logo کاقه ارز

ساتوشی (Satoshi) چیست سوالی است که در ذهن بسیاری از کسانی که به تازگی می‌خواهند وارد بازار رمز ارزها شوند به وجود می‌آید. برای ورود به دنیای ارزهای دیجیتال قبل از هرچیز لازم است درباره آن و همچنین اولین رمز ارز دنیا ، یعنی بیت کوین بیشتر بدانید. در این مطلب از مجموعه مقالات بیت کوین، به سراغ معرفی ساتوشی و تاریخچه آن رفته‌ایم. با وبلاگ کافه ارز همراه باشید.

ساتوشی چیست ؟

ساتوشی کوچک‌ترین واحد رمز ارز بیت کوین است. نام این ارز، به یاد سازنده این ارز دیجیتال، پروتکل‌های مورد استفاده در بلاک چین و ارز دیجیتال «ساتوشی ناکاموتو» (Satoshi Nakamoto) نامگذاری کرده‌‌اند.

ساتوشی ناکاموتو

برای درک بهتر مفهوم ساتوشی بهتر است به این مورد دقت کنید که هر واحد پول فیزیکی مانند دلار یک واحد پول کوچک‌تر هم دارد که در این مورد به آن «سنت» می‌گویند؛ هر ۱ دلار معادل ۱۰۰ سنت است.

حال در دنیای ارزهای دیجیتال، ساتوشی واحد کوچک‌تر رمز ارز بیت کوین است. هر بیت کوین معادل ۱۰۰ میلیون ساتوشی است که هر ساتوشی مبلغی بسیار پایینی دارد؛ در واقع «یک ممیز، هفت صفر و بعد ۱» پشت آن بگذارید؛ ۰/۰۰۰۰۰۰۰۱ دقیقا نسبت ساتوشی به بیت کوین است.

براساس آخرین اعلام وب‌سایت کوین دسک (CoinDesk) از ۲۸ سپتامبر ۲۰۱۹ (۶ مهرماه ۱۳۹۸) تاکنون، ارزش هر ۱ دلار معادل ۱۲۲۷۰ ساتوشی بوده است. با کمی محاسبه می‌توانید خرید بیت کوین خود را بین ارزهای کوچک و بزرگ مانند ترکیب ساتوشی و بیت کوین تقسیم کنیم. در بسیاری موارد چنین کاری باعث سود بسیار کلانی در معاملات رمز ارزی خواهد شد. البته لازم به‌ذکر است همواره پیش از هر اقدامی شرایط بازار را بسنجید.

خلاصه مفهوم ساتوشی

  • ساتوشی کوچک‌ترین واحد رمز ارز بیت کوین بوده و هر بیت کوین معادل ۱۰۰ میلیون ساتوشی است.
  • در حین معاملات می‌توان بیت کوین‌ها را به واحدهای کوچک‌تری یعنی ساتوشی‌ها تبدیل کرد تا معاملات تقسیم و تسهیل شده و در مقیاس کوچک‌تری انجام شود.
  • ساتوشی، ارز دیجیتالی است که به یاد یکی از بنیان‌گذاران بیت کوین، «ساتوشی ناکاموتو» نام‌گذاری شده است.

تاریخچه ساتوشی

نگاهی به تاریخچه ساتوشی

همان‌طور که پیش از این هم مثالی در مورد نسبت دلار و سنت و وجود واحدهای کوچک‌تر برای‌ پول‌های فیزیکی اشاره کردیم، در دنیای ارزهای دیجیتال نیز چنین واحدهای کوچک‌تر یا به ‌اصطلاح «پول خرد دیجیتال» نیز وجود دارند. برای بیت کوین هم، ساتوشی‌ها واحد کوچک‌تر و پول‌ خرد دیجیتال این رمز ارز هستند. برای آشنایی بیشتر با این واحد ارز دیجیتالی کوچک اما بسیار مهم، لازم است کمی بیش از نام بنیان‌گذار آن بدانیم.

ساتوشی ناکاموتو یکی از بنیان‌گذاران رمز ارز بیت کوین برای اولین بار و پیش از ورود رسمی بیت کوین به دنیای دیجیتال یا وجود ارزهای این چنینی، در اوراق سفید در سال ۲۰۰۸ ساتوشی را به‌عنوان رمز ارز بیت کوین معرفی کرد.

این مقاله با عنوان «Bitcoin: A Peer-to-Peer Electronic Cash System» در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد. در این مقاله استفاده از شبکه همتا به همتا (peer-to-peer) به‌عنوان پلتفرمی برای تسهیل و راه‌حل کنترل هزینه‌ها و درآمدزایی مضاعف با استفاده از این معاملات ارزی معرفی شد که بعدها نقش مهمی در شناخته شدن و توسعه ارز دیجیتال بیت کوین داشت.

هر بیت کوین چند ساتوشی است

مشکلی که برخی از کاربران با استفاده از این شبکه و درآمدزایی با آن داشتند، عدم اطمینان بود؛ چرا که معاملات در فضایی مجازی با ارزهای غیر فیزیکی و دیجیتالی صورت می‌گرفت. چنین مفهومی در دنیای تجارت الکترونیک نه‌ تنها یک نوآوری محسوب می‌شد بلکه طوفانی به‌دنبال خود داشت. بعدها در سال ۲۰۱۰ و با بالا گرفتن ارزش بیت کوین، ارزش ساتوشی‌ها و نقش آن‌ها که بیشتر به‌عنوان کارمزد معاملات پرداخت می‌شدند، مشخص گردید.

ساتوشی در واقع یک صدم میلیونیوم بیت کوین است و هر ساتوشی ارزشی معادلی ۰.۰۰۰۰۰۰۰۱ بیت کوین دارد. جالب است بدانید، تخمین زده می‌شود سودی که «ساتوشی ناکاموتو» تنها از طراحی ساتوشی‌ها برده است، چیزی بیش از ۱ میلیون بیت کوین بوده که با کمی حساب و کتاب، رقم سرسام آوری از ساتوشی‌ خواهد بود که ثروت عظیمی محسوب می‌شود.

چالش‌های ساتوشی ها

ساتوشی‌ها اساسا جزو اصلی جفت ارزهای دیجیتال محسوب نمی‌شوند؛ هرچند که می‌توان در جریان معاملات ابتدا بیت کوین را به ساتوشی تبدیل کرده و سپس مبلغ دلخواه را برای تبادل یا انجام معامله دوباره به بیت کوین تبدیل کند.

برای انجام این دسته از معاملات باید به صرافی‌های مجاز رفت. این دسته از تبادلات برای معمالات خاصی انجام می‌شوند که تنها صاحب حساب سرمایه خود را به پوند یا دلار سرمایه‌گذاری کرده باشد. بهتر است دقت داشت باشید ارزش بیت کوین، دقیقا مانند نرخ تبادلات بین ارزی ممکن است بر حسب عرضه و تقاضا دچار نوسانات ناگهانی شود.

یکی دیگر از چالش‌های بزرگ بر سر راه استفاده از ساتوشی‌ها، عدم استفاده گسترده از بیت کوین‌ها در معاملات جزئی اما با تعداد زیاد است. به‌همین دلیل شاید آن‌طور که باید و شاید به نقش ساتوشی‌‌ها در دنیای دیجیتال پرداخته نشده است.

ساتوشی‌های دوست داشتنی

ساتوشی‌ها در واقع بلوک‌های سازنده دنیای بلاک چین و ارز بیت کوین هستند. دقیقا مانند سکه‌های دوست‌ داشتنی‌، این واحدهای ارزی دیجیتالی کوچک نیز ارزش دلاری داشته و وجود آن‌ها به ‌شدت برای جلوگیری از کلاهبرداری یا جعل در بیت کوین بسیار اهمیت دارد.

ساتوشی

نظر شما درباره ساتوشی چیست ؟ شما می‌توانید قیمت لحظه ای ارز های دیجیتال و همچنین نمودار و تغییرات ۲۴ ساعته ارزها را در کافه ارز مشاهده کنید. همچنین در صورت نیاز به خرید بیت کوین و خرید و فروش ارزهای دیجیتال از جمله خرید و فروش بیت کوین می‌توانید از خدمات منحصر به فرد کافه ارز استفاده کنید.

به این مقاله امتیاز دهید
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.