وبلاگ

/

/

هزینه تحصیل در اروپا و هزینه زندگی در کشور های مختلف – وبلاگ کافه ارز

هزینه تحصیل در اروپا و هزینه زندگی در کشور های مختلف – وبلاگ کافه ارز

۵ آبان ۱۴۰۰

هزینه تحصیل در اروپا باتوجه به دانشگاه و کشور موردنظر می تواند متفاوت باشد. دانشجویان بسیاری تمایل دارند تا تحصیلات خود را در کشورهای اروپایی ادامه داده و از مزایای تحصیلی بسیاری بهره‌مند شوند. نظام دانشگاهی که در اروپا  از بالاترین کیفیت علمی در کنار پایین‌ترین هزینه برخوردار است. ما در این مطلب راهنمای تحصیل در خارج از کشور و میانگین هزینه‌های شهریه و زندگی در طیف وسیعی از کشورهای اروپایی را بررسی می کنیم . البته برای اطلاع از شهریه دقیق هر دانشگاهی در کشورهای اروپایی، باید به وب‌سایت دانشگاه مورد نظر خود مراجعه کنید. اما مسئله‌ای که برای تمامی ایرانیانی که قصد انجام مهاجرت تحصیلی دارند به وجود می‌آید،مشکلات و موانع برای انجام پرداخت‌های ارزی است. تراکنش‌های مالی بین المللی برای انجام بسیاری از مراحل دریافت ویزای تحصیلی لازم می‌شود و پرداخت هزینه تعیین وقت سفارت برای دریافت ویزا، ضروری است. اگر شما هم قصد سفر و یا مهاجرت تحصیلی را دارید، می‌توانید از خدمات کافه ارز استفاده کنید و محدودیت‌ها را کنار بزنید.

هزینه تحصیل در اروپا

هزینه تحصیل در اروپا نسبت به دیگر کشورهای و قاره‌ها بسیار مقرون به‌صرفه بوده و دانشجویان این امکان را دارند که دانشگاه هایی با بالاترین سطح رده‌بندی جهانی را برای تحصیل انتخاب کنند. دانشجویانی که از منطقه اقتصادی اروپا وارد یکی از کشورهای اروپایی شده باشند می‌توانند هزینه بسیار کمتری نیز پرداخت کنند. دانشجویان بین‌المللی باید در نظر داشته باشند که هزینه تحصیل در اروپا براساس مقطع تحصیلی نیز می‌تواند متفاوت باشد. میانگین هزینه تحصیل در دانشگاه های اروپا برای مدرک لیسانس:

  • ۴/۵۰۰ یورو در سال برای دانشجویان اتحادیه اروپا و EEA
  • ۸/۶۰۰ یورو در سال برای دانش آموزان خارج از اتحادیه اروپا و EEA

هزینه تحصیل در آلمان

کشور آلمان به عنوان یکی از محبوب‌ترین مقاصد تحصیلی غیر انگلیسی زبان در جهان به شمار می‌رود، دلیل این موضوع وجود دانشگاه‌های معتبر در سطح جهانی و کیفیت بالای زندگی در این کشور است.  هزینه تحصیل در اروپا در کشوری مانند کشور آلمان بسیار مقرون به صرفه است. در این کشور تمام دانشجویان دانشگاه‌های دولتی به جز دانشجویان دانشگاه‌های بادن و ورتمبرگ در مقطع کارشناسی و دکتری کاملا رایگان است. همچنین دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد رشته‌های مختلف در این کشور ملزم به پرداخت شهریه سالانه معادل با ۲۰.۰۰۰ یورو (۲۳.۴۰۰ دلار آمریکا) هستند. دانشجویان بین المللی دانشگاه‌های بادن و ورتمبرگ ملزم به پرداخت شهریه سالیانه ۳۰۰۰ یورو (۳۵۰۰ دلار آمریکا) هستند. همچنین میانگین هزینه‌های زندگی دانشجویی در این کشور به طور سالیانه معادل با۱۰.۲۰ یورو (۱۱.۹۰۰ دلار آمریکا) ارزیابی شده است.

هزینه تحصیل در اتریش

هزینه تحصیل در اروپا

میانگین شهریه دانشگاه‌های این کشور برای دانشجویان خود این کشور و دانشجویان اتحادیه اروپا رایگان است. اما میانگین شهریه دانشگاه‌های این کشور برای دانشجویان بین المللی رشته‌های مختلف معادل با ۷۲۶.۷۲ یورو (۸۵۰ دلار آمریکا) برای هر ترم تحصیلی است. همچنین میانگین هزینه‌های زندگی دانشجویی در این کشور به طور سالیانه معادل با ۱۱.۴۰۰ یورو (۱۳۳۵۰ دلار آمریکا) ارزیابی شده است.

دانشجویانی که شهروند یکی از کشورهای اتحادیه هستند، می‌توانند به صورت رایگان در اتریش تحصیل کنند؛ مگر این‌که مدت زمان فارغ تحصیلی آن‌ها، دو ترم بیشتر از مدت زمان استاندارد طول بکشد. در این صورت آن‌ها ملزم به پرداخت ۳۶۳.۳۶ یورو برای هر نیم‌سال تحصیلی خواهند بود. لازم به ذکر است که هزینه عضویت در اتحادیه دانشجویی دانشگاه‌های کشور اتریش معادل با ۱۹.۲۰ یورو (۲۲ دلار آمریکا) در هر ترم وجود دارد که همه دانشجویان ملزم به پرداخت آن هستند.

هزینه تحصیل در روسیه

روسیه به عنوان بزرگ‌ترین کشور جهان، سرشار از محیط‌های جالب فرهنگی، تاریخی و طبیعی برای کاوش است. هزینه‌های زندگی و تحصیل در روسیه به طرز شگفت‌آوری پایین است، البته در مسکو کمی میانگین هزینه زندگی و تحصیل بیشتر از سایر نقاط کشور روسیه است. همچنین ممکن است با کمک مالی دولت روسیه برای حمایت از دانشجویان با استعداد بین المللی، بتوانید از بورسیه تحصیلی برای تحصیل در روسیه برخوردار شوید. روسیه از محبوب‌ترین مقدهای تحصیل در اروپا است. متوسط شهریه سالانه دانشگاه‌های کشور روسیه تمام سطوح تحصیلی در حدود ۱۲۰.۰۰۰الی ۳۸۰.۰۰۰ روبل (۱.۹۰۰الی ۶.۰۴۰ دلار آمریکا) است. میانگین هزینه‌های زندگی دانشجویی در این کشور به طور متوسط سالانه معادل با ۲۴۲.۱۶۰ روبل (۳.۸۵۰ دلار آمریکا) ارزیابی شده است.

هزینه تحصیل در استرالیا

استرالیا یکی از بهترین کشورها برای تحصیل دانشجویان خارجی است. به طوریکه سطح دانشگاه‌های این کشور هم رده دانشگاه‎‌های انگلیس، آمریکا و کانادا به حساب می‌آید. طبق آمار وزارت آموزش، مهارت و اشتغال استرالیا (DESE)؛ تا ماه اکتبر سال 2022، تقریباً600 هزار دانشجوی خارجی در این کشور در حال تحصیل‌اند که از این آمار تقریباً 1800 دانشجوی ایرانی، مهاجرت تحصیلی به استرالیا را انتخاب کرده‌اند.ارائه بورسیه‌های تحصیلی متنوع، دسترسی فوری به شغل، سیستم آموزشی پژوهش محور و اخذ اقامت استرالیا از انگیزه‌های اصلی مهاجرت دانشجویان به این کشور است. هزینه ی تحصیل در مقطع  کارشناسی و کارشناسی ارشد و دکتری (طول دوره از ۲/۵ تا ۵ سال)  بین 25000 تا 35000 دلار استرالیا در سال است. دانشجویان بین‌المللی ساکن در استرالیا، برای تأمین هزینه‌های زندگی خود به ۱۴۰۰ تا ۲۵۰۰ دلار در ماه نیاز دارند.

هزینه تحصیل در انگلستان

شهر لندن به عنوان پایتخت انگلستان میزبان تعدادی از بزرگ‌ترین دانشگاه‌های دنیا است، البته باید به خاطر داشته باشید که هزینه‌های زندگی در لندن بسیار بیشتر از سایر نقاط بریتانیا خواهد بود. همچنین جالب است بدانید که هزینه‌های زندگی و شهریه سالیانه دانشگاه‌های کشور انگلیس بعد از برکسیت و جدایی کشور انگلیس از اتحادیه اروپا بدون تغییر باقی مانده است.

متوسط شهریه سالانه دانشجویان مقطع کارشناسی که شهروند کشورهای اتحادیه اروپا یا کشور انگلیس هستند در حدود ۹۰۰۰الی ۹۲۵۰ پوند (۱۰.۵۰۰الی ۱۰.۷۸۰ یورو) و برای برای دانشجویان بین المللی مقطع کارشناسی شهریه سالانه دانشگاه‌های این کشور از ۱۰۰۰۰ پوند (۱۳.۱۳۰ دلار آمریکا) شروع می‌شود. همچنین دانشجویان بین المللی کارشناسی ارشد در اکثر دوره‌های آموزشی بین ۱۱ تا ۳۲۰۰۰ پوند (۱۴۴۴۰-۴۲۰۰۰ دلار آمریکا) است. میانگین هزینه‌های سالانه زندگی در این کشور معدل با ۱۲.۱۸۰ پوند (۱۶۰۰۰ دلار آمریکا) ارزیابی شده است.

هزینه تحصیل در فرانسه

هزینه تحصیل در اروپا

در زمان بررسی هزینه تحصیل در اروپا و بررسی دانشگاه‌های این کشور نباید فراموش کرد که کشور فرانسه یکی از محبوب‌ترین مقاصد گردشگری بین المللی در جهان به شمار می‌رود. همچنین باید بدانید که این کشور مقصدی محبوب برای تحصیل دانشجویان بین المللی به شمار می‌رود. از جمله ویژگی‌های این کشور برای دانشجویان بین المللی می‌توان به هزینه‌های نسبتاً مقرون به صرفه زندگی و البته وجود دانشگاه‌های معتبر در کشور فرانسه اشاره کرد. در حال حاضر دانشجویان بین المللی شهریه‌های متفاوتی را برای تحصیل در این کشور پرداخت می‌کنند.  هزینه‌های زندگی در شهر پاریس، پایتخت این کشور بسیار بیشتر از متوسط هزینه‌های زندگی در سایر نقاط کشور فرانسه ارزیابی می‌شود.

در این کشور میانگین شهریه سالانه برای بیشتر دوره آموزشی مقطع کارشناسی معادل با ۱۷۰ یورو در دانشگاه‌های دولتی است. همچنین میانگین شهریه سالانه برای بیشتر دوره آموزشی مقطع کارشناسی ارشد معادل با ۲۴۳ یورو در دانشگاه‌های دولتی و البته میانگین شهریه سالانه برای بیشتر دوره آموزشی مقطع دکترا معادل با ۳۸۰ یورو در دانشگاه‌های دولتی است. البته باید بدانید که هزینه تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی بسیار بیشتر از این میزان خواهد بود.

هزینه تحصیل در ایرلند

هزینه تحصیل در اروپا

ایرلند در حال حاضر تنها کشور انگلیسی زبان واقع در اتحادیه اروپاست و این موضوع یکی از دلایل اصلی تمایل افراد به مهاجرت تحصیلی به ایرلند و دریافت ویزا تحصیلی ایرلند می باشد.از جمله ویژگی‌های جذاب این کشور برای پرداخت هزینه تحصیل در اروپا می‌توان به وجود موسسات متنوع موسسات آموزش عالی در شهرهای تاریخی در ترکیب با حومه زیبا و فرهنگ منحصر به فرد اشاره کرد، همین امر باعث شده است تا دانشگاه‌های کشور ایرلند دارای جذابیتی منحصر به فرد برای دانشجویان بین المللی باشد. در این کشور دانشجویانی که شهروند یکی از کشورهای اتحادیه اروپا هستند ملزم به پرداخت شهریه نیستند، اما این دانشجویان ملزم به پرداخت ۳۰۰۰ یورو هزینه خدمات دانشجویی برای تحصیلات خود خواهند بود.

دانشجویان بین المللی نیز ملزم به پرداخت شهریه سالیانه در حدود ۹.۷۵۰ یورو (۱۱.۴۰۰ دلار آمریکا) و برای مقطع کارشناسی ارشد نیز ملزم به پرداخت شهریه سالیانه ۴۰۰۰ یورو (۴۷۰۰ دلار آمریکا) برای تحصیل در این کشور هستند. دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد اتحادیه اروپا برای تحصیل در دانشگاه‌های این کشور ملزم به پرداخت سالیانه ۴۰۰۰ یورو خواهند بود. همچنین میانگین هزینه‌های زندگی دانشجویی در این کشور به طور متوسط سالیانه ۱۲۰۰۰ یورو (۱۴۰۰۰ دلار آمریکا) ارزیابی شده است.

هزینه تحصیل در اروپا

هزینه تحصیل در سوئد

کشور سوئد به دلیل کیفیت سیستم آموزشی و تحقیقاتی خود مشهور بوده و خانه برخی از بهترین دانشگاه­‌های جهان است. به همين خاطر دانشجويان خارجي ازجمله دانشجویان ایرانی به تحصيل در سوئد علاقه زيادي دارند. حضور دانشگاه­‌های برتر سوئد در رنکینگ‌های جهانی و اخذ ویزای تحصیلی سوئد در کمترین زمان سایر مزیت‌های این کشور است. اکثریت جمعیت ۱۰ میلیونی سوئد مسلط به زبان انگلیسی هستند و شما به راحتی می­‌توانید از طریق ویزای تحصیلی، اقامت سوئد را دریافت کنید.

به طور میانگین شهریه دانشگاه های سوئد ۱۴-۸ هزار یورو در سال است. نکته جالب اینکه تحصیل در مقطع دکتری در سوئد رایگان می باشد. هزینه زندگی در سوئد بین ۷۰۰ تا ۱۲۰۰ یورو در ماه می باشد. البته این هزینه کاملا مرتبط با شهر مورد نظر است. به طوری که در شهرهای ارزان تر مثل لاند و لینکوپینگ هزینه زندگی ۸۵۰ یورو و در شهرهای گران تر مثل استکهلم و گوتنبرگ هزینه زندگی ۱۲۵۰ یورو در ماه است.

هزینه تحصیل در سوئیس

هزینه تحصیل در اروپا

کشور سوئیس یکی از بهترین کشورهای دنیا برای زندگی است و تحصیل، یکی از ساده‌ترین راه‌های ورود به این کشور است. برای تحصیل در سوئیس نیاز به داشتن دانش زبانی در یکی از چهار زبان ملی این کشور یعنی فرانسوی،‌ آلمانی، ایتالیایی و رومانش دارید. البته نگران نباشید، تحصیل به زبان انگلیسی نیز در کشور سوئیس امکان‌پذیر است. هزینه تحصیل در دانشگاه‌های برتر سوئیس، خصوصا دانشگاه‌های دولتی این کشور بسیار پایین و مقرون‌به‌صرفه است و این موضوع یکی دیگر از دلایل محبوبیت سوئیس میان دانشجویان بین‌المللی است.

متوسط شهریه سالیانه در تمام مقطع‌های تحصیلی در این کشور به طور ۸۰۵الی ۱.۲۳۸ فرانک سوئیس (۸۱۰-۱.۲۴۵ دلار آمریکا) است. البته دانشجویان بین المللی ممکن است مجبور به پرداخت هزینه اضافی شوند. میانگین هزینه‌های سالانه زندگی دانشجویی در این کشور ۲۲.۷۳۴ فرانک سوئیس (۲۲.۸۷۵ دلار آمریکا) ارزیابی شده است.

هزینه تحصیل در هلند

هلند به عنوان یک مقصد تحصیلی جذاب برای دانش آموزان از سراسر جهان شناخته شده است. هزینه‌های تحصیل برای دانشجویان اتحادیه کشور به ویژه دانشجویان مقطع کارشناسی، نسبتا پایین است. البته متوسط هزینه‌های زندگی این کشور مشابه بسیاری از کشورهای اروپای غربی است. بنابراین می‌توان گفت که تحصیل در هلند گزینه نسبتا متعادل برای ارزیابی هزینه تحصیل در اروپا به شمار می‌رود.

در این کشور متوسط شهریه سالانه۱.۰۳۰ یورو برای دانشجویان اتحادیه اروپا در مقطع کارشناسی و البته اکثر دوره‌های آموزشی دیگر نیز معادل با ۲۰۶۰ یورو است. شهریه سالیانه دانشجویان بین المللی مقطع کارشناسی در حدود ۶۰۰۰الی ۱۵۰۰۰ یورو (۷۰۰۰ الی ۱۷.۵۰۰ دلار آمریکا) و در مقطع کارشناسی ارشد ۸۰۰۰ آلی ۲۰۰۰۰ یورو (۹.۳۴۰الی ۲۳.۳۵۰ دلار آمریکا) است. میانگین هزینه‌های سالانه زندگی در این کشور در حدود ۹.۶۰۰ الی ۱۳.۲۰۰ یورو (۱۱.۲۰۰الی ۱۵.۴۰۰ دلار آمریکا) ارزیابی شده است.

تحصیل رایگان در اروپا

وقتی صحبت از تحصیل رایگان در کشورهای اروپایی می شود، مطمئنا نام آلمان یکی از اولین کشورهایی است که در ذهن هر فردی تداعی می شود.
آلمان و دانشگاه های آن در بالای لیست کشورهایی قرار دارد که امکان تحصیل رایگان در دانشگاه های اروپا را در دسترس دانشجویان بین المللی قرار می دهد.بیش از 40 دانشگاه آلمان در رتبه بندی سایت QS در میان دانشگاه های برتر جهان جای گرفته اند. بالاترین رتبه به دانشگاه فنی مونیخ تعلق دارد.تقریبا تمام دانشگاه های دولتی در آلمان شهریه ای برای تحصیل دریافت نمی کنند. با توجه به اجازه کار پاره وقت در حین تحصیل برای دانشجویان بین المللی آلمان به یکی از ارزان ترین کشورها برای تحصیل رایگان در اروپا تبدیل می شود.

فرانسه به عنوان یکی از محبوب ترین مکان ها برای تحصیل رایگان در کشورهای اروپایی، فارغ از ملیت شما شهریه ای را برای تحصیل در بسیاری از دانشگاه ها دریافت نمی کند. دولت فرانسه امکان تحصیل رایگان در اروپا 2023 را با ارائه برنامه های مختلف بورسیه تحصیلی و تغییر رقم بورسیه های تحصیلی از 7.000 یورو به 21.000 یورو برای دانشجویان بین المللی فراهم کرده است.

هزینه تحصیل در اروپا

حال که با هزینه تحصیل در اروپا آشنا شدیم، اگر قصد تحصیل در اروپا را دارید یا دانشجوی یکی از دانشگاه های اروپا هستید، می‌توانید با استفاده از خدمات پرداخت‌های ارزی بین‌المللی کافه ارز از طریق خرید با پی پال و خرید با ویزا و مستر کارت در کمترین زمان پرداخت‌های بین‌المللی خود را انجام دهید. همچنین با استفاده از کافه ارز می‌توانید پرداخت هزینه ثبت نام آزمون های بین المللی را به آسانی انجام دهید.

به این مقاله امتیاز دهید

نویسنده

خاطره محمدی نویسنده

مطلب را به اشتراک بگذارید

#

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *