logo کاقه ارز

انواع گیفت کارت

انواع گیفت کارت که هر یک کاربرد مخصوص به خود را دارند، در سراسر دنیا به عنوان یک هدیه محبوب شناخته می‌شود. این نوع از کارت های اعتباری هر یک مدت زمان اعتبار مشخصی دارند و با برخی از آن‌ها تنها می‌توان از فروشگاه مخصوص به خودش استفاده کرد. یشتر فروشگاه‌های بزرگ و معتبر آنلاین، کارت های هدیه مخصوص به خود را دارند. برای خرید آن‌ها نیاز به پرداخت ارزی دارید اما با خدمات خرید گیفت کارت در کافه ارز می‌توانید انواع گیفت کارت در این مطلب از معرفی کارتهای اعتباری ، با هم می‌خوانیم که گیفت کارت چیست و انواع کارت های هدیه بین المللی را با هم مرور می‌کنیم.

فهرست مطالب:

گیفت کارت (GIFT CARD) چیست؟

گیفت کارت یا کارت هدیه در نوع نقدی و غیرنقدی موجود است که عموما فقط برای خریدهای موجود در فروشگاه‌های پذیرنده آن قابل استفاده هستند و قابل تعویض یا پس دادن نیستند. این کارت‌ها از نوع پیش‌پرداخت و غیرقابل شارژ هستند؛ به این معنا که شما به ازای پرداخت مبلغ معین موجودی، آن کارت را دریافت می‌کنید و پس از اتمام موجودی، کارت باطل می‌شود.

این کارت‌ها در دو نوع فیزیکی و مجازی صادر می‌شوند. در ایران از میان انواع گیفت کارت ، نوع مجازی آن‌ها بیشتر استفاده می‌شود. با این کارت‌ها می‌توان کالاهای دیجیتال یا الکترونیک از قبیل بازی، برنامه، کتاب، فیلم و موسیقی را از فروشگاه مربوطه تهیه کرد.

معرفی انواع گیفت کارت

بسیاری از انواع گیفت کارت ها دارای حداقل و حداکثر مقدار شارژ هستند. معمولا حداقل مقداری که می‌توان در یک کارت داشت ۱۰ دلار و حداکثر آن، ۵۰۰ دلار است. در بعضی از مواقع می‌توان از این کارت‌ها برای پرداخت بخشی از یک خرید نقدی یا با کارت‌های اعتباری و بدهی استفاده کرد. اگر کارت خود را گم کنید، می‌توانید آن را به صورت آنلاین مسدود کرده تا امکان سوء استفاده از آن وجود نداشته باشد. از لحاظ فنی دو نوع گیفت کارت وجود دارد که شامل کارت‌های حلقه بسته و حلقه باز هستند.

۱. گیفت کارت حلقه بسته

گیفت کارت های حلقه بسته

گیفت کارت‌های حلقه بسته اغلب توسط فروشگاه‌ها عرضه می‌شوند و می‌توان با آن‌ها هرچیزی را از یک فروشگاه مشخص خرید کنند. کارت‌های حلقه بسته عموما تنها برای استفاده و خرید از یک فروشنده مشخص استفاده می‌شوند. البته، اگر یک کمپانی چندین فروشنده مختلف داشته باشد، می‌تواند گیفت کارت‌هایی را صادر کند که بتوان از آن‌ها در همه آن چند فروشگاه استفاده شود و معمولا هم هزینه فعال‌سازی ندارند.

کمپانی Gap Inc یکی از همین کمپانی‌ها است که کارت‌های آن قابلیت استفاده در هر یک از فروشگاه‌های زیرمجموعه آن شامل Gap، Banana Republic، Old Navy و Athleta را دارد. کارت‌های حلقه بسته معمولا قابل شارژ مجدد نیستند. بنابراین وقتی موجودی آن تمام شد، هیچ کاربرد دیگری ندارند. شما باید در مدت مشخصی که روی کارت درج شده است موجودی را خرج کنید، در غیر این صورت کارت شما با تمام موجودی داخل آن منقضی می‌شود. این کارت‌ها معمولا به عنوان کارت‌های هدیه در عروسی‌ها استفاده می‌شوند. همچنین بسیاری از فروشندگان از این کارت‌ها به عنوان جایزه خریداران استفاده می‌کنند.

۲. گیفت کارت حلقه باز

یکی دیگر از انواع گیفت کارت ها، نوع حلقه باز است که نقش یک کارت اعتباری یا کارت بدهی را ایفا می‌کند و نزد هر فروشنده‌ای که این کارت‌ها را می‌پذیرد و هم‌چنین خرید آنلاین، اعتبار دارد. بسیاری از کمپانی‌های بزرگ صادرکننده کارت‌ها یا پردازنده‌های آن‌ها مانند آمریکن اکسپرس، ویزا کارت، اکسپرس و مستر کارت اغلب گیف کارت‌های حلقه باز ارائه می‌دهند. این کارت‌ها دارای لوگوی کمپانی سازنده بوده و می‌توان از آن‌ها برای پرداخت‌های الکترونیک در هر جای دنیا استفاده کرد. این کارت‌ها معمولا قابلیت شارژ مجدد دارند. برای فعال‌سازی کارت‌ها باید حدود ۵ دلار کارمزد پرداخت کنید که در زمان خرید کارت، خریداری می‌شود.

مقایسه گیفت کارت فیزیکی و دیجیتال

گیفت کارت‌ها می‌توانند به دو صورت فیزیکی – یعنی کارت پلاستیکی – و دیجیتال ارائه شوند. گیفت کارت‌های دیجیتال حالت فیزیکی ندارند بلکه یک کد اختصاصی به شما داده می‌شود که می‌توانید در زمان خرید از فروشگاه‌های آنلاین از آن استفاده کنید. کدهای گیفت کارت دیجیتال قابلیت ذخیره در اپلیکیشن‌های کیف پول موبایلی مثل گوگل پی، اپل پی یا پی پال ونمو را دارند. گیفت کارت‌های فیزیکی همچنان محبوب ترین نوع گیفت کارت است اما پیش‌بینی می‌شود که این روند در آینده نزدیک تغییر کند.

مزایای گیفت کارت ها

استفاده از انواع گیفت کارت‌ ها می‌تواند مزایایی به همراه داشته باشد که در زیر آورده شده است:

  • اگر ترجیح می‌دهید به صورت نقدی یا با کارت اعتباری پرداخت نکنید، گیفت کارت‌ها می‌توانند جایگزین خوبی برای پرداخت باشند
  • گیفت کارت‌ها می‌توانند هدیه‌ای مناسب برای تعطیلات یا هر مناسبت خاص دیگری باشند
  • شما می‌توانید از این کارت‌ها برای کنترل عادات خرج کردن خود استفاده کنید چون موجودی محدودی دارند و فقط می‌توانید به اندازه موجودی آن خرید کنید
  • استفاده از آنها آسان و راحت است

معایب گیفت کارت ها

معایب استفاده از گیفت کارت

همان‌طور که استفاده از گیفت کارت می‌تواند مزایایی به همراه داشته باشد، معایبی هم وجود دارد که در زیر به چند مورد اشاره شده است:

  • پس از آن‌که خرید خود را با آن انجام دادید، پول کمی در آن باقی می‌ماند که اگر به علت فراموشی خرج نشود، هدر خواهد رفت.
  • کارت‌های حلقه بسته قدرت خرید را محدود می‌کنند
  • گم کردن کارت یا به سرقت رفتن آن می‌تواند باعث دردسر و ناراحتی شما شود مخصوصا اگر آن را ثبت نکرده یا شماره آن را نگه نداشته باشید
  • اگر از کارت خود برای مدتی استفاده نکنید ممکن است مشمول پرداخت هزینه عدم فعالیت شوید.

بهترین انواع گیفت کارت ها در ایران

گیفت کارت‌ها انواع مختلفی دارند؛ برخی از مهم‌ترین انواع گیفت کارت عبارتند از گیفت کارت آیتونز (iTunes Gift Cards)، گیفت کارت گوگل پلی (Google Play Gifts)، گیفت کارت مایکروسافت (Microsoft Gift Card)، گیفت کارت آمازون (Amazon Gift Card)،  گیفت کارت ایکس باکس (Xbox Gift Cards)، گیفت کارت پلی استیشن (PlayStation Gift Card)، گیفت کارت ای بی (ebay Gift Card) و گیفت کارت استیم (Steam Gift Cards) و غیره که در ادامه به معرفی هر کدام از آن‌ها می‌پردازیم.

گیفت کارت آیتونز

۱. گیفت کارت آیتونز (iTunes Gift Cards)

یکی از انواع گیفت کارت های محبوب در دنیا، گیفت کارت آیتونز است. کارت هدیه آیتونز همان گیفت کارت اپل است که روی انواع دستگاه‌های اپل نظیر آیفون، آیپد، آیپاد و مک ارائه می‌شود. این گیفت کارت از محبوب‌ترین و پرطرفدارترین انواع گیفت کارت در سراسر دنیا است.

البته بهترین نوع از انواع گیفت کارت اپل ، گیفت کارت آیتونز آمریکا است که فقط می‌توان آن را در اپل آی‌دی (Apple ID) آمریکا که وریفای شده باشد شارژ کرد. این گیفت کارت امکان دسترسی به استور آمریکا که بهترین و متنوع‌ترین برنامه‌ها، فیلم‌ها، بازی‌ها، کتاب‌ها و موزیک‌ها را مهیا می‌کند. امکانات گیفت کارت ایتونز آمریکا به حدی است که حتی افرادی از سایر کشورها نظیر انگلستان، کانادا و استرالیا نیز از این گیفت کارت استفاده می‌کنند. گیفت کارت آیتونز در مقادیر مختلف از قبیل ۱۰ دلاری، ۱۵ دلاری، ۲۵ دلاری، ۵۰ دلاری و ۱۰۰ دلاری عرضه می‌شود. البته گاهی با سفارش برخی از فروشگاه‌ها در مقادیر بالاتر نیز عرضه می‌شوند.

در خرید کارت هدیه آیتونز نهایت دقت خود را به کار گیرید؛ زیرا انواع گیفت کارت های دزدی نیز در بازار موجود است و در صورتی که اکانت خود را با گیفت کارت‌های دزدی شارژ کنید، حساب کاربری شما توسط اپل بلاک خواهد شد. با خرید گیفت کارت آیتونز از کافه ارز ، می‌توانید با خیالی آسوده از خدمات این نوع کارت‌های هدیه بهره ببرید.

۲. گیفت کارت گوگل پلی (Google Play Gifts)

یکی از انواع گیفت کارت ها که جهت استفاده در دستگاه‌های اندرویدی است، گیفت کارت گوگل پلی است. همانند گیفت کارت آیتونز این گیفت کارت‌ها نیز در مقادیر ۱۰ دلاری، ۱۵ دلاری، ۲۵ دلاری، ۵۰ دلاری و ۱۰۰ دلاری عرضه می‌شود. کاربرد گیفت کارت گوگل پلی نیز خرید انواع بازی، برنامه، کتاب، موزیک و غیره در استور گوگل پلی است. شما می‌توانید با خرید گیفت کارت گوگل پلی از کافه ارز، خدمات زیاد این نوع گیفت‌کارت‌های اندرویدی استفاده کنید.

۳. گیفت کارت مایکروسافت (Microsoft Gift Card)

گیفت کارت مایکروسافت قابل استفاده در دستگاه‌های ویندوز فون است. این گیفت کارت در مقادیر ۱۰ دلاری، ۱۵ دلاری، ۲۵ دلاری و ۵۰ دلاری عرضه می‌شود. گیفت کارت مایکروسافت نیز برای کشورهای مختلف ارائه می‌شود.

گیفت کارت آمازون

۴. گیفت کارت آمازون (Amazon Gift Card)

آمازون بزرگ‌ترین فروشگاه آنلاین در دنیا است که در آن می‌توانید اقدام به خرید انواع برنامه، بازی، موسیقی، کتاب و غیره کنید. البته این فروشگاه در ایران در میان دانشجویان و اساتید دانشگاه به خاطر کتاب‌هایش شهرت دارد. این فروشگاه بزرگ، انواع گیفت کارت های مخصوص به خود را ارائه می‌کند که طرفداران زیادی در دنیا دارند. گیفت کارت آمازون در مقادیر مختلف و در انواع مختلفی عرضه می‌شود که شما می‌توانید با استفاده از خدمات خرید گیفت کارت آمازون از کافه ارز، از میلیون‌ها کالا و خدمات مختلف آمازون استفاده کنید.

۵. گیفت کارت ایکس باکس (Xbox Gift Cards)

ایکس باکس که در میان گیمرها شناخته شده است نیز یکی از محبو‌ترین انواع گیفت کارت ها را برای گیمرها ارائه می‌دهد. برای این‌که از امکانات بیشتر ایکس باکس بهره‌مند شوید باید اقدام به خرید گیفت کارت اکانت گلد ایکس باکس از استور مایکروسافت کنید. اکانت گلد ایکس باکس در انواع یک ماهه، سه ماهه و دوازده ماهه به فروش می‌رسند.

شما می‌توانید خرید گیفت کارت ایکس باکس را از کافه ارز در چند گام ساده انجام دهید.

گیفت کارت پلی استیشن

۶. گیفت کارت پلی استیشن (PlayStation Gift Card)

افرادی که از پلی استیشن ۳ و ۴ استفاده می‌کنند می‌توانند از امکانات ویژه‌ای بهره ببرند. برای استفاده از امکانات خاص این پلی استیشن‌ها باید از استور سونی اقدام به خرید گیفت کارت پلی استیشن و یا گیفت کارت پلی استیشن پلاس سونی کنید که با استفاده از خدمات خرید گیفت کارت پلی استیشن کافه ارز، این خرید تنها با چند گام ساده میسر خواهد شد. این گیفت کارت ها در مقادیر ۱۰ دلاری، ۲۰ دلاری، ۵۰ دلاری و ۱۰۰ دلاری و در بازه های زمانی یک ماهه، سه ماهه و دوازده ماهه عرضه می شوند.

۷. گیفت کارت ای بی (ebay Gift Card)

گیفت کارت ای بی یک کارت هدیه دیجیتال است که با استفاده از آن می توان در فروشگاه ebay خرید کرد. این کارت هدیه دارای یک کد ۱۳ رقمی است که به ایمیل شما ارسال می‌شود. فروشگاه ای‌بی یک فروشگاه بزرگ است که در آن کالاهای فیزیکی موجود است. برای استفاده از گیفت کارت ای بی باید حساب پی پال داشته باشید.

گیفت کارت استیم

۸. گیفت کارت استیم (Steam Gift Cards)

استیم یک شرکت بازی‌های کامپیوتری است که گیفت کارت استیم یکی از انواع گیفت کارت های آن است. با این گیفت کارت می‌توانید از ویژگی‌های منحصر به فردی از قبیل دسترسی به هزاران بازی، ذخیره در فضای ابری، بازی‌های گروهی و ارتباط با دیگر گیمرها در طول بازی، دریافت خودکار آپدیت بازی‌ها و غیره بهره‌مند شوید. این گیفت کارت در مقادیر مختلف عرضه می‌شود و شما می‌توانید از خدمات خرید گیفت کارت استیم کافه ارز، این کارت هدیه محبوب را تهیه کنید.

خرید گیفت کارت از کافه ارز

خرید گیفت کارت از مرجعی معتبر و قابل اعتماد، یکی از مواردی است که افراد پیش از خرید کارت هدیه باید به آن توجه کنند. کافه ارز با سال‌ها تجربه در زمینه ارائه خدمات مالی بین‌المللی و فروش انواع گیفت کارت های مختلف، این اطمینان را به مشتریان خود می‌دهد. شما می‌توانید پس از ثبت‌نام در وب‌سایت کافه ارز ، از قسمت خرید گیفت کارت، کارت هدیه مورد نظر خود را انتخاب کرده و تنها با چند گام ساده گیفت کارت مورد نظر خود را به صورت اتوماتیک تهیه کنید.

4.7/5 - (22 امتیاز)
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.