logo کاقه ارز

شاید شما نیز رویای تحصیل در یکی از کشورهای اروپایی را دارید، اما هزینه تحصیل در اروپا شما را می‌ترساند. ما در این مطلب از راهنمای تحصیل در خارج از کشور می‌خواهیم میانگین هزینه‌های شهریه و هزینه‌های زندگی در طیف وسیعی از کشورهای اروپایی را بررسی کنیم، پس تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

البته به خاطر داشته باشید که میزان هزینه‌های بررسی شده در این مقاله میانگینی از هزینه‌های موجود است و شما برای اطلاع از شهریه دقیق هر دانشگاهی در کشورهای اروپایی، باید به وب‌سایت دانشگاه مورد نظر خود مراجعه کنید. همچنین به یاد داشته هزینه زندگی شما در هر کشور اروپایی با توجه به نوع سبک زندگی شما متفاوت خواهد بود.

هزینه تحصیل در اروپا

هزینه تحصیل در اروپا در هر کشور آن متفاوت است. در ادامه با هزینه تحصیل در کشورهای مختلف اروپایی به صورت جداگانه آشنا می‌شویم:

هزینه تحصیل در اتریش

هزینه تحصیل در اروپا

میانگین شهریه دانشگاه‌های این کشور برای دانشجویان خود این کشور و دانشجویان اتحادیه اروپا رایگان است. اما میانگین شهریه دانشگاه‌های این کشور برای دانشجویان بین المللی رشته‌های مختلف معادل با ۷۲۶.۷۲ یورو (۸۵۰ دلار آمریکا) برای هر ترم تحصیلی است.

همچنین میانگین هزینه‌های زندگی دانشجویی در این کشور به طور سالیانه معادل با ۱۱.۴۰۰ یورو (۱۳۳۵۰ دلار آمریکا) ارزیابی شده است.

دانشجویانی که شهروند یکی از کشورهای اتحادیه هستند، می‌توانند به صورت رایگان در اتریش تحصیل کنند؛ مگر این‌که مدت زمان فارغ تحصیلی آن‌ها، دو ترم بیشتر از مدت زمان استاندارد طول بکشد. در این صورت آن‌ها ملزم به پرداخت ۳۶۳.۳۶ یورو برای هر نیم‌سال تحصیلی خواهند بود. لازم به ذکر است که هزینه عضویت در اتحادیه دانشجویی دانشگاه‌های کشور اتریش معادل با ۱۹.۲۰ یورو (۲۲ دلار آمریکا) در هر ترم وجود دارد که همه دانشجویان ملزم به پرداخت آن هستند.

هزینه تحصیل در بلژیک

دانشجویانی که شهروند یکی از کشورهای اتحادیه هستند، ملزم به پرداخت حدود ۹۰۶ یورو (۱۰۶۰ دلار آمریکا) در سال برای تحصیل در این کشور برای رشته‌های مختلف تحصیلی هستند. همچنین هزینه تحصیل در اروپا برای دانشجویان بین المللی ۴.۱۷۵ یورو (۴.۴، ۹۰۰ دلار آمریکا) برای رشته‌های مختلف تحصیلی به صورت سالیانه خواهد بود همچنین میانگین هزینه‌های زندگی دانشجویی در این کشور به طور سالیانه به طور تقریبی ۱۰.۲۰۰ الی ۱۱.۴۰۰ یورو (۱۱.۹۴۰ الی ۱۳.۳۵۰ دلار آمریکا) ارزیابی می‌شود.

دانشجویان بین المللی به دلایل زیادی از جمله وجود دانشگاه‌های معتبر، فرصت‌های عالی برای حضور در شبکه‌های بین المللی اقتصادی، شهرهای بسیار متنوع، طیف وسیعی از غذاها و غذاهای محلی، روستاهای جذاب، کیفیت بالای زندگی و البته شکلات خوشمزه بلژیکی مایل به پرداخت هزینه تحصیل در اروپا و کشور بلژیک هستند. علاوه براین موارد هزینه‌های تحصیل در کشور بلژیک مقرون به صرفه است.

هزینه تحصیل در دانمارک

هزینه تحصیل در اروپا

میانگین شهریه دانشگاه‌های این کشور برای دانشجویان خود این کشور و دانشجویان اتحادیه اروپا رایگان است. اما میانگین شهریه سالیانه دانشگاه‌های این کشور برای دانشجویان بین المللی رشته‌های مختلف به طور تقریبی ۶.۰۰۰ الی ۱۶.۰۰۰ یورو (۷.۰۲۰ الی ۱۸.۷۳۰ دلار آمریکا) برای رشته‌های مختلف تحصیلی است.

همچنین میانگین هزینه‌های زندگی دانشجویی در این کشور به طور سالیانه معادل با ۱۴.۴۰۰ یورو (۱۶.۸۵۰ دلار آمریکا) ارزیابی شده است.

تحصیل در کشور دانمارک گزینه‌ای مقرون به صرفه برای دانشجویان اتحادیه اروپا به شمار می‌رود، این موضوع به‌دلیل‌عدم نیاز به پرداخت شهریه توسط این دانشجویان است. البته باید بدانید که هزینه‌های زندگی در این کشور نسبتا بالا است. همچنین بیشتر دوره‌های آموزشی در این کشور به زبان دانمارکی انجام می‌شود. البته بیش از ۶۰۰ دوره آموزشی برای دانشجویان بین المللی وجود دارد که در آن تدریس به زبان انگلیسی انجام می‌شود و ۸۶ درصد از ساکنان این کشور می‌توانند انگلیسی صحبت کنند. اما قبل از انتخاب کشور دانمارک به عنوان مقصد تحصیلی خود به یاد داشته باشید که گزینه‌های متنوعی وجود دارند که کاهش قابل توجه ایی در هزینه تحصیل در اروپا ایجاد می‌کنند.

هزینه تحصیل در فنلاند

جالب است باید که میانگین شهریه دانشگاه‌های این کشور برای دانشجویان خود این کشور و دانشجویان اتحادیه اروپا دانشجویان بین المللی که به زبان فنلاندی یا سوئدی تحصیل می‌کنند یا در حال تحصیل در مقطع دکترا هستند، کاملا رایگان است. اما دانشجویان بین المللی که در حال تحصیل به زبان انگلیسی در این کشور هستند، به طور متوسط سالانه ۴۰۰۰ الی ۱۸۰۰۰ یورو (۴.۷۰۰ الی۲۱.۰۷۰ دلار آمریکا) شهریه پرداخت می‌کنند.

همچنین میانگین هزینه‌های زندگی دانشجویی در این کشور به طور سالیانه معادل با ۹.۶۰۰ یورو (۱۱.۲۰۰ دلار آمریکا) ارزیابی شده است.

می‌توان گفت که هزینه‌های زندگی و هزینه تحصیل در اروپا در کشوری مانند فنلاند نسبت به سایر کشورهای شمال اروپا شامل نروژ، سوئد و دانمارک برای شما مقرون به صرفه‌تر خواهد بود. همچنین دانشجویان بین المللی در این کشور از شانس حضور در فعالیت‌های مختلف تحقیقاتی و البته تفریحی برخوردار هستند. جالب است بدانید که به دلیل تقسیم عادلانه و منطقی ثروت عظیم این کشور در بین مردم، کشور فنلاند دارای استانداردهای بالای زندگی است.

هزینه تحصیل در فرانسه

هزینه تحصیل در اروپا

در این کشور میانگین شهریه سالانه برای بیشتر دوره آموزشی مقطع کارشناسی معادل با ۱۷۰ یورو در دانشگاه‌های دولتی است. همچنین میانگین شهریه سالانه برای بیشتر دوره آموزشی مقطع کارشناسی ارشد معادل با ۲۴۳ یورو در دانشگاه‌های دولتی و البته میانگین شهریه سالانه برای بیشتر دوره آموزشی مقطع دکترا معادل با ۳۸۰ یورو در دانشگاه‌های دولتی است. البته باید بدانید که هزینه تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی بسیار بیشتر از این میزان خواهد بود.

دانشجویان بین المللی که تحصیل در فرانسه را از سال ۲۰۱۹ شروع کرده‌اند، ملزم به پرداخت شهریه سالانه معادل با۲.۷۷۰ یورو (۳.۱۰۰ دلار آمریکا) برای مقطع کارشناسی و ۳.۷۷۰ یورو (۴.۲۴۰ دلار آمریکا) برای مقطع کارشناسی ارشد خواهند بود. اما هزینه تحصیل در مقطع دکترا برای همه دانشجویان برابر با ۳۸۰ یورو (۴۳۰ دلار آمریکا) است. همچنین میانگین هزینه‌های زندگی دانشجویی در این کشور به طور سالیانه معادل با۹.۹۰۰ یورو (۱۱.۵۵۰ دلار آمریکا) است.

در زمان بررسی هزینه تحصیل در اروپا و بررسی دانشگاه‌های این کشور نباید فراموش کرد که کشور فرانسه یکی از محبوب‌ترین مقاصد گردشگری بین المللی در جهان به شمار می‌رود. همچنین باید بدانید که این کشور مقصدی محبوب برای تحصیل دانشجویان بین المللی به شمار می‌رود. از جمله ویژگی‌های این کشور برای دانشجویان بین المللی می‌توان به هزینه‌های نسبتاً مقرون به صرفه زندگی و البته وجود دانشگاه‌های معتبر در کشور فرانسه اشاره کرد. در حال حاضر دانشجویان بین المللی شهریه‌های متفاوتی را برای تحصیل در این کشور پرداخت می‌کنند. همیشه به یاد داشته باشید که انتخاب مدارس و موسسات بزرگ نسبت به مدارس، باعث افزایش هزینه تحصیل در اروپا می‌شود، این موضوع در کشور فرانسه به وضوح به چشم می‌خورد. همچنین هزینه‌های زندگی در شهر پاریس، پایتخت این کشور بسیار بیشتر از متوسط هزینه‌های زندگی در سایر نقاط کشور فرانسه ارزیابی می‌شود. البته جالب است بدانید که شهر پاریس طی چهار سال اخیر به عنوان چهارمین شهر دانشجویی جهان انتخاب شده است.

هزینه تحصیل در آلمان

هزینه تحصیل در اروپا در کشوری مانند کشور آلمان بسیار مقرون به صرفه است. در این کشور تمام دانشجویان دانشگاه‌های دولتی به جز دانشجویان دانشگاه‌های بادن و ورتمبرگ در مقطع کارشناسی و دکتری کاملا رایگان است. همچنین دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد رشته‌های مختلف در این کشور ملزم به پرداخت شهریه سالانه معادل با ۲۰.۰۰۰ یورو (۲۳.۴۰۰ دلار آمریکا) هستند.

دانشجویان بین المللی دانشگاه‌های بادن و ورتمبرگ ملزم به پرداخت شهریه سالیانه ۳۰۰۰ یورو (۳۵۰۰ دلار آمریکا) هستند. همچنین میانگین هزینه‌های زندگی دانشجویی در این کشور به طور سالیانه معادل با۱۰.۲۰ یورو (۱۱.۹۰۰ دلار آمریکا) ارزیابی شده است.

کشور آلمان به عنوان یکی از محبوب‌ترین مقاصد تحصیلی غیر انگلیسی زبان در جهان به شمار می‌رود، دلیل این موضوع وجود دانشگاه‌های معتبر در سطح جهانی و کیفیت بالای زندگی در این کشور است. همچنین همه دانشجویان ملزم به پرداخت حدود ۲۵۰ یورو (۲۹۰ دلار آمریکا) در هرم تحصیلی برای پوشش هزینه‌های اداری خود هستند. برای اطلاعات بیشتر، مقاله «هزینه تحصیل در آلمان» را مطالعه کنید.

هزینه تحصیل در ایرلند

هزینه تحصیل در اروپا

در این کشور دانشجویانی که شهروند یکی از کشورهای اتحادیه اروپا هستند ملزم به پرداخت شهریه نیستند، اما این دانشجویان ملزم به پرداخت ۳۰۰۰ یورو هزینه خدمات دانشجویی برای تحصیلات خود خواهند بود.

دانشجویان بین المللی نیز ملزم به پرداخت شهریه سالیانه در حدود ۹.۷۵۰ یورو (۱۱.۴۰۰ دلار آمریکا) برای تحصیل در این کشور هستند. دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد اتحادیه اروپا برای تحصیل در دانشگاه‌های این کشور ملزم به پرداخت سالیانه ۴۰۰۰ یورو خواهند بود. دانشجویان بین المللی مقطع کارشناسی ارشد نیز ملزم به پرداخت شهریه سالیانه ۴۰۰۰ یورو (۴۷۰۰ دلار آمریکا) هستند. همچنین میانگین هزینه‌های زندگی دانشجویی در این کشور به طور متوسط سالیانه ۱۲۰۰۰ یورو (۱۴۰۰۰ دلار آمریکا) ارزیابی شده است.

از جمله ویژگی‌های جذاب این کشور برای پرداخت هزینه تحصیل در اروپا می‌توان به وجود موسسات متنوع موسسات آموزش عالی در شهرهای تاریخی در ترکیب با حومه زیبا و فرهنگ منحصر به فرد اشاره کرد، همین امر باعث شده است تا دانشگاه‌های کشور ایرلند دارای جذابیتی منحصر به فرد برای دانشجویان بین المللی باشد.

هزینه تحصیل در ایتالیا

در این کشور دانشجویان مقطع کارشناسی رشته‌های مختلف در دانشگاه‌های دولتی ملزم به پرداخت متوسط شهریه سالانه ۹۵۰ الی ۴۰۰۰ یورو (۹۲۰الی۱۱۰۰ دلار آمریکا) و دانشجویان مقطع کارشناسی رشته‌های مختلف در دانشگاه‌های دولتی ملزم به پرداخت متوسط شهریه سالانه معادل با ۱۵۰۰ یورو (۱۷۵۰ دلار آمریکا) خواهند بود. همچنین میانگین هزینه‌های زندگی دانشجویی در این کشور سالیانه به طور متوسط۱۲۰۰۰ یورو (۱۴۰۰۰ دلار آمریکا) ارزیابی شده است.

البته باید بدانید که شهریه سالیانه دانشگاه‌های خصوصی ایتالیا می‌تواند تا ۲۰.۰۰۰ یورو (۲۳.۴۰۰ دلار آمریکا) نیز باشد، البته شهریه دانشگاه‌های دولتی در ایتالیا به طور قابل توجهی ارزان‌تر است. دانشجویان بین المللی واجد شرایط برای دریافت بورسیه و کمک هزینه تحصیلی مشابه دانشجویان محلی و بر اساس شایستگی تحصیلی یا نیاز مالی ارزیابی می‌شوند. کمک هزینه‌های تحصیلی شامل بورسیه تحصیلی، وام‌های دانشجویی، مسکن، بلیط غذا و معافیت از هزینه می‌شود. بنابراین می‌توان گفت اگر جز دانشجویان ممتاز به محسوب می‌شوید، تحصیل در ایتالیا راهی مناسب برای کاهش هزینه تحصیل در اروپا به شمار می‌رود.

هزینه تحصیل در نروژ

شهریه تحصیل در این کشور برای همه دانشگاه‌های دولتی به استثنای چند مورد از دوره‌های آموزش تخصصی، معمولاً در مقطع کارشناسی رایگان است. البته ممکن است از شما خواسته شود هزینه یک ترم آموزشی را پرداخت کنید، این مقدار معمولاً حدود ۳۰۰ الی ۶۰۰ کرون (۳۷ الی ۷۴ دلار آمریکا) خواهد بود.

همچنین میانگین هزینه‌های زندگی دانشجویی در این کشور به طور متوسط سالیانه۱۳۹.۶۸۰ کرون نروژ (۱۷.۱۰۰دلار آمریکا) ارزیابی شده است.

هزینه تحصیل در روسیه

هزینه تحصیل در اروپا

متوسط شهریه سالانه دانشگاه‌های کشور روسیه تمام سطوح تحصیلی در حدود ۱۲۰.۰۰۰الی ۳۸۰.۰۰۰ روبل (۱.۹۰۰الی ۶.۰۴۰ دلار آمریکا) است.

میانگین هزینه‌های زندگی دانشجویی در این کشور به طور متوسط سالانه معادل با ۲۴۲.۱۶۰ روبل (۳.۸۵۰ دلار آمریکا) ارزیابی شده است.

روسیه به عنوان بزرگ‌ترین کشور جهان، سرشار از محیط‌های جالب فرهنگی، تاریخی و طبیعی برای کاوش است. هزینه‌های زندگی و تحصیل در روسیه به طرز شگفت‌آوری پایین است، البته در مسکو کمی میانگین هزینه زندگی و تحصیل بیشتر از سایر نقاط کشور روسیه است. همچنین ممکن است با کمک مالی دولت روسیه برای حمایت از دانشجویان با استعداد بین المللی، بتوانید از بورسیه تحصیلی برای تحصیل در روسیه برخوردار شوید. روسیه از محبوب‌ترین مقدهای تحصیل در اروپا است.

هزینه تحصیل در اسپانیا

متوسط شهریه سالانه در مقطع کارشناسی دانشگاه‌های دولتی به طور تقریبی ۷۵۰ تا ۲۱۰۰ یورو (۸۸۰ تا ۲۴۵۰ دلار آمریکا) و برای دانشجویان کارشناسی ارشد معادل با ۱.۳۲۰ یورو-۴.۳۲۰ یورو (۴.۱، ۵۴۰-۵.۰۵۰ دلار آمریکا) است. البته این میزان شهریه برای دانشجویان بین المللی کمی بیشتر از این میزان خواهد بود.

میانگین هزینه‌های زندگی در این کشور سالانه به طور تقریبی ۱۰.۸۰۰ الی ۱۳.۲۰۰ یورو (۱۲.۶۳۰الی ۱۵.۴۳۰ دلار آمریکا) است.

کشور اسپانیا طیف وسیعی از مکان‌های عالی را برای زندگی، تفریح و تحصیل دانشجویان ارائه می‌دهد. از جمله جذابیت‌های این کشور برای دانشجویان بین المللی می‌توان به ترکیب انشگاه‌های خوب، سبک زندگی جذاب و زبان زیبایی اسپانیایی اشاره کرد. البته باید بدانید که شهر‌های مادرید و بارسلونا گران‌ترین شهرهای این کشور و از جمله گران‌ترین شهرهای دنیا برای زندگی به شمار می‌روند.

هزینه تحصیل در سوئد

دانشجویانی که شهروند این کشور یا یکی از کشورهای اتحادیه اروپا هستند در دانشگاه‌های سوئد نیازی به پرداخت شهریه نخواهند داشت. دانشجویان بین المللی نیز برای اکثر دوره‌های آموزشی ملزم به پرداخت شهریه در حدود ۸۰.۰۰۰ الی ۱۹۰.۰۰۰ کرون (۹.۱۰۰الی ۲۱.۶۰۰ دلار آمریکا) هستند.

میانگین هزینه‌های سالانه زندگی در این کشور معادل ۹۶۰۰۰ کرون (۱۰.۹۰۰ دلار آمریکا) ارزیابی شده است.

دانشجویان مقطع دکترا در این کشور نیز ملزم به پرداخت شهریه در دانشگاه‌های این کشور نیستند. همچنین امکان دریافت بورس تحصیلی برای دانشجویان با استعداد نیز مهیا است.

هزینه تحصیل در سوئیس

هزینه تحصیل در اروپا

متوسط شهریه سالیانه در تمام مقطع‌های تحصیلی در این کشور به طور ۸۰۵الی ۱.۲۳۸ فرانک سوئیس (۸۱۰-۱.۲۴۵ دلار آمریکا) است. البته دانشجویان بین المللی ممکن است مجبور به پرداخت هزینه اضافی شوند.

میانگین هزینه‌های سالانه زندگی دانشجویی در این کشور ۲۲.۷۳۴ فرانک سوئیس (۲۲.۸۷۵ دلار آمریکا) ارزیابی شده است. این موضوع نشان دهنده این است که بالا بودن هزینه‌های زندگی در این کشور برای دانشجویان نسبت به بیشتر نقاط اروپا است. این کشور میزبان برخی از دانشگاه‌های برجسته اروپا است. جالب است بدانید که بر اساس نتایج رتبه‌بندی ETH Zurich، موسسه فناوری فدرال سوئیس در رتبه دهم بهترین دانشگاه‌های اروپا قرار دارد.

هزینه تحصیل در هلند

در این کشور متوسط شهریه سالانه۱.۰۳۰ یورو برای دانشجویان اتحادیه اروپا و نروژ، سوئیس، ایسلند، لیختن اشتاین یا سورینام در مقطع کارشناسی و البته اکثر دوره‌های آموزشی دیگر نیز معادل با ۲۰۶۰ یورو است.

شهریه سالیانه دانشجویان بین المللی مقطع کارشناسی در حدود ۶۰۰۰الی ۱۵۰۰۰ یورو (۷۰۰۰ الی ۱۷.۵۰۰ دلار آمریکا) و در مقطع کارشناسی ارشد ۸۰۰۰ آلی ۲۰۰۰۰ یورو (۹.۳۴۰الی ۲۳.۳۵۰ دلار آمریکا) است.

میانگین هزینه‌های سالانه زندگی در این کشور در حدود ۹.۶۰۰ الی ۱۳.۲۰۰ یورو (۱۱.۲۰۰الی ۱۵.۴۰۰ دلار آمریکا) ارزیابی شده است.

هلند به عنوان یک مقصد تحصیلی جذاب برای دانش آموزان از سراسر جهان شناخته شده است. این کشور همچنین به خاطر اخلاق مداراگرانه و لیبرالی خود مشهور است. در شهرهای بزرگ دانشجویی هلند وسیله نقلیه ترجیحی مردم، عموما دوچرخه است. هزینه‌های تحصیل برای دانشجویان اتحادیه کشور به ویژه دانشجویان مقطع کارشناسی، نسبتا پایین است. البته متوسط هزینه‌های زندگی این کشور مشابه بسیاری از کشورهای اروپای غربی است. بنابراین می‌توان گفت که تحصیل در هلند گزینه نسبتا متعادل برای ارزیابی هزینه تحصیل در اروپا به شمار می‌رود.

هزینه تحصیل در انگلستان

متوسط شهریه سالانه دانشجویان مقطع کارشناسی که شهروند کشورهای اتحادیه اروپا یا کشور انگلیس هستند در حدود ۹۰۰۰الی ۹۲۵۰ پوند (۱۰.۵۰۰الی ۱۰.۷۸۰ یورو) و برای برای دانشجویان بین المللی مقطع کارشناسی شهریه سالانه دانشگاه‌های این کشور از ۱۰۰۰۰ پوند (۱۳.۱۳۰ دلار آمریکا) شروع می‌شود.

همچنین دانشجویان بین المللی کارشناسی ارشد در اکثر دوره‌های آموزشی بین ۱۱ تا ۳۲۰۰۰ پوند (۱۴۴۴۰-۴۲۰۰۰ دلار آمریکا) است. میانگین هزینه‌های سالانه زندگی در این کشور معدل با ۱۲.۱۸۰ پوند (۱۶۰۰۰ دلار آمریکا) ارزیابی شده است.

شهر لندن به عنوان پایتخت انگلستان میزبان تعدادی از بزرگ‌ترین دانشگاه‌های دنیا است، البته باید به خاطر داشته باشید که هزینه‌های زندگی در لندن بسیار بیشتر از سایر نقاط بریتانیا خواهد بود. همچنین جالب است بدانید که هزینه‌های زندگی و شهریه سالیانه دانشگاه‌های کشور انگلیس بعد از برکسیت و جدایی کشور انگلیس از اتحادیه اروپا بدون تغییر باقی مانده است.

اگر به دنبال تحصیل مقرون به صرفه در بریتانیا هستید، ما به شما تحصیل در دانشگاه‌های اسکاتلند را توصیه می‌کنیم. در دانشگاه‌های اسکاتلند دانشجویانی که شهروند کشورهای اتحادیه اروپا هستند، به استثنای شهروندان انگلستان، ولز و ایرلند شمالی، می‌توانند به صورت رایگان در مقطع کارشناسی تحصیل کنند. ایرلند شمالی یکی دیگر از گزینه‌های تحصیل مقرون به صرفه در بریتانیا به شمار می‌رود. هزینه تحصیل در اروپا در بریتانیا در مقطع کارشناسی برای دانشجویانی که شهروند کشورهای اتحادیه اروپا هستند، معادل با ۴۱۶۰ پوند (۴۷۰۰ یورو) در سال برآورد می‌شود.

تحصیل رایگان در اروپا

پیش از این اطلاعاتی درباره تحصیل رایگان در خارج از کشور را بررسی کرده بودیم. یکی از گزینه‌های برای کاهش هزینه تحصیل در اروپا امکان تحصیل به زبان محلی کشورهای اروپایی است. اگر می‌خواهید به صورت رایگان در اروپا تحصیل کنید، می‌توانید کمی تلاش کنید و یک زبان جدید یاد بگیرید. در بسیاری از کشورها، اگر بتوانید به زبان محلی تحصیل کنید، می‌توانید به دوره‌های دانشگاهی رایگان یا بسیار ارزان دسترسی داشته باشید.

هزینه تحصیل در اروپا

کشور آلمان

در کشور آلمان، برنامه‌های آموزش انگلیسی در مقطع کارشناسی غیر معمول است. در این کشور تحصیل به زبان انگلیسی بیشتر در مقطع کارشناسی ارشد رایج است. بنابراین اگر می‌خواهید از تحصیل رایگان در مقطع کارشناسی کشور آلمان بهره‌مند شوید یا باید زبان یا باید آلمانی را بیاموزید یا باید در تصمیم خود بازنگری کنید.

کشور لهستان

در برخی از کشورهای اروپایی، شما تنها در صورتی امکان تحصیل در اروپا خواهید داشت که در دورهای آموزشی به زبان محلی همان کشورها شرکت نمائید. در برخی از موارد نیز ممکن است لازم باشد همان آزمونهای ورودی دانشجویان محلی را انجام دهید. در کشور لهستان شما تنها می‌توانید به زبان لهستانی و موفقیت در آزمونهای ورودی دانشجویان محلی، در دوره آموزشی این کشور حضور یابید.

اگر دانشجویان بین المللی قادر به تحصیل به زبان لهستانی نباشند، ملزم به پرداخت شهریه سالیانه در حدود ۲۰۰۰ تا ۳۰۰۰ یورو (۲۳۳۰-۳۵۰۰ دلار آمریکا) خواهند شد.

جمهوری چک

نمونه دیگری از کشوری که می‌توانید در آن به صورت رایگان به زبان محلی تحصیل کنید، جمهوری چک است. با این حال، در این کشور دوره‌های آموزش انگلیسی هنوز نسبتاً مقرون به صرفه وجود دارد. هزینه‌های سالیانه دوره‌های آموزش انگلیسی در دانشگاه‌های جمهوری چک در حدود ۳۸۰۰ یورو (۴۳۳۰ دلار آمریکا) است. هزینه‌های زندگی نیز این کشور بسیار مقرون به صرفه‌تر از بسیاری از کشورهای اروپای غربی است. هزینه سالانه زندگی در این کشور در حدود ۵۴۰۰ الی ۹۰۰۰ دلار آمریکا است.

حال که با هزینه تحصیل در اروپا آشنا شدیم، اگر قصد تحصیل در اروپا را دارید یا دانشجوی یکی از دانشگاه های اروپا هستید، می‌توانید با استفاده از خدمات پرداخت‌های بین‌المللی کافه ارز از طریق خرید با پی پال و خرید با ویزا و مستر کارت در کمترین زمان پرداخت‌های بین‌المللی خود را انجام دهید. همچنین با استفاده از کافه ارز می‌توانید پرداخت هزینه ثبت نام آزمون های بین المللی را به آسانی انجام دهید.

به این مقاله امتیاز دهید
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.