نحوه ساخت NFT و همچنین فروش آن سوالی است که در حال حاضر ذهن بسیاری از هنرمندان را به خود مشغول کرده است. توکن‌های غیرمثلی به دلیل قیمت‌های چشمگیر که برخی از آثار هنری NFT فروخته شده‌اند، همچنان موضوع بخث داغ این روزهای بازار رمز ارزها است.

بنابراین، این قابل درک است که ممکن است تعجب کنید که آیا NFTها فرصتی برای کسب درآمد از کار خلاقانه را ارائه می‌دهند یا خیر. در این مطلب وبلاگ کافه ارز به توضیح دقیق نحوه ساخت NFT و نحوه فروش NFT می‌پردازد؛ بنابراین اگر می‌خواهید شانس خود را امتحان کنید، راهنمای گام به گام نحوه ساخت و فروش NFT را در ادامه مطالعه کنید.

در ابتدا دانستن این نکته مهم است که برخی از آثتار هنری NFT میلیون‌ها دلار فروخته شده است، معروف‌ترین آن Beeple’s) Everyday – The First 5000 Days)، است که در مارس ۲۰۲۱ به قیمت ۶۹ میلیون دلار فروخته شد. با این حال، این موارد استثناهای نادری هستند و حتی اگر موفقیت آن‌ها را تکرار کنید، احتمالا متوجه خواهید شد که بیشتر پول نصیب شما نخواهد شد، زیرا شرکت‌هایی که تراکنش‌ها را فعال می‌کنند و پلتفرم‌هایی که NFTها را تولید و نگهداری می‌کنند، طیف وسیعی از کارمزدها را از هنرمندان NFT، چه در ابتدا و چه پس از هر فروش، دریافت می‌کنند.

نحوه ساخت NFT و فروش آن

نحوه ساخت و فروش NFT

روشن است که NFT چیست و اگر می‌خواهید یک NFT بسازید و بفروشید، اولین کاری که باید انجام دهید این است که یک پلتفرم توکن غیرمثلی را برای ساخت NFT و فروش NFT خود و یک کیف پول پرداخت انتخاب کنید که از آن برای تامین مالی و دریافت پرداخت‌ها استفاده کنید. در حال حاضر پلتفرم‌های آنلاین زیادی وجود دارد که می‌توانید NFT را بسازید و بفروشید.

پلتفرم‌های محبوب فروش NFT عبارتند از: OpenSea، Rarible، Foundation، BakerySwap، Axie Marketplace.

همچنین پلتفرم‌های پرداخت ساخت NFT عبارتند از: MetaMask، Torus، Portis، WalletConnect، Coinbase، .MyEtherWallet

برای توضیح، ما در ابتدا فرآیند را با استفاده از پلتفرم توکن غیرمثلی Rarible و پلتفرم پرداخت ارز دیجیتال MetaMask نشان خواهیم داد؛ اما به این معنی نیست که ما آن‌ها را مورد تایید قرار می‌دهیم. ممکن است بخواهید به هر یک از پلتفرم‌های ذکر شده در بالا و بسیاری از ارائه‌دهندگان دیگر که وجود دارند نگاهی بیندازید و هزینه‌ها و خدماتی را که ارائه می‌دهند مقایسه کنید. در ادامه مراحلی که باید برای ساخت NFT و خرید و فروش NFT طی کنید آورده شده است.

۱. مقداری ارز دیجیتال بخرید

نحوه ساخت NFT

اولین نکته مهمی که باید درک کنید این است که باید به یک پلتفرم، هزینه‌ای پرداخت کنید تا یک NFT از کار خود را مینت (تولید) کنید. بیشتر پلتفرم‌ها می‌خواهند با استفاده از اتر، (ارز دیجیتال بومی پلتفرم بلاکچین)، هزینه پرداخت کنند. توجه داشته باشید که مانند بیت کوین و بسیاری دیگر از ارزهای دیجیتال، ارزش اتر (به اختصار ETH) می‌تواند به شدت در نوسان باشد.

در سال ۲۰۲۱، قیمت ۱ اتریوم از کمتر از ۱۰۰۰ دلار به ۴۸۰۰ دلار رسیده است و همچنان روند صعودی و نزولی زیادی دارد و مشخص شده است که در عرض چند ساعت چندین دلار نوسان می‌کند. برای خرید اتریوم، باید چیزی به نام «کیف پول دیجیتال» ایجاد کنید و آن را به پلتفرم NFT انتخابی خود متصل کنید.

خدمات کیف پول دیجیتال زیادی وجود دارد، اما برای توضیح، ما از متامسک (MetaMask) استفاده می‌کنیم که به عنوان افزونه مرورگر و به عنوان یک برنامه تلفن همراه در دسترس است. اگر ترجیح می‌دهید از سرویس دیگری استفاده کنید، یا اگر با کیف پول‌های دیجیتال آشنا هستید و قبلا کیف پول خود را ساخته‌اید، مستقیما به مرحله ۴ بروید.

۲. یک کیف پول دیجیتال بسازید

نحوه ساخت NFT

برای ایجاد یک کیف پول دیجیتال با MetaMask، باید به وب‌سایت آن بروید و روی دکمه آبی «دانلود» در بالا سمت راست کلیک کنید. از آنجایی که ممکن است از رایانه استفاده کنید، گزینه نصب افزونه مرورگر را انتخاب ‌کنید، اما یک برنامه برای تلفن‌های همراه نیز وجود دارد. سپس از شما خواسته می‌شود تأیید کنید که می‌خواهید «یک کیف پول و عبارت seed جدید ایجاد کنید». در مورد معنای «عبارت seed» زیاد نگران نباشید؛ زیرا این عبارت فهرستی از کلمات است که اطلاعات بلاکچین را ذخیره می‌کند). بگویید بله، پس از آن به سادگی از مراحل موافقت با شرایط، ایجاد رمز عبور و راه‌اندازی برخی اقدامات امنیتی عبور کنید، سپس حساب خود را راه‌اندازی خواهید کرد.

۳. به کیف پول خود پول اضافه کنید

نحوه ساخت NFT

هنگامی که کیف پول متامسک یا هر کیف پول دیجیتالی را راه‌اندازی کردید، باید مقداری ETH (اتر) به آن اضافه کنید. انجام این کار نسبتا آسان است: فقط روی دکمه «خرید» کلیک کنید و گزینه خرید ETH با Wyre را انتخاب کنید. سپس به صفحه‌ای هدایت می‌شوید که می‌توانید با Apple Pay  یا کارت نقدی ETH بخرید. توجه داشته باشید که اگر ترجیح می‌دهید هنوز هیچ هزینه‌ای نپردازید، می‌توانید از این مرحله و مراحل بعدی خارج شوید.

۴. کیف پول خود را به یک پلتفرم NFT متصل کنید

نحوه ساخت NFT

اکثر کیف پول‌های دیجیتال به روشی مشابه کار می‌کنند. بنابراین هر کدام را که انتخاب کرده‌اید مهم نیست. زمانی که مقداری ETH در کیف خود آماده خرج کردن دارید، می‌توانید به پلتفرم NFT بروید و از آن برای ساخت NFT خود استفاده کنید. باز هم، برای توضیح، در اینجا از Rarible استفاده می‌کنیم، اما بسیاری از پلتفرم‌های NFT دیگر برای انتخاب وجود دارد.

به Rarible.com بروید و در گوشه سمت راست صفحه، دکمه‌ای وجود دارد که روی آن عبارت «اتصال کیف پول» نوشته شده است. روی آن کلیک کنید و در صفحه بعدی، از شما کیف پول خواسته می‌شود، که در اینجا ما از MetaMask استفاده می‌کنیم. یک پنجره بازشو به شما این امکان را می‌دهد که کیف پول خود را به Rarible متصل کنید. روی «بعدی»، سپس «اتصال» کلیک کنید، شرایط خدمات را بپذیرید و تأیید کنید که بالای ۱۳ سال سن دارید.

۵. فایل خود را آپلود کنید

نحوه ساخت NFT

اکنون برای ساخت NFT خود آماده هستید. روی دکمه آبی «ساخت» در بالا سمت راست کلیک کنید. سپس گزینه‌هایی به شما داده می‌شود که بتوانید یک کار تک و یک‌باره ایجاد کنید یا یک مورد را چندین بار بفروشید. در این مثال، ما «Single» را انتخاب می‌کنیم. اکنون باید فایل دیجیتالی را که می‌خواهید در NFT بسازید آپلود کنید. Rarible فایل‌های PNG، GIF، WEBP، MP4 و MP3 را تا اندازه ۳۰ مگابایت می‌پذیرد.

۶. یک حراج راه‌اندازی کنید

نحوه ساخت NFT

در قسمت بعدی فرم، باید نحوه فروش آثار هنری NFT خود را انتخاب کنید. در اینجا سه گزینه وجود دارد. گزینه اول «قیمت ثابت» است که به شما امکان می‌دهد قیمتی تعیین کنید و فورا به کسی بفروشید. (مانند «اکنون آن را بخرید» در eBay). گزینه دوم «حراج نامحدود» است که به مردم اجازه می‌دهد تا زمانی که شما یکی از قیمت‌ها را قبول نکنید، پیشنهادات خود را ارائه دهند.

و گزینه سوم «حراج زمان‌بندی شده» است که فقط برای مدت زمان مشخصی برگزار می‌شود. این گزینه‌ای است که ما برای مثال خود انتخاب خواهیم کرد. اکنون بخش دشواری پیش می‌آید و آن «تعیین حداقل قیمت» است. این گزینه را خیلی پایین تنظیم کنید، زیرا کارمزدهای هنگفت، سود شما را از بین می‌برد و حتی ممکن است باعث از دست دادن پول پس از فروش شود. ما قیمت خود را روی یک ETH بلندپروازانه تعیین می‌کنیم و به مردم هفت روز فرصت می‌دهیم تا پیشنهاد بدهند.

در مرحله بعد، گزینه‌ای برای «باز کردن قفل پس از خرید» دریافت می‌کنید. این به شما این فرصت را می‌دهد که از طریق یک صفحه وب مخفی یا لینک دانلود نسخه کامل و با وضوح بالا، هنر خود و یا مطالب اضافی را به خریدار نهایی خود ارائه دهید. در زیر آن گیج کننده‌ترین گزینه با عنوان «انتخاب مجموعه» وجود دارد. این یک سوال بسیار فنی در مورد نحوه راه‌اندازی بلاکچین است. گزینه پیش‌فرض در اینجا Rarible است و توصیه می‌کنیم آن را به همین شکل رها کنید.

۷. NFT خود را شرح دهید

نحوه ساخت NFT

اکنون می‌توانید عنوان و توضیحاتی را برای فهرست خود اضافه کنید. برای به حداکثر رساندن شانس خود برای فروش NFT ، باید کمی زمان بگذارید تا در مورد این موضوع فکر کنید. سپس از شما خواسته می‌شود در نظر بگیرید که چه درصدی از حق امتیاز را می‌خواهید برای فروش مجدد هنر خود در آینده مطالبه کنید. باز هم، این یک اقدام متعادل‌کننده است، زیرا درصد بالاتر در درازمدت به ازای هر فروش، پول بیشتری را برای شما به ارمغان می‌آورد، اما همچنین مردم را از فروش مجدد هنر شما در وهله اول باز می‌دارد؛ زیرا احتمال کمتری برای کسب سود برای آن‌ها وجود دارد. در نهایت، یک فیلد اختیاری برای افزودن ویژگی‌های فایل شما وجود دارد. با آن کامل کردن آن، کار شما تقریبا تمام شده است.

۸. هزینه را بپردازید

نحوه ساخت NFT

روی «ایجاد مورد (Create Item)» کلیک کنید و سپس از شما خواسته می‌شود تا به کیف پول خود متصل شوید تا هزینه فهرست را بپردازید. اگر پول کافی در کیف پول خود ندارید، نگران نباشید: لازم نیست دوباره شروع کنید. فقط روی نماد کیف پول در گوشه سمت راست بالای صفحه کلیک کنید و به شما این امکان داده می‌شود که مستقیما وجه را در Rarible اضافه کنید. قبل از انجام این کار، این نکته را بدانید که هزینه فهرست ممکن است کم به نظر برسد اما این تنها شروع هزینه‌هایی است که از شما دریافت می‌شود.

قبل از این‌که بتوانید ادامه دهید، باید با هزینه بیشتری موافقت کنید تا در واقع NFT خود را ایجاد کنید، اگر شخصی NFT شما را بخرد، کارمزد فروش به اضافه کارمزد تراکنش برای انتقال پول از کیف پول خریدار به کیف پول شما وجود خواهد داشت.

سخن آخر درباره ساخت توکن غیرمثلی

در اینجا سعی کردیم به طور واضح و ساده نحوه محاسبه هزینه بالقوه ساخت NFT و فروش NFT را توضیح دهیم، اما ماهیت گیج‌کننده فناوری بلاکچین، نوسانات شدید در ارزش ارزهای دیجیتال و عدم شفافیت در خود پلتفرم‌ها، آن را به یک کار غیرممکن تبدیل کنید. بنابراین، شما باید ریسک کنید و منتظر بمانید و ببینید که در صورت فروش NFT چقدر هزینه دریافت خواهید کرد و امیدوار باشید که سود خوبی کسب کنید.

نظر شما درباره نحوه ساخت NFT و همچنین فروش NFT چیست؟ اگر قصد سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال را دارید، می‌توانید قیمت لحظه ای ارزهای دیجیتال و همچنین نمودار و تغییرات ۲۴ ساعته ارزها را در کافه ارز مشاهده کنید. همچنین در صورت نیاز به خرید و فروش ارزهای دیجیتال همچون خرید اتریوم می‌توانید از خدمات منحصر به فرد کافه ارز استفاده کنید.

4.8/5 - (16 امتیاز)
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *