ساتوشی (Satoshi) چیست سوالی است که در ذهن بسیاری از کسانی که به تازگی می‌خواهند وارد بازار رمز ارزها شوند به وجود می‌آید. برای ورود به دنیای ارزهای دیجیتال قبل از هرچیز لازم است درباره آن و همچنین اولین رمز ارز دنیا ، یعنی بیت کوین بیشتر بدانید. در این مطلب از مجموعه مقالات بیت کوین، به سراغ معرفی ساتوشی و تاریخچه آن رفته‌ایم. با وبلاگ کافه ارز همراه باشید.امروزه خدمات پرداخت ارزی در ایران به دلیل وجود تحریم ها با مشکل رو برو شده است. و با افزایش اعتبار ارزهای دیجیتال فرصت های شغلی در این حوزه افزایش پیدا کرده است شما میتوانید برای خرید فروش ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین و… از طریق سایت کافه ارز اقدام کنید.ا آشنا خواهید شد.

فهرست مطالب :

ساتوشی چیست ؟

ساتوشی کوچک‌ترین واحد رمز ارز بیت کوین است. نام این ارز، به یاد سازنده این ارز دیجیتال، پروتکل‌های مورد استفاده در بلاک چین و ارز دیجیتال «ساتوشی ناکاموتو» (Satoshi Nakamoto) نامگذاری کرده‌‌اند.

ساتوشی ناکاموتو

برای درک بهتر مفهوم ساتوشی بهتر است به این مورد دقت کنید که هر واحد پول فیزیکی مانند دلار یک واحد پول کوچک‌تر هم دارد که در این مورد به آن «سنت» می‌گویند؛ هر ۱ دلار معادل ۱۰۰ سنت است.

حال در دنیای ارزهای دیجیتال،Satoshi  واحد کوچک‌تر رمز ارز بیت کوین است. هر بیت کوین معادل ۱۰۰ میلیون Satoshiاست که هر ساتوشی مبلغی بسیار پایینی دارد؛ در واقع «یک ممیز، هفت صفر و بعد ۱» پشت آن بگذارید؛ ۰/۰۰۰۰۰۰۰۱ دقیقا نسبت ساتوشی به بیت کوین است.

براساس آخرین اعلام وب‌سایت کوین دسک (CoinDesk) از ۲۸ سپتامبر ۲۰۱۹ (۶ مهرماه ۱۳۹۸) تاکنون، ارزش هر ۱ دلار معادل ۱۲۲۷۰ Satoshi بوده است. با کمی محاسبه می‌توانید خرید بیت کوین خود را بین ارزهای کوچک و بزرگ مانند ترکیب ساتوشی و بیت کوین تقسیم کنیم. در بسیاری موارد چنین کاری باعث سود بسیار کلانی در معاملات رمز ارزی خواهد شد. البته لازم به‌ذکر است همواره پیش از هر اقدامی شرایط بازار را بسنجید.

خلاصه مفهوم ساتوشی

  • ساتوشی کوچک‌ترین واحد رمز ارز بیت کوین بوده و هر بیت کوین معادل ۱۰۰ میلیون Satoshi است.
  • در حین معاملات می‌توان بیت کوین‌ها را به واحدهای کوچک‌تری یعنیSatoshiها تبدیل کرد تا معاملات تقسیم و تسهیل شده و در مقیاس کوچک‌تری انجام شود.
  • ساتوشی، ارز دیجیتالی است که به یاد یکی از بنیان‌گذاران بیت کوین، «ساتوشی ناکاموتو» نام‌گذاری شده است.

تاریخچه ساتوشی

نگاهی به تاریخچه ساتوشی

همان‌طور که پیش از این هم مثالی در مورد نسبت دلار و سنت و وجود واحدهای کوچک‌تر برای‌ پول‌های فیزیکی اشاره کردیم، در دنیای ارزهای دیجیتال نیز چنین واحدهای کوچک‌تر یا به ‌اصطلاح «پول خرد دیجیتال» نیز وجود دارند. برای بیت کوین هم، ساتوشی‌ها واحد کوچک‌تر و پول‌ خرد دیجیتال این رمز ارز هستند. برای آشنایی بیشتر با این واحد ارز دیجیتالی کوچک اما بسیار مهم، لازم است کمی بیش از نام بنیان‌گذار آن بدانیم.

ساتوشی ناکاموتو یکی از بنیان‌گذاران رمز ارز بیت کوین برای اولین بار و پیش از ورود رسمی بیت کوین به دنیای دیجیتال یا وجود ارزهای این چنینی، در اوراق سفید در سال ۲۰۰۸ Satoshi را به‌عنوان رمز ارز بیت کوین معرفی کرد.

این مقاله با عنوان «Bitcoin: A Peer-to-Peer Electronic Cash System» در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد. در این مقاله استفاده از شبکه همتا به همتا (peer-to-peer) به‌عنوان پلتفرمی برای تسهیل و راه‌حل کنترل هزینه‌ها و درآمدزایی مضاعف با استفاده از این معاملات ارزی معرفی شد که بعدها نقش مهمی در شناخته شدن و توسعه ارز دیجیتال بیت کوین داشت.

هر بیت کوین چند ساتوشی است

ادامه مطلب بالا :

مشکلی که برخی از کاربران با استفاده از این شبکه و درآمدزایی با آن داشتند، عدم اطمینان بود؛ چرا که معاملات در فضایی مجازی با ارزهای غیر فیزیکی و دیجیتالی صورت می‌گرفت. چنین مفهومی در دنیای تجارت الکترونیک نه‌ تنها یک نوآوری محسوب می‌شد بلکه طوفانی به‌دنبال خود داشت. بعدها در سال ۲۰۱۰ و با بالا گرفتن ارزش بیت کوین، ارزش ساتوشی‌ها و نقش آن‌ها که بیشتر به‌عنوان کارمزد معاملات پرداخت می‌شدند، مشخص گردید.

ساتوشی در واقع یک صدم میلیونیوم بیت کوین است و هر ساتوشی ارزشی معادلی ۰.۰۰۰۰۰۰۰۱ بیت کوین دارد. جالب است بدانید، تخمین زده می‌شود سودی که «ساتوشی ناکاموتو» تنها از طراحی ساتوشی‌ها برده است، چیزی بیش از ۱ میلیون بیت کوین بوده که با کمی حساب و کتاب، رقم سرسام آوری از ساتوشی‌ خواهد بود که ثروت عظیمی محسوب می‌شود.

چالش‌های ساتوشی ها

ساتوشی‌ها اساسا جزو اصلی جفت ارزهای دیجیتال محسوب نمی‌شوند؛ هرچند که می‌توان در جریان معاملات ابتدا بیت کوین را به ساتوشی تبدیل کرده و سپس مبلغ دلخواه را برای تبادل یا انجام معامله دوباره به بیت کوین تبدیل کند.

برای انجام این دسته از معاملات باید به صرافی‌های مجاز رفت. این دسته از تبادلات برای معمالات خاصی انجام می‌شوند که تنها صاحب حساب سرمایه خود را به پوند یا دلار سرمایه‌گذاری کرده باشد. بهتر است دقت داشت باشید ارزش بیت کوین، دقیقا مانند نرخ تبادلات بین ارزی ممکن است بر حسب عرضه و تقاضا دچار نوسانات ناگهانی شود.

یکی دیگر از چالش‌های بزرگ بر سر راه استفاده از ساتوشی‌ها، عدم استفاده گسترده از بیت کوین‌ها در معاملات جزئی اما با تعداد زیاد است. به‌همین دلیل شاید آن‌طور که باید و شاید به نقش ساتوشی‌‌ها در دنیای دیجیتال پرداخته نشده است.

ساتوشی‌های دوست داشتنی

ساتوشی‌ها در واقع بلوک‌های سازنده دنیای بلاک چین و ارز بیت کوین هستند. دقیقا مانند سکه‌های دوست‌ داشتنی‌، این واحدهای ارزی دیجیتالی کوچک نیز ارزش دلاری داشته و وجود آن‌ها به ‌شدت برای جلوگیری از کلاهبرداری یا جعل در بیت کوین بسیار اهمیت دارد.

ساتوشی

چه کسی ساتوشی را به دلار تبدیل می کند؟

بسیاری از افرادی که از شیرهای بیت کوین استفاده می کنند می خواهند ارزش ساتوشی خود را به دلار بررسی کنند، بنابراین ما این ماشین حساب آسان را برای افراد درست کرده ایم که این کار را انجام دهند!

چرا از USD برای محاسبه ارزش ساتوشی استفاده می شود؟

بیشتر بیت کوین به دلار معامله می شود، بنابراین روشی محبوب برای محاسبه ارزش Satoshi است.

هر بیت کوین (BTC) به رقم هشتم اعشار قابل تقسیم است، بنابراین هر بیت کوین را می توان به 100،000،000 واحد تقسیم کرد.

هر واحد بیت کوین یا 0.00000001 بیت کوین، ساتوشی نامیده می شود.

ساتوشی

ساتوشی کوچکترین واحد بیت کوین است. برابر با یک صد میلیونیم بیت کوین یا 0.00000001 بیت کوین است. به این ترتیب، یک بیت کوین برابر با 100 میلیون Satoshi است. Satoshi به عنوان ادای احترام به خالق یا سازندگان ناشناس پشت بیت کوین، Satoshiناکاموتو نامگذاری شد. ساتوشی اغلب به اختصار sat خوانده می شود.
1 Satoshi = 0.00000001 بیت کوین

اگر یک ارز قصد دارد به عنوان یک وسیله مبادله جهانی عمل کند، لازم است که بتوان آن را به زیربخش های کوچکتر تقسیم کرد. ارزهای فیات را می توان به واحدهای کوچکتر تقسیم کرد، مانند پنی برای پوند انگلیس یا سنت برای دلار آمریکا. بیت کوین، به عنوان یک ارز دیجیتال، می تواند به ارزش های کوچکتر نیز تقسیم شود.

همانطور که توسط پروتکل بیت کوین تعریف شده است، یک بیت کوین نمی تواند بیشتر از 1 ساتوشی تقسیم شود. تمام مبالغ موجود در بلاک چین بر حسب Satoshi  است اما معمولاً توسط اکثر پلتفرم ها به بیت کوین تبدیل می شود. با این حال، هنگام در نظر گرفتن کسرهای کوچک بیت کوین، بسیاری از پلتفرم ها برای خوانایی آسان، ارزش را در Satoshi نشان می دهند.

به این نکته توجه ئاشته باشید که :

اگرچه ساتوشی کوچک‌ترین واحدی است که یک بیت‌کوین می‌تواند به آن تقسیم شود، برخی از سناریوها ممکن است نیاز به تقسیم بیشتر ساتوشی داشته باشند. کانال‌های پرداخت، به عنوان مثال، یک راه‌حل مقیاس‌پذیری برای بیت‌کوین، ممکن است گاهی اوقات بر حسب میلی‌Satoshi، معادل صد میلیاردم یک بیت‌کوین باشد. در تئوری، در صورت نیاز، پروتکل بیت کوین می تواند در آینده به روز شود تا امکان تقسیم بیشتر یک بیت کوین فراهم شود.
به طور سنتی جمع Satoshiنیز ساتوشی بوده است. با این حال، ساتوشی نیز صحیح و پرکاربرد است. تا کنون، هیچ نماد ارزی به طور گسترده برای Satoshi پذیرفته نشده است.

ساتوشی

واحدهای دیگر بیت کوین نیز وجود دارد.

بیشتر آنها به ندرت استفاده می شوند، اما برخی از موارد رایج عبارتند از:

1 میلی بیت کوین (mBTC) برابر با یک هزارم بیت کوین یا 0.001 BTC است.
1 میکرو بیت کوین (μBTC) برابر است با یک میلیونم بیت کوین یا 0.000001 BTC.

هر واحد بیت کوین یا 0.00000001 بیت کوین، ساتوشی نامیده می شود.
100000000 ساتوشی در یک بیت کوین (BTC) وجود دارد.
ارزش یکSatoshi با قیمت بیت کوین تغییر می کند.

چند ساتوشی در بیت کوین وجود دارد؟

100000000 ساتوشی در یک BTC وجود دارد.

ساتوشی چه ارزشی دارد؟

ارزش ساتوشی به دلار تقریباً هر ثانیه تغییر می کند. می‌توانید از مبدلSatoshi به دلار ما در بالا استفاده کنید تا بدانید که یک Satoshi در حال حاضر چه ارزشی دارد.

“سانت” چیست؟

یک سنت یک صدم بیت کوین (100/1) یا 1 درصد بیت کوین است.

ارزش خالص ساتوشی ناکاموتو چقدر است؟

یک اشتباه رایج در استفاده از عبارت Satoshi  این است که با خالق بیت کوین، Satoshi  ناکاموتو اشتباه گرفته می شود (اصطلاح “ساتوشی” به عنوان یک اندازه گیری از نام ناکاموتو نامگذاری شده است).با این حال، ارزش خالص Satoshi ناکاموتو بسیار بیشتر از یک Satoshi است.

TL;DR: اگر از قیمت بالای بیت کوین در حدود 20000 دلار استفاده می کردید،Satoshi ناکاموتو حدود 20 میلیارد دلار ارزش داشت، اما این عدد به وضوح با قیمت بیت کوین تغییر می کند.اکثر ماشین حساب های هزینه ازSatoshi به عنوان واحد استفاده می کنند.بسیاری از کیف پول ها، شیرآلات و صرافی ها نیز مبالغ و کارمزد را در Satoshi نشان می دهند.

جمع بندی :

نظر شما درباره ساتوشی چیست ؟ شما می‌توانید قیمت لحظه ای ارز های دیجیتال و همچنین نمودار و تغییرات ۲۴ ساعته ارزها را در کافه ارز مشاهده کنید. همچنین در صورت نیاز به خرید بیت کوین و خرید و فروش ارزهای دیجیتال از جمله خرید و فروش بیت کوین می‌توانید از خدمات منحصر به فرد کافه ارز استفاده کنید.

5/5 - (1 امتیاز)
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *