logo کاقه ارز

هاوینگ (Halving) یا نصف شدن پاداش استخراج بیت کوین، برنامه‌ای از پیش طراحی شده برای سازماندهی استخراج بیت کوین است. این موضوع برای سرمایه‌گذاران و ماینرهای این رمز ارز اهمیت فراوانی دارد. چراکه علاوه‌بر استخراج، بر میزان قیمت بیت‌کوین نیز بسیار تاثیرگذار است. در ادامه مقاله با کافه ارز همراه باشید تا به بررسی هاوینگ بپردازیم؟ چیست؟ و چکار می کند؟ آیا هاوینگ تنها بیت کوین را درگیر می کند؟

هاوینگ نیم بیت کوین چیست؟

بیت کوین در حال کاهش است. و هاوینگ در تاریخ 11 مه 20، حدود ساعت 4 بعد از ظهر اتفاق می افتد. برای توضیح اینکه نیمه بیت کوین چیست. ابتدا باید کمی در مورد نحوه عملکرد شبکه بیت کوین توضیح دهیم.
بیت کوین و بلاکچین آن اساساً مجموعه ای از رایانه ها یا گره ها در سراسر جهان هستند. که همگی کد بیت کوین را روی آنها بارگیری می کنند. هرکدام از این رایانه ها تمام blockchain های بیت کوین را که روی آنها ذخیره شده است دارند.

هاوینگ

 این بدان معناست که هر رایانه دارای کل تاریخ معاملات بیت کوین است. هاوینگ این اطمینان را می دهد که هیچ کس نمی تواند سیستم را تقلب کند. زیرا هر رایانه ای این معامله را انکار می کند. به این ترتیب، بیت کوین کاملاً شفاف است. و هیچ کس نمی تواند معامله کند بدون اینکه همه ببینند این اتفاق افتاده است. حتی کسانی که به عنوان یک گره یا معدنکار در شبکه شرکت نمی کنند. می توانند با مراجعه به کاشفان بلوک معاملات انجام شده را بصورت زنده مشاهده کنند.

هاوینگ یا نصف شدن چیست؟

هر 21،000 قطعه معدن، یا حدوداً در هر چهار سال، پاداش داده شده به کارگران بیت کوین برای پردازش معاملات به نصف کاهش می یابد. این باعث کاهش نصف نرخ بیت کوین یا هاوینگ جدید در گردش می شود. این روش بیت کوین برای استفاده از یک فرم مصنوعی از تورم است. که هر چهار سال یکبار نصف می شود. تا تمام بیت کوین آزاد شود و در گردش باشد.
این سیستم تا حدود سال 2140 ادامه خواهد یافت. در این مرحله، کارگران معدن هزینه پردازش معاملات را که کاربران شبکه پرداخت می کنند، پاداش می دهند. این هزینه ها اطمینان می دهد که معدنچیان هنوز انگیزه معدنکاری و ادامه کار شبکه را دارند. ایده این است که رقابت برای این هزینه ها باعث می شود که پس از اتمام نیمی از نیمه، آنها همچنان کم بمانند.

هاوینگ


هاوینگ قابل توجه است زیرا این نشانگر یک قدم دیگر در کاهش عرضه بیت کوین است. فقط 21،000،000 بیت کوین وجود دارد. در زمان نگارش، 18،361،438 بیت کوین در حال حاضر در حال گردش است. و فقط 2،638،562 باقی مانده است تا از طریق پاداش های استخراج معدن آزاد شوند.
در سال 2009، پاداش هر قطعه در زنجیره استخراج شده 50 بیت کوین بود. بعد از نیمه اول 25، سپس 12.5 و بیست و یازدهم مه سال 2020 این رقم 6.25 بیت کوین در هر بلوک خواهد بود. برای بیان این موضوع، تصور کنید که آیا مقدار طلا به دست آمده از زمین نصف هر چهار سال یک بار کاهش یافته است. اگر ارزش طلا براساس کمبود آن باشد، پس از آن “کاهش نصف” تولید طلا هر چهار سال یکبار از نظر تئوری قیمت آن را بالاتر می برد.

Halving

در گذشته، این نیمه های بیت کوین یا هاوینگ با افزایش چشمگیر قیمت بیت کوین ارتباط داشت. اولین نیمه که در نوامبر 2012 رخ داده است، از 11 دلار به نزدیک به 1150 دلار رسیده است. دومین هاوینگ کاهش بیت کوین در ماه ژوئیه سال 2016 رخ داد. قیمت آن با نصف شدن حدود 650 دلار و تا 16 دسامبر سال 2017، قیمت بیت کوین نزدیک به 20،000 دلار افزایش یافته بود. این قیمت پس از گذشت یک سال از این اوج به حدود 3 هزار و 200 دلار کاهش یافت، قیمتی نزدیک به 400٪ از قیمت قبل از نصف شدن آن.

آیا اجرای هاوینگ موفقیت آمیز بوده است؟

این روند دو بار موفقیت آمیز بوده است. تا کنون، نتیجه این نیمه ها یک بادکنک شدن قیمت و به دنبال آن افت شدید بوده است. با این حال، خرابی هایی که به دنبال این دستاوردها بوده اند، هنوز قیمت ها را بالاتر از قبل از نصف نیمه حفظ کرده اند. به عنوان مثال: همانطور که ذکر شد، حباب 2018 شاهد افزایش بیت کوین به حدود 20،000 دلار بود و فقط به حدود 3 هزار و 200 دلار سقوط کرد. این یک افت شدید است اما قیمت بیت کوین قبل از هاوینگ حدود 650 دلار بود. در حالی که این سیستم تاکنون کار کرده است، به طور معمول نیمه با محاصره بی حد و حصر، اعتیاد به مواد مخدره و نوسانات فراوان محاصره می شود و از نظر واکنش بازار در آینده در برابر این اتفاقات غیرقابل پیش بینی است.

تاکنون چند Halving یا نیمه بیت کوین وجود دارد؟

اولین هاوینگ یا نیمه کاهش بیت کوین در تاریخ 28 نوامبر 2012 اتفاق افتاد. با کاهش پاداش به 25 BTC. در این تاریخ، یک BTC واحد شما را به حدود 12 دلار باز می گرداند. اما فقط نگاه کنید که در آن یک سال بعد بود. با گرد و غبار کردن بایگانی CMC، می توانیم ببینیم که قیمت بیت کوین در آن تاریخ در سال 2013 معادل 1.031.95 دلار بوده است. این افزایش سالانه 8.500٪ است، انواع بازده هایی که باعث ضعف بیشتر سرمایه گذاران وال استریت می شود.

آیا هاوینگ در ارزهای دیگر هم اتفاق می افتد؟

بله باید بگویم که این مسئله در دیگرز ارز ها هم اتفاق می افتد و هاوینگ تنها مختص بیت‌کوین نیست و رمزارزهای دیگری نیز به شکل‌های مختلف از این ابتکار به کار گرفته شده در شبکه بیت‌کوین استفاده می‌نمایند. به‌عنوان مثال بیت‌کوین کش (BCH) و بیت‌کوین اس وی (BSV) نیز که از دل شبکه بلاکچین بیت‌کوین متولد شده‌اند نیز، هاوینگ را به‌عنوان راهکاری برای حفظ ارزش قیمت خود در نظر گرفته‌اند.

هاوینگ


رمزارز دش (DASH) نیز هاوینگ را به گونه‌ای دیگر برای خود تعریف کرده است و هر ساله پاداش استخراج آن درحدود ۷.۱ درصد نسبت به سال قبل کاهش می‌یابد.
درحال حاضر، هر ۱۰ دقیقه ۱۲.۵ بیت‌کوین پاداش ارائه می‌شود که پس از اجرای هاوینگ این میزان به ۶.۲۵ بیت‌کوین کاهش خواهد یافت. اما در فرآیند استخراج اتریوم، در ابتدا هر ۱۵ ثانیه سه اتریوم به ازای حل هر بلاک پاداش ارائه میشد که این میزان با توافق توسعه‌دهندگان این رمزارز هم‌اکنون به ۲ اتریوم در هر ۱۵ ثانیه کاهش پیدا کرده است. در آینده نزدیک نیز قرار است پاداش حل هر بلاک این رمزارز، به یک اتریوم کاهش یابد.

به این مقاله امتیاز دهید
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.