logo کاقه ارز

بنیانگذار پی پال

بنیانگذار پی پال:‌ پیپال (PayPal) یک شرکت آمریکایی است که فعالیت این شرکت در زمینه تجارت الکترونیکی و پرداخت ارزی است. در واقع پی پال یک سیستم مناسب برای نقل و انتقالات ارزی به حساب می‌آید که بیش از 300 میلیون کاربر فعال دارد. اگر می‌خواهید بدانید که شروع کار آن از کجا بوده است و بنیانگذار پی پال چه کسی است، در ادامه این مطلب از سایت کافه ارز با ما همراه باشید.

ثبت سفارش خدمات پی پال

فهرست مطالب:

بنیانگذار پی پال چه کسی است؟

در اواخر قرن 20 میلادی، با توجه به رشد استفاده از کامپیوتر و اینترنت، افراد زیادی قصد استفاده از این بستر برای کسب و کار خود داشتند و سرمایه‌گذاران هم علاقه خود را برای ورود به بازار آنلاین نشان دادند. تاریخچه پی پال این‌گونه آغاز می‌شود: بعد از سخنرانی تایل (استاد دانشگاه) درباره فرصت‌های بازار جهانی در دانشگاه استنفورد، پیتر تیل (Pitter Thiel) و ماکس لوچین (Max Levchin) به ایده‌ای رسیدند که در واقع این ایده شروع پی پال (PayPal) را رقم زد. در نهایت در دسامبر 1998، این دو نفر یک استارتاپ مالی به نام کانفینیتی (Confinity) راه‌اندازی کردند.

این استارتاپ فعالیت خود را شروع کرد تا واسطه‌ای میان خریدار و فروشنده باشد، کسب و کارهای آنلاین رونق بیشتری بگیرند و خریداران بتوانند به اکثر فروشگاه‌های سراسر دنیا دسترسی داشته باشند. تا پیش از این خریدار باید وجه یا چک پرداخت خود را با پست به شرکت فروشنده ارسال می‌کرد که این موضوع باعث افزایش زمان خرید می‌شد. با توجه به این‌که کانفینیتی راه‌حلی برای این مشکل ارائه کرد، در همان سال‌های ابتدایی به رشد قابل توجهی دست یافت. بنیانگذار پی پال توانست با این کسب ‌و کار و فروش پی پال، رشد زیاد مالی را برای خود محقق کند.

پیتر آندرئاس تیل (Peter Andreas Thiel)

پیتر تیل یکی از بنیانگذاران پی پال است. او متولد ۱۱ اکتبر ۱۹۶۷ در فرانکفورت و دارای شهروندی آلمانی- آمریکایی است. فعالیت پدرش در شرکت‌های معدنی متعدد به عنوان مهندس شیمی باعث سفرهای همیشگی خانواده می‌شد. آن‌ها در سال ۱۹۷۷ در ایالت کالیفرنیای آمریکا ساکن شدند. پیتر ثیل از کودکی علاقه شدیدی به کتاب‌های آسیموف و تالکین داشته است. او در مصاحبه‌ای گفت در کودکی بیش از ۱۰ بار سری کتاب‌های ارباب حلقه‌ها را خوانده است. شش مورد از شرکت‌هایی که ثیل راه‌اندازی کرد، نامی برگرفته از داستان‌های تالکین داشتند. پیتر ثیل از همان کودکی، استعداد فراوان خود را در ریاضیات نشان داد و از همان ابتدا استعدادهای ویژه خود به عنوان بنیانگذار پی پال را به همه اثبات کرد.

پیتر آندئاس تیل برای تحصیلات عالی در رشته فلسفه به دانشگاه استنفورد رفت. پس از آن به دانشکده حقوق استنفورد رفت و در سال ۱۹۹۲ با مدرک دکتری تخصصی حقوق از دانشگاه فارغ‌التحصیل شد. پس از فارغ‌التحصیلی ابتدا در حوزه حقوق و سیاست مشغول به فعالیت شد اما درنهایت در این حوزه احساس رضایت نکرد. نقطه عطف زندگی وی رفتن به منطقه‌ خلیج سان‌فرانسیسکو بود. او در آنجا متوجه شکل‌گیری کسب و کار حول محور اینترنت و کامپیوتر شد. اولین تجربه‌ پیتر در سرمایه‌گذاری اینترنتی با شکست روبه‌رو شد؛ پس از آن با مکس لوچین آشنا شد که در حوزه‌ رمزنگاری فعالیت می‌کرد و درنهایت لوچین و تیل، شرکت کانفینیتی را راه‌اندازی کردند. پیتر تیل علاوه بر سیستم پی پال در استارتاپ‌های مهمی همچون فیسبوک نیز نقش داشته است.

بنیان گذار پی پال

ماکسیمیلیان رافائیلوویچ لوچین (Maksymilian Rafailovych Levchin)

ماکس لوچین یکی دیگر از بنیانگذاران پی پال است. او متولد 1 جولای 1975 در کیف و یک شهروند اوکراینی- آمریکایی است. ماکس لوچین در سال 1991 به شیکاگوی آمریکا رفت. او لیسانس خود را در رشته علوم کامپیوتر از دانشگاه ایلینوی (University of Illinois) در سال 1997 دریافت کرد. در نهایت و در سال 1998 شرکت کانفینیتی را به همراه پیتر تیل راه‌اندازی کرد و او همچنین یکی از افرادی است که به عنوان مافیای پیپال (PayPal Mafia) شناخته می‌شوند. فعالیت‌های این شخص به عنوان بنیانگذار پی پال سبب شده است که پی پال با رشد زیادی در سال‌های اخیر همراه شود.

ورود ایلان ماسک

پس از شروع موفق استارتاپ کانفینیتی (Confinity) و در نوامبر سال 1999، ایلان ماسک به همراه گروهی دیگر از نوابغ برنامه‌نویسی سایت x.com را ایجاد کرد. هدف اصلی ایلان ماسک و همکاران او، افزایش سرعت تراکنش و تسویه حساب‌ها بود. علاوه بر این؛ آن‌ها به اعضای جدید 20 دلار و افراد معرفی‌کننده وب‌سایت به دیگران، 10 دلار جایزه پرداخت می‌کردند. با وجود موفقیت x.com در زمانی کوتاه، اما رسوایی‌هایی از جمله نقل و انتقالات مالی مشکوک باعث عدم اعتماد مردم به این وب‌سایت شد. درنهایت و با تصمیم ایلان ماسک، x.com با کانفینیتی ادغام شد تا تمرکز آن‌ها از رقابت به سمت بهبود عملکرد برود.

ظهور و شکل‌گیری پی پال

درنهایت و در اکتبر سال 2000، دو شرکت کانفینیتی و x.com با یکدیگر ادغام شدند و نام پی پال را برای شرکت جدید خود انتخاب کردند. پی پال تمامی خدمات هر دو شرکت را با کیفیت بیشتری ارائه داد. با این‌که عضویت و استفاده از خدمات پی پال، منوط به پرداخت حق عضویت مبلغ آن 5، 10 و حتی 20 دلار بوده است، اما این مانع از استقبال مشتریان نشد و تعداد کاربران آن رشد چشمگیری داشت. با فعالیت‌های بنیانگذار پی پال، ادامه مسیر پی پال نیز بسیار درخشان بود. در سال 2002 و با قیمت اولیه 13 دلار برای هر سهم، پی پال در بورس عرضه شد و پس از آن، ارزش پی پال 50 درصد افزایش پیدا کرد. رشد خیره‌کننده‌ ارزش پی پال علاوه بر این‌که باعث حیرت بسیاری از تحلیل‌گران شد، توجه شرکت‌های بزرگی را نیز به سمت آن‌ها جلب کرد.

بنیانگذار پیپال

ورود ebay و خرید پی پال

از میان شرکت‌های بزرگی که به سمت پی پال معطوف شده بودند، درنهایت شرکت ای‌بی (ebay) که سابقه همکاری طولانی مدتی با سیستم مالی پی پال داشت موفق شد آن را با پرداخت مبلغ یک و نیم میلیون دلار خریداری کند. تعدادی از افراد، خریداری پی پال توسط ebay را پیوند بزرگ‌ترین حراجی آنلاین و بزرگ‌ترین سرویس‌دهنده خدمات مالی آنلاین می‌دانستند. همکاری ای‌بی و پی پال باعث شد که پیپال به سرعت به بزرگ‌ترین سیستم پرداخت آنلاین در آمریکا و در جهان تبدیل شود. بیش از 70 درصد خریدهای آنلاین در ebay به واسطه سیستم پی پال انجام می‌گرفت. پیش از خرید سهام پیپال توسط ای‌بی، ایلان ماسک بزرگ‌ترین سهامدار پیپال بود که به عنوان بنیانگذار پی پال از این سرمایه‌گذاری در پی پال استقبال کرد.

ایلان ریو ماسک (Elon Reeve Musk)

ایلان ماسک نیز بنیانگذار پی پال است که کمتر درباره آن صحبت می‌شود. او متولد 28 ژوئن 1971 در پرتوریا آفریقای جنوبی است. وی از پدری اهل آفریقای جنوبی و مادری کانادایی زاده شد. او در سن 12 سالگی یک بازی کامپیوتری ساخت و توانست آن را به قیمت 500 دلار بفروشد! در سال 1989 او به کانادا نقل مکان کرد و در سن 19 سالگی در دانشگاه کوئینز ایالت اونتاریوی کانادا پذیرفته شد. پس از دو سال تحصیل و در سال 1992، ماسک موفق شد بورسیه دانشگاه پنسیلوانیا را به دست آورد و به ایالات متحده نقل مکان کند. ایلان ریو ماسک علاوه بر فیزیک، در رشته علوم اقتصادی هم مدرک لیسانس خود را دریافت کرد.

پیش از x.com او zip2 را راه‌اندازی کرد که درنهایت در سال 1999 فروخته شد. بعد از آن؛ نوبت راه‌اندازی x.com بود که درنهایت با کانفینیتی ادغام شد و درنهایت نام آن به پی پال تغییر کرد. در سال 2000 اصرار ماسک مبنی بر انتقال زیرساخت‌های مبتنی بر یونیکس شرکت به ویندوز که با مخالفت هیئت ‌مدیره همراه بود درنهایت منجر به برکناری او از ریاست شرکت شد اما همچنان به عنوان عضوی از هیئت مدیره در شرکت باقی ماند. او همچنین یکی از افرادی است که به عنوان مافیای پی‌پال (PayPal Mafia) شناخته می‌شوند.

بنیانگذار پی پل

بنیانگذار پی پال با ایجاد این سرویس توانسته است که سرویس‌های مالی بسیار زیادی را ارائه دهد؛ اما در حال حاضر پی پال را می‌توان بزرگ‌ترین پلتفرم آنلاین نقل و انتقالات مالی دانست. با توجه به تلاش‌های گسترده‌ای که بنیانگذاران پی پال انجام داده‌اند، به‌طور قطع خدمات ارائه شده از طریق این سیستم نیز با افزایش زیادی روبرو خواهد شد. در صورتی که شما می‌خواهید از خدمات سیستم پی پال با خیال آسوده بهره‌مند شوید، حتما از صرافی آنلاین کافه ارز در این زمینه کمک بگیرید.

5/5 - (1 امتیاز)
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.