کاقه ارز

آزمون GMAT یکی دیگر از آزمون‌های بین المللی معتبر، بخش مهمی از فرآیند درخواست پذیرش از مدارس کسب و کار است. اگر قصد  تحصیل در خارج از کشور و اخذ مدرک MBA دارید، نیاز به شرکت در این آزمون دارید. در این مطلب از معرفی آزمون‌های بین‌المللی ، با هم می‌خوانیم که آزمون GMAT چیست ، چه ساختاری دارد، مدت زمان، هزینه آزمون و همچنین نمره دهی آزمون جی مت چگونه است.

آزمون GMAT چیست ؟

آزمون جی مت که مخفف Graduate Management Admission Test است به صورت چندگزینه‌ای و از طریق کامپیوتر برگزار شده و در سراسر جهان برای پذیرش در رشته MBA نیاز است. GMAT توسط موسسه GMAC برای ارائه ابزار مشترک سنجش آمادگی متقاضیان برای کار آکادمیک در سطح کارشناسی ارشد، ارائه شد. کمیته پذیرش مدارس کسب و کار برای ارزیابی آمادگی شما برای سختی‌های برنامه MBA به امتیاز آزمون GMAT، سابقه کاری و سوابق تحصیلی و اسناد پشتیبان شما نگاه می‌کند. بنابراین کسب امتیاز بالا در این آزمون، تاثیر مثبت و مستقیم روی تقاضای شما از مدرسه کسب و کار مورد نظر شما دارد.

محتوای آزمون GMAT

این آزمون به سنجش مهارت شما در علم حساب، جبر، هندسه، تحلیل داده‌های چند منبعی و گرامر می‌پردازد. از همه مهم‌تر این‌که، در این آزمون توانایی شما برای تحلیل و ارزیابی متون نگارشی، تفکر نقادانه و حل مساله مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. Gmat اولین و بهترین آزمون از مهارت تفکر نقادانه شما است. دانستن نحوه استدلال و تحلیل اطلاعات، کلید کسب امتیاز بالا در این آزمون است.

بخش های مختلف آزمون

بخش های مختلف آزمون GMAT

آزمون GMAT حاوی چهار بخش مجزا است؛ گرچه شما مانند تکالیف کلاسی دوره MBA، از مهارت‌های تفکر نقادانه و تحلیل مشابه در تمام آزمون استفاده می‌کنید. آزمون به چهار بخش تقسیم می‌شود که دو بخش به صورت مجزا امتیازدهی شده و دو بخش در عین امتیازدهی مجزا، با یکدیگر ترکیب می‌شوند تا امتیاز مرکب شما به دست آید:

– ارزیابی نگارش تحلیلی
– استدلال یکپارچه
– کمی
– شفاهی

آزمون‌دهندگان می‌توانند ترتیب پاسخ دادن به بخش‌های مختلف را انتخاب کنند. شما پس از آموزش کامپیوتری و درست قبل از شروع تست، ترتیب بخش‌ها را در مرکز آزمون مشخص می‌کنید. شما می‌توانید از میان سه حالت و ترتیب انتخاب کنید:

– ارزیابی نگارش تحلیلی، استدلال یکپارچه، کمی و شفاهی

– شفاهی، کمی، استدلال یکپارچه، ارزیابی نگارش تحلیلی

– کمی، شفاهی، استدلال یکپارچه، ارزیابی نگارش تحلیلی

بخش ارزیابی نگارش تحلیلی در آزمون GMAT به صورت جداگانه از ۰ تا ۶ با مقیاس نیم نمره‌ای، امتیازدهی می‌شود. بخش استدلال یکپارچه هم به صورت جداگانه از ۱ تا ۸ و با مقیاس ۱ نمره‌ای امتیازدهی می‌شود. بخش‌های کمی و شفاهی هر کدام دارای امتیازی بین ۰ تا ۶۰ هستند. سپس امتیاز آن‌ها با هم ادغام شده تا امتیازی بین ۲۰۰ تا ۸۰۰ با مقیاس ۱۰ تایی (مثلا ۲۱۰ امتیاز) به دست آید. این امتیاز میزان سختی سوالاتی که به درستی پاسخ داده‌اید را با استفاده از الگوریتم اختصاصی GMAC نشان می‌دهد.

حداقل امتیاز برای بخش شفاهی ۲۷ و برای بخش کمی ۳۹ است. این امتیاز برای نگارش تحلیلی ۴/۴ و برای استدلال یکپارچه ۴/۲ است. امتیازی که دوره‌های MBA بیشترین اهمیت را برای پذیرش در نظر می‌گیرند ترکیب امتیازات بخش‌های شفاهی و کمی است. در اینجا GMAT الگوریتم خود را برای امتیاز شفاهی و کمی شما به کار برده و آنها را به یک مقیاس ۸۰۰ – ۲۰۰ امتیازی تبدیل می‌کند که حداقل امتیاز در این صورت، ۵۵۲ است. در ادامه نحوه تعیین امتیاز به هر بخش را مشاهده می‌کنید.

ارزیابی نگارش تحلیلی

سوالات: یک بخش درباره تحلیل یک برهان

مدت زمان: ۳۰ دقیقه

امتیاز: ۰ تا ۶

ارزیابی نگارش تحلیلی یا بخش مقاله به مدارس کسب و کار کمک می‌کند تا مهارت‌های نوشتاری شما را تحلیل کنند. این بخش به صورت جداگانه امتیازدهی شده و در امتیاز ۸۰۰ – ۲۰۰ نمره‌ای به کار برده نمی‌شود. بخش مقالات توسط انسان و سیستم امتیازدهی کامپیوتری ارزیابی شده و میانگین هر دو امتیاز (توسط انسان و کامپیوتر) برای به دست آوردن امتیاز نهایی، گرفته می‌شود. اگر امتیازات تفاوت چشم‌گیری داشته باشند، سپس یک ممتحن دیگر مقاله را خوانده و امتیاز می‌دهد.

برای تکلیف نگارش، یک استدلال خلاصه مانند پاراگرافی که در سوال استدلال نقادانه در بخش شفاهی خواهید دید، در اختیار شما قرار می‌گیرد. این سوال از شما نمی‌خواهد دیدگاه خود را درباره موضوع بیان کنید بلکه باید استدلال نویسنده را نقد کرده، درستی شواهد و دلایل او را تحلیل کنید. در زمان امتیازدهی این بخش، امتیازدهندگان به این نگاه می‌کنند که آیا می‌توانید به وضوح بخش‌های مختلف استدلال را مشخص و تحلیل کنید، ایده‌های خود را به صورت منطقی توسعه داده و سازماندهی کنید و نظر خود را شفاف منتقل کنید.

استدلال یکپارچه

– تعداد سوالات: سوالات استدلال چندمنبعی، سوالات تفسیر تصاویر گرافیکی، سوالات تحلیل دو بخشی، سوالات تحلیل جدول؛ مجموعا ۱۲ سوال

– مدت زمان: ۳۰ دقیقه

– امتیاز: ۱ تا ۸

بخش کمی

تعداد سوالات: ۱۵ – ۱۴ سوال کفایت داده، ۱۹ – ۱۶ سوال حل مساله؛ مجموعا ۳۱ سوال

– مدت زمان: ۶۲ دقیقه

– امتیاز: ۰ تا ۶۰

بخش کمی آزمون GMAT برای سنجش دانش محتوایی و تحلیلی شما از مفاهیم اولیه ریاضی شامل حساب، جبر و هندسه، طراحی شده است. این بخش شامل دو نوع سوال است:

کفایت اطلاعات

سوالات مربوط به کفایت اطلاعات شامل یک سوال و دو گزاره از داده است. وظیفه شما این است که مشخص کنید کدام گزاره داده کافی برای پاسخ دادن به سوال فراهم می‌کند. این نوع سوال مستلزم تشخیص سریع اطلاعات مورد نیاز برای حل مساله و حذف پاسخ‌های مختلف است.

حل مساله

حل مساله یک نوع سوال استاندارد و کلاسیک است. در این بخش یک سوال با پنج پاسخ احتمالی در اختیار شما قرار می‌گیرد. سوالات حل مساله از ریاضی دبیرستان تا جبر و هندسه برای ارزیابی مهارت تفکر نقادانه شما استفاده می‌کند.

بخش شفاهی

– سوالات: ۱۲ سوال درک مطلب، ۱۰ سوال استدلال نقادانه، ۱۴ سوال تصحیح جمله؛ مجموعا ۳۶ سوال

– مدت زمان: ۶۵ دقیقه

– امتیاز: ۰ تا ۶۰

بخش شفاهی آزمون GMAT برای ارزیابی مهارت نگارش انگلیسی استاندارد، مهارت تحلیل برهان‌ها و توانایی مطالعه نقادانه شما طراحی شده است. شما در این بخش با سه نوع سوال مواجه خواهید شد:

استدلال نقادانه

سوالات استدلال نقادانه به سنجش مهارت‌های دخیل در طرح و تکامل استدلال‌ها و همچنین ایجاد نقشه اقدام، می‌پردازد. یک استدلال کوتاه یا یک سری گزاره و یک سوال مرتبط با آن در اختیار شما قرار می‌گیرد. موفقیت در سوالات مربوط به بخش استدلال نقادانه مستلزم درک ساختار استدلال‌ها و تحلیل منطقی قدرتمند از ارتباط بین شواهد و نتایج است.

تصحیح جملات

در بخش تصحیح جملات آزمون GMAT معمولا با جملات طولانی و چالشی رو‌به‌رو خواهید شد. زیر یک بخش تا تمام جمله خط کشیده شده و از شما خواسته می‌شود تا بهترین نسخه از بخشی که خط کشیده شده را از میان حالت اولیه یا یکی از چهار جایگزین آن انتخاب کنید. جملات می‌توانند بدون خطا یا حاوی یک، دو یا چند خطا باشند.

درک مطلب

این سوالات به سنجش مهارت‌های مطالعه نقادانه شما و به خصوص توانایی شما در خلاصه کردن ایده اصلی، تمایز قائل شدن بین ایده‌های مطرح شده و ایده‌های القا شده توسط نویسنده، ارجاع دادن بر اساس اطلاعات موجود در متن، تحلیل ساختار منطقی متن و استنباط نگرش نویسنده در مورد موضوع می‌پردازد. در این بخش یک متن آکادمیک در مورد موضوعات مربوط به کسب و کار، علوم اجتماعی، علوم زیست‌شناسی یا علم فیزیک در اختیار شما قرار گرفته و باید به ۳ یا ۴ سوال در مورد متن پاسخ دهید.

نحوه امتیازدهی آزمون GMAT

امتیاز آزمون GMAT

GMAT یک آزمون کامپیوتری است که عملکرد شما را در حین آزمون ارزیابی می‌کند. وقتی شما آزمون را شروع می‌کنید، کامپیوتر فرض می‌کند که شما میانگین امتیاز را دارید و به شما سوالی با سطح دشواری متوسط می‌دهد. وقتی سوال را به درستی پاسخ دادید، کامپیوتر سوالات سخت‌تری را طرح کرده و تخمین خود از توانایی شما را بالا می‌برد. و برعکس، اگر پاسخ اشتباه بدهید، کامپیوتر سوالات آسان‌تری را در اختیار شما قرار داده و تخمین خود از توانایی شما را پایین می‌آورد. امتیاز شما با الگوریتمی محاسبه می‌شود که سطح توانایی شما را نه تنها بر اساس پاسخ‌های درست و غلط، بلکه بر اساس سطح دشواری سوالاتی که پاسخ دادید، تعیین می‌کند.

الگوریتم GMAC که امتیاز ۲۰۰ تا ۸۰۰ شما را تعیین می‌کند اغلب اشتباه برداشت می‌شود و افسانه‌های زیادی در مورد خراب شدن و از کار افتادن الگوریتم وجود دارد. بهترین راه برای شکست این الگوریتم، آماده بودن برای آزمون است. هرچند به دلیل ماهیت انطباقی این آزمون، اجازه رد شدن از سوالات را ندارید بلکه باید سرعت خود را بالاتر برده و بین صرف زمان ارزشمند برای پاسخ‌ صحیح دادن به سوالات دشوار و تمام شدن زمان قبل از پایان آزمون توسط شما، تعادل برقرار کنید. در پایان آزمون جریمه‌های چشم‌گیری برای بی‌پاسخ گذاشتن سوالات متحمل خواهید شد.

برای بخش ارزیابی نگاش تحلیلی، مقاله شما یک امتیاز از ممتحن انسان و یک امتیاز از برنامه کامپیوتری دریافت می‌کند. بخش استدلال یکپارچه انطباقی نیست اما مانند بخش‌های کمی و شفاهی، نمی‌توانید سوالات را بدون پاسخ رها کرده یا به سوالات قبلی بازگردید. این بخش امتیازی بین ۱ تا ۸ دارد. امتیاز غیررسمی آزمون GMAT بلافاصله بعد از آزمون اعلام می‌شود و شما می‌توانید آن را نگه داشته یا لغو کنید.

هزینه آزمون GMAT

هزینه آزمون ۲۵۰ دلار است که شامل ارسال گزارش نمرات به نهایتا ۵ دانشگاه مورد نظر می‌شود. فراموش نکنید که زمان مناسبی را برای آزمون GMAT انتخاب کرده و به خوبی آماده باشید تا مجبور به پرداخت هزینه بیشتر از یک بار نشوید.

افرادی که قصد پرداخت شهریه یا هزینه ثبت نام در آزمون‌های بین المللی همچون پرداخت هزینه ثبت نام آزمون GMAT را دارند، می‌توانند با استفاده از خدمات خرید با پی پال و خرید با ویزا و مستر کارت بدون هیچ مشکل و تاخیری پرداخت‌های بین‌المللی خود را در کافه ارز انجام دهند.

به این مقاله امتیاز دهید
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *