آزمون SAT و اعتبار آن در بین دانشگاه های سراسر جهان

سفر شما برای ساختن آینده شغلی خود درست پس از به پایان رساندن دوران دبیرستان و تصمیم برای ادامه تحصیل در رشته مورد علاقه‌تان آغاز می‌شود. فارغ‌التحصیل شدن از یکی از دانشگاه‌های معتبر و شناخته شده جهان می‌تواند شور و شوق زیادی در وجود ما ایجاد کند. اگر سخت‌کوش هستید و قصد تحصیل در خارج از کشور را دارید، اولین قدم این است که از دانشگاه مورد نظر خود پذیرش بگیرید. یکی از شروط دریافت پذیرش، شرکت در آزمون‌های بین‌المللی و ارائه مدرکی دال بر تسلط شما بر مهارت‌های چهارگانه زبان انگلیسی است. آزمون SAT یکی از آزمون‌های بین‌المللی شناخته شده برای ورود به دوره‌های کارشناسی در دانشگاه‌های خارجی است.

آزمون SAT چیست؟

آزمون SAT یک آزمون ورودی برای دانشجویانی است که می‌خواهند در مقطع کارشناسی دانشگاه‌های خارج از کشور ، خصوصا دانشگاه‌ها و کالج‌های آمریکا و کانادا پذیرش بگیرند. این آزمون به صورت کتبی برگزار شده و به ارزیابی مهارت‌های زبان و استدلال ریاضی متقاضیان می‌پردازد. در سال ۲۰۱۶ تغییرات بزرگی فرمت و الگوهای این آزمون ایجاد شد. گرچه معیارهای واجد شرایط بودن و قاعده کلی آزمون تغییری نکرده اما موارد زیاد دیگری شامل نام عنوان‌ها، طول مدت آزمون و الگوی ارزشیابی آن تغییر کرده است و به آن آزمون SAT جدید گفته می‌شود.

در حالی که آزمون قدیمی شامل بخش‌هایی از مطالعه انتقادی، نگارش و ریاضی است اما آزمون جدید شامل بخش‌های مطالعه و نگارش مبتنی بر شواهد و ریاضیات است. همچنین یک بخش مقاله هم به آزمون اضافه شده است که انجام آن برای متقاضیان، اختیاری است. توصیه می‌شود این بخش را هم انجام دهید چون به نمره نهایی شما کمک خواهد کرد.

آزمون SAT

طول مدت آزمون از ۳ ساعت ۴۵ دقیقه به سه ساعت برای متقاضیانی که بخش مقاله را تکمیل نمی‌کنند و ۳ ساعت و ۵۰ دقیقه برای متقاضیانی که این بخش را انجام می‌دهند، تغییر یافته است. سیستم ارزشیابی قدیم و جدید هم با یکدیگر متفاوت است؛ به طوری که در سیستم جدید نمرات بین ۴۰۰ تا ۱۶۰۰، ارزش‌گذاری می‌شوند. همچنین هیچ نمره منفی برای پاسخ‌های اشتباه منظور نخواهد شد.

حتما بخوانید  آزمون PTE چیست و اعتبار آن در جهان چقدر است؟

معیار واجد شرایط بودن برای شرکت در این آزمون

گرچه هیچ معیار ثابتی از لحاظ سنی و غیره برای شرکت در آزمون SAT وجود ندارد اما متقاضیان پس از اتمام دوره دبیرستان و پیش از درخواست پذیرش در دانشگاه‌های خارجی در این آزمون شرکت می‌کنند؛ بنابراین سنین بین ۱۶ تا ۱۸ سال واجد شرایط شرکت در این آزمون هستند.

نحوه ثبت نام و شرکت در آزمون اس ای تی

ثبت نام در آزمون SAT فقط یک شرط دارد و آن هم این است که یک پاسپورت معتبر داشته باشید. مانند هر آزمون دیگری، برای شرکت در این آزمون هم به صورت آنلاین ثبت نام می‌کنید. برای این کار باید مراحل زیر را انجام دهید:

۱. در وب‌سایت collegeboard.org ثبت‌نام کرده و یک پروفایل کاربری ایجاد می‌کنید.

۲. فرم شرکت در آزمون را با دقت و کامل روی سایت پر کنید.

۳. وقتی تمام اطلاعات فردی و تحصیلی وارد شد، باید نوع آزمون و محل آزمون را انتخاب کنید.

۴. سپس یک عکس واضح از خود آپلود می‌کنید.

۵. سپس هزینه آزمون را به صورت آنلاین پرداخت کرده و فرم را اسال می‌کنید.

۶. در نهایت وقتی مجوز ورود شما به آزمون آماده شده، آن را پرینت گرفته و در روز آزمون به همراه داشته باشید.

هزینه شرکت در آزمون SAT برای متقاضیانی که بخش مقاله را پر می‌کنند، ۱۱۳ دلار و برای متقاضیانی که این بخش را پر نمی‌کنند، ۹۶/۵ دلار است.

فرمت آزمون جدید SAT

فرمت آزمون SAT

همان‌طور که در بالا گفته شد، فرمت سال ۲۰۱۹ این آزمون از سه بخش تشکیل شده است که شامل مطالعه و نگارش مبتنی بر شواهد و ریاضیات است که در ادامه با آن‌ها آشنا خواهید شد.

حتما بخوانید  نحوه دریافت بورسیه تحصیل در خارج از کشور در سال ۲۰۲۱

– بخش مطالعه و نگارش مبتنی بر شواهد

این بخش به ارزیابی مهارت‌های زبانی شما پرداخته و از ۲۰۰ تا ۸۰۰ به آن امتیاز می‌دهد. این بخش خود به دو بخش مطالعه و نگارش تقسیم می‌شود و امتیاز نهایی با ترکیب امتیاز هر دو بخش محاسبه می‌شود.

الف. بخش مطالعه

این بخش از آزمون ۶۵ دقیقه زمان داشته و شامل ۵۲ سوال چندگزینه‌ای است. این سوالات از ۵ متن استخراج شده و تمام آنها مبتنی بر شواهد هستند و دانشجو باید اطلاعات داده شده در متن را آنالیز و تفسیر کند. این متون که از ادبیات و مطالعات تاریخی – اجتماعی آمریکا و جهان گرفته شده‌اند می‌توانند به صورت مجزا یا بهم پیوسته و شامل نمودار و جدول باشند. سوالات این بخش یا مستقیم از متن‌ها گرفته شده، یا مفهومی و استنتاجی هستند.

ب. بخش نگارش

بخش نگارش و زبان ۳۵ دقیقه زمان داشته و از ۴۴ سوال چندگزینه‌ای بر اساس چهار متن، تشکیل شده است. این بخش از آزمون SAT روی توانایی شما برای تحلیل و ویرایش محتوای متون تمرکز دارد یعنی شما باید اشکالات گرامری را رفع کرده و در متن تغییر ایجاد کنید. برخی از متن‌ها همراه با جدول، نمودار و گراف هستند.

ج. بخش ریاضیات

بخش ریاضیات آزمون SAT به ارزیابی مهارت‌های استدلال ریاضی شما پرداخته و آن را بر اساس امتیازی بین ۲۰۰ تا ۸۰۰ ارزش‌گذاری می‌کند. این بخش ۸۰ دقیقه زمان داشته و حاوی ۵۸ سوال است که ۸۰ درصد آنها سوالات چندگزینه‌ای و ۲۰ درصد پاسخ‌های ارائه شده توسط دانشجویان است که باید مساله را حل کنند. این بخش به دو قسمت با ماشین حساب و بدون ماشین حساب تقسیم می‌شود که اولی حاوی ۱۵ سوال چند‌گزینه‌ای و ۵ سوال حل مساله و بخش با ماشین حساب شامل ۳۰ سوال چندگزینه‌ای و ۸ سوال حل مساله است. پیش از آزمون، فرمول‌ها در اختیار شما قرار خواهد گرفت.

حتما بخوانید  چگونه در خارج از کشور رایگان تحصیل کنیم؟

بخش ریاضی شامل سوالات زیر است:

– سوالات جبر که در آن به ایجاد یا حل معادلات می‌پردازید

– سوالات حل مساله و تحلیل داده که در آن باید با استفاده از نسبت‌ها، درصدها و تفسیر اطلاعات، سوالات را حل کنید

– ریاضی پیشرفته که در آن به حل مسائل پیچیده ریاضی و معادلات می‌پردازید.

– موضوعات مرتبط با ریاضی شامل سوالات هندسه، مساحت و حجم می‌پردازید

د. بخش مقاله

آزمون SAT جدید شامل یک بخش مقاله‌نویسی بوده و ۵۰ دقیقه زمان به آن اختصاص داده است. گرچه تکمیل این بخش اختیاری است اما توصیه می‌شود که این بخش را انجام دهید که در امتیاز شما موثر خواهد بود. در این بخش یک متن در اختیار شما قرار می‌گیرد و شما خواسته می‌شوید استدلال نویسنده را تحلیل کنید.

نحوه امتیازدهی آزمون SAT

امتیازات آزمون SAT

این آزمون دارای دو بخش اصلی است: ریاضیات و مطالعه و نگارش مبتنی بر شواهد. از هر یک از این دو بخش امتیازی بین ۲۰۰ تا ۸۰۰ دریافت خواهید کرد و امتیاز نهایی از ۱۶۰۰ محاسبه می‌شود. پاسخ‌های اشتباه نمره منفی ندارند و می‌توانید بدون نگرانی به همه سوالات پاسخ دهید. بخش مقاله نویسی به صورت جداگانه امتیازدهی می‌شود. به بخش مقاله‌نویسی دوبار امتیاز داده می‌شود که هر بار امتیاز شما بین ۱ تا ۴ خواهد بود و امتیاز نهایی از  ۸ محاسبه می‌شود.

افرادی که قصد پرداخت شهریه یا هزینه ثبت نام در آزمون‌های بین المللی همچون پرداخت هزینه ثبت نام آزمون SAT را دارند، می‌توانند با استفاده از خدمات خرید با پی پال و خرید با ویزا و مستر کارت در کمترین زمان ممکن پرداخت‌های بین‌المللی خود را در کافه ارز انجام دهند.

پاسخ

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید