امروزه رمز ارزها روز به روز از محبوبیت و پذیرش بیشتری بهره‌مند می‌شوند و متاسفانه افرادی برای دستبرد زدن به آنها، به دنبال روش‌های جدید هستند. گرچه هک کردن شبکه‌های بلاکچین به سختی اتفاق می‌افتد اما مجرمان سایبری اغلب روش‌هایی برای فریب کاربران برای دسترسی به سرمایه‌هایی آن‌ها پیدا می‌کنند. سال گذشته ۱ میلیارد دلار ارز دیجیتال طی دزدی‌های مختلف به سرقت رفت. در این مطلب از کیف پول های ارز دیجیتال ، یاد می‌گیرید چه اقداماتی به بالا بردن امنیت تراست والت (Trust Wallet) شما کمک خواهد کرد.

تراست والت چگونه کار می کند؟

برای افراد تازه‌کار که به فضای ارزهای دیجیتال می‌پیوندند، کیف پول یک نرم‌افزار است که کلیدهای خصوصی دارایی‌های دیجیتال شما را نگه‌داری می‌کند. کیف پول شما با استفاده از دو کلید عمومی و خصوصی، سوابق تراکنش‌های شما را ثبت می‌کند. کلید عمومی که مشابه شماره حساب بانکی شما است یک آدرس است که شما برای دریافت ارز دیجیتال به دیگران ارسال می‌کنید؛ در حالی که کلید خصوصی، مالکیت کیف پول شما را مشخص می‌کند.

ویکتور راچنکو تراست والت را ایجاد کرد تا کاربران با استفاده از آن بتوانند به ارسال، دریافت و خرید و فروش ارزهای دیحیتال به ساده‌ترین شکل ممکن بپردازند و با استفاده از مرورگر اپلیکیشن غیرمتمرکز داخلی آن، در دنیای دیفای، توکن‌های غیرمثلی و بازی‌های مبتنی بر بلاکچین گردش کنند. این کیف پول با بیش از ۴۰ بلاکچین تعامل داشته و از بیش از ۱۶۰ هزار ارز دیجیتال پشتیبانی می‌کند که هر کدام یک کلید عمومی یا آدرس دارند که برای دریافت ارز به دیگران ارسال می‌شود و یک کلید خصوصی برای امضای تراکنش‌ها دارند. بالا بردن امنیت تراست والت اهمیت زیادی دارد؛ چون هکرها و خرابکار‌های زیادی در دنیا برای دسترسی به موجودی این کیف پول‌های تلاش می‌کنند.

عبارت بازیابی – عبارت عبور

برای کاربرد آسان، تراست والت تمام کلیدهای خصوصی را رمزگذاری می‌کند تا یک کلید خصوصی اصلی ایجاد کند که سپس این کلید از طریق یک الگوریتم یک عبارت منحصر به فرد ۱۲ کلمه‌ای به نام عبارت بازیابی ایجاد می‌کند. در زمان ثبت نام، به شما کیف پولی داده می‌شود که باید فورا با عبارت بازیابی خود از آن نسخه پشتیبان تهیه کنید که یکی از روش های بالا بردن امنیت تراست والت است:

عبارت بازیابی تراست والت

عبارت بازیابی تراست والت

بهترین روش ها برای نگهداری از نسخه پشتیبان تراست والت

عبارت بازیابی در اصل تمام کلیدهای خصوصی شما است که به یک فرمت دوازده کلمه‌ای قابل خواندن، تبدیل شده است. این عبارت برای امنیت کیف پول شما بسیار ضروری است چون هرکسی که این عبارت را داشته باشد می‌تواند به تمام موجودی شما دسترسی داشته باشد. همچنین بدون وجود آن، در صورتی که گوشی خود را گم کنید نمی‌توانید به موجودی خود دسترسی داشته باشید. به همین دلیل باید هر کدام از کلمات این عبارت را با دقت یادداشت کرده و آن را در مکان‌های مختلف و امن نگه‌داری کنید.

برخی از افراد این عبارت را داخل اپلیکیشن‌های دارای رمز عبور نگه‌داری می‌کنند اما نگه‌داری آفلاین آن، روش ایمن‌تری است. حتما این عبارت را روی کاغذ به شکل صحیح و با ترتیب صحیح بنویسید و آن را چندین بار چک کنید و سپس در جای امنی از آن نگه‌داری کنید. تمام این روش‌های به بالا بردن امنیت تراست والت شما کمک خواهد کرد.

نحوه ایجاد نسخه پشتیبان بعد از ایجاد کیف پول

نسخه پشتیبان تراست والت

اگر کیف پول خود را ایجاد کرده‌اید اما مطمئن نیستید که عبارت بازیابی را درست نوشته‌اید یا خیر، باز هم می‌توانید با استفاده از مراحل زیر به آن دسترسی داشته باشید:

۱. وارد بخش Setting شوید.

۲. روی Wallet کلیک کنید.

۳. روی آیکون «i» کلیک کنید تا عبارت بازیابی را ببینید.ارز دیج

۴. آن را کپی کرده و در جای امنی ذخیره کنید.

افزودن امنیت بیشتر: کد عبور با Touch ID یا Face ID

فعال کردن Applock در تراست والت

برای بالا بردن امنیت تراست والت مرحله بعدی پس از تهیه نسخه پشتیبان، افزودن لایه امنیتی بیشتر با افزودن یک کد عبور است. با این کار دسترسی به کیف پول شما، ارسال ارز یا تغییر رمز در زمان گم شدن یا به سرقت رفتن گوشی شما، دشوار خواهد شد. برای این کار باید مراحل زیر را انجام دهید:

۱. وارد Setting شوید.

۲. روی Security کلیک کنید.

۳. بخش App Lock را فعال کرده و کد عبور مورد نظر خود را وارد کنید.

می‌توانید زمان قفل خودکار را به فوری، بعد از ۵ دقیقه، ۱۰ دقیقه، ۱ ساعت یا ۵ ساعت تنظیم کنید. همچنین می‌توانید Touch ID یا Face ID را برای باز کردن کیف پول خود استفاده کنید که استفاده از این گزینه بستگی به گوشی شما دارد.

مراقب فیشینگ باشید

فیشینگ (Phishing) تلاش عاملان خرابکار در اینترنت برای فریب و جعل اطلاعات کاربران و دسترسی به اطلاعات حساس آن‌ها جهت دسترسی به سرمایه آنها است و به این طریق عمل می‌کند:

فرد خرابکار یک نسخه جعلی از سایت تراست والت یا صفحات اجتماعی تراست والت ایجاد کرده و از شما می‌خواهد فعالیتی را در آن‌ها انجام دهید که شامل وارد کردن عبارت بازیابی برای برنده شدن جوایز بزرگ است. برخی از آن‌ها مستقیما به شما پیام داده و خود را در قالب افرادی که می‌خواهند مشکلات شما با کیف پولتان را حل کنند، جا زده و موجودی کیف پول شما را خالی می‌کنند. مثال زیر را ببینید:

حملات فیشینگ

برای بالا بردن امنیت تراست والت و جلوگیری از قربانی شدن در حملات فیشینگ، نکات زیر را به خاطر بسپارید:

۱. هیچ ادمینی در صفحات اجتماعی فیسبوک، توییتر و تلگرام تراست والت به صورت مستقیم به شما پیام نداده و از شما به هیچ دلیلی نمی‌خواهد عبارت بازیابی خود را ارائه دهید.

۲. هرکسی که در شبکه‌های اجتماعی به شما پیام داد احتمالا اسکمر است و شما باید فورا او را ریپورت و بلاک کنید.

۳. عبارت بازیابی فقط به خود شما تعلق دارد و هیچ دلیلی ندارد آن را با فرد دیگری در میان بگذارید و اصلا مهم نیست آن فرد چه کسی است و چه می‌گوید.

محدودیت ارتباط با سایت های ناشناس

ارتباط کیف پول تراست والت با سایت‌های دیگر (مورد اعتماد یا غیر مورد اعتماد)، آسیب‌پذیری شما در برابر حملات فیشینگ را افزایش می‌دهد. این امر در مورد کاربران iOS که هنوز از Wallet Connect برای لینک کردن کیف پول‌های خود به اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز استفاده می‌کنند، بیشتر صدق می‌کند. خبر خوب این‌که، شما می‌توانید برای بالا بردن امنیت تراست والت خود مرورگر اپلیکیشن غیرمتمرکز را در دو مرحله در کیف پول خود فعال کنید:

۱. مرورگر Safari را باز کرده و وارد لینک trust://browser_enable شوید

۲. یک صفحه پاپ آپ ظاهر شده و از شما می‌خواهد که آن صفحه را در تراست والت باز کنید. روی Open کلیک کرده و اپلیکیشن تراست والت، مرورگر را باز خواهد کرد.

نظر شما درباره بالا بردن امنیت تراست والت چیست؟ تا به حال از کیف پول Trust Wallet استفاده کرده‌اید؟ برای امنیت تراست والت چه راهکارهایی پیشنهاد می‌دهید؟ اگر شما هم علاقمند به ورود به دنیای رمز ارزها و انجام معاملات در ارزهای دیجیتال هستید، می‌توانید قیمت لحظه ای ارز های دیجیتال و همچنین نمودار و تغییرات ۲۴ ساعته ارزها را در کافه ارز مشاهده کنید. همچنین در صورت نیاز به انجام سفارشات اتوماتیک و خرید و فروش ارزهای دیجیتال می‌توانید از خدمات منحصر به فرد کافه ارز استفاده کنید.

5/5 - (29 امتیاز)
مطالب مرتبط
دیدگاه ها (1)
  1. باسلام
    یه سوال دارم که وقتی زبان گوشی رو هم تغییر میدم بازم اعداد تراست ولت فارسیه باید چیکار کرد
    ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *