loader image
وبلاگ

/

/

هاوینگ بیت کوین چیست؟🅱️ | چگونه کار میکند؟

هاوینگ بیت کوین چیست؟🅱️ | چگونه کار میکند؟

۴ آبان ۱۴۰۱

هاوینگ بیت کوین چیست :هاوینگ (Halving) یا نصف شدن پاداش استخراج بیت کوین، برنامه‌ای از پیش طراحی شده برای سازماندهی استخراج بیت کوین است. این موضوع برای سرمایه‌گذاران و ماینرهای این رمز ارز اهمیت فراوانی دارد. چراکه علاوه‌بر استخراج، بر میزان قیمت بیت‌کوین نیز بسیار تاثیرگذار است. امروزه خدمات پرداخت ارزی در ایران به دلیل وجود تحریم ها با مشکل رو برو شده است. و با افزایش اعتبار ارزهای دیجیتال فرصت های شغلی در این حوزه افزایش پیدا کرده است شما میتوانید برای خرید فروش ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین و… از طریق سایت کافه ارز اقدام کنید.ا در ادامه مقاله با کافه ارز همراه باشید تا به بررسی هاوینگ بپردازیم؟ چیست؟ و چکار می کند؟ آیا هاوینگ تنها بیت کوین را درگیر می کند؟

هاوینگ بیت کوین چیست؟

بیت کوین در حال کاهش است. و هاوینگ در تاریخ 11 مه 20، حدود ساعت 4 بعد از ظهر اتفاق می افتد. برای توضیح اینکه نیمه بیت کوین چیست. ابتدا باید کمی در مورد نحوه عملکرد شبکه بیت کوین توضیح دهیم. بیت کوین و بلاکچین آن اساساً مجموعه ای از رایانه ها یا گره ها در سراسر جهان هستند. که همگی کد بیت کوین را روی آنها بارگیری می کنند. هرکدام از این رایانه ها تمام blockchain های بیت کوین را که روی آنها ذخیره شده است دارند.

این بدان معناست که هر رایانه دارای کل تاریخ معاملات بیت کوین است. هاوینگ این اطمینان را می دهد که هیچ کس نمی تواند سیستم را تقلب کند. زیرا هر رایانه ای این معامله را انکار می کند.به این ترتیب، بیت کوین کاملاً شفاف است. و هیچ کس نمی تواند معامله کند بدون اینکه همه ببینند این اتفاق افتاده است.حتی کسانی که به عنوان یک گره یا معدنکار در شبکه شرکت نمی کنند. می توانند با مراجعه به کاشفان بلوک معاملات انجام شده را بصورت زنده مشاهده کنند.

بیشتر بخوانید: آیا باید نگران سقوط بیت کوین باشیم؟

هاوینگ بیت کوین چیست

هاوینگ بیت کوین چیست ؟

هاوینگ بیت کوین چیست : هر 21،000 قطعه معدن، یا حدوداً در هر چهار سال، پاداش داده شده به کارگران بیت کوین برای پردازش معاملات به نصف کاهش می یابد.این باعث کاهش نصف نرخ بیت کوین یا هاوینگ جدید در گردش می شود. این روش بیت کوین برای استفاده از یک فرم مصنوعی از تورم است. که هر چهار سال یکبار نصف می شود. تا تمام بیت کوین آزاد شود و در گردش باشد.
این سیستم تا حدود سال 2140 ادامه خواهد یافت. در این مرحله، کارگران معدن هزینه پردازش معاملات را که کاربران شبکه پرداخت می کنند، پاداش می دهند. این هزینه ها اطمینان می دهد که معدنچیان هنوز انگیزه معدنکاری و ادامه کار شبکه را دارند. ایده این است که رقابت برای این هزینه ها باعث می شود که پس از اتمام نیمی از نیمه، آنها همچنان کم بمانند.

هاوینگ قابل توجه است زیرا این نشانگر یک قدم دیگر در کاهش عرضه بیت کوین است.فقط 21،000،000 بیت کوین وجود دارد.در زمان نگارش، 18،361،438 بیت کوین در حال حاضر در حال گردش است. و فقط 2،638،562 باقی مانده است تا از طریق پاداش های استخراج معدن آزاد شوند.
در سال 2009، پاداش هر قطعه در زنجیره استخراج شده 50 بیت کوین بود. بعد از نیمه اول 25، سپس 12.5 و بیست و یازدهم مه سال 2020 این رقم 6.25 بیت کوین در هر بلوک خواهد بود. برای بیان این موضوع، تصور کنید که آیا مقدار طلا به دست آمده از زمین نصف هر چهار سال یک بار کاهش یافته است. اگر ارزش طلا براساس کمبود آن باشد، پس از آن “کاهش نصف” تولید طلا هر چهار سال یکبار از نظر تئوری قیمت آن را بالاتر می برد.

بیشتر بخوانید: پیش بینی قیمت بیت کوین

Halving

در گذشته، این نیمه های بیت کوین یا هاوینگ با افزایش چشمگیر قیمت بیت کوین ارتباط داشت. اولین نیمه که در نوامبر 2012 رخ داده است، از 11 دلار به نزدیک به 1150 دلار رسیده است. دومین هاوینگ کاهش بیت کوین در ماه ژوئیه سال 2016 رخ داد. قیمت آن با نصف شدن حدود 650 دلار و تا 16 دسامبر سال 2017، قیمت بیت کوین نزدیک به 20،000 دلار افزایش یافته بود. این قیمت پس از گذشت یک سال از این اوج به حدود 3 هزار و 200 دلار کاهش یافت، قیمتی نزدیک به 400٪ از قیمت قبل از نصف شدن آن.

آیا اجرای هاوینگ موفقیت آمیز بوده است؟

این روند دو بار موفقیت آمیز بوده است. تا کنون، نتیجه این نیمه ها یک بادکنک شدن قیمت و به دنبال آن افت شدید بوده است. با این حال، خرابی هایی که به دنبال این دستاوردها بوده اند، هنوز قیمت ها را بالاتر از قبل از نصف نیمه حفظ کرده اند. به عنوان مثال: همانطور که ذکر شد، حباب 2018 شاهد افزایش بیت کوین به حدود 20،000 دلار بود و فقط به حدود 3 هزار و 200 دلار سقوط کرد. این یک افت شدید است اما قیمت بیت کوین قبل از هاوینگ حدود 650 دلار بود. در حالی که این سیستم تاکنون کار کرده است، به طور معمول نیمه با محاصره بی حد و حصر، اعتیاد به مواد مخدره و نوسانات فراوان محاصره می شود و از نظر واکنش بازار در آینده در برابر این اتفاقات غیرقابل پیش بینی است.

بیشتر بخوانید: تغییر آدرس بیت کوین

هاوینگ بیت کوین

تاکنون چند Halving یا نیمه بیت کوین وجود دارد؟

اولین هاوینگ یا نیمه کاهش بیت کوین در تاریخ 28 نوامبر 2012 اتفاق افتاد. با کاهش پاداش به 25 BTC. در این تاریخ، یک BTC واحد شما را به حدود 12 دلار باز می گرداند. اما فقط نگاه کنید که در آن یک سال بعد بود. با گرد و غبار کردن بایگانی CMC، می توانیم ببینیم که قیمت بیت کوین در آن تاریخ در سال 2013 معادل 1.031.95 دلار بوده است. این افزایش سالانه 8.500٪ است، انواع بازده هایی که باعث ضعف بیشتر سرمایه گذاران وال استریت می شود.

آیا هاوینگ در ارزهای دیگر هم اتفاق می افتد؟

بله باید بگویم که این مسئله در دیگرز ارز ها هم اتفاق می افتد و هاوینگ تنها مختص بیت‌کوین نیست و رمزارزهای دیگری نیز به شکل‌های مختلف از این ابتکار به کار گرفته شده در شبکه بیت‌کوین استفاده می‌نمایند. به‌عنوان مثال بیت‌کوین کش (BCH) و بیت‌کوین اس وی (BSV) نیز که از دل شبکه بلاکچین بیت‌کوین متولد شده‌اند نیز، هاوینگ را به‌عنوان راهکاری برای حفظ ارزش قیمت خود در نظر گرفته‌اند. رمزارز دش (DASH) نیز هاوینگ را به گونه‌ای دیگر برای خود تعریف کرده است و هر ساله پاداش استخراج آن درحدود ۷.۱ درصد نسبت به سال قبل کاهش می‌یابد.

بیشتر بخوانید: کسب درامد بیت کوین با بازی

درحال حاضر، هر ۱۰ دقیقه ۱۲.۵ بیت‌کوین پاداش ارائه می‌شود که پس از اجرای هاوینگ این میزان به ۶.۲۵ بیت‌کوین کاهش خواهد یافت. اما در فرآیند استخراج اتریوم، در ابتدا هر ۱۵ ثانیه سه اتریوم به ازای حل هر بلاک پاداش ارائه میشد که این میزان با توافق توسعه‌دهندگان این رمزارز هم‌اکنون به ۲ اتریوم در هر ۱۵ ثانیه کاهش پیدا کرده است. در آینده نزدیک نیز قرار است پاداش حل هر بلاک این رمزارز، به یک اتریوم کاهش یابد.

هاوینگ بیت کوین

منظور از نصف شدن بیت کوین چیست ؟

هاوینگ بیت کوین چیست : نصف شدن بیت کوین زمانی است که پاداش استخراج بیت کوین به نصف کاهش می یابد. نصف کردن هر چهار سال یکبار انجام می شود. سیاست نصف کردن در الگوریتم استخراج بیت کوین نوشته شد تا با حفظ کمبود، تورم را خنثی کند. در تئوری، کاهش سرعت انتشار بیت کوین به این معنی است که اگر تقاضا ثابت بماند، قیمت افزایش خواهد یافت. دیوید وایزبرگر، مدیر عامل پلتفرم معاملاتی CoinRoutes می گوید در حال حاضر نرخ تورم بیت کوین کمتر از 2 درصد است که با نصف شدن بیشتر کاهش می یابد. این در مقایسه با نرخ تورم سالانه 9.1 درصدی در شاخص قیمت مصرف کننده ژوئن (CPI) بسیار خوب به نظر می رسد.

بیشتر بخوانید: تپ روت (Taproot) چیست

کریس کلاین، مدیر عامل بیت کوین IRA می گوید: «کمبود تولید بیت کوین چیزی است که محدود بودن آن را مشخص می کند و وقتی پاداش کاهش می یابد، عرضه محدود می شود. افزایش تقاضا در زمانی که عرضه محدود است تاثیر مثبتی بر قیمت دارد که می‌تواند بیت کوین را برای سرمایه‌گذاران جذاب کند.

هاوینگ بیت کوین چگونه کار می کند؟

هاوینگ بیت کوین چیست : یک شبکه غیرمتمرکز اعتبار سنجی تمام تراکنش های بیت کوین را در فرآیندی به نام استخراج تایید می کند. زمانی که آنها برای اولین بار از ریاضیات پیچیده برای اضافه کردن گروهی از تراکنش ها به بلاک چین بیت کوین به عنوان بخشی از مکانیسم اثبات کار آن استفاده می کنند، 6.25 بیت کوین پرداخت می شود. با قیمت فعلی بیت کوین، 6.25 بیت کوین حدود 148000 دلار ارزش دارد، که انگیزه مناسبی برای ماینرها برای ادامه افزودن بلوک های تراکنش های بیت کوین است. این بلوک‌های تراکنش تقریباً هر 10 دقیقه اضافه می‌شوند و کد بیت‌کوین حکم می‌کند که پس از ایجاد هر 210000 بلاک، پاداش استخراج‌کنندگان به نصف کاهش می‌یابد. این تقریباً هر چهار سال یکبار در دوره هایی اتفاق می افتد که اغلب با افزایش نوسان قیمت بیت کوین همراه است.

بیشتر بخوانید: رابطه بیت کوین و تورم

هاوینگ بیت کوین چیست

اولین نصف شدن بیت کوین چه زمانی بود؟(هاوینگ بیت کوین چیست)

اولین نصف شدن بیت کوین در نوامبر 2012 اتفاق افتاد. نصف شدن بعدی در جولای 2016 و آخرین هاوینگ در می 2020 بود. زمانی که بیت کوین در سال 2009 عرضه شد، پاداش یا یارانه ماینینگ از 50 بیت کوین به ازای هر بلوک شروع شد. با هر بار نصف شدن جدید، این مقدار به نصف کاهش می یابد. به عنوان مثال، پس از نصف اول، پاداش استخراج بیت کوین به 25 بیت کوین در هر بلوک کاهش یافت. آخرین نصف شدن در سال 2140 رخ خواهد داد. در آن زمان، 21 میلیون بیت کوین در گردش خواهد بود و هیچ سکه دیگری ایجاد نخواهد شد. از آنجا، ماینرها فقط با کارمزد تراکنش پرداخت خواهند شد. ریچارد بیکر، مدیر عامل ماینرها و ارائه‌دهنده خدمات بلاک چین TAAL Distributed Information Technologies، اشاره می‌کند که ماینرها ممکن است پس از نصف شدن بعدی، قدرت پردازش تراکنش را از BTC دور کنند، زیرا آنها به دنبال کارمزد تراکنش‌های بیشتری در جاهای دیگر هستند تا درآمد از دست رفته بیت کوین را جبران کنند.

بیشتر بخوانید: درباره معاملات آتی بیت کوین

کارشناسان می گویند، تعداد ماینرهای کمتر به معنای امنیت کمتر شبکه است. از سوی دیگر، پاتریشیا ترومپیتر، مدیر عامل ماینر ارز دیجیتال Sphere 3D Corp، خاطرنشان می کند، در حالی که نصف کردن پاداش استخراج کنندگان را کاهش می دهد، به همان اندازه عرضه سکه های جدید را بدون کاهش تقاضا کاهش می دهد. او می‌گوید: «اگر تئوری اقتصادی، که از نظر تاریخی برای بیت‌کوین وجود دارد، درست باشد، قیمت بیت‌کوین در واکنش به شوک عرضه باید به‌طور چشمگیری افزایش یابد. اگرچه، هنوز بحث بر سر این است که آیا حرکت تاریخی قیمت در اطراف هر نصف محصول مستقیم نصف شدن بوده است یا خیر. قیمت های بالاتر انگیزه ای برای استخراج کنندگان برای ادامه پردازش تراکنش های بیت کوین خواهد بود.

نصف شدن بعدی بیت کوین چه زمانی است؟

هاوینگ بیت کوین چیست : الگوریتم بیت کوین دیکته می کند که نصف شدن بر اساس ایجاد خاصی از بلاک ها اتفاق می افتد. هیچ کس دقیقاً نمی داند که نصف شدن بعدی چه زمانی رخ می دهد، اما کارشناسان به ماه می 2024 به عنوان تاریخ پیش بینی شده اشاره می کنند. این تقریباً چهار سال از آخرین سال گذشته است.

کارشناسان می گویند ماهیت تا حدودی قابل پیش بینی نصف شدن بیت کوین به گونه ای طراحی شده است که شوک بزرگی برای شبکه نباشد.

اما این بدان معنا نیست که هیوگی معاملاتی پیرامون نصف شدن بعدی بیت کوین وجود نخواهد داشت.

راب چانگ، مدیرعامل Gryphon Digital Mining، یک ماینر خصوصی بیت‌کوین، می‌گوید: «از لحاظ تاریخی، نوسانات زیادی در قیمت بیت‌کوین وجود دارد که منجر به رویداد نصف شدن و پس از آن می‌شود. با این حال، قیمت بیت کوین معمولاً چند ماه بعد به طور قابل توجهی بالاتر می رود.

در حالی که بسیاری از عوامل دیگر بر قیمت بیت‌کوین تأثیر می‌گذارند، به نظر می‌رسد که رویدادهای نصف شدن معمولاً پس از کاهش نوسانات اولیه، برای ارز دیجیتال صعودی هستند.

نتیجه :

ما در این مقاله به برسی هاوینگ بیت کوین چیست پرداختیم. امید بر این است که این مطلب برای شما مفید واقع شده باشد شما میتوانید از طریق سایت کافه ارز برای خرید و فروش ارز دیجیتال اقدام کنید برای راهنمایی بیشتر میتوانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید . کارشناسان ما در کم ترین زمان ممکن خدمات را به شما ارائه می دهند.

3.1/5 - (53 امتیاز)

نویسنده

حانیه عطارزاده نویسنده

مطلب را به اشتراک بگذارید

#

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *