کاقه ارز

اندیکاتور MACD یا مکدی توسط تریدرهای بازار رمز ارزها برای شناسایی نقاط برگشت، تسهیل ورود در زمان اصلاح قیمت بازگشتی و کنترل بخش بزرگی از یک حرکت تا زمانی که ترند شروع به روند معکوس می‌کند، استفاده می‌کنند.  در این مطلب از تحلیل ارزهای دیجیتال به بررسی اندیکاتور مکدی و ۵ روش موثر برای استفاده از آن برای تریدرها می‌پردازیم.

اندیکاتور MACD یا مکدی چیست ؟

میانگین متحرک همگرایی واگرایی که اندیکاتور MADC یا مکدی هم نامیده می‌شود، یک شاخص مومنتوم دنبال‌کننده ترند است که به طور گسترده توسط تریدرها مورد استفاده قرار می‌گیرد. گرچه مکدی یک اندیکاتور تاخیری است اما می‌تواند در شناسایی تغییرات احتمالی ترند، بسیار مفید باشد.

اندیکاتور MACD

اندیکاتور MACD بالا و پایین خط صفر که به نام خط مرکزی هم شناخته می‌شود، نوسان می‌کند. میانگین متحرک‌های کوتاه‌تر از میانگین متحرک‌های بزرگ‌تر کم می‌شوند تا به مقدار MACD برسند. خط سیگنال که میانگین متحرک صعودی MACD است، اندیکاتور را کامل می‌کند.

خط آبی اندیکاتور MACD و خط قرمز، خط سیگنال است. وقتی خط آبی از بالای خط قرمز عبور کند، سیگنال خرید تشکیل می‌شود و وقتی خط آبی به زیر خط قرمز سقوط کند، هشدار برای فروش اتفاق می‌افتد. عبور خط آبی از بالای خط مرکز هم سیگنال خرید محسوب می‌شود. حالا می‌خواهیم ببینیم چطور از این اندیکاتور برای ورود و خروج‌های بهتر از پوزیشن‌های مختلف استفاده کنیم. سپس به نحوه تحلیل اندیکاتور مکدی در زمان اصلاح قیمت بازگشتی و روند صعودی می‌پردازیم. در نهایت نگاه کوتاهی به اهمیت واگرایی‌ها در اندیکاتور MACD خواهیم داشت.

استفاده از اندیکاتور MACD در نوسانات بازار ارزهای دیجیتال

در مقایسه با بازارهای سنتی و موروثی، بازار ارزهای دیجیتال شهر تحولات بزرگ در زمانی کوتاه است. بنابراین ورود و خروج‌ها باید سریع اتفاق بیفتند تا بتوان از بخش بزرگی از این تحولات سود برد و در عین حال بیش از حد معاملاتی که خلاف پیش‌بینی‌های ما پیش می‌روند، انجام ندهیم. وقتی روند صعودی جدیدی آغاز می‌شود، معمولا چند هفته یا چند ماه ادامه خواهد یافت و البته، تمام فازهای صعودی هم دارای اصلاحات هستند. هدف تریدرها باید همراهی با ترند و عدم توقف با هر اصلاح بازگشتی کوچک در طول مسیر باشد.

هدف باید ورود سریع به پوزیشن در زمان آغاز روند صعودی و باقی ماندن در آن پوزیشن تا زمانی که سیگنال روند معکوس مشاهده شد، باشد. البته گفتن این کارها راحت‌تر از انجام آن است. اگر اندیکاتور سیگنال‌های زیادی نشان بدهد، معاملات ناخواسته زیادی انجام خواهد شد که کمیسیون‌های زیاد و تخلیه احساسی در بر خواهد داشت.

از سوی دیگر، اگر برای داشتن سیگنال‌های کمتر بخواهیم چارچوب‌های زمانی تعیین کنیم، بخش بزرگی از ترند را از دست خواهیم داد؛ چون اندیکاتور در شناسایی حرکات معکوس، کند عمل خواهد کرد. این مشکل توسط سازنده اندیکاتور MACD، جرالد اپل در کتابش تحت عنوان «تحلیل تکنیکال: ابزارهای قدرت برای سرمایه‌گذاران فعال» حل شده است. اپل در کتاب خود تاکید می‌کند که چطور می‌توان از دو اندیکاتور MACD در زمان ترندهای قدرتمند استفاده کرد که اندیکاتور حساس‌تر برای ورودی‌ها و اندیکاتوری که حساسیت کمتری دارد برای خروجی‌ها استفاده می‌شود.

آیا دو اندیکاتور مکدی بهتر از یک اندیکاتور است؟

مقدار پیش‌فرض برای اندیکاتور MACD که توسط بیشتر نرم‌افزارهای نمودارکشی استفاده می‌شود، ترکیب ۱۲ تا ۲۶ روز است. البته، برای نمونه‌های بعدی، می‌خواهیم از یک اندیکاتور مکدی با ترکیب ۱۹ تا ۳۹ روز استفاده کنیم که حساسیت کمتری داشته و برای ایجاد سیگنال‌های فروش به کار خواهد رفت. اندیکاتور بعدی که حساسیت بیشتری دارد از ترکیب ۶ تا ۱۹ روز استفاده می‌کند و برای سیگنال‌های خرید به کار خواهد رفت.

اندیکاتور MACD

بیت کوین در سپتامبر ۲۰۲۰ در محدوده کوچکی خرید و فروش می‌شد و در طول آن مدت، هر دو اندیکاتور MACD به شدت مسطح بودند. در ماه اکتبر، وقتی جفت ارز بیت کوین و تتر یک روند صعودی را آغاز کردند، در نیمه‌های اکتبر ۲۰۲۰، اندیکاتور MACD از بالای خط مرکزی عبور کرده و یک سیگنال خرید تشکیل داد.

پس از ورود به معامله، ببینید چطور اندیکاتور مکدی در چهار موقعیت (که در روی نمودار با بیضی نشان داده شده‌اند) در ترکیب ۶ تا ۱۹ روزه، به خط سیگنال نزدیک می‌شود. این حالت می‌تواند منجر به خروج سریع از معامله و از دست دادن بخش بزرگی از سود در زمان شروع روند صعودی بشود.

از سوی دیگر، توجه کنید که چطور ترکیب ۱۹ تا ۳۹ روزه که حساسیت کمتری دارد در طول مدت روند صعودی، ثابت باقی می‌ماند. این حالت باعث شده تا زمانی که اندیکاتور MACD در تاریخ ۲۶ نوامبر ۲۰۲۰ به زیر خط سیگنال سقوط کرده و سیگنال فروش تشکیل بدهد، تریدرها آسان تر در معامله بمانند.

اندیکاتور MACD

در مثال دیگر، بایننس کوین Binance Coin (BNB) در تاریخ ۷ جولای ۲۰۲۰ از بالای خط مرکز عبور کرد و سیگنال خرید تشکیل داد. البته، اندیکاتور حساس مکدی به سرعت روند نزولی گرفت و در تاریخ ۶ جولای که جفت ارز بایننس کوین و تتر وارد اصلاح کوچکی شدند، به زیر خط سیگنال سقوط کرد. در مقابل، اندیکاتوری که حساسیت کمتری داشت تا ۱۲ اوت ۲۰۲۰ در بالای خط سیگنال باقی ماند و بخش بزرگی از ترند را در اختیار داشت.

اندیکاتور MACD

تریدرهایی که دنبال کردن دو اندیکاتور MACD را دشوار می‌دانند می‌توانند از ترکیب پیش‌فرض ۱۲ تا ۲۶ روز استفاده کنند. سیر حرکت لایت کوین از ۷۵ دلار تا ۴۱۳.۴۹ دلار پنج سیگنال خرید و فروش ایجاد کرد. تمام تریدها سیگنال‌های ورودی (که با بیضی مشخص شده‌اند) و خروجی (که با فلش نشان داده شده‌اند) خوبی ایجاد کردند.

چگونه اندیکاتور MACD سیگنال اصلاح قیمت را نشان می دهد؟

تریدرها می‌توانند از اندیکاتور مکدی برای خرید در زمان اصلاح قیمت برگشتی استفاده کنند. در طول مدت اصلاح قیمت در زمان ترند صعودی، مکدی به زیر خط سیگنال سقوط می کند اما وقتی قیمت دوباره روند صعودی خود را از سر گرفت، اندیکاتور به بالای خط سیگنال باز خواهد گشت. این اطلاعات می‌تواند فرصت ورود خوبی ایجاد کند.

اندیکاتور MACD

در نمونه بالا، کاردانو (ADA) در تاریخ ۸ ژانویه ۲۰۲۰ از بالای خط مرکزی عبور کرد و یک سیگنال خرید تشکیل داد. البته، وقتی حرکت صعودی متوقف شد، اندیکاتور MACD در تاریخ ۲۶ ژانویه ۲۰۲۰ به نزدیکی خرید سیگنال سقوط کرد اما به زیر آن نرفت. وقتی قیمت ارز اصلاح شد، مکدی از خط سیگنال دور شده و حرکت صعودی خود را از سر گرفت. این موقعیت فرصتی برای تریدرهایی بود که فرصت خرید در زمان عبور اندیکاتور از بالای خط مرکزی را از دست داده بودند. وقتی جفت ارز کاردانو و تتر شروع به اصلاح قیمت شدید کردند، سیگنال فروش در تاریخ ۱۶ فوریه تشکیل شد.

واگرایی اندیکاتور مکدی می تواند سیگنال تغییر ترند تشکیل دهد

اندیکاتور مکدی

قیمت بیت کوین بین تاریخ ۱۲ فوریه تا ۱۴ آوریل ۲۰۲۱ به رشد صعودی خود ادامه داد اما اندیکاتور مکدی در طول این دوره صعود کمتری داشت و یک واگرایی نزولی ایجاد کرد. این نشانه‌ای بود که حرکت صعودی در حال ضعیف شدن است. وقتی یک واگرایی نزولی تشکیل می‌شود تریدرها باید بیشتر مراقب بوده و از انجام معاملات بلندمدت در طول این دوره اجتناب کنند. واگرایی نزولی طولانی در این مورد، منجر به سقوط شدید شد.

اندیکاتور مکدی

لایت کوین نشان می‌دهد چگونه اندیکاتور MACD یک واگرایی صعودی در طول روند به شدت نزولی از جولای تا دسامبر ۲۰۱۹، تشکیل داد. تریدرهایی که در زمان عبور اندیکاتور از بالای خط مرکزی اقدام به خرید کردند احتمالا در سپتامبر و مجددا در نوامبر، شاهد حرکت بازار در خلاف جهت پیش‌بینی‌های خود بوده‌اند. این نشان می‌دهد که تریدرها پیش از اقدام بر اساس واگرایی‌های اندیکاتور MACD، باید منتظر بمانند که پرایس اکشن نشانه‌های تغییر ترند را نشان دهد.

نکات مهم

اندیکاتور MACD ترند را در اختیار گرفته و می‌توان از آن برای اندازه‌گیری مومنتوم یک دارایی هم استفاده کرد. با توجه به شرایط بازار و دارایی‌هایی که تحلیل می‌شوند، تریدرها می‌توانند مدت زمان اندیکاتور را تغییر دهند. اگر یک ارز دیجیتال سرعت سریعی دارد، باید از اندیکاتور حساس‌تر استفاده کرد. برای ارزهایی با سرعت آهسته، می‌توان از تنظیمات پیش‌فرض یا اندیکاتوری با حساسیت کمتر استفاده کرد. تریدرها می‌توانند برای رسیدن به نتایج بهتر، از ترکیب اندیکاتورهایی با حساسیت بالا و پایین استفاده کنند.

البته هیچ اندیکاتور بی‌نقصی وجود ندارد که همیشه درست کار کند. حتی با وجود جایگشت‌ها و ترکیب‌ها هم گاهی معاملات خلاف انتظارات و پیش‌بینی‌های ما پیش می‌روند. تریدرها باید از اصول مدیریت پول برای کاهش سریع زیان‌ها و محافظت از سودهای کاغذی خود در زمانی که معاملات مطابق با پیش‌بینی‌ها پیش می‌رود، استفاده کنند.

اگر قصد خرید و فروش ارزهای دیجیتال را دارید، می‌توانید با مراجعه به قسمت خرید و فروش اتوماتیک ارزهای دیجیتال در وب‌سایت کافه ارز، به راحتی و طی چند مرحله ساده، خدمات مورد نظر خود را دریافت کنید. همچنین شما می‌توانید قیمت لحظه ای ارزهای دیجیتال و همچنین نمودار و تغییرات ۲۴ ساعته ارزها را در کافه ارز مشاهده کنید.

به این مقاله امتیاز دهید
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *