آزمون دولینگو چیست و آیا می تواند برای شما مناسب باشد؟

اگر دانشجویی هستید که قصد تحصیل در خارج از کشور را دارید و به تازگی به بخش «دانشجویان بین‌المللی» وب‌سایت یک دانشگاه سر زده‌اید، احتمالا اطلاعاتی در مورد آزمون‌های بین‌المللی زبان انگلیسی تافل و آیلتس دیده‌اید. اما اگر توجه کرده باشید احتمالا گزینه سومی هم به چشم شما خورده باشد که آن، آزمون دولینگو (Duolingo) است. دولینگو سازنده اپلیکیشن آموزش زبان‌های خارجی و برگزارکننده آزمون زبان است. خبر خوب این‌ که شما می‌توانید این آزمون را به بهای ۴۹ دلار، در خانه امتحان دهید. از نتیجه این آزمون برای پذیرش در کالج‌ها و دبیرستان‌های سراسر دنیا استفاده می‌شود.

آزمون دولینگو چیست؟

آزمون دولینگو (Duolingo) یک آزمون آنلاین زبان انگلیسی است که می‌توانید در کامیپوتر شخصی خود امتحان دهید. در این آزمون هم مانند آزمون تافل و آزمون آیلتس، چهار مهارت خواندن، نوشتن، صحبت کردن و شنیدن مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت. در این آزمون وقتی به سوالی پاسخ صحیح داده شود، درجه سختی سوال بعدی بالاتر می‌رود. اگر سوال را اشتباه پاسخ دهید، سوال بعدی آسان‌تر می‌شود. یعنی با چند سوال نسبتا کم، توانایی شما به سرعت ارزیابی می‌شود به همین دلیل مدت زمان این آزمون حدودا یک ساعت است. در آزمون دولینگو برخلاف بقیه آزمون‌های زبان شما می‌توانید از کامپیوتر شخصی خود استفاده کنید، البته هیچ کس نباید در اتاق باشد و شما نمی‌توانید یادداشت‌برداری کنید اما چون کمپانی مبلغی را به مراکز آزمون نمی‌پردازد، هزینه نهایی آزمون برای شرکت‌کنندگان بسیار ارزان خواهد بود.

چرا باید در این آزمون شرکت کنیم؟

شرکت در آزمون دولینگو

دانشجویان در مورد این گزینه جدید آزمون دولینگو یعنی آزمون دادن در اتاق خود و با استفاده از کامپیوتر خود خیلی هیجان‌زده می‌شوند اما باز هم باید برای شرکت در آزمون تامل کنند. برای مثال، اگر درخواست پذیرش خود را برای صدها کالج ارسال کنید، این احتمال وجود دارد که حداقل برخی از آنها نتیجه این آزمون را قبول نکنند بلکه نتایج آزمون‌های تافل و آیلتس را بپذیرند. اما حتی اگر این مشکل هم وجود داشته باشد باز هم دلیل خوبی برای شرکت در این آزمون وجود دارد و آن هم هزینه ارسال نتیجه آزمون برای دانشگاه‌های مختلف است. تافل به شرکت‌کنندگان اجازه می‌دهد نتایج را به صورت رایگان برای چهار دانشگاه و آیلتس اجازه می‌دهد برای پنج دانشگاه ارسال کنند. دولینگو هیچ هزینه‌ای بابت ارسال گزارش دریافت نمی‌کند. بنابراین در بسیاری از موارد، علاوه بر تافل و آیلتس، می‌توان در آزمون دولینگو هم شرکت کرد.

در حال حاضر، آزمون دولینگو در پذیرش مقاطع کارشناسی دانشگاه‌های آمریکا مورد استفاده قرار می‌گیرد. البته این آزمون کاربردهای مختلفی دارد. برخی از کسب و کارها از این آزمون برای تایید سطح مهارت متقاضی بر مهارت‌های زبان انگلیسی به خصوص در مشاغل مهمان‌داری استفاده می‌کنند. چون این آزمون بر حوزه تحصیلی یا شغلی خاصی تمرکز دارد می‌توان از آن در حوزه‌های مختلف استفاده کرد. این آزمون می‌تواند گزینه خوبی باشد اگر عملکرد خوبی در آزمون‌های قدیمی زبان ندارید. فرمت این آزمون با آزمون دیگر کاملا متفاوت است و می‌تواند کاملا خلاقانه باشد. علاوه بر این بسیار کوتاه‌تر است و حتی می‌توانید در زمان سفر در آن شرکت کنید.

حتما بخوانید  نحوه قبولی در آزمون دولینگو با چند گام ساده

تفاوت دولینگو با تافل

گرچه هر دو آزمون به صورت کامپیوتری برگزار می‌شوند اما تفاوت زیادی بین آزمون دولینگو و آزمون تافل وجود دارد. این تفاوت‌ها فراتر از موقعیت مکانی، زمان‌بندی و قیمت است. در آزمون دولینگو خبری از متن‌های بلند برای خواندن، گوش دادن یا نوشتن وجود ندارد و همه چیز خلاصه شده است. اما در آزمون تافل تمرکز بر سناریو‌هایی است که احتمالا در دنیای واقعی و محیط تحصیلی با آن مواجه می‌شوید. اگر عملکرد خوبی در آزمون‌های قدیمی زبان داشتید احتمالا ترجیح می‌دهید در همین آزمون تافل شرکت کنید. علاوه بر این، در آزمون تافل سوالات در بخش‌های مجزا (خواندن، شنیدن، صحبت کردن، نوشتن) تقسیم شده‌اند در حالی که دولینگو تمام سوالات را در یک آزمون ترکیب کرده است و احتمالا سوالات بخش خواندن را بعد از سوالات بخش نوشتن پاسخ دهید. دشواری سوالات در تافل هیچ ارتباطی به پاسخ شما به سوال قبلی ندارد اما در دولینگو با هر پاسخ صحیح، سوال بعدی سخت‌تر خواهد بود.

تفاوت دولینگو و آیلتس

تفاوت دولینگو و آیلتس

یکی از تفاوت‌های چشمگیری که آزمون‌های آیلتس و دولینگو دارد این است که آیلتس طی دو روز برگزار می‌شود. علاوه بر این، تفاوت‌های دیگری هم در فرمت آزمون وجود دارد که قبل از شرکت در آنها باید در نظر بگیرید. هر دو تست دارای چهار بخش هستند؛ در آزمون دولینگو مهارت شما از طریق میزان دانشی که از اصطلاحات و استفاده از کلمات دارید سنجیده می‌شود اما در آزمون آیلتس، سوالات چند گزینه‌ای، پاسخ کوتاه و سوالات مقاله‌نویسی وجود دارد. آزمون دولینگو فقط به صورت کامپیوتری برگزار شده اما آزمون آیلتس به صورت کامیپوتری و گاهی کتبی و در دو نسخه آکادمیک و جنرال برگزار می‌شود.

چه دانشگاه هایی دولینگو را می پذیرند؟

نیمی از دانشگاه‌های برتر آمریکا شامل Yale، دوک، کلمبیا و بسیاری از مدارس برتر آمریکا، دولینگو را به اندازه آیلتس و تافل می‌پذیرند. باید توجه کرد که این دانشگاه‌ها و مدارس چگونه این آزمون را می‌پذیرند. در حال حاضر می‌تواند به صورت واجد شرایط بودن (منطبق بودن با شرایط پیش‌نیاز زبان انگلیسی) یا آزمون مکمل (در تکمیل با سایر آزمون‌ها) در ۴۶۵ موسسه پذیرفته می‌شود. دولینگو کاملا شفاف مشخص کرده است که کدام دانشگاه‌ها از این آزمون استفاده کرده و آن را قبول دارند و بهتر است سایت آن دانشکده‌ها را مطالعه کرد.

حتما بخوانید  تبدیل نمره دولینگو به آیلتس چگونه است؟

آزمون دولینگو شامل چیست؟

در آزمون دولینگو سوالات در فرمت‌های مختلفی ارائه شده‌اند که برای شما کاملا جدید بوده و شامل موارد زیر هستند:

– گوش دادن به کلمات تلفظ شده و انتخاب کلمات صحیح

– مرور کلمات نوشته شده و انتخاب کلمه صحیح

– کامل کردن کلمات حذف شده از متن

– توصیف یک تصویر به صورت نوشتاری یا با صدای بلند

– ضیط صدای خود در حال خواندن یک جمله نوشته شده

– پاسخ شفاهی به سوالات

– پاسخ کتبی به سوالات کتبی (نمونه سوالات کتبی باید حداکثر ۵۰۰ کلمه باشند اما معمولا خیلی کوتاه‌تر هستند)

– تایپ جمله یا متنی که می‌شنوید

علاوه بر موارد بالا، دولینگو شامل مصاحبه ویدیویی هم هست که در آن به مدت ۱ تا ۳ دقیقه در مورد یکی از دو موضوعی که به شما ارائه می‌شود صحبت می‌کنید. این بخش امتیازی ندارد اما همراه با نتیجه آزمون شما برای دانشگاه‌ها ارسال خواهد شد. مدت زمان آزمون بین ۴۵ تا ۶۰ دقیقه است اما گاهی به میزان تسلط شما به زبان بستگی دارد. هرچقدر مسلط‌تر باشید، زمان آزمون شما کوتاه‌تر خواهد بود.

آماده شدن برای آزمون

آماده شدن برای آزمون دولینگو

آماده شدن برای آزمون دولینگو خیلی چالش‌برانگیز است چون همه چیز از لحن طبیعی تا توانایی شما در توصیف صحیح تصویری که هرگز قبلا ندیده‌اید را ارزیابی می‌کند. البته مواردی وجود دارد که می‌توانید با انجام آن‌ها از آمادگی برای آزمون مطمئن شوید. بهترین کاری که می‌توانید جهت آمادگی برای این آزمون انجام دهید، کار کردن روی مهارت کلی زبان خود و بالا بردن سطح آن است. برای این کار مقالات تخصصی مانند نیویورکر و روزنامه وال استریت، گوش دادن به پادکست‌های انگلیسی و گفتگو با افرادی که انگلیسی زبان اول آنها است، پیشنهاد می‌شود. چون آزمون دولینگو شما را در برابر موارد جدیدی قرار می‌دهد، لازم است ابتدا یک نمونه از آزمون را در ده دقیقه انجام دهید تا با فرمت آزمون واقعی آشنا شوید.

نحوه شرکت در آزمون

فقط به این خاطر که در خانه آزمون می‌دهید به این معنی نیست که نیاز به رعایت هیچ قانونی وجود ندارد. دولینگو قوانین معینی دارد تا مطمئن شود که آزمون را به تنهایی و بدون کمک کسی شرکت کرده‌اید. شما باید در اتاق تنها باشید. در طول آزمون هیچ کسی نباید در اتاق باشد یا با شما صحبت کند. شما نمی‌توانید در طول آزمون از صفحه آزمون خارج شوید. در تمام طول آزمون باید گوش‌های شما دیده شوند. بنابراین اگر موهای بلندی دارید آن‌ها را ببندید. دستورالعمل‌های دیگری هم وجود دارد که قبل از آزمون باید آن‌ها را مطالعه کرده باشید. آنچه برای افرادی که به آزمون‌های دیگر عادت دارند خیلی مشکل است، عدم امکان یادداشت برداری است. چون سوالات آزمون نسبتا کوتاه است نیازی به یادداشت‌برداری در طول آزمون وجود ندارد. اگر به این کار عادت دارید، کمی برایتان دشوار خواهد بود و باید قبل از آزمون تمرین کنید.

حتما بخوانید  دانشگاه تیلور؛ ۶ دلیل برای تحصیل در یکی از برترین دانشگاه‌های مالزی

نحوه امتیازدهی آزمون دولینگو

آزمون دولینگو به صورت کامپیوتری امتیازدهی می‌شود. البته برای اطمینان از این که آزمون‌دهندگان از قوانین پیروی می‌کنند، از مراقب هم استفاده می‌شود. این مراقبین ویدیوهای شما در حال آزمون دادن را تماشا می‌کنند و تمام ویدیوها ضبط می‌شود. دو بررسی‌کننده مستقل هم  محیط آزمون را برای وجود صداهای پس‌زمینه، بررسی وجود صورت دیگران در تصویر و سایر نقض قوانین، بازبینی می‌کنند. وقتی آزمون به پایان می‌رسد، امتیاز از ۱۰ تا ۱۶۰ محاسبه می‌شود. این یک امتیاز کامل و کلی است و به بخش‌های مختلف تقسیم نمی‌شود. رشته‌های برتر امتیازهای بالای ۱۲۰ را قبول می‌کنند بنابراین قبل از درخواست پذیرش، شرایط آن دانشکده یا مدرسه را چک کنید.

پس از شرکت در آزمون چه اتفاقی می افتد؟

پس از پایان آزمون، آن را برای مراقبین ارسال می‌کنند و شما ایمیلی دریافت خواهید کرد که به شما اعلام می‌کند چه زمانی امتیاز شما ارسال خواهد شد (معمولا ۴۸ ساعت). وقتی امتیازات آماده شد، ایمیل دیگری دریافت خواهید کرد که به شما اعلام می‌شود؛ همچنین می‌توانید امتیاز خود را از صفحه اول سایت دولینگو نیز مشاهده کنید. شما می‌توانید در طول ۳۰ روز دو بار در آزمون تایید شده شرکت کنید. آزمون تایید شده یعنی شما آزمون را کامل کرده و امتیاز را دریافت کرده باشید. اگر هرگونه مشکل فنی در طول آزمون ایجاد شود، جزو دوبار حد مجاز آزمون در دوره ۳۰ روزه محسابه نخواهد شد. امتیاز این آزمون به مدت ۲ سال اعتبار دارد. وقتی امتیاز خود را دریافت کردید می‌توانید آن را برای موسسات آموزشی مورد نظر خود ارسال کنید.

نظر شما درباره آزمون دولینگو (Duolingo) چیست ؟ افرادی که قصد پرداخت شهریه یا هزینه ثبت نام در آزمون‌های بین المللی زبان را دارند، می‌توانند با استفاده از خدمات خرید با پی پال و خرید با ویزا و مستر کارت بدون هیچ مشکل و تاخیری پرداخت‌های بین‌المللی خود را در کافه ارز انجام دهند.

پاسخ

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید