عرضه اولیه بازی Initial Game Offering یا IGO یکی از فناوری‌های نوظهور است که در بین سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال محبوبیت زیادی پیدا کرده است. با گسترش بازی‌های مبتنی بر بلاکچین کارشناسان فناوری با معرفی IGO یا عرضه اولیه بازی میزان استقبال از این بازی‌ها را افزایش داده‌اند. IGO این امکان را به شما می‌دهد تا NFT یا توکن یک بازی بلاکچین را در مراحل اولیه توسعه بازی، پیش‌خرید کنید. در این مطلب از کافه ارز با هم می‌خوانیم عرضه اولیه بازی چیست و چگونه کار می‌کند.

عرضه اولیه بازی IGO چیست؟

عرضه اولیه بازی IGO از طریق پلتفرم لانچ پد سازمان‌دهی می‌شود. بسته به نوع بازی افراد می‌توانند توکن یا NFT بازی را خریداری کنند. در برخی از موارد توکن یا NFT بازی از طریق صرافی‌های غیرمتمرکز و بازارهای NFT قابل معامله است. توسعه دهندگان بازی، توکن بازی را در اختیار شرکت‌کنندگان در بازی قرار می‌دهند و معمولاً این توکن‌ها تا مدتی قفل هستند.

IGO چگونه کار می‌کند؟

IGO یا عرضه اولیه بازی یک راهکار برای افزایش سرمایه در بازی‌های بلاکچین است. این طرح برای جذب سرمایه در مراحل اولیه تولید بازی بوده و شباهت زیادی با پیشنهاد اولیه سکه (ICO) دارد. خریداران IGO علاوه بر خرید توکن‌های ارز دیجیتال بازی و توسعه اولیه بازی می‌توانند به دارایی‌های درون بازی نیز دسترسی داشته باشند.

دارایی‌های ارائه‌شده توسط IGO یا عرضه اولیه بازی شامل شخصیت‌ها، جعبه‌های اسرارآمیز، لوازم جانبی، سلاح‌ها و موارد دیگر است. این دارایی‌های در واقع NFT درون بازی هستند که در زمان اجرای بازی مورداستفاده قرار می‌گیرند.

عرضه اولیه بازی چیست

در حال حاضر چند لانچ پد IGO ازجمله Binance NFT، BSCPad، TrustSwap و EnjinStarter در بازار وجود دارد. از طریق این پلتفرم شما می‌توانید IGO یا عرضه اولیه بازی را خریداری کنید. سرمایه‌گذاران برای سرمایه‌گذاری ملزم به خرید توکن های اصلی پلتفرم لانچ پد هستند. به‌عنوان‌مثال سرمایه‌گذارانی که قصد مشارکت در عرضه اولیه بازی از طریق Binance NFT را دارند باید مقدار مشخصی از BNB را در کیف پول بایننس خود نگه دارند.

بعد از خرید توکن بازی، سرمایه‌گذار باید برای مدتی این توکن ها را در استخر قفل کند. بعد از شروع تخصیص، توکن های بازی طبق یک الگوریتم مشخص و بر اساس تعداد توکن های قفل‌شده، بین سرمایه گذاران تقسیم می‌شوند.

Binance NFT مکانیسم اشتراک را برای دادن پاداش به سرمایه‌گذاران استفاده می‌کند. به‌نحوی که همه شرکت‌کنندگان می‌توانند فرصتی برابر برای دریافت دارایی‌های NFT از IGO یا عرضه اولیه بازی داشته باشند. برای مثال ممکن است از شرکت‌کنندگان خواسته شود توکن های بازی یا NFTهای بازی را به‌صورت هماهنگ در بازار معامله کنند و یا برای مدتی نگه دارند.

تفاوت بین IGO، ICO، IEO و IDO

جمع‌آوری سرمایه در دنیای رمز ارزها و بازی‌های بلاکچین روش‌های مختلفی دارد. برخی از محبوب‌ترین این روش‌ها پیشنهاد اولیه سکه (ICO)، پیشنهاد مبادله اولیه (IEO) و پیشنهاد اولیه دکس (IDO) هستند. همه این روش‌ها برای سرمایه‌گذاری در دنیای ارز دیجیتال مناسب هستند اما عملکرد آن‌ها تفاوت‌هایی دارد.

عرضه اولیه سکه (ICO)

عرضه اولیه سکه یا ICO سابقه طولانی‌تری نسبت به عرضه اولیه بازی دارد و درواقع اولین طرح جمع‌آوری کمک مالی در کریپتو بود. این طرح به پروژه‌های مبتنی بر بلاکچین این اجازه را می‌دهد از طریق ارزهای دیجیتال سرمایه موردنیاز خود را تأمین کنند. روش ICO اولین بار توسط اتریوم مورداستفاده قرار گرفت و تا اوایل سال ۲۰۱۸ برای تأمین مالی جمعی پروژه‌ها کاربرد داشت. درواقع ICO یا عرضه اولیه سکه راه مؤثری برای دریافت حمایت مالی پروژه‌های بلاکچین در مراحل اولیه توسعه است.

پیشنهاد اولیه تبادل (IEO)

یکی از تفاوت‌های اصلی پیشنهاد اولیه تبادل یا IEO و سایر طرح‌ها این است که این طرح توسط تیم سازنده پروژه به‌طور مستقیم میزبانی نمی‌شود بلکه در داخل صرافی‌های ارز دیجیتال ارائه می‌شود. شرکت‌ها و صرافی‌های معتبر ارز های دیجیتال، می‌توانند میزبان خوبی برای IEO باشند. در این صرافی‌ها قبل از پذیرش بازبینی دقیقی از پروژه انجام می‌شود. تیم پروژه IEO نیز می‌تواند دسترسی خود را در پایگاه مربوط به پروژه خود افزایش دهد. بایننس لانچ پد یک نمونه محبوب از پلتفرم IEO است.

معرفی IGO

پیشنهاد اولیه دکس (IDO)

Initial Dex Offering (IDO) درواقع مدلی از ICO است که در صرافی غیرمتمرکز DEX ارائه می‌شود.IDO برای پوشش ضعف‌ها و کم و کاستی ICO و IEO ایجاد شده‌ است. یکی از مزایای آن هزینه کمتر برای لیست شدن در DEX در مقایسه با IEO است. در این طرح نقدینگی توکن ها بسیار سریع‌تر انجام می‌شود.

البته این طرح معایبی نیز دارد. IDO هایی که روی DEX کار می‌کنند معمولاً به‌صورت دقیق بررسی نمی‌شوند. این ویژگی باعث می‌شود سرمایه‌گذاری روی آن با ریسک همراه باشد؛ زیرا معمولاً پروژه‌های روی DEX کیفیت پایینی داشته و هویت مالکان آن مورد تائید نبوده و مشکوک است. همچنین احتمال کلاه‌برداری در این طرح‌ها نیز زیاد است.

نکاتی درباره سرمایه‌گذاری در IGO

یکی از معایب سرمایه‌گذاری در عرضه اولیه بازی این است که ممکن است برای شما سودآور نباشد؛ بنابراین قبل از سرمایه‌گذاری در IGO باید خطرات احتمالی را در نظر بگیرید.

به‌عنوان‌مثال می‌توانید وب‌سایت پروژه یا بازی موردنظر را بررسی کنید و مطمئن شوید که این پروژه آینده خوبی دارد. داشتن برنامه یا نقشه راه توسعه شفاف، یکی از عوامل موفقیت پروژه است. همچنین مطمئن شوید پروژه یا بازی، سرمایه‌گذاران و شرکای معتبری داشته باشد.

چگونه در یک IGO در Binance NFT شرکت کنیم؟

چگونه در یک IGO در Binance NFT شرکت کنیم؟

یکی از راه‌های شرکت در IGO یا عرضه اولیه بازی از طریق صرافی غیرمتمرکز Binance NFT است. با کمک این روش می‌توانید NFT پروژه‌های بازی و دارایی‌های انحصاری درون بازی را خریداری کنید.

Binance NFT یک مکانیسم اشتراکی را به کار می‌گیرد تا همه سرمایه‌گذاران به‌صورت مساوی و با فرصت برابر از IGO یا عرضه اولیه بازی برخوردار شوند. این صرافی بر اساس یک الگوریتم انتخاب عمومی و قابل تائید، NFT ها را به سرمایه‌گذاران تخصیص می‌دهد.

مراحل شرکت در عرضه اولیه بازی در Binance NFT

  • ابتدا وارد حساب کاربری خود در بایننس شوید و به صفحه Binance NFT بروید. در این قسمت روی بنر پروژه IGO که قصد سرمایه‌گذاری دارید کلیک کنید.
  • در اینجا به صفحه اشتراک وارد می‌شوید. می‌توانید در این قسمت جزئیات پروژه را ببینید. برای شرکت در پروژه باید حداقل میزان دارایی BNB را داشته باشید.
  • IGO بایننس چهار مرحله دارد: آماده‌سازی، اشتراک، محاسبه و توزیع.

سخن پایانی

IGO یا عرضه اولیه بازی یکی از روش‌های نوآورانه برای تأمین مالی و توسعه‌ پروژه‌ها و بازی‌های بلاکچین است. IGO می‌تواند راه مناسبی برای سرمایه‌گذاران و حمایت از پروژه‌های بازی در مراحل اولیه باشد اما درعین‌حال ریسک مالی زیادی نیز دارد. بهتر است قبل از سرمایه‌گذاری روی IGO یا عرضه اولیه بازی، بررسی‌های لازم را انجام دهید.

نظر شما درباره عرضه اولیه بازی چیست؟ اگر قصد سرمایه گذاری IGO دارید، می‌توانید با استفاده از خدمات خرید و فروش ارزهای دیجیتال به صورت اتوماتیک به خرید IGO بپردازید.

4.6/5 - (17 امتیاز)
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *