وبلاگ

/

/

آزمون USMLE | راهنمای صفر تا صد آزمون USMLE

آزمون USMLE | راهنمای صفر تا صد آزمون USMLE

آزمون USMLE

آزمون USMLE یکی از انواع آزمون های بین المللی است که برای دانشجویان و کسانی که قصد ادامه تحصیل در آمریکا در رشته های پزشکی و همچنین طبابت در آمریکا دارند ضروری است. اگر در حال آماده شدن برای این آزمون هستید و سؤالاتی درباره این آزمون دارید و قصد دارید خود را برای این آزمون آماده کنید و یا نسبت به پرداخت ارزی این آزمون اقدام کنید، با ادامه این مقاله همراه باشید. در این راهنما ابتدا با آزمون USMLE آشنا می‌شویم و سپس با مراکز آزمون، سرفصل های آزمون، هزینه های آزمون آشنا می‌شویم و همچنین به بررسی نمره و نتایج آزمون خواهیم پرداخت. همچنین در صورت نیاز به پرداخت هزینه ثبت نام آزمون های بین المللی می‌توانید از خدمات کافه ارز در این زمینه استفاده کنید.

آزمون USMLE چیست؟

آزمون USMLE مخفف عبارت (United States Medical Licensing Examination)، آزمونی برای دریافت مجوز پزشکی در ایالات متحده آمریکا است. یک آزمون غربالگری و ارزیابی برای کسانی که قصد دارند در کشور آمریکا به‌عنوان پزشک مشغول به کار شوند. کلمه USMLE مخفف آزمون مجوز پزشکی ایالات متحده آمریکا است.

USMLE توسط دو نهاد نظارتی در آمریکا حمایت می‌شود که شامل هیئت‌های پزشکی ایالتی (FSMB) و هیئت ملی بازرسان پزشکی (NBME) است. این دو سازمان غیر دولتی بوده و نماینده ۷۰ هیئت پزشکی و استئوپاتی ایالتی در سراسر ایالات متحده آمریکا هستند. هر ایالت قانون‌ها و مقررات خاص خود را در مورد صدور مجوز پزشکی دارد. آزمون USMLE ابزار ارزیابی رایج برای صدور مجوز اولیه پزشکی است.

این هیئت توسط ۸۰ عضو هیئت مدیره تنظیم می‌شود که تنها شامل FSMB و NBME نیست و کمیسیون آموزشی برای فارغ التحصیلان پزشکی خارجی، انجمن کالج‌های پزشکی آمریکا، هیئت تخصصی پزشکی آمریکا، انجمن پزشکی آمریکا، انجمن دانشجویان پزشکی آمریکا، شورای انجمن‌های تخصصی پزشکی، کمیسیون آموزشی برای فارغ التحصیلان پزشکی خارجی، انجمن دانشجویی ملی پزشکی و… را نیز در بر می‌گیرد.

آزمون USMLE

USMLE شامل آزمون ۳ مرحله‌ای است:

۱. مرحله ۱ امتحان

۲. مرحله ۲ شامل آزمون‌های CS, CK شامل سنجش علوم بالینی

۳. مرحله ۳

مراحل ۱ و ۲ در زمانی که دانشجو در دانشکده پزشکی است انجام می‌شود. مرحله ۳ نیز بعد از فارغ التحصیلی انجام می‌شود.

مراکز آزمون USMLE

آزمون USMLE توسط مؤسسه پرومتریک (Prometric) که یک آژانس برگزاری آزمون است انجام می‌شود. این مرکز مسئول تخصیص مراکز آزمون بین المللی برای دانشجویان بین المللی است که قصد دارند در این آزمون شرکت کرده و در کشور آمریکا به‌عنوان پزشک مشغول به کار شوند. برای مرحله اول آزمون و مرحله CK از مرحله دوم، داوطلبان می‌توانند کشور محل اقامت خود را انتخاب کنند. برای برای مرحله CS۲ و مرحله ۳ داوطلبان باید به آمریکا سفر کنند.

مراکز متعددی در سراسر جهان و در کشورهای مختلف وجود دارد که داوطلبان می‌توانند در آن‌ها امتحان بدهند. اگر داوطلبی در ایالات متحده آمریکا یا کانادا مرحله اول و مرحله CK ۲ را شرکت کند نیازی به پرداخت هزینه اضافی ندارد. با این حال اگر در مراکزی غیر از آمریکا و کانادا انجام شود باید هزینه اضافی پرداخت شود.

مراکز برگزاری آزمون مکان‌ها و مراکز تست پرومتریک هزینه‌های اضافه شده
مرحله اول مرحله دوم
کانادا آلبرتا، بریتیش کلمبیا، مانیتوبا، نیوفاندلند و لابرادور، نوا اسکوشیا، انتاریو، کبک و ساسکاچوان ۰ دلار ۰ دلار
آمریکا تمام ایالت‌های ایالات متحده و گوام، پورتوریکو، و جزایر ویرجین ۰ دلار ۰ دلار
آسیا بنگلادش، مالزی، نپال، پاکستان، جمهوری خلق چین، فیلیپین و سنگاپور ۱۵۰ دلار ۱۷۰ دلار
استرالیا استرالیا و نیوزلند ۱۵۰ دلار ۱۷۰ دلار
آفریقا غنا، کنیا، آفریقای جنوبی و اوگاندا ۱۵۰ دلار ۱۷۰ دلار
چین چین ۱۵۰ دلار ۱۷۰ دلار
هند هند ۱۵۰ دلار ۱۷۰ دلار
اندونزی اندونزی ۱۵۰ دلار ۱۷۰ دلار
آمریکای لاتین آرژانتین، بولیوی، برزیل، شیلی، کلمبیا، کاستاریکا، جمهوری دومینیکن، گواتمالا، مکزیک، پرو، ترینیداد و توباگو و ونزوئلا ۱۵۰ دلار ۱۷۰ دلار
خاورمیانه مصر، اردن، کویت، لبنان، عمان، قطر، عربستان سعودی و امارات متحده عربی ۱۵۰ دلار ۱۷۰ دلار
تایلند تایلند ۱۵۰ دلار ۱۷۰ دلار
تایوان تایوان ۱۸۵ دلار ۲۱۰ دلار
اروپا ارمنستان، کرواسی، دانمارک، فرانسه، آلمان، یونان، ایرلند، رژیم اشغالگر، ایتالیا، لتونی، هلند، پرتغال، اسپانیا، سوئیس، ترکیه و بریتانیا ۱۸۵ دلار ۲۱۰ دلار
کره جنوبی کره جنوبی ۱۸۵ دلار ۲۱۰ دلار
ژاپن ژاپن ۳۶۵ دلار ۴۱۰ دلار

مراکز آزمون مرحله ۲ CS (مرحله بالینی)

شش مرکز برای داوطلبان شرکت‌کننده در آزمون مرحله ۲ CS در سراسر ایالات متحده وجود دارد. مراکز آزمونی که هم اکنون فعال هستند شامل آتلانتا، شیکاگو، هیوستون، لس آنجلس و فیلادلفیا هستند. هر دانشجوی پزشکی در سراسر جهان برای شرکت در این آزمون باید ابتدا از طریق ECFMG (کمیسیون آموزشی برای فارغ التحصیلان پزشکی خارجی) درخواست بدهد.

آزمون USMLE

ارزیابی نهایی پزشکانی که قصد طبابت در ایالات متحده آمریکا را دارند مرحله سوم آزمون USMLE تعیین می‌کند. این مرحله یک آزمون دو روزه است. مراکز آزمون مرحله ۳ نیز با همان فرآیند انتخاب مکان‌های مرحله CS۲ انتخاب می‌شوند. برای مرحله ۳ این آزمون مراکزی در کانادا نیز وجود دارد. برای مرحله ۳ داوطلب باید مرکز آزمون USMLE را از طریق آژانس آزمون پرومتریک انتخاب کنند.

مجموعه معیارهای مختلفی برای افراد واجد شرایط شرکت در این آزمون و مراحل ۱ ، CK و CS ۲ و مرحله ۳ وجود دارد. جدول زیر معیارهای واجد شرایط بودن برای شرکت در هر مرحله از آزمون را نشان می‌دهد.

معیارهای واجد شرایط بودن برای آزمون USMLE

مراحل واجدین شرایط آزمون
مرحله یک – دانشجو باید در یک دانشکده پزشکی خارج از ایالات متحده و کانادا که در فهرست جهانی دانشکده‌های پزشکی قرار دارد، نام‌نویسی کرده یا دانش آموخته شده باشد.

– دانشجو باید معیارهای واجد شرایط بودن برای دریافت گواهینامه تایید شده از ECFMG را داشته باشد.

– داوطلب باید معیارهای لازم برای واجد شرایط بودن در زمان درخواست را داشته باشد.

مرحله ۲ CS و ۲ CK – دانشجو باید در یک دانشکده پزشکی خارج از ایالات متحده و کانادا که در فهرست جهانی دانشکده‌های پزشکی قرار دارد، نام نویسی کرده یا دانش آموخته شده باشد.

– دانشجو باید معیارهای واجد شرایط بودن برای دریافت گواهینامه تایید شده از ECFMG را داشته باشد.

– داوطلب باید معیارهای لازم برای واجد شرایط بودن در زمان درخواست را داشته باشد.

مرحله سوم – امتحان مرحله ۱، مرحله ۲ CK و مرحله ۲ CS را انجام داده باشد.

– داوطلب باید دارای مدرک MD از دانشکده‌های پزشکی آمریکا یا کانادا باشد که در فهرست جهانی دانشکده‌های پزشکی آمده باشد.

– دریافت گواهینامه Fifth Pathway که از دسامبر ۲۰۰۹ برای دانشجویان خارجی صادر می‌شود.

– اگر گواهینامه بالا را ندارد باید گواهینامه ECFMG را دریافت کند.

داوطلب باید بداند آیا موسسه‌ای که در آن تحصیل می‌کند در فهرست جهانی دانشکده‌های پزشکی قرار دارد یا خیر. برای بررسی این‌که آیا دانشکده پزشکی شما در فهرست جهانی دانشکده‌های پزشکی قرار دارد یا خیر باید به وب سایت «wdoms» رفته و روی گزینه جستجوی فهرست جهانی کلیک کنید. یک منوی کشویی برای انتخاب کشور وجود دارد و نشان می‌دهد که آیا دانشکده یا کالج شما در فهرست لیست شده است یا خیر.

آزمون USMLE

سرفصل‌های آزمون USMLE در مرحله ۱

داوطلبانی که در دانشکده‌های فهرست شده در فهرست جهانی دانشکده پزشکی نام‌نویسی کرده و یا فارغ‌التحصیل شده‌اند می‌توانند در مرحله اول آزمون USMLE شرکت کنند. مرحله ۱ آزمون USMLE شامل ارزیابی دانش داوطلب در علوم مرتبط با پزشکی در رشته‌ها و زیر شاخه‌های مختلف آنها است. در ادامه رشته‌ها و زیر شاخه‌هایی که در آزمون USMLE ۱ مورد ارزیابی قرار می‌گیرند آورده شده است.

رشته‌های میکروبیولوژی، علوم رفتاری، فارماکولوژی، فیزیولوژی، آمار زیستی و اپیدمیولوژی، آناتومی، پاتولوژی بیوشیمی و بین رشته‌ای نیز شامل تغذیه، سالمندان و ژنتیک است.

سرفصل‌های آزمون USMLE در مرحله ۲

مرحله ۲ آزمون USMLE بر مراقبت‌های بالینی تأکید دارد. در این مرحله درک و مهارت داوطلب از مراقبت‌های بالینی و مراقبت از بیمار و تحت نظر قرار دادن او مورد بررسی قرار می‌گیرد. داوطلب با به‌کارگیری اصول اولیه دانش بالینی و مهارت بیمار محور، می‌تواند شایستگی و مهارت خود را نشان دهد.

درست مانند آزمون مرحله ۱، مرحله ۲ CK دانش بالینی است که طی یک روز انجام می‌شود. مدت زمان آزمون ۹ ساعت با ۸ بلوک ۶۰ دقیقه‌ای است. تعداد سؤالات هر بلوک بیشتر از ۴۰ سؤال نخواهد بود و تعداد کل سؤالات ۳۵۰ سؤال است. سؤالات این مرحله از آزمون در قالب MCQ (سؤالات چند گزینه‌ای) است.

در مرحله CS ۲ بالینی داوطلب با بیماران آموزش دیده روبرو می‌شود که برای به تصویر کشیدن علائم بیماری آموزش لازم را دیده‌اند. این مرحله که به‌صورت عملی انجام می‌شود داوطلب باید بتواند به خوبی با بیمار ارتباط برقرار کرده و به صحبت‌های آن‌ها گوش دهد. علائم بالینی بیمار را بررسی کرده، مشکلات آن‌ها را تشخیص داده و به سؤالات پزشکی آن‌ها پاسخ دهد.

سه بخش جدایی‌ناپذیر این مرحله از آزمون ۲ USMLE شامل موارد زیر است:

  • برخورد بالینی حرفه‌ای و درست
  • مهارت‌های ارتباطی و تفسیری
  • تسلط به زبان انگلیسی

آزمون USMLE

سرفصل‌های آزمون USMLE مرحله ۳

مرحله ۳ آزمون USMLE برای داوطلبانی است که از دانشکده‌های معتبر در سراسر جهان و یا دانشکده‌های پزشکی آمریکا یا کانادا دانش آموخته شده‌اند. مرحله سوم آزمون به دنبال ارزیابی از عملکرد مستقل داوطلب برای انجام امور پزشکی بدون نظارت است. مجوز نهایی طبابت به داوطلبانی داده می‌شود که مرحله ۳ را با موفقیت به پایان برسانند.

مرحله ۳ نیز یک آزمایش دو روزه است که شامل مراحل زیر می‌شود:

  • انجام مستقل امور پزشکی
  • پزشکی بالینی پیشرفته

الگوی مرحله 1 آزمون  USMLE

تعداد سؤالات USMLE در مرحله ۱ روی‌هم‌رفته ۲۸۰ سؤال کتبی است. سؤالات به‌صورت چند گزینه‌ای است. آزمون مرحله ۱ یک روزه با مدت زمان ۸ ساعت است. در این مدت ۷ بلوک سؤال که پاسخ به هر کدام ۶۰ دقیقه زمان می‌برد پاسخ داده می‌شود. هر بلوک حداکثر ۴۰ سؤال خواهد داشت.

مدت زمان آزمون مرحله ۱ تعداد کل سؤالات تعداد بلوک تعداد سؤالات هر بلوک
۸ ساعت ۲۸۰ ۷ ۴۰

الگوی مرحله دوم آزمون  USMLE

USMLE مرحله ۲ مدت زمان آزمون تعداد کل سؤالات تعداد بلوک تعداد سؤال در هر بلوک
مرحله ۲ CK ۹ ساعت ۳۱۸ ۸ ۴۰
مرحله ۲ CS ۱۲ بیمار هر بیمار ۱۵ دقیقه

الگوی آزمون USMLE برای مرحله ۳

آزمون USMLE مرحله ۳ ، روز اول: تشخیص و تمرین مستقل داوطلب

روز اول آزمون مرحله ۳ روز ارزیابی داوطلب از نظر تسلط بر اصول اولیه علمی و پزشکی و مراقبت‌های ضروری پزشکی است. همچنین ارزیابی آگهی داوطلب از تاریخچه بیمار، معاینه فیزیکی همراه با تشخیص و به‌کارگیری مطالعات تشخیصی است.

مدت زمان آزمون روز اول ۷ ساعت است که به ۶ بلوک یا بخش تقسیم می‌شود. هر بخش شامل ۳۸ تا ۴۰ مورد است. تعداد کل سؤالات مرحله ۳ در روز اول از ۲۶۰ بیشتر نخواهد شد.

USMLE مرحله ۳ روز دوم: پزشکی بالینی پیشرفته

روز دوم از مرحله ۳ آزمون شامل پزشکی بالینی پیشرفته، کاربرد دانش در مدیریت بیمار و بروز بیماری است. همچنین جنبه‌های مختلفی از جمله تشخیص و پیش آگاهی، حفظ سلامت و غربالگری، درمان و تصمیم گیری پزشکی را ارزیابی می‌کند. مدت زمان آزمون در روز دوم ۹ ساعت است که به شش بلوک تقسیم شده است. هر بلوک شامل ۳۳ سؤال است. تعداد کل سؤالات مرحله ۳ در روز دوم ۲۰۰ سؤال است.

الگوی مرحله ۳ آزمون در روز اول و دوم

USMLE مرحله ۳ مدت زمان آزمون تعداد کل سؤالات تعداد بلوک‌ها تعداد سؤالات در هر بلوک
مرحله ۳ روز اول ۷ ساعت ۲۳۳ ۶ ۳۸ تا ۴۰
مرحله ۳ روز دوم ۹ ساعت ۱۸۰ ۶ (هر کدام ۳۰ دقیقه) ۳۳

آمادگی برای آزمون USMLE

هیچ دوره مشخص و تایید شده‌ای برای آمادگی آزمون USMLE وجود ندارد. بهترین راه برای آماده شدن برای آزمون USMLE مطالعه منابع و کتاب‌هایی است که برای آزمون معرفی شده‌اند. وب‌سایت USMLE دارای نمونه سؤالات آزمون است که داوطلبان می‌توانند به آن‌ها مراجعه کرده و خودآزمایی کنند. اطلاعات و روش خود ارزیابی در وب‌سایت NBME موجود است. داوطلبانی که می‌خواهند با مراکز و محیط تست پرومتریک آشنا شوند می‌توانند در جلسه تمرینی CBT یا آزمایش بر پایه کامپیوتر با هزینه‌ای از ۷۵ تا ۲۶۶ دلار بسته به منطقه شرکت کنند. آزمون‌های تمرینی مرحله ۳ تنها در ایالات متحده آمریکا در دسترس است.

آزمون USMLE

هزینه‌های آزمون USMLE

دانشجویان و فارغ التحصیلان پزشکی معتبر LCME یا AOA در ایالات متحده آمریکا یا کانادا باید از طریق NBME یا NLES درخواست شرکت در آزمون را ارائه کنند.

هزینه‌های مرحله ۱ و ۲

هزینه‌های مرحله ۱ USMLE و مرحله ۲ به شرح زیر است:

هزینه‌ها USMLE مرحله ۱ قیمت USMLE مرحله ۲ CK قیمت USMLE مرحله ۱ و مرحله ۲ CK قیمت USMLE مرحله ۲ CS
هزینه‌های درخواست ۶۱۰ دلار ۶۱۰ دلار ۷۰ دلار ۱۲۸۵ دلار
هزینه‌های تغییر زمان بندی ۰ تا ۵۰۶ دلار ۰ تا ۵۶۹ دلار ۰ ۰ تا ۱۲۸۰ دلار

دانشجویان و فارغ التحصیلان پزشکی خارج از ایالات متحده و کانادا باید از طریق ECMFG درخواست دهند که ۷۵ دلار هزینه دارد.

هزینه‌ها مرحله ۱ مرحله ۲ CK مرحله ۲ CS
هزینه‌های نام‌نویسی ۹۱۰ دلار ۹۱۰ دلار ۱۵۶۵ دلار
تمدید دوره واجد شرایط بودن فقط برای مرحله ۱ / مرحله ۲ CK ۷۰ دلار ۷۰ دلار
تغییر منطقه آزمون
مرحله ۱ / مرحله ۲ CK
۶۵ ۶۵
هزینه برنامه‌ریزی مجدد ۰ تا ۵۶۹ دلار ۰ تا ۱۲۸۵ دلار ۰ تا ۱۲۸۰ دلار
بررسی مجدد امتیاز (مرحله ۱ / مرحله ۲ CK / مرحله ۲ CS) ۸۰ دلار ۸۰ دلار
نمودار آزمون ECFMG ۵۰ دلار
نمودار تاریخچه ECFMG CSA ۵۰ دلار
رونوشت USMLE – Paper ۷۰ دلار برای هر درخواست (حداکثر ۱۰ رونوشت)
رونوشت USMLE – انتقال الکترونیکی برای ERAS ۸۰ دلار برای هر جلسه ERAS

هزینه‌های مرحله ۳ آزمون USMLE

داوطلبانی که مراحل ۱ و ۲ آزمون را پشت سر گذاشته‌اند از طریق FSMB برای مرحله سوم آزمون درخواست می‌دهند که هزینه‌های مرحله سوم به شرح زیر است.

هزینه‌های نام نویسی ۸۵۰ دلار
هزنیه‌های برنامه ریزی مجدد ۰ تا ۱۱۴ دلار

زمان و تاریخ برگزاری آزمون USMLE

هیچ تاریخ و زمان ثابتی برای آزمون USMLE وجود ندارد. داوطلبان هنگام نام‌نویسی در آزمون خاص، مدت زمان صلاحیت برای آزمون دریافت می‌کنند. تاریخ آزمون USMLE می‌تواند توسط داوطلب تصمیم‌گیری می‌شود و می‌تواند هر تاریخی در آن ماه (مدت زمان واجد شرایط بودن) باشد. تنها نکته‌ای که در اینجا باید به آن توجه داشت این است که تاریخ‌های آزمون در دو هفته اول ژانویه و در تعطیلات قابل رزرو نیست.

آزمون USMLE تاریخ آزمون بر پایه دوره واجد شرایط بودن مرکز آزمون USMLE
مرحله ۱ ۳ ماه کشور محل اقامت
مرحله ۲ CK ۳ ماه کشور محل اقامت
مرحله ۲ CS ۱۲ ماه ایالات متحده آمریکا
مرحله ۳ ۳ ماه ایالات متحده آمریکا

ثبت نام آزمون USMLE

برای نام‌نویسی در آزمون USMLE داوطلبان باید مراحل زیر را دنبال کنند.

آزمون USMLE

نام نویسی مرحله ۱ USMLE

  • داوطلبان ساکن آمریکا و کانادا باید فرم‌های مربوطه را از طریق NBME (هیئت ملی معاینه کنندگان پزشکی) ارسال کنند.
  • داوطلبان و دانشجویان خارج از آمریکا و کانادا باید از طریق ECFMG (کمیسیون آموزشی برای فارغ التحصیلان پزشکی خارجی) درخواست خود را ارائه دهند.

نام نویسی مرحله ۲ USMLE

USMLE مرحله ۲ نام‌نویسی: فرآیند نام نویسی این مرحله مانند مرحله ۱ است.

نام نویسی مرحله ۳ USMLE

برای نام‌نویسی و درخواست شرکت در مرحله ۳ USMLE داوطلب باید از طریق FSMB (فدراسیون هیئت‌های پزشکی دولتی) درخواست بدهند.

نمرات و نتایج USMLE

هیچ نمره مشخصی برای قبولی در آزمون تعیین نشده است. با این حال هر چه امتیاز بهتری کسب کنید برنامه‌های بهتری در انتظار شما است. در جدول زیر نمرات قبولی در مرحله ۱، مرحله ۲ CK و مرحله ۳ آمده است.

آزمون‌های USMLE آخرین امتیازات قبولی USMLE
مرحله ۱ ۱۹۴
مرحله ۲ CK ۲۰۹
مرحله ۳ ۱۹۶

نتایج آزمون  USMLE

نتایج مرحله ۱ USMLE در عرض سه تا چهار هفته در روز چهارشنبه منتشر می‌شود و توسط موسسه‌ای که از طریق آن نام‌نویسی کرده‌اید ECFMG یا NBME برای شما ارسال شده یا در وب‌سایت مربوطه قرار می‌گیرد. نتایج CK مرحله ۲  آزمون USMLE ظرف چهار هفته بعد از آزمون اعلام می‌شود. نتایج CS مرحله ۲ آزمون به‌صورت عددی نیست و با عبارت قبول یا رد اعلام می‌شود. نتایج مرحله ۳ آزمون نیز طی سه تا چهار هفته اعلام می‌شود.

افرادی که قصد پرداخت شهریه یا پرداخت هزینه ثبت نام در آزمون‌های بین المللی همچون پرداخت هزینه ثبت نام آزمون USMLE را دارند، می‌توانند با استفاده از خدمات ثبت نام آزمون های بین المللی در کمترین زمان ممکن پرداخت‌های بین‌المللی خود را در کافه ارز انجام دهند.

4.8/5 - (5 امتیاز)

نویسنده

خاطره محمدی نویسنده

مطلب را به اشتراک بگذارید

#

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *