اتریوم نیم سرویس (ENS)؛ سرویس نامگذاری اتریوم

ارز اتریوم نیم سرویس (Ethereum Name Service) با نام اختصاری ENS، یک سیستم جستجو است که اطلاعات را به یک نام پیوند می‌دهد. این یک سرویس نامگذاری فقط برای اتریوم نیست، بلکه یک سرویس نام است که بر روی اتریوم ساخته شده است و یک راه امن و غیرمتمرکز برای آدرس دادن به منابع جستجو با استفاده از نام‌های قابل خواندن توسط انسان است. در این مطلب از معرفی آلت کوین‌ها ، به بررسی و معرفی ارز دیجیتال Ethereum Name Service ، ویژگی‌ها و آینده اتریوم نیم سرویس خواهیم پرداخت.

ارز دیجیتال Ethereum Name Service چیست؟

  • اتریوم نیم سرویس (ENS) یک سیستم جستجو است که اطلاعات را به یک نام پیوند می‌دهد.
  • این سیستم به روشی مشابه سیستم DNS اینترنت کار می‌کند و به کاربران کمک می‌کند تا وب‌سایت‌ها را از طریق نام یا کلمه به جای اعداد جستجو کنند.
  • ENS برای جایگزینی DNS طراحی نشده است، بلکه برای کار در کنار آن طراحی شده است.

در روزهایی که وب تازه تاسیس شده بود، برای دسترسی به یک وب‌سایت باید آدرس IP یا رشته‌ای طولانی از اعداد را که به خاطر سپردن آن‌ها دشوار بود و حدس زدن آن‌ها تقریبا غیرممکن بود، را تایپ می‌کردید. سپس با گذشت زمان نام‌های قابل خواندن برای وب روی کار آمد و جست‌و‌جو کردن در وب بسیار آسان‌تر شد.

ارز دیجیتال هنوز در مرحله آدرس IP است: کاربران برای دسترسی به خدمات مورد نیاز خود به آدرس‌های طولانی و سختی برای به خاطر سپردن نیاز دارند. اینجا است که اتریوم نیم سرویس (Ethereum Name Service) برای راحتی بیشتر، وارد عمل می‌شود. در ادامه نحوه عملکرد ارز Ethereum Name Service و چگونگی پیدایش اتریوم نیم سرویس را بررسی می‌کنیم.

چه کسی ENS را اختراع کرد؟

نیک جانسون و الکس ون د ساند از بنیاد اتریوم، توسعه اولیه ENS را رهبری کردند.

حتما بخوانید  پیش بینی قیمت سولانا از سال ۲۰۲۱ تا سال ۲۰۲۵

ارز اتریوم نیم سرویس

چه چیز خاصی در مورد ENS وجود دارد؟

اتریوم نیم سرویس بر اساس قراردادهای هوشمند اتریوم ساخته شده است و آن را نسبت به سرویس نام دامنه اینترنت (DNS) ایمن‌تر، خصوصی‌تر و در برابر سانسور مقاوم‌تر می‌کند. تیم پشتیبان ENS زیرساخت نامگذاری اینترنتی را به عنوان یک مؤلفه اساسی می‌بینند، بنابراین باید غیرمتمرکز و جامعه محور باشد.

در سطح فنی، ENS می‌تواند از اکوسیستم موجود اتریوم استفاده کند، به این معنی که بسیار قابل برنامه‌ریزی است و می‌تواند با سایر قراردادهای هوشمند خارج از نامگذاری تعامل داشته باشد.

ENS، بر خلاف برخی از رقبای خود، نمی‌خواهد جایگزین DNS شود. ENS قبل از هر چیز بر ارائه وضوح نام توزیع شده و قابل اعتماد برای منابع Web3 مانند آدرس‌های زنجیره بلوکی و محتوای توزیع شده تمرکز دارد، در حالی که Namecoin، Blockstack و Handshake تلاش می‌کنند تا جایگزین DNS شوند.

اتریوم نیم سرویس یا سرویس نامگذاری اتریوم اساسا دو قرارداد هوشمند است. رجیستری ENS همه دامنه‌ها و زیر دامنه‌ها و همچنین جزئیات مالک و پیوند را در Resolver ثبت می‌کند، که قرارداد هوشمند دیگری است که ترجمه‌ها را از نام‌ها، به آدرس‌ها یا انواع دیگر منابع و بالعکس انجام می‌دهد. ENS به طور مشابه با DNS اینترنت اجرا می‌شود، زیرا دارای یک سیستم سلسله مراتبی است که به مالک دامنه امکان کنترل کامل هر زیر دامنه‌ای را می‌دهد.

چگونه دامنه ENS خود را به دست آوریم؟

با استفاده از کیف پول اتریوم مانند متامسک (MetaMask)، می‌توانید نام دامنه موجود را جستجو کنید. هنگامی که دامنه خود را پیدا کردید، سیستم شما را از طریق ثبت‌نام راهنمایی می‌کند، که ابتدا از شما می‌خواهد دو تراکنش را از کیف پول خود تأیید کنید. همچنین باید انتخاب کنید که چند سال می‌خواهید دامنه‌ای را با هزینه ۵.۰۰ دلار در سال ثبت کنید. اکنون، به‌عنوان مالک آن دامنه، می‌توانید آدرس‌ها یا اطلاعات مختلفی را که می‌خواهید از طریق آن پیوند داده شود و همچنین سایر زیر دامنه‌ها تنظیم کنید.

حتما بخوانید  رمز ارز وان‌اینچ چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟

با ارز اتریوم نیم سرویس چه کاری می‌توانید انجام دهید؟

بهترین کار با ارز دیجیتال Ethereum Name Service این است که آدرس طولانی و غیرقابل خواندن اتریوم خود را با یک آدرس ENS به یاد ماندنی جایگزین کنید. این امر دریافت دارایی‌های رمزنگاری و همچنین وارد کردن آدرس ENS خود را در اتریوم بدون نیاز به کپی و چسباندن آدرس عمومی طولانی آسان‌تر می‌کند.

ارز دیجیتال Ethereum Name Service

آینده ارز دیجیتال Ethereum Name Service

ارز دیجیتال Ethereum Name Service فقط اتریوم نیست، بلکه یک دامنه سطح بالا است و ENS برنامه‌هایی برای یکپارچه سازی کل فضایی به نام DNS است که بیش از ۱۳۰۰ دامنه سطح بالا دارد تا صاحبان یک سایت DNS بتوانند ادعا کنند از آن نام در ENS استفاده می‌کنند. نه به عنوان .eth بلکه به عنوان .org بنابراین، realsatoshi.org می‌تواند به realsatoshi.eth مرتبط شود و بازدیدکنندگان می‌توانند محتوا را مشاهده کنند.

اتریوم نیم سرویس به کاربران امکان می‌دهد برای آدرس‌های .ETH باقی مانده ثبت‌نام کنند. طبق سرویس نام اتریوم، همه آدرس‌های .ETH باقی‌مانده برای «ثبت‌نام فوری» در دسترس هستند. کسانی که ارزهای دیجیتال را ارسال و دریافت می‌کنند، اکنون می‌توانند با استفاده از سرویس نام اتریوم، برای آدرس‌های .ETH باقیمانده ثبت نام کنند. در 6 نوامبر، ENS در توییتر اعلام کرد که حراج‌هایش به پایان رسیده است و تمام آدرس‌های ETH باقی مانده برای ثبت‌نام فوری در دسترس هستند.

ENS که در سال ۲۰۱۷ راه‌اندازی شد و یک پلتفرم امن و غیرمتمرکز ارائه می‌دهد که در آن کاربران می‌توانند آدرس‌های رمزنگاری را با استفاده از دامنه‌های محبوبی مانند ETH، xyz، luxe، art و kred ایجاد و ثبت کنند. ENS از قراردادهای هوشمند در بلاکچین اتریوم پشتیبانی می‌کند که آن را نسبت به اکثر سیستم‌های DNS ایمن‌تر می‌کند.

حتما بخوانید  معرفی ارز دیجیتال لایو پیر (Livepeer) و پروتکل ویدیو استریم آن

هرکسی می‌تواند برای یک دامنه .ETH ثبت‌نام کند، اما معمولا باید در یک حراجی شرکت کند تا بتواند آن را در اختیار بگیرد. آخرین حراج  ETH بین ۱ سپتامبر و ۵ نوامبر برگزار شد و ۵۰,۳۵۵ پیشنهاد برای ۷,۶۷۰ نام به خود جلب کرد. این شرکت در بیانیه‌ای نوشت: «متوسط تعداد پیشنهادات ۶.۵۶ بود».

برای کسانی که در این حراج شرکت نکردند، این شرکت گفت: «اگر دوره حراج را از دست دادید اما اگر همچنان می‌خواهید برای نام‌های کوتاه باقی مانده ثبت‌نام کنید، همه نام‌های +۳ کاراکتر .ETH باقی‌مانده برای ثبت‌نام فوری از طریق مدیر ENS ما در دسترس هستند». برای ثبت‌نام برای نام ETH باقیمانده، کاربران باید از Chrome یا Brave به عنوان مرورگر وب خود استفاده کنند.

برای افرادی که از کروم استفاده می‌کنند، باید افزونه متامسک (MetaMask) را نصب کنند و کاربران Brave باید آن را فعال کنند. کاربران تلفن همراه همچنین می‌توانند برای دریافت یکی از نام‌های ETH باقی‌مانده ثبت‌نام کنند، اگرچه به کیف پول کوین بیس، وضعیت یا مرورگر اتریوم تلفن همراه دیگر نیاز دارند.

خرید ارز اتریوم نیم سرویس

ارز ENS اخیرا به فهرست رمز ارزهای صرافی بایننس (Binance) اضافه شده و تریدرها و معامله‌گران می‌توانند این ارز را در بایننس خرید و فروش کنند. اما برای کاربران ایرانی بهترین و مطمئن‌ترین راه، خرید و فروش ارزهای دیجیتال در صرافی‌های معتبر داخلی همچون کافه ارز است. شما تنها با چند گام ساده می‌توانید مقدار مورد نیاز ارز اتریوم نیم سرویس خود را از کافه ارز خریداری کنید. برای خرید ارز دیجیتال Ethereum Name Service کافی است در وب‌سایت کافه ارز ثبت‌نام کرده و پس از احراز هویت، به قسمت ثبت سفارش در پنل کاربری خود رفته و گزینه خرید ارزهای دیجیتال را انتخاب کنید.

پاسخ

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید