کاقه ارز

وقتی به یک قرارداد فکر می کنیم، یک روش سنتی برای امضای آن تصور می کنیم. ما به یک شخص ثالث فکر می کنیم که مانند واسطه بین دو طرف که می خواهند معامله کنند عمل می کند. مدلی که برخی از موسسات دیگر به افراد در معاملات کمک می کند به زودی با فناوری blockchain که می تواند قراردادهای هوشمند را پیاده سازی کند، تغییر می یابد. قرارداد های هوشمند عبارتند از هرگونه قرارداد که از قبل با مجموعه ای از قوانین و مقررات قطعی و خودمختار انجام شده باشد. بدون نیاز به واسطه است. قراردادهای هوشمند در بلاکچین یک رابط برنامه نویسی (API) هستند. رابط (API) مجموعه ای از توابع و قوانین است که به کاربران امکان تعامل با یک برنامه را می دهد. برای آشنایی بیشتر با قرارداد های هوشمند با کافه ارز همراه شوید.

قرارداد هوشمند به بیان ساده

من می دانم که “قراردادهای هوشمند” در ابتدا می توانند گیج کننده باشند. هنگامی که در مورد آنها توضیح دهیم، متوجه خواهید شد که آنها ساده تر از آنچه فکر می کنید هستند. با پایان این مقاله و توضیحات داده شده از قرارداد هوشمند، شما هرگز مجبور نخواهید شد دوباره “یک قرارداد هوشمند چیست” را در گوگل باز کنید.

در سال 1994 نیک سازو، محقق رمزنگاری، فهمید که یک دفترچه غیر متمرکز می تواند برای قراردادهای دیجیتالی یا به اصطلاح قراردادهای خود اجرا باشد. سازو آنها را به عنوان “مجموعه ای از وعده ها، مشخص شده به صورت دیجیتال ، از جمله پروتکل هایی که طرفین به وعده های خود عمل می کنند” توصیف کرد. یک قرارداد دیجیتالی مشابه قرارداد در دنیای فیزیکی است. یک قرارداد هوشمند یک توافق نامه را به کد رایانه ترجمه می کند و روی blockchain اجرا می شود. به عبارت ساده، این یک کد است که در داخل blockchain نوشته شده است. این کد شرایط قراردادها را ردیابی می کند و به طور خودکار تحقق می بخشد. قراردادهای هوشمند به افراد کمک می کند تا پول، املاک، سهام و یا هر چیز دیگری با ارزش مبادله کنند.

قرارداد های هوشمند

نحوه کار قرارداد های هوشمند

یک قرارداد هوشمند برنامه ای است که درون یک blockchain اجرا می شود. این شامل مجموعه ای از قوانین است که توافق نامه ای بین دو یا چند طرف ایجاد می کند. با رعایت این قوانین ، قرارداد دیجیتال معامله را انجام می دهد. این مانند برنامه معمولی است که برخی از قوانین تجارت را پیاده سازی می کند، فقط از blockchain به عنوان بانک اطلاعاتی استفاده می کند. برای این که بهتر متوجه شوید به مثال زیر توجه کنید:


بیایید تصور کنیم که جان می خواهد خانه مایک را بخرد. این توافق نامه با استفاده از یک قرارداد هوشمند در blockchain اتریوم تشکیل شده است. این قرارداد هوشمند شامل توافق بین جان و مایک است. به ساده ترین شرایط، توافق نامه به این صورت خواهد بود: ” هرگاه جان به مایك 300 اتر پرداخت كند، پس از آن جان صاحب خانه خواهد شد “.هنگامی که این توافق نامه هوشمند عملیاتی شد، نمی توان آن را تغییر داد، به این معنی که جان می تواند از پرداخت مایک 300 اتر برای خانه احساس امنیت کند. بدون استفاده از یک قرارداد هوشمند در این سناریو، مایک و جان مجبور به پرداخت هزینه های زیادی به شرکت های شخص ثالث می شوند. این فقط یکی از نمونه های چگونگی استفاده از قرارداد هوشمند است.

قراردادهای هوشمند پس از تحقق شرایط توافق به صورت خودکار اجرا می شوند. این بدان معنی است که نیازی به شخص ثالث مانند بانک ، کارگزار یا دولت نیست.

موارد استفاده قرارداد های هوشمند

امروزه همه مشاغل می خواهند روند کار خود را ساده کرده و گردش کار موجود را سرعت بخشند. آنها می توانند برای انجام این کار قراردادهای دیجیتالی را اعمال کنند. درقسمت با زمینه هایی که می توانند از قراردادهای هوشمند بهره مند شوند آشنا می شویم.

قرارداد های هوشمند برای مراقبت های بهداشتی


در مراقبت های بهداشتی ، قراردادهای هوشمند به بهبود فرآیندهای آزمایشی بیمه کمک می کنند، به داده های بین سازمانی دسترسی پیدا می کنند و به بیماران اطمینان می دهند که داده های حساس آنها امن است.
Robomed Network یک شبکه پزشکی غیرمتمرکز است که نشانه های خود را برای پشتیبانی از قراردادهای هوشمند بین ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی و بیماران صادر می کند. این سیستم به کاربران این امکان را می دهد تا همکاری های خود را بر اساس قراردادهای هوشمند blockchain Ethereum متصل و مدیریت کنند. قرارداد دیجیتالی تمام تعامل با بیماران ، معیارهای اثربخشی و برداشت بیمار از تعامل با ارائه دهندگان مراقبت را کنترل می کند

قرارداد های هوشمند برای دولت


سازمان های دولتی می توانند معاملات را با کمک قراردادهای هوشمند، حمایت از عدالت و دموکراسی انجام دهند. به عنوان مثال، اگر دولت قراردادهای هوشمندی را در فرآیند رأی گیری قرار دهد، امکان جعل انتخابات وجود نخواهد داشت. در این حالت ، آراء در یک فهرست توزیع شده قرار می گیرند و رمزگشایی آنها به قابلیت محاسبات استثنایی احتیاج دارد. در حال حاضر هیچ رایانه ای وجود ندارد که بتواند مدیریت کند، بنابراین هک کردن این سیستم غیرممکن است.

قرارداد های هوشمند

قرارداد های هوشمند برای املاک و مستغلات

صنعت املاک و مستغلات می تواند از قراردادهای هوشمند برای امضای معاملات بین طرفین علاقمند به خرید، فروش یا اجاره املاک و مستغلات استفاده کند. قرارداد های هوشمند در بازار املاک و مستغلات به صاحبان و کارگزاران امکان می دهد لیست املاک را ارائه دهند. خریداران می توانند جستجو و مذاکره کنند. خریداران و فروشندگان هر دو در قرارداد هوشمند مشارکت می کنند و مراحل مشخصی از طرف هر دو طرف برای اطمینان از بازی منصفانه و قانونی انجام می شود.

قرارداد هوشمند برای موضوعات حقوقی

قرارداد های هوشمند می توانند راه را در زمینه حقوقی که در آن نیاز به گواهی اسناد است هموار کنند. آنها می توانند نیاز به دفتر اسناد رسمی را کاهش دهند و یک راه حل مقرون به صرفه را ارائه دهند.

قرارداد هوشمند برای مدیریت کسب و کار

مشاغل می توانند از انعقاد قراردادهای هوشمند بهره مند شوند. آنها به جای پرداخت کارمندان برای اجرای حقوق و دستمزد، می توانند از قراردادهای هوشمند استفاده کنند. این کسب و کار از این مزیت برخوردار است که تمام اتوماتیک است و باعث صرفه جویی در وقت و هزینه شما می شود.

قرارداد های هوشمند


مزایای قرارداد هوشمند

در اینجا برخی از مهمترین مزایایی که قراردادهای هوشمند می توانند برای تجارت شما به ارمغان بیاورند وجود دارد.

روابط تجاری مستقیم: قراردادهای دیجیتالی ضرورت شخص ثالث را برای انجام هرگونه معامله بین دو نهاد که می خواهند مبادله پول ، ملک ، سهام یا هر چیز دیگری با ارزش انجام دهند حذف می کنند. طرفین خود را متعهد به قوانین قرارداد دیجیتالی می کنند که در ردیف کد قرار می گیرند.

مطمئن: شرایط و ضوابط قراردادهای هوشمند برای طرفین مورد اعتماد قابل مشاهده و در دسترس است. به محض تأسیس ، هیچ راهی برای مشاجره وجود ندارد. طرفین می توانند کاملاً به قرارداد هوشمند تکیه کنند.

سرعت: قراردادهای هوشمند از کد استفاده می کنند و در اینترنت زندگی می کنند. آنها معاملات را به سرعت انجام می دهند. این باعث صرفه جویی در زمان برای بسیاری از فرایندهای تجاری و عدم نیاز به پردازش اسناد به صورت دستی می شود.

امنیت: قراردادهای هوشمند از همان سطح امنیتی مانند cryptocurrency استفاده می کنند. از امروز، آنها امن ترین راه برای ذخیره داده ها در وب هستند.

ثبت سوابق: کلیه قراردادها به ترتیب زمانی ذخیره می شوند و در صورت لزوم به راحتی قابل دسترسی هستند.

کاغذ رایگان: قراردادهایی که بر روی کاغذ به امضا رسیده اند می توانند سرقت شوند و یا از بین بروند، در حالی که قراردادهای هوشمند به صورت کد در فضای دیجیتال وجود دارند.

غیر قابل تغییر: پس از شروع برنامه، هیچ کس نمی تواند آن را تغییر دهد. این یک مزیت دیگر است. مردم می توانند کد منبع را بررسی کنند تا بفهمیم برنامه دقیقاً چه کاری انجام می دهد و می توانند بدانند که این کد توسط هکرها یا ویروس ها قابل تغییر نیست زیرا قراردادهای هوشمند به رمزنگاری blockchain تکیه دارند.

نتیجه گیری درباره قرارداد های هوشمند

همانطور که مشاهده می کنید، قراردادهای هوشمند می توانند جهان را به مکانی بهتر و عاری از کمیسیون تبدیل کنند. این می تواند کلاهبرداری، تاخیر و هزینه بسیاری از موارد را کاهش دهد. شما با استفاده از قرارداد های هوشمند میتوانید به راحتی به خرید و فروش ملک بپردازید یا با استفاده از آنها حقوق کارمندان خود را بپردازید. قرارداد های هوشمند با سرعت بالا، امنیت و ثبت سوابق این امکان را به شما می دهند که با خیال راحت قرارداد های خود را انجام دهید.

در صورت نیاز به خرید ارزهای دیجیتالی، افتتاح یا خرید انواع کیف پول ها می توانید از خدمات منحصر به فرد کافه ارز استفاده نمایید. کافه ارز مفتخر به انجام سفارشات شما به صورت 24 ساعته و اتوماتیک می باشد. کافه ارز با کادری مجرب و با تجربه افتخار خدمت به هم میهنان با تضمین بهترین قیمت و بالاترین کیفیت را دارد.

به این مقاله امتیاز دهید
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *