Ethereum

ارز دیجیتال اتریوم

خرید Ethereum - فروش Ethereum


ارز دیجیتال اتریوم با نام لاتین Ethereum و علامت انحصاری ETH یک ارز دیجیتال است که در تاریخ 1394-05-16 لانچ شده و آخرین بار در تاریخ 1401-01-20 به روز رسانی شده است . این ارز ر رتبه 2 بازار قرار دارد و ارزش کل بازار آن حدود 385,594,544,011 است. هر واحد اتریوم در این لحظه با قیمت 1238 دلار و با احتساب نرخ تتر 36,850.00000000 تومان مبلغ ریالی آن معادل 45,839,513 تومان می باشد. حجم معاملات روزانه اتریوم میزان 17,084,886,580 است. قیمت اتریوم در 7روز اخیر % -7.92 و در ۲۴ ساعت اخیر % -1.81 و در 1 ساعت اخیر % -0.2 تغییر کرده است.

loading 2
خرید و فروش اتریوم با شبکه های BNB Smart Chain (BEP20) , Arbitrum One , BNB Beacon Chain (BEP2) , Optimism , ERC20 , KCC , TRC20 , ARBITRUM , OPTIMISM در کافه ارز امکان پذیر است و انتقال ارز به صورت آنی (اتوماتیک) انجام می شود.

نمودار روند اتریوم (ETH) در 20 روز گذشته

loading 1

قیمت لحظه ای اتریوم ( ETH)

قیمت دلاری $1237.76

خرید از ما تومان 45,839,513

فروش به ما تومان 44,790,450

تغییرات 24 ساعته -1.81

تغییرات 1 ساعته -0.2

تغییرات 7 روزه -7.92

معاملات اتریوم ( ETH)

حجم معاملات روزانه 17,084,886,580

ارزش بازار 385,594,544,011

عرضه در دسترس 120,303,791

عرضه کل 120,303,791

بیشترین عرضه 0

رتبه در بازار 2

اطلاعات عمومی اتریوم ( ETH)

نام ارز اتریوم

نام لاتین Ethereum

علامت انحصاری ETHEREUM

تاریخ به وجود آمدن 1394-05-16

آخرین آپدیت 1401-01-20

وب سایت https://www.ethereum.org/


ارز دیجیتال اتریوم

ارز اتریوم (Ethereum) با نماد اختصاصی ETH بعد از بیت کوین، دومین ارز دیجیتال محبوب دنیای کریپتوکارنسی به شمار می‌رود. اتریوم ارز بسیار قدرتمند و با حجم معاملاتی بسیار زیادی است که به تازگی نیز دچار به روز رسانی شده است. در ایران با توجه به مشکلات پرداخت ارزی خیلی از امور از جمله خرید و فروش ارز دیجیتال نیز با مشکلاتی همراه است. شما می‌توانید برای خرید اتریوم و همچنین فروش اتریوم در کافه ارز به صورت آنی و اتوماتیک اقدام کنید. امروز در کافه ارز قصد داریم، جنبه‌های مختلف ارز دیجیتال اتریوم از قبیل قیمت اتریوم به تومان، قیمت اتریوم به دلار، تحلیل تکنیکال اتریوم و پیش‌بینی قیمت اتریوم تا سال 2020 را با یکدیگر مورد بررسی قرار دهیم؛ پس تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.توضیحات

ارز اتریوم چیست؟

اتریوم ارز دیجیتال بر پایه پلتفرم نرم‌افزاری غیرمتمرکز است که توسط فناوری بلاکچین تغذیه می‌شود. توکن بومی شبکه اتریوم، اتر (Ether) نام دارد که در جایگاه دوم بازار رمزارزها را برای خود کرده است. علاوه بر این، شبکه اتریوم امکان ساخت دارایی‌های دیجیتالی را در اختیار کاربران قرار می‌دهد. توسعه‌دهندگان شبکه ارز دیجیتال اتریوم به ترتیب مقیاس‌پذیری، انعطاف در برنامه‌نویسی، امنیت و غیرمتمرکز‌بودن شبکه را به عنوان اهداف اصلی اتریوم ذکر کرده‌اند. در حقیقت، کارآفرینان و برنامه‌نویسان می‌توانند فناوری‌های جدید را در بستر بلاکچین اتریوم توسعه دهند و به نوعی انقلابی صنعتی و تکنولوژیک را رقم بزنند.

یکی از ویژگی‌های ذاتی شبکه اتریوم، پشتیبانی از قراردادهای هوشمند (Smart Contracts) است. قراردادهای هوشمند ابزار اصلی اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز به شمار می‌رود؛ اغلب اپلیکیشن‌های مالی غیرمتمرکز (DeFi) از فناوری بلاکچین و قراردادهای هوشمند به عنوان قلب تپنده خود استفاده می‌کنند.

ارز دیجیتال اتریوم در حوزه توکن‌های غیرمثلی (NFT)، اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز، موسسات غیرمتمرکز مستقل و متاورس (Metaverse) مورد استفاده کاربران دنیای کریپتوکارنسی قرار می‌گیرد.

از مهم‌ترین ویژگی‌های اتریوم می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تکنولوژی بلاکچین که از اتریوم پشتیبانی می‌کند، به دفاتر توزیع دیجیتالی (Digital Ledger)  این امکان را می‌‌دهد که در امنیت کامل و به صورت عمومی به فعالیت خود ادامه دهند.
 • بیت کوین و اتریوم شباهت‌های زیادی با یکدیگر دارند اما از لحاظ محدودیت‌ها و اهداف بلند مدت، تفاوت‌های بسیاری با یکدیگر دارند.
 • شبکه اتریوم در ماه سپتامبر سال 2022 از الگوریتم اثبات کار (Proof of Work) به اثبات سهام (Proof of Stake) کوچ کرد.
 • بسیاری از فناوری‌های جدید حوزه کریپتوکارنسی، در بستر شبکه بلاکچین اتریوم توسعه یافته‌اند.اتریوم چگونه کار می‌کند؟

ویتالیک بوترین، از بنیانگذاران اتریوم در سال 2014 ، سند وایت پیپر (White Paper) اتریوم را منتشر کرد. سپس، بوترین به همراه جو لابین، موسس کمپانی ConsenSys در سال 2015 شبکه اتریوم را راه‌اندازی کردند. موسسان اتریوم عقیده داشتند که پتانسیل و ظرفیت فناوری بلاکچین فراتر از این است که از آن، فقط در حوزه پرداخت‌های مجازی استفاده شود.

مکانیزم اثبات سهام

مکانیزم اثبات سهام به زبان ساده به معنی سرمایه‌گذاری در شبکه (خرید توکن‌های همان شبکه) و سهیم شدن در سود ساخت بلاک‌های جدید است. در حقیقت دریافت پاداش در الگوریتم اثبات کار، به قدرت دستگاه‌های پردازنده یا همان ماینرها بستگی دارد، بنابراین می‌توان گفت که شبکه‌های مبتنی بر مکانیزم اثبات کار به صورت کامل غیرمتمرکز نیستند. به زبان ساده‌تر، هر شخص یا موسسه‌ای که ماینرهای قدرتمندتر و انرژی مصرفی بیشتر داشته باشد سهم بیشتری از شبکه را در اختیار خواهد داشت.

 همان‌طور که پیش‌تر به آن اشاره کردیم، شبکه اتریوم به تازگی به روزرسانی شده است که از آن به عنوان مرج اتریوم (Merge) یاد می‌شود. در این آپدیت اخیر، نحوه استخراج کوین، که قبلا از طریق الگوریتم اثبات کار انجام می‌شد، حالا توسط مکانیزم اثبات سهام انجام می‌شود. 

در این روش، برای تایید بلاک‌های جدید، نیازی به سیستم کامپیوتری و مصرف انرژی (برق) نیست. شبکه اتریوم برای تاییدیه نهایی تراکنش‌ها، از پروتکل کسپر (Casper-FFG) و الگوریتم LMD Ghost در ترکیب با مکانیزم اجماع به نام گسپر (Gasper) استفاده می‌کند. در حقیقت این مکانیزم میزان پاداش یا جریمه تاییدکنندگان شبکه را تعیین می‌کند.

اعتبارسنج‌ها (Validators) برای شرکت در مکانیزم اجماع و فعال‌سازی توانایی تایید باید 32 عدد اتریوم در شبکه سرمایه‌گذاری کنند. البته آن‌ها با مبالغ کمتر هم می‌توانند در فرآیند اجماع سهام شرکت کنند، با این تفاوت که در این حالت باید در استخرهای استخراج (Mining Pools) ثبت نام نماید.

در واقع، اعتبارسنج‌، بلاک جدید را ساخته و طی یک فرآیند به نام تحلیف (Attestation)، اعتبار اطلاعات را تایید می‌کند. این فرآیند توسط یک کمیته به خصوص انجام می‌شود به گونه‌ای که اطلاعات بلاک جدید برای احراز و تایید درستی در اختیار آن کمیته قرار می‌گیرد و آن‌ها رای به درستی یا نادرستی آن می‌دهند.

حال شاید از خود سوال کنید که آن دسته از بلاک‌هایی که اعتبار ندارند چه می‌شوند؟ مکانیزم اجماع اتریوم به نام گسپر، بلاک‌هایی که توسط اعتبارسنج‌ها به تایید نرسیده باشید را شناسایی می‌کنند. علاوه بر این، اعتبارسنج‌هایی که از طریق حمله به شبکه قصد خرابکاری داشته باشند نیز طبق دستورالعمل‌های الگوریتم اثبات کار تنبیه خواهند شد؛ تنبیه این دسته از افراد با سوزاندن توکن‌های اتر متعلق به آن‌‌ها و حذف کردن حساب کاربریشان از شبکه اتریوم همراه است.

هارد فورک اتریوم

یکی از رخدادهای بسیار مهم در تاریخ ارز دیجیتال اتریوم، هارد فورک (Hard Fork) یا جداسازی اتریوم و اتریوم کلاسیک است. در سال 2016، گروهی از سارقین توانستند حجم زیادی از اتر معادل 50 میلیون دلار را به سرقت ببرند. پس از این موضوع، اکثر کاربران اتریوم عقیده داشتند که بلاکچین حال حاضر اتریوم باید از کار بیفتد و یک پلتفرم جدید و امن جایگزین آن شود. 

البته بخش اعظمی از جامعه اتریوم به استفاده از بلاکچین اصلی و قدیمی پایبند بودند به همین دلیل، ارز دیجیتال اتریوم کلاسیک بر روی همان بلاکچین قبلی باقی ماند و طرفداران خاص خود را دارد.

اتریوم کلاسیک چیست؟

اتریوم کلاسیک (ETC) یکی از رمزارزهای موجود در بازار است که در اثر هک شبکه اتریوم در سال 2016 به وجود آمده است. در حقیقت ارز دیجیتال اتریوم کلاسیک همانند اتریوم از اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز و  قراردادهای هوشمند پشتیبانی می‌کند. البته میزان استفاده از اتریوم کلاسیک در مقایسه با اتریوم بسیار پایین‌ است که همین موضوع باعث آسیب‌پذیری بلاکچین آن شده است.

قیمت اتریوم کلاسیک نیز اختلاف فاحشی با اتریوم دارد و دلیل آن هم این‌ است که بلاکچین اتریم کلاسیک یکبار تجربه حملات هک را دارد. البته؛ توسعه‌دهندگان با ارتقای شبکه اصلی اتریوم کلاسیک توانسته‌اند تا حد بسیار زیادی این حملات خنثی کنند.برای مشاهده قیمت لحظه ای اتریوم کلاسیک می‌توانید از وبسایت یا اپلیکیشن کافه ارز استفاده نمایید.

قیمت اتریوم

ارز دیجیتال اتریوم با ارزش بازار حدود 160 میلیارد دلار، بعد از بیت کوین در رتبه دوم مارکت قرار دارد. نمودار قیمت اتریوم نشان می‌دهد که در تاریخ 10 نوامبر 2021 (19 آبان 1400) قیمت به بالای 4500 دلار رسید. تعداد کوین‌های در گردش اتریوم 122.62 میلیون و تعداد کل کوین‌های آن نیز 122.62 است. 

قیمت اتریوم به دلار

بالاترین قیمت ارز دیجیتال اتریوم 4.851 دلار است که تفاوت زیادی با قیمت اتریوم امروز دارد. قیمت کنونی اتریوم در مقایسه با یکسال پیش حدود 60 درصد ریزش داشته است.

قیمت اتریوم به تومان

بالاترین قیمت اتریوم حدود یکسال پیش به حدود 138 میلیون پانصد هزار تومان رسید که اکنون اختلاف زیادی با آن زمان دارد. بسیاری از تحلیل‌گران عقیده دارند که نمودار ارز دیجیتال اتریوم و آینده‌نگری پروژه، نشان از افزایش قیمت این ارز در آینده نه چندان دور است.

نمودار اتریوم + تحلیل تکنیکال اتریوم

تحلیل تکنیکال اتریوم نشان دهنده ریزش قیمت این ارز پس از به روز رسانی (مرج) اخیر بوده است. بسیاری از طرفداران و معامله‌گران ارزهای دیجیتال به امید بازگشت روند قیمتی به کانال صعودی هستند. البته فراموش نکنید که پلتفرم اتریوم با پشتیبانی از قراردادهای هوشمند قابلیت همکاری با تمامی تکنولوژی‌های جدید مانند توکن‌های غیرمثلی (NFT)، حوزه بازی‌های کامپیوتری مانند پلتفرم بازی Decentraland  و Axie Infinity , سازمان‌های خودگردان غیرمتمرکز یا همان DAO را دارد.

آینده اتریوم

انتقال  پلتفرم اتریوم از الگوریتم اثبات کار به اثبات سهام به این معنی است که دارندگان اتر می‌توانند توکن‌‌ها و تراکنش‌های جدید را اعتبارسنجی کنند. اتریوم در حال حاضر دارای دو لایه است. لایه اجرایی (Execution Layer) که تراکنش‌ها و اعتبارسنجی‌ها در آن انجام می‌شود. لایه دوم ، لایه اجماع (Consensus) که پایداری زنجیره اجماع و فرآیند تحلیف کاربران در آن انجام می‌شود.

از دیگر امکانات شبکه اتریوم، فرآیند شاردینگ (Sharding) است که به مقیاس‌پذیری پلتفرم را بهبود می‌بخشد. این فناوری دیتابیس اتریوم را بین شبکه‌های مختلف تقسیم می‌کند. هر کدام از این شبکه‌ها که شارد نام دارد، توسط دارندگان اتر اداره می‌شود. در حقیقت، تکنولوژی شارد باعث می‌شود که همزمان، تعداد بیش‌تری از اعتبارسنج‌ها بتوانند در بستر شبکه کار کنند.

اتریوم در صنعت بازی‌های کامپیوتری نیز قابلیت استفاده دارد. برای مثال پروژه دیسنترالند (Decentraland) و آکسی اینفینیتی (Axie Infinity) از فناوری بلاکچین استفاده می‌کنند. در واقع پلتفرم‌های بازی‌سازی هر کدام از موارد موجود در بازی مانند آواتارها، البسه، تفنگ‌ها، نقشه‌ها، ساختمان‌ها و به طور کل محیط بازی را شخصی‌سازی کرده‌اند. به عبارت ساده‌تر، کمپانی‌های صنعت گیمینگ با طراحی توکن بومی خود بر روی بلاکچین اتریوم، این امکان را به کاربران خود می‌دهند تا بتوانند تمامی موارد موجود در بازی را خریداری کنند یا با انجام مراحل بازی، مقدار مشخصی از توکن را به عنوان پاداش و جایزه دریافت کنند.

حوزه توکن‌های غیرمثلی یا همان NFT نیز در سال 2021 در بین فعالان حوزه کریپتوکارنسی به محبوبیت دست پیدا کرد. در واقع، توکن‌های غیرمثلی آیتم‌های توکنیزه شده‌ای هستند که در بستر اتریوم شاخته شده‌اند. به عبارتی دیگر، فرآیند توکنیزه‌ کردن (Tokenization)، امتیاز مالکیت و استفاده از یک دارایی دیجیتال را به یک فرد می‌دهد و آن را در بستر بلاکچین اتریوم ذخیره می‌سازد.

توکن‌های غیرمثلی در همه زمینه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. برای مثال، طرفدار یک باشگاه ورزشی می‌تواند توکن کاپیتان یا بازیگن مورد علاقه خود را خریداری کرده و حتی آن را معاوضه یا به فروش برساند.

سازمان غیرمتمرکز خودگردان یا همان DAO نیز یکی دیگر پدیده‌های نوظهور جهان امروز به شمار می‌رود. هدف اصلی سازمان‌های دائو برقراری یک جامعه با حاکمیت غیرمتمرکز است که به خصوص در زمینه مالی و اقتصادی، از اهمیت بیشٌتری برخوردار است. برای مثال فرض کنید که شما با تبلیغات یک صندوق سرمایه‌گذاری راه اندازی کرده‌‌اید و قصد دارید که مدیریت سرمایه و اتخاذ تصمیم‌های مهم از طریق تمامی اعضای موسسه و به صورت غیرمتمرکز انجام بپذیرد. سازمان DAO قادر است که با کمک قراردادهای هوشمند، رای‌گیری بین تمام اعضا انجام دهد. علاوه بر این تمامی تراکنش‌های مالی شبکه، به اطلاع همه اعضای صندوق خواهد رسید.

پیش بینی قیمت اتریوم تا سال 2022

اتریوم در سال 2021 وارد بازار گاوی بسیار بزرگی شد. در حقیقت، قیمت اتریوم از اواخر سال 2020 تا اواسط سال 2021 حدود 415 درصد افزایش داشت که نوید سالی پربار را به طرفداران این ارز داد. بیش‌تر تحلیل‌گران این افزایش قیمت را یک حباب قیمتی قلمداد کردند اما در این میان برخی از کاربران با امید رشد قیمتی بیشتر، سرمایه خود را به اتریوم تبدیل کردند. در حال حاضر، قیمت روز اتریوم فاصله بسیار زیادی با سقف قیمتی 4500 دلاری آن دارد.

امروزه و بعد از به روز رسانی اخیر شبکه اتریوم، بیش‌تر صاحب‌نظران حوزه ارزهای دیجیتال معتقد هستند که اتریوم آینده بسیار روشنی دارد و حتی از لحاظ ارزش و پروژه‌های آتی، گوی سبقت را از بیت‌کوین خواهید ربود.


اتریوم Ethereum ETH
سوالات متداول
 • +

  ارز اتریوم چیست ؟

  ارز دیجیتال اتریوم با نام لاتین Ethereum و علامت انحصاری ETH یک ارز دیجیتال است که در تاریخ 1394-05-16 لانچ شده و آخرین بار در تاریخ 1401-01-20 به روز رسانی شده است
 • +

  مدت زمان انجام هر سفارش اتریوم چقدر است ؟

  در کافه ارز سفارشات ارز دیجیتال اتریوم به صورت آنی انجام می شود
 • +

  آیا برای انتقال ارز اتریوم کارمزد می گیرید؟

  خیر، کافه ارز تنها فی انتقال شبکه اتریوم را از میزان وارد شده شما کسر می کند
 • +

  برای خرید و فروش ارز اتریوم باید احراز هویت شویم ؟

  بله، طبق درستور مقامات قضایی همه سفارشات مالی و ارزی اتریوم با احراز هویت کاربر انجام می شود
سوالات متداول ارز دیجیتال اتریوم
4.5 (50 رای)
یه این صفحه امتیاز دهید
ارسال دیدگاه
captcha

تا به حال دیدگاهی ثبت نشده است