logo کاقه ارز

در حال حاضر که بیت کوین در روند صعودی قرار دارد و کاربران بیشتری به استفاده از این ارز دیجیتال روی آورده‌اند، بار دیگر هزینه تراکنش‌‌های بیت کوین در حال افزایش است. اخیرا میانگین هزینه تراکنش هر بیت کوین بین ۲۴ تا ۳۱ دلار نوسان داشته است. هرچقدر بلاکچین شلوغ‌تر باشد این هزینه بالاتر می‌رود. بلاکچین فضای محدودی دارد و بنابراین تراکنش‌ها به کندی انجام می‌شوند و کاربران به دنبال روش‌هایی برای کاهش کارمزد بیت کوین هستند.

۳ روش برای کاهش کارمزد بیت کوین

همان‌طور که در نمودار‌های بیت کوین نشان داده می‌شود، طی چند ماه گذشته، تعداد تراکنش‌هایی که منتظر تایید هستند به طور چشمگیری افزایش پیدا کرده‌اند. کاربران باید به ماینرهای شبکه بیت کوین کارمزد پرداخت کنند تا تراکنش‌های آن‌ها را تایید کنند. تعیین نرخ کارمزد بالا برای یک تراکنش، سرعت تایید آن را بالا می‌برد؛ چون ماینرها تشویق می‌شوند تراکنش‌های پرسودتر را در بلاک‌هایی که استخراج می‌کنند قرار دهند. این کارمزدها شبکه سالم‌تر و امن‌تری را رقم می‌زنند چون کاربران به ماینرها سودرسانی کرده و آن‌ها را به مشارکت در این فرآیند تشویق می‌کنند. ماینرها نقش مهمی در امنیت شبکه بیت کوین دارند. خوشبختانه روش‌هایی برای کاهش کارمزد بیت کوین وجود دارد که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم.

۱. صبور باشید

صبور بودن در کاهش کارمزد بیت کوین

اگر عجله ندارید گزینه‌های مختلفی برای کاهش کارمزد بیت کوین برای شما وجود دارد. یکی از روش های کاهش کارمزد بیت کوین این است که زمان‌هایی تراکنش خود را ثبت کنید که بلاکچین کمتر شلوغ باشد. مثلا آخر هفته‌ها کسب و کارها تعطیل بوده و تراکنش کمتری انجام می‌شود. یا می‌تواند تراکنش خود را با کارمزد کمتری ثبت کرده و منتظر تایید آن شوید. گرچه میانگین کارمزد تراکنش بیت کوین حدود ۲۵ دلار است، اما باید دید کاربران چه رقمی را مایل به پرداخت هستند. با این نرخ، اگر بخواهید تراکنشی را فوری انجام دهید، کارمزد سریع‌ترین تراکنش حدود ۱۰۲ ساتوشی/بایت است. برای تراکنشی با اندازه ۲۲۴ بایت، کارمزد آن ۲۲۸۴۸ ساتوشی یا ۱۱ دلار خواهد بود. اگر مشکلی نداشته باشید که نیم ساعت منتظر بمانید، کامزد این تراکنش به ۹ دلار کاهش خواهد یافت. هرچه بیشتر منتظر بمانید کارمزد هم بیشتر کاهش خواهد یافت.

اگر می‌خواهید از استراتژی کاهش کارمزد بیت کوین استفاده کنید، باید کیف پولی را انتخاب کنید که به کاربران خود اجازه تعیین کارمزدهای دلخواه را می‌دهد. بسیاری از کیف پول‌های این قابلیت را دارند اما برخی ندارند، بنابراین حتما مطمئن شوید کیف پول شما از این قابلیت پشتیبانی می‌کند. همچنین توجه داشته باشید که اگر کارمزدی که تعیین کرده‌اید خیلی پایین باشد، تراکنش شما ممکن است موقتا گیر کرده یا اصلا تایید نشود. اگر نگران هستید می‌توان سایت mempool.space را چک کنید تا کارمزدهای پایین، متوسط و بالا را مشاهده کنید.

اگر مطمئن نیستید کارمزدی که تعیین کردید به اندازه کافی بالا نیست و در عین حال نمی‌خواهد کارمزد زیادی هم پرداخت نکرده باشید می‌توانید گزینه «Replace by Fee» را در کیف پول خود فعال کنید. این گزینه به شما کمک می‌کند که اگر متوجه شدید تایید تراکنش شما زمان زیادی طول می‌کشد، حتی پس از ارسال تراکنش، بتوانید کارمزد آن را بالا ببرید. توجه داشته باشید که برخی از کیف پول‌ها مانند Blockstream Green و الکتروم این قابلیت را دارند.

۲. استفاده از شبکه Lightning

شبکه لایتنینگ

برنامه‌نویسان از مدت‌ها پیش سناریوی افزایش کارمزدهای تراکنش بیت کوین را با هجوم کاربران به سمت این رمز ارز پیش‌بینی کرده بودند. به همین دلیل آن‌ها شبکه Lightning را به عنوان یک استراتژی کاهش کارمزد بیت کوین ایجاد کردند. این شبکه امکان این را فراهم می‌کند که شبکه بیت کوین از تراکنش‌های بیشتری پشتیبانی کرده و از شلوغی بلاکچین کاسته شود. به عنوان مقایسه، وقتی میانگین هزینه تراکنش بیت کوین در شبکه ۲۵ دلار است، در شبکه لایتنینگ کسری از یک سنت خواهد بود. این بهترین روش بلندمدت برای کاربرانی است که قصد انجام تراکنش‌های متعدد در آینده را دارند.

در شبکه لایتنینگ کاربران فقط باید هزینه اولیه ایجاد کانال را پرداخت کنند اما پس از آن می‌توانند هرچقدر که می‌خواهند تراکنش‌هایی با کارمزدهای ناچیز انجام دهند. در این روش، کاربران نیازی نیست در صف بمانند، بلکه بارها و بارها از صف مخصوص خود استفاده می‌کنند. بار دیگر تاکید می‌کنیم که همه کیف پول‌ها از این روش کاهش کارمزد بیت کوین پشتیبانی نمی‌کنند. محبوب‌ترین کیف‌پول‌ها مثل کوین‌ بیس و بلاکچین دات کام این ویژگی را ندارند. اما کیف پول‌هایی مانند فونیکس، بریز و بلو والت از این ویژگی پشتیبانی می‌کنند.

۳. استفاده از کیف پول‌ های دارای فناوری مقباس پذیری

تراکنش‌های SegWit تغییری بود که در سال ۲۰۱۷ توسط طرفداران و تریدرهای بیت کوین پذیرفته شد و می‌تواند کاهش کارمزد بیت کوین را تا ۳۰ درصد پایین بیاورد. به عبارت دیگر، اگر تراکنش در حالت عادی ۱۵ دلار کارمزد داشته باشد، تراکنش SegWit در بهترین حالت می تواند ۱۰.۵۰ دلار باشد.  اما همه کیف پول‌ها از ان قابلیت پشتیبانی نمی‌کنند.

حال که با روش های کاهش کارمزد بیت کوین آشنا شدیم ، اگر قصد انجام معاملات ارزهای دیجیتال را دارید، می‌توانید قیمت لحظه ای ارزهای دیجیتال و همچنین نمودار و تغییرات ۲۴ ساعته ارزها را در کافه ارز مشاهده کنید. همچنین در صورت نیاز به خرید و فروش ارزهای دیجیتال همچون خرید و فروش بیت کوین می‌توانید از خدمات منحصر به فرد کافه ارز استفاده کنید.

به این مقاله امتیاز دهید
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.