شاخص ترس و طمع چیست و چه تاثیری در تصمیم گیری خریداران دارد؟

احساسات مردم نسبت به بازار بر فضای بازار رمز ارزها غالب است. شاخص ترس و طمع توسط CNN Business برای بازار سهام ایجاد شد. معمولا طمع منجر به روند صعودی و ترس منجر به روند نزولی می‌شود. روانشناسی انسان به طور قابل‌ پیش‌بینی، فاقد نیروی تعقل است چون بسیاری از افراد در موقعیت‌های مشخص، واکنش یکسان دارند. این همان چیزی است که تحلیل احساسات مردم در تلاش برای درک آن است و روانشناسی انسان را در نظر گرفته و حالت بازار را تحلیل می‌کند. با توجه به این تحلیل‌ها می‌توان نتیجه‌گیری کرده و پرایس اکشن را پیش‌بینی کرد. یک نمونه از چنین رفتاری، تاثیر فومو (ترس از دست دادن) است که در زمان تغییر قیمت‌های شدید ایجاد شده و باعث می‌شود افراد اقدامات عجولانه انجام دهند. همچنین ابزارهای تحلیل تکنیکال مانند حجم خرید و فروش و داده‌های گذشته می‌تواند برای پیش‌بینی قیمت مورد استفاده قرار بگیرد. اگر مردم در شرایط مشخص، یکسان عمل کنند، آیا می‌توان با متفاوت عمل کردن سود کرد؟

شاخص ترس و طمع چیست؟

شاخص ترس و طمع یک شاخص تحلیلی است که احساسات بازار را ارزیابی می‌کند. فاکتورهای مختلفی برای تعیین این شاخص در نظر گرفته می‌شوند که عدد این شاخص را تغییر می‌دهند. در مجموع شما عددی بین صفر (ترس) و صد (طمع) را خواهید داشت که عدد ۵۰، خنثی در نظر گرفته می‌شود. برای به دست آوردن نتیجه معنادار، کیف داده‌ها مهم است. بنابراین حتی کوچک ترین خطاها می‌تواند تحلیل را به بیراهه برده و آن را نامعتبر کند. در نتیجه، تصمیمات اشتباه در بازار می‌تواند هزینه زیادی در بازار بر جای بگذارد.

عدم قطعیت در بازار را می‌توان به عنوان یک فرصت بالقوه به کار برد. اغلب، ترس زیاد در بازار نشان‌دهنده شروع روند خرسی است و می‌تواند بهترین زمان برای خرید در کف باشد و بنابراین بهترین فرصت خرید برای سرمایه‌گذاران است. همچنین طمع شدید در بازار می‌تواند به عنوان غالب شدن روند گاوی در بازار باشد. بنابراین فروش در اوج قبل از ریزش بازار، ایده خوبی است. اساس تحلیل احساسات بازار، رفتار صرافی‌های بزرگ ارز دیجیتال در بازار است. گاهی تغییرات بزرگ در بازار ابتدا در این صرافی‌ها رخ می‌دهد و سایر حاضران در بازار از آنها پیروی می‌کنند. برای مثال، تحلیل order book، شاخصی است که بازتولید آن در یک شاخص دشوار است اما می‌تواند تاثیر بزرگی روی رفتار تریدرها بگذارد.

حتما بخوانید  استفاده از ارزهای دیجیتال در بانک مرکزی برخی از کشور های جهان

شاخص ترس و طمع در بازار ارزهای دیجیتال

شاخص ترس و طمع در بازار کریپتو

از لحاظ تئوری، شما می‌تواند شاخص ترس و طمع خودتان را طراحی کنید. شرایط لازم برای این کار این است که داده‌های به کار رفته، درست باشند و درست به کار بروند. برای مثال، دانش ابتدایی از رویدادهای بازار و واکنش‌ها به آن باید موجود باشد تا اثرات رویدادها به طور واقعی ارزیابی شود. سنجش فاکتورهای فردی هم نقش مهمی در تحلیل‌ها ایفا می‌کند. نواحی مختلف در نمودار شاخص معانی متفاوتی دارند.

شاخص ترس و طمع به این صورت سنجیده می‌شود:

– ۲۴ – ۰: ترس شدید

– ۴۹ – ۲۵ : ترس

– ۷۴ – ۵۰: طمع

-۷۵ – ۱۰۰: طمع شدید

در نمودار، ترس (امتیاز صفر تا ۴۹) نشان‌دهنده کم ارزش قائل شدن برای دارایی‌های دیجیتال است. طمع (امتیاز ۵۰ تا ۱۰۰) نشان‌دهنده ارزش بالای ارزهای دیجیتال و حباب بازار است. هر هشت ساعت از ۰۰:۰۰، ۰۸:۰۰ و ۱۶:۰۰، شاخص ترس و طمع بازار ارزهای دیجیتال به روز رسانی می‌شود.

شاخص طمع و ترس چگونه اندازه گیری می‌ شود؟

شاخص ترس و طمع بیت کوین از فاکتورهای زیر تشکیل شده است:

نوسان (۲۵ درصد)

نوسانات شدید در قیمت این ارز نشانه‌ای از بازار نسبتا مضطرب و قیمت ثابت نشان‌دهنده امنیت نسبی قیمت است. شاخص ترس و طمع نوسانات فعلی را اندازه‌گیری کرده و آن را با میانگین قیمت ۳۰ و ۶۰ روز گذشته مقایسه می‌کند. نوسان شدید و غیرمعمول مستقیما بر قیمت تاثیر گذاشته و منجر به واکنش‌های زنجیره‌ای می‌شود.

حجم و شتاب بازار (۲۵ درصد)

شتاب بازار به نرخ سرعت بازار برای اندازه‌گیری احساسات بازار اشاره دارد. شتاب بازار می‌تواند به سمت صعودی یا نزولی باشد که با حجم خرید و فروش تایید می‌شود. این یعنی هرچه حجم بازار بالاتر باشد، تریدرهای بیشتری مشارکت می‌کنند. این فاکتور را می‌توان از حجم فعلی بازار و با استفاده از میانگین‌های ۳۰ روز و ۹۰ روز گذشته به دست آورد. هرچه حجم خرید در بازار مثبت بالاتر باشد، عامل طمع شدیدتر است. بنابراین این مورد به خوبی می‌تواند در تعیین شاخص ترس و طمع موثر واقع شود.

حتما بخوانید  راهنمای دریافت TXID در تراست والت

شبکه های اجتماعی (۱۵ درصد)

شاخص ترس و طمع در شبکه های اجتماعی

شبکه‌های اجتماعی محل خوبی برای صرافی‌ها است تا مورد بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال اطلاعات منتشر کنند. خصوصا در توییتر، جمعیت زیادی دائما در حال رصد بازار بوده و مستقیما نسبت به آن واکنش نشان می‌دهند. با بررسی برخی از هشتگ‌ها و توجه به تعداد هشتگ‌های مربوط به بیت کوین، می‌تواند فهمید احساسات بازار چیست و آن را به درستی تحلیل کرد و شاخص ترس و طمع را تعیین کرد. هرچقدر درخواست‌ها و تمایلات بیشتر باشد، عامل طمع بالاتر است. همچنین عوامل پامپ و دامپ زیادی در شبکه‌های اجتماعی رخ می‌دهد. برای مثال پست‌های آنلاین، اطلاعات ارزشمندی ارائه می‌دهند که خرید برخی از ارزها را تشویق می‌کنند.

تحقیقات (۱۰ درصد)

تحقیقات هم نقش مستقیمی در تعیین شاخص ترس و طمع دارند و احساسات بازار را به درستی تحلیل می‌کنند. برخی از وب‌سایت‌های معتر برای انجام تحقیقات در بازه‌های زمانی و در نمونه‌های آماری معبر به کار می‌روند. این تحقیقات به ما کمک می‌کنند، احساسات بازار را به عنوان نمونه‌ای که نشان‌دهنده گروهی از تریدرها و سرمایه‌گذاران بازار است، بررسی کنند. کمپین‌های تبلیغاتی از این روش برای تبلیغ محصول خود استفاده می‌کنند.

دامیننس بیت کوین (۱۰ درصد)

در بازار ارزهای دیجیتال، بیت کوین پادشاه است. قلمرو و پادشاهی بیت کوین، سهم آن از مجموع سرمایه بازار را نشان می‌دهند که به آن دامیننس بیت کوین می‌گویند. وقتی دامیننس بیت کوین زیاد باشد بازار بی ثبات است چون بسیاری از سرمایه‌گذاران سرمایه‌‌ خود را از آلت کوین‌ها به سمت بیت کوین می‌برند. در این صورت بیت کوین، از سرمایه آنها در برابر ریزش شدید جلوگیری می‌کند.

حتما بخوانید  EXCHANGE CRYPTO COBINHOOD ،مبادلات رمز نگاری

گوگل ترند (۱۰ درصد)

گوگل ترند ابزار قدرتمندی برای تحلیل تمایلات کاربر است و ورودی‌های کاربر در موتور جستجوی گوگل در رابطه با عبارت خاصی را ارزیابی می‌کند. برای مثال، وقتی تمایل به بیت کوین افزایش پیدا می‌کند، جستجو در مورد بیت کوین و قیمت آن افزایش می‌يابد. معمولا افزایش جستجو در مورد بیت کوین در جستجوهای گوگل هم‌زمان با نوسان قیمت در بازر ارزهای دیجیتال بوده است.

نظر شما در مورد شاخص ترس و طمع چیست؟ آیا تا به حال در تصمیم‌گیری خود برای خرید ارزهای دیجیتال ارز این شاخص استفاده کرده‌اید؟ اگر قصد خرید ارزهای دیجیتال را دارید می‌توانید از قسمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال در وب‌سایت کافه ارز، سفارش خود را ثبت کرده تا در کوتاه‌ترین زمان ممکن، خرید شما انجام شود.

پاسخ

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید