logo کاقه ارز

اگر با بازار پر رمز و راز ارز های دیجیتال آشنا باشید باید بدانید که استیبل کوین ها نقشی اساسی در این بازار ایفا می کنند.
ارزهای رمزپایه ای بسیار متغیر هستند و نوسان قیمت در آنها به سرعت و غیرقابل پیش بینی است. Stablecoins ارزهای رمزپایه ای هستند که به منظور کاهش نوسانات قیمت ارز وارد بازار شدند . برخی تصور می كنند كه هنوز راه طولانی وجود دارد كه ارزهای رمزنگاری شده بتوانند به یک روش عام برای مبادله تبدیل شوند. در حال حاضر عامل مهمی که باعث بروز بی ثباتی ارز ها می شود حدس و گمان است. تقاضا برای ارزهای رمزپایه روز به روز در حال افزایش است به همین دلیل آشنایی با استیبل کوین ها امری ضروری است. برایی آشنایی بیشتر با استیبل کوین ها با کافه ارز همراه شوید.

آنچه باید درباره استیبل کوین بدانید

استیبل کوین همانطور که از نام آن پیداست Cryptocurrency است که به یک دارایی با ارزش پایدار، مانند طلا یا پول فیات وصل می شود. stablecoin معمولاً نسبت به دارایی زیربنایی خود دارای یک ارزش ثابت است. به عنوان مثال (Tether(USDT با دلار USD پشتیبانی می شود و هر تتر برابر با 1 دلار USDT است. stablecoin باید با وجود نوسانات دیوانه کننده سایر ارزهای رمزپایه، در ارزش خود همیشه پایدار بماند.

بازار ارز بی ثبات ترین دارایی یا سرمایه گذاری است که می توانید با آن روبرو شوید. سرمایه گذاری در بازار cryptocurrency می تواند فقط در یک روز دو برابر افزایش یا کاهش یابد. از طرف دیگر Stablecoins نسبت به دارایی زیربنایی دارای یک مقدار ثابت است که شما با خیال راحت می توانید هنگام نوسانات بازار از آن استفاده کنید. دسته بندی های مختلفی برای stablecoin ها وجود دارد که در زیر به بررسی آنها خواهیم پرداخت.

اهمیت استیبل کوین

بدون وجود ارز های با ثبات، گرفتن رمزهای ارز به عنوان جایگزینی مستقیم برای داراییهای فیات یا سنتی، برای مخاطبان اصلی بسیار ریسک تلقی می شود. پذیرش ارز های رمز پایه همیشه به نوعی ثبات نیاز دارد. از دیدگاه مصرف کننده، استفاده از ارزهای رمزنگاری برای مصارف روزانه، خطرناک و غیر عملی است. این جا است که stablecoin وارد بازی می شود. Stablecoin ها تنها شکل ارزهای رمزپایه ای هستند که نیازی به نگرانی در مورد بی ثباتی و نوسانات قیمت cryptocurrency ندارند. با توجه به عوامل زیر Stablecoins نقش مهمی دارند.

stablecoin

یکی دیگر از عوامل با اهمیت بودن استیبل کوین ها کاهش مشکلات اقتصادی و سیاسی است. Stablecoins به افرادی که در کشورهایی که از نرخ تورم بالایی رنج می برند، کمک کند. نمونه های زیادی در طول تاریخ وجود دارد که پول فیات به طور قابل توجهی از کاهش ارزش رنج می برد، که جدیدترین نمونه آن پول ملی ونزوئلا است که بیش از 95٪ کاهش یافته است.

دسته بندی های stablecoin

در بازار cryptocurrency طیف گسترده ای از stablecoin وجود دارد که به طور کلی به 4 دسته اصلی تقسیم می شوند.

1. استیبل کوین با پشتیبانی فیات

این شکل رایج stablecoin است. stablecoin با حمایت از Fiat سکه هایی هستند که با پول فیات کاملاً پشتیبان آن هستند.
*پول فیات پول ملی کشوری است که آن را صادر می کند. به عبارت دیگر ، این پول کاغذی در کیف پول شما و پول دیجیتال در حساب بانکی شما است. نمونه هایی از پول فیات شامل USD ،EUR ،CHF ،GBP و JPY است.stablecoin های تحت حمایت فیات به صورت 1 = 1 پشتیبانی می شوند، به این معنی 1 دلار از stablecoin معادل 1 دلار پول فیات است. این دسته از stablecoin در واقع ساده ترین و متمرکزترین است. ارز تتر توسط دلارهای ایالات متحده (USD) حمایت می شود و نماینده محبوب ترین stablecoin است . Tether راهی را برای معامله گران فراهم می کند تا بتواند منابع خود را به دلار USD تبدیل کند.

یکی دیگر ازاستیبل کوین هایی که پشتیبانی فیات دارد TrueUSD است که به اختصار (TUSD) نمایش داده می شود.

2. استیبل کوین با پشتیبانی کالا

این دسته از stablecoin ها توسط کالاها پشتیبانی می شوند. کالاها دارایی هایی هستند که برای تجارت در بازار قابل تعویض هستند. متداول ترین کالایی که به راحتی در بازار تعویض می شود طلا است که نوعی از فلزات گرانبها است. فلزات گرانبها مانند طلا اغلب برای فروش با ارزش  تلقی می شوند. به همین دلیل است که سرمایه گذاران در زمان رکود بازار که در آن هر دارایی دیگری استهلاک می شود، به طلا (یک پناهگاه امن) روی می آورند. برای stablecoin با پشتیبانی از طلا ، یک سکه نشان دهنده یک مقدار خاص از طلا است. برای مثال 1 استیبل کوین = 1 گرم از طلا است. ارز (DIGIX (DGX نوعی استیبل کوین با پشتیبانی طلا است.

استیبل کوین

3. stablecoin با پشتیبانی CRYPTOCURRENCY

stablecoin های پشتیبانی شده با رمزنگاری، سکه هایی هستند که توسط سایر ارزهای دیجیتالی پشتیبانی می شوند. معمولاً ارزهای رمزپایه برتر با سرمایه بازار بزرگ مانند بیت کوین (BTC) یا اتر (ETH) . به طور معمول ، سکه های دارای رمزنگاری به جای اینکه فقط با یک واحد پول پشتوانه شوند با ترکیبی از ارزهای رمزپایه پشتیبانی می شوند. یک stablecoin با حمایت یک cryptocurrency تنها معنی چندانی ندارد زیرا cryptocur ارزها بسیار بی ثبات هستند و نمی توانند یک پشتیبان خوب برای ارز ها باشند. ارز (MAKERDAO (DAI) نوعی استیبل کوین با پشتیبانی CRYPTOCURRENCY است.

4. استیبل کوین به سبک SEIGNORAGE

Seignorage تنها دسته stablecoins است که از هیچ دارایی پشتیبانی نمی شود. سکه های سبک seignorage از یک رویکرد حاکم بر الگوریتمی برای گسترش و انعقاد عرضه پول stablecoin استفاده می کنند ، دقیقاً مانند نحوه چاپ یا از بین بردن پول بانک مرکزی است. با افزایش تقاضای کل سکه ها، عرضه جدیدی از stablecoin ایجاد می شود تا قیمت را به سطوح پایدار برگرداند. هدف اصلی این است که قیمت سکه را تا حد ممکن به 1 دلار نزدیک کند. با کمال تعجب ، stablecoin های مبتنی بر seignorage محبوب نیستند. برای مثال می توان به “Basecoin” اشاره کرد، Basis یک stablecoin است که ارزش خود را از طریق تنظیمات الگوریتمی عرضه سکه به دلار می چسباند.

نحوه خرید استیبل کوین ها

اسیتبل کوین ها را می توان با استفاده از ارزهای فیات مانند دلار آمریکا از طریق صرافی های Cryptocurrency مانند Coinbase ،Binance خریداری کرد. استیبل کوین ها همچنین با استفاده از مبادلات قابل فروش هستند.

در صورت نیاز به خرید یا ارسال ارزهای دیجیتال از خدمات منحصر به فرد کافه ارز استفاده نماییدکافه ارز مفتخر به انجام سفارشات شما به صورت 24 ساعته و اتوماتیک می باشدکافه ارز با کادری مجرب و با تجربه افتخار خدمت با تضمین بهترین قیمت و بالاترین کیفیت را دارد.

به این مقاله امتیاز دهید
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.