیتال و همچنین نمودار و تغییرات ۲۴ ساعته ارزها را در کافه ارز مشاهده کنید.

به این مقاله امتیاز دهید
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *