logo کاقه ارز

کیف پول رمزنگاری ابزاری است که می توانید از آن برای تعامل با شبکه blockchain استفاده کنید. کیف پول های رمزنگاری انواع مختلفی دارد که می توانند به سه گروه تقسیم شوند. کیف پول های نرم افزار، سخت افزار و کیف پول های کاغذی. بسته به مکانیسم های کاری آنها، ممکن است از آنها به کیف پول گرم یا سرد نیز یاد شود. بیشتر ارائه دهندگان کیف پول crypto مبتنی بر نرم افزار هستند که باعث می شود کاربرد آنها راحت تر از کیف پول های سخت افزاری باشد. با این حال، کیف پول های سخت افزاری تمایل دارند که مطمئن ترین جایگزین باشند. از طرف دیگر کیف پولهای کاغذی شامل “کیف پول” است که روی یک تکه کاغذ چاپ می شود، اما استفاده از آنها اکنون منسوخ و غیرقابل اعتماد تلقی می شود. در ادامه با کافه ارز همراه باشید.

کیف پول رمزنگاری چگونه کار می کنند؟

برخلاف تصور رایج، کیف پولهای رمزپایه واقعاً ارزهای رمزپایه را ذخیره نمی کنند. در عوض، آنها ابزارهای مورد نیاز برای تعامل با blockchain را فراهم می کنند. این کیف پول ها می توانند اطلاعات لازم را برای ارسال و دریافت cryptocurrency از طریق معاملات blockchain ایجاد کنند. در میان چیزهای دیگر، چنین اطلاعاتی شامل یک یا چند جفت کلید عمومی و خصوصی است. کیف پول همچنین دارای یک آدرس است که یک شناسه الفبا است که بر اساس کلیدهای عمومی و خصوصی تولید می شود. چنین نشانی، در اصل ، یک “مکان” خاص در کلبه زنجیره ای است که می توان سکه ها را برای آن ارسال کرد. این بدان معناست که می توانید آدرس خود را برای دریافت وجوه با دیگران به اشتراک بگذارید، اما هرگز نباید کلید خصوصی خود را برای کسی فاش کنید

کلید خصوصی به ارزهای رمزنگاری شما دسترسی پیدا می کند. بنابراین حتی اگر رایانه یا تلفن هوشمند شما به خطر بیفتد، همچنان می توانید به بودجه خود در یک دستگاه دیگر دسترسی داشته باشید. تا زمانی که کلید خصوصی مربوطه (یا عبارت دانه) را در اختیار داشته باشید. سکه ها blockchain را ترک نمی کنند، فقط از یک آدرس به آدرس دیگر منتقل می شوند.

کیف پول رمزنگاری

کیف پول رمزنگاری داغ در مقابل سرد

همانطور که گفته شد، ممکن است کیف پول های cryptocurrency نیز مطابق شیوه عملکرد آنها “گرم” یا “سرد” تعریف شوند.
کیف پول گرم هر کیفی است که به نوعی به اینترنت وصل شود. به عنوان مثال، هنگامی که شما یک حساب کاربری در Binance ایجاد می کنید و وجوهی را به کیف پول خود ارسال می کنید، در کیف پول داغ Binance واریز می کنید. نصب این کیف پول ها بسیار آسان است، و وجوه به سرعت در دسترس هستند، و آنها را برای معامله گران و سایر کاربران راحت می کند.

از طرف دیگر کیف پولهای سرد هیچ ارتباطی با اینترنت ندارند. درعوض، آنها از یک وسیله فیزیکی برای ذخیره کردن کلیدها به صورت آفلاین استفاده می کنند. آنها باعث می شوند که در برابر تلاش های هک آنلاین مقاومت کنند. به این ترتیب، کیف پولهای سرد تمایل به جایگزینی بسیار مطمئن تر برای “ذخیره” سکه های شما هستند. این روش همچنین به عنوان سردخانه شناخته می شود و به ویژه برای سرمایه گذاران بلند مدت مناسب است.

کیف پول رمزنگاری نرم افزاری

کیف پول های نرم افزاری در انواع مختلفی دارند که هر کدام ویژگی های منحصر به فرد خود را دارند. بیشتر آنها به نوعی به اینترنت (کیف پول گرم) وصل شده اند. در زیر شرح برخی از رایج ترین و مهم ترین انواع آنها را مشاهده می کنید.

1- کیف پول رمزنگاری وب

شما می توانید از کیف پول های وب برای دسترسی به blockchains از طریق رابط مرورگر استفاده کنید. بدون اینکه مجبور به بارگیری یا نصب هر چیزی باشید. این شامل هم کیف پول های تبادل و هم سایر ارائه دهنده های کیف پول مبتنی بر مرورگر است. شما می توانید یک کیف پول جدید ایجاد کرده و یک رمز عبور شخصی برای دسترسی به آن تنظیم کنید. اگرچه این ممکن است برای کاربران بی تجربه راحت تر باشد، اما این یک عمل خطرناک است. اگر کلیدهای خصوصی خود را نگه ندارید، پول خود را از دست می دهید. برای رفع این مشکل، اکنون بسیاری از کیف پولهای وب به شما امکان می دهند کلیدهای آنها را بطور کامل یا از طریق کنترل مشترک (از طریق چند امضا ) مدیریت کنید. بنابراین مهم است که قبل از انتخاب مناسب ترین روش، رویکرد فنی هر کیف پول را بررسی کنید.

2- کیف پول رمزنگاری رومیزی

کیف پول رومیزی نرم افزاری است که روی رایانه خود بارگیری و اجرا می کنید. بر خلاف برخی از نسخه های مبتنی بر وب، کیف پول های دسک تاپ به شما امکان کنترل کامل بر کلیدها و بودجه شما را می دهد. هنگامی که یک کیف پول دسک تاپ جدید تولید می کنید، فایلی با نام “wallet.dat” به صورت محلی در رایانه شما ذخیره می شود. این پرونده حاوی اطلاعات کلید خصوصی است که برای دسترسی به آدرس های cryptocurrency شما استفاده می شود. بنابراین باید آن را با رمز شخصی رمزگذاری کنید.

اگر کیف پول دسکتاپ خود را رمزگذاری کنید، لازم است هر بار که نرم افزار را اجرا کردید رمز عبور خود را تهیه کنید تا بتواند فایل wallet.dat را بخواند. اگر این پرونده را گم کنید یا رمزعبور خود را فراموش کنید، به احتمال زیاد دسترسی به بودجه خود را از دست خواهید داد. بنابراین، تهیه نسخه پشتیبان از پرونده wallet.dat و ایمن نگه داشتن آن در جایی ضروری است. از طرف دیگر، می توانید کلید خصوصی یا عبارت دانه را نیز صادر کنید. با این کار، در صورت قطع رایانه شما کار کردن یا به نوعی غیرقابل دسترسی بودن، می توانید با دستگاه های دیگر خود به منابع مالی خود دسترسی پیدا کنید.

به طور کلی، کیف پول های رومیزی ممکن است از بیشتر نسخه های وب ایمن تر به حساب بیایند، اما حتما قبل از تنظیم و استفاده از کیف پول cryptocurrency مطمئن شوید که کامپیوتر شما از ویروس ها و بدافزارها پاک است.

3- کیف پول موبایل

کیف پولهای موبایل بسیار شبیه به همتایان دسک تاپ خود هستند اما به طور خاص به عنوان برنامه های تلفن هوشمند طراحی شده اند. این ها بسیار راحت هستند زیرا به شما امکان می دهند cryptocurrency را با استفاده از کدهای QR ارسال و دریافت کنید. به همین ترتیب، کیف پولهای موبایل مخصوصاً برای انجام معاملات روزانه و پرداخت مناسب هستند و آنها را به گزینه ای مناسب برای هزینه کردن بیت کوین، BNB و سایر ارزهای رمزنگاری شده در دنیای واقعی تبدیل می کند. Trust Wallet نمونه بارز کیف پول رمزنگاری موبایل است.

با این حال، به همان اندازه رایانه ها، دستگاه های تلفن همراه در برابر برنامه های مخرب و آلودگی به بدافزارها آسیب پذیر هستند. بنابراین توصیه می شود در صورت گم شدن یا خراب شدن تلفن هوشمند، از کیف پول تلفن همراه خود با رمز عبور رمزگذاری کنید و از کلیدهای خصوصی (یا اصطلاح دانه) خود نسخه پشتیبان تهیه کنید.

کیف پول های رمزنگاری سخت افزاری

کیف پول رمزنگاری

کیف پول های سخت افزاری دستگاههای الکترونیکی فیزیکی هستند که از ژنراتور شماره تصادفی (RNG) برای تولید کلیدهای عمومی و خصوصی استفاده می کنند. سپس کلیدها در خود دستگاه ذخیره می شوند که به اینترنت وصل نمی شوند. به این ترتیب، ذخیره سازی سخت افزار نوعی کیف پول سرد را تشکیل می دهد و به عنوان یکی از گزینه های مطمئن قلمداد می شود. در حالی که این کیف پول ها امنیت بالاتری را در برابر حملات آنلاین ارائه می دهند، در صورت عدم انجام صحیح اجرای سیستم عامل، ممکن است خطرات ایجاد کنند. همچنین، کیف پول های سخت افزاری تمایل به استفاده کمتری دارند و در مقایسه با کیف پول های گرم دسترسی به این منابع مالی سخت تر است. 

بیشتر کیف پول های سخت افزاری به شما امکان می دهند یک کد PIN برای محافظت از دستگاه خود تنظیم کنید. همچنین یک عبارت بازیابی، که در صورت از بین رفتن کیف پول شما استفاده می شود.

کیف پول کاغذی

یک کیف پول کاغذی یک تکه کاغذ است که روی آن آدرس رمزنگاری و کلید خصوصی آن به صورت فیزیکی به شکل کدهای QR چاپ می شوند. سپس این کدها را می توان برای انجام معاملات رمزنگاری اسکن کرد. برخی از وب سایت های کیف پول کاغذ به شما امکان می دهند تا کدهای خود را بارگیری کنید تا ضمن آفلاین بودن ، آدرس و کلیدهای جدید تولید کنید. به همین ترتیب ، این کیف پولها در برابر حملات هک آنلاین بسیار مقاوم بوده و ممکن است جایگزینی برای ذخیره سازی سرد محسوب شود. با این وجود به دلیل نقص های بیشمار، اکنون استفاده از کیف پول های کاغذی خطرناک تلقی می شود. اگر هنوز هم می خواهید از آن استفاده کنید، درک خطرات ضروری است. نقص عمده کیف پول های کاغذی این است که آنها برای ارسال بخشی از صندوق ها مناسب نیستند.

اهمیت تهیه پشتیبان

از دست دادن دسترسی به کیف پول های cryptocurrency می تواند بسیار پرهزینه باشد. بنابراین مهم است که به طور مرتب از آنها نسخه پشتیبان تهیه کنید. در بسیاری از موارد، این با پشتیبان گیری از پرونده های wallet.dat یا عبارات بذر حاصل می شود. در اصل، یک عبارت دانه مانند یک کلید ریشه کار می کند که به کلیه کلیدها و آدرس ها در یک کیف پول رمزنگاری ایجاد و دسترسی می دهد. همچنین، اگر از رمزگذاری رمز عبور خودداری کردید، به یاد داشته باشید که از پسورد خود نیز نسخه پشتیبان تهیه کنید.

نتیجه گیری کلی درباره کیف پول های رمزنگاری

کیف پول های کریپتو بخشی جدایی ناپذیر از استفاده از بیت کوین و سایر ارزهای رمزپایه هستند. آنها یکی از بخش های اساسی زیرساخت ها هستند که امکان ارسال و دریافت وجه از طریق شبکه های blockchain را فراهم می آورد. هر نوع کیف پول دارای مزایا و معایب آن است. بنابراین درک نحوه عملکرد آنها قبل از انتقال وجه شما بسیار مهم است.

در صورت نیاز به خرید ارزهای دیجیتالی می توانید از خدمات منحصر به فرد کافه ارز استفاده نمایید. کافه ارز مفتخر به انجام سفارشات شما به صورت 24 ساعته و اتوماتیک می باشد. کافه ارز با کادری مجرب و با تجربه افتخار خدمت به هم میهنان با تضمین بهترین قیمت و بالاترین کیفیت را دارد.

به این مقاله امتیاز دهید
مطالب مرتبط
دیدگاه ها (1)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.