آیلتس

آزمون آیلتس: دانشجویانی که قصد تحصیل در خارج از کشور را دارند به خوبی این موضوع را می‌دانند که ایلتس یکی از مهم‌ترین آزمون‌های زبان انگلیسی است که دارای اعتبار جهانی است و باید در یکی از آزمون‌های بین‌المللی مثل آزمون آیلتس (IELTS)، آزمون GRE یا آزمون PTE و غیره شرکت کنند تا مهارت‌های زبانی خود را به دانشگاه یا موسسه آموزشی مورد نظر اثبات کنند. به همین جهت اگر شما دوست دارید که تسلط خود به این زبان را اثبات کنید، بدون شک مدرک آیلتس از بهترین گزینه‌های پیش روی شما خواهد بود. در این مطلب از معرفی آزمون‌های بین‌المللی ، با هم می‌خوانیم که آزمون آیلتس چیست ، چه ساختاری دارد، مدت زمان، هزینه آزمون و همچنین نمره آیلتس چگونه است. از آنجایی که این آزمون بین‌المللی است، پرداخت آن نیز باید به شکل پرداخت ارزی صورت بگیرد. کافه ارز با ارائه خدمات پرداخت هزینه ثبت نام آزمون های بین المللی به شما در پرداخت هزینه آزمون آیلتس یاری خواهد رساند.

فهرست مطالب:

آیلتس چیست؟

آیلتس در واقع یک آزمون بین‌المللی زبان انگلیسی است که میزان تسلط شخص به زبان انگلیسی را نشان می‌دهد. آزمون IELTS مخفف عبارت International English Language Testing System است. آزمون آیلتس (IELTS) برای افرادی که قصد تحصیل، کار یا مهاجرت به کشورهای انگلیسی‌زبان را دارند، لازم است. در صورتی که شما بخواهید به هر دلیلی تسلط خود به زبان انگلیسی را اثبات کنید، قبل از هر چیز باید آزمون آیلتس را پشت سر بگذارید و مدرک معتبر آن را دریافت کنید. به‌طور کلی کسانی که می‌خواهند به کشورهای انگلیسی زبان مهاجرت کنند بهتر است که این مدرک را برای خود دریافت نمایند. از این رو ایرانیان زیادی نیز به دنبال دریافت مدرک آیلتس هستند. کشورهایی که آزمون آیلتس برای پذیرش دانشگاه‌های آنها مورد قبول است شامل استرالیا، نیوزلند، آمریکا و کانادا هستند. این آزمون عمدتا مهارت‌ آزمون‌دهندگان را در چهار حوزه شنیداری، گفتاری، خواندن و نگارش بررسی می‌کند.

این آزمون شامل مهارت‌های چهارگانه ریدینگ، اسپیکینگ، رایتینگ و لیسنینگ است که باید نمره قابل قبولی در همه آن‌ها کسب کنید.

بیشتر بخوانید: آیلتس ایندیکیتور چیست؟

ایلتس

این آزمون به صورت مشترک توسط موسسات IDP استرالیا، بریتیش کانسیل و کمبریج برگزار می‌شود. با رشد تعداد آزمون‌های برگزارشده ایلتس و رسیدن به رقم ۳.۵ میلیون آزمون در سال ۲۰۱۸، آزمون آیتلس به معتبرترین آزمون در حوزه تحصیلات عالی بین‌المللی تبدیل شد. نتیجه این آزمون در ۱۰۰ درصد دانشگاه‌های بریتانیا و استرالیا و همچنین ۳۴۰۰ موسسه در آمریکا و هزاران موسسه دیگر در کشورهای انگلیسی‌زبان، مورد قبول است.

امروزه بسیاری از دانشگاه‌های انگلیسی زبان ارائه مدرک آیلتس را الزامی کرده‌اند. به همین دلیل اگر قصد مهاجرت تحصیلی دارید باید لزوم این مدرک را بررسی کنید. سایت کافه ارز امکان پرداخت ارزی هزینه آزمون IELTS را فراهم کرده است. با توجه به شرایط خوبی که صرافی آنلاین کافه ارز ایجاد نموده است، شما هم می‌توانید به راحتی در این آزمون مهم و سرنوشت‌ساز شرکت کنید پس از این جهت هیچ‌گونه نگرانی به خود راه ندهید.

چرا باید در آزمون آیلتس شرکت کنیم؟

این آزمون برای مهاجرت و همچنین اهداف تحصیلی در کشورهای انگلیسی‌زبان مانند استرالیا، بریتانیا، نیوزلند، آمریکا و کانادا لازم است. آزمون آیلتس تنها آزمون مورد قبول توسط اداره مهاجرت و ویزای بریتانیا برای متقاضیان دریافت ویزا در داخل و خارج از این کشور است. دانشگاه‌های خارجی و افسران صدور ویزا باید مطمئن شوند که شما در حین تحصیل در آن کشور، مشکلی در برقراری ارتباط نخواهید داشت.

شما باید مهارت و تسلط خود به زبان انگلیسی را اثبات کنید و امتیاز آزمون آیتلس گواه میزان تسلط شما بر زبان انگلیسی است. شما می‌توانید هفته‌ای یک بار (ماهی ۴ بار) در این آزمون شرکت کنید. جدول زمانی برگزاری آزمون توسط IDP و بریتیش کانسیل ۴۸ بار در سال است.

مدرک آیلتس

امروزه بسیاری از افراد این سوال را می‌پرسند که مدرک آیلتس چیست و چه کاربردی دارد. همان‌طور که در بخش‌های قبل هم به آن اشاره کردیم، شما با پشت سر گذاشتن‌ آزمون آیلتس می‌توانید مدرک خود را دریافت کنید و از آن برای امور مختلف استفاده کنید. شما با داشتن مدرک آیلتس قادر خواهید بود که از آن برای ارائه به دانشگاه‌های معتبر خارجی استفاده کنید. نکته مهم این است که در مدرک شما نمره‌ای که در آزمون IELTS گرفته‌اید به شکل دقیق ثبت می‌شود. معمولا هر دانشگاه یا سازمانی، نمره مشخصی از آزمون ایلتس را قبول می‌کند. به همین دلیل حتما نمره مورد نیاز برای ورود به کشور یا دانشگاه خارجی را بدانید و سپس برای دریافت مدرک با آن نمره تلاش کنید. در حال حاضر آزمون آیلتس به‌صورت بین‌المللی برگزار می‌شود و هزاران نفر در سراسر جهان در آن شرکت می‌کنند. چنانچه شما می‌خواهید نتایج خوبی را در این آزمون به دست آورید، حتما باید مطالعه و آمادگی خود در زمینه زبان انگلیسی را بالا ببرید. البته برای کارهای مربوط به پرداخت هزینه آزمون نیز به هیچ عنوان نگران نباشید زیرا سایت کافه ارز خدمات پرداخت هزینه آزمون آیلتس را ارائه می‌کند.

شرکت در آزمون آیلتس

انواع آزمون IELTS

دو نوع آزمون آیتلس وجود دارد: آکادمیک و جنرال. بخش‌های شنیداری و گفتاری در هر دو آزمون یکسان است اما موضوع بخش نگارش و خواندن با توجه به این که در کدام آزمون شرکت می‌کنید، متفاوت است. بخش‌های خواندن، نوشتن و شنیدن در این آزمون بدون هیچ وقفه‌ای در یک روز، انجام می‌شود. اما بخش گفتاری را می‌توان یک هفته قبل یا بعد از آزمون انجام داد. این اطلاعات را می‌توانید از مرکزی که در آن آزمون می‌دهید، به دست آورید.

آزمون آیلتس آکادمیک

آزمون آیلتس آکادمیک برای افرادی مناسب است که قصد ادامه تحصیل در خارج از کشور و موسسات آموزشی بین‌المللی دارند.

آزمون آیلتس جنرال

این آزمون برای افرادی مناسب است که قصد مهاجرت به کشورهای انگلیسی‌زبان مانند کانادا، استرالیا و انگلیس را دارند. افرادی که می‌خواهند در برنامه‌های آموزشی بین‌المللی شرکت کرده یا تجربه کاری در کشورهای انگلیسی‌زبان داشته باشند هم باید در این آزمون شرکت کنند. آزمون IELTS به دو صورت کاغذی و کامپیوتری برگزار می‌شود. امتیاز این آزمون بین ۰ تا ۹ و هزینه آن ۲۲۰ دلار است.

مقایسه آزمون آیلتس و تافل

گاهی دانشجویان بین‌المللی نمی‌دانند که بین آزمون‌های ایلتس و تافل کدام یک را شرکت کنند چون دانشگاه‌های خارجی هر دو آزمون را معتبر می‌دانند. این به خود شما بستگی دارد که بخواهید کدام یک از این دو آزمون را شرکت کنید اما به یاد داشته باشید که آزمون آیلتس در کشورهای بریتانیا، استرالیا و نیوزلند اولویت بیشتری دارد در حالی که آزمون تافل در بین متقاضیان دانشگاه‌های آمریکا و کانادا، محبوبیت بالاتری دارد.

شرایط شرکت در آزمون IELTS

هر کسی صرف‌نظر از سن، جنسیت، ملیت یا مذهب می‌تواند در این آزمون شرکت کند هرچند شرکت در این آزمون برای افراد زیر ۱۶ سال پیشنهاد نمی‌شود. اما در صورت تمایل، حتی افراد زیر ۱۶ سال هم می‌توانند در این آزمون شرکت کنند.

حداقل میزان تحصیلات برای شرکت در آزمون آیلتس

هیچ شرط و معیاری توسط نهادهای برگزارکننده این آزمون برای میزان تحصیلات شرکت‌کنندگان اعلام نشده است. هر فردی که قصد تحصیل یا کار در خارج از کشور را دارد می‌تواند در هر دو نوع جنرال و آکادمیک این آزمون شرکت کند.

ثبت نام آزمون آیتلس

امروزه بسیاری از افراد به دنبال ثبت‌نام آزمون آیلتس هستند و از راه‌های مختلفی برای این کار استفاده می‌کنند. در صورتی که شما هم می‌خواهید که در آزمون IELTS شرکت کنید، در ابتدا حتما باید برای ثبت‌نام اقدام نمایید. در هنگام ثبت‌نام آزمون ایلتس، برخی از اطلاعات هویتی از شما خواسته می‌شود که شما باید برای وارد کردن آن‌ها دست به کار شوید. زمانی که فرم اطلاعات را پر کردید، حتما باید به سراغ پرداخت هزینه آزمون بروید. با توجه به وجود تحریم‌های بین‌المللی بر علیه ایران، انجام پرداخت‌های بین‌المللی با مشکلات زیادی مواجه است.

ثبت نام در آزمون آیلتس

به همین دلیل شما باید به دنبال یک راه امن و مطمئن برای پرداخت اینترنتی باشید؛ بر همین اساس سایت کافه ارز جهت پرداخت هزینه آزمون آیلتس وارد عمل شده است. از همین رو اگر شما می‌خواهید هزینه آزمون آیلتس را پرداخت کنید، به‌طور قطع سایت کافه ارز در این مورد بسیار عالی عمل می‌کند. در حال حاضر میزان درخواست‌ها برای دریافت مدرک آیلتس توسط ایرانیان افزایش یافته است. سایت کافه ارز نیز برای راحتی بیشتر این عزیزان، ثبت‌نام و پرداخت هزینه آزمون ایلتس را آسان‌تر کرده است. چنانچه شما یک برنامه‌ریزی درست و حرفه‌ای داشته باشید،‌ می‌توانید که در کمترین زمان ممکن کارهای مربوط به ثبت نام آیلتس را انجام دهید.

برای ثبت نام در این آزمون باید یک پاسپورت معتبر داشته باشید چون به شماره پاسپورت شما در زمان ثبت‌نام، نیاز است. علاوه بر این، در روز آزمون هم باید پاسپورت خود را به همراه داشته باشید. برای ثبت‌نام در این آزمون باید چند مرحله ساده را انجام دهید:

– ابتدا وارد وب‌سایت بریتیش کانسیل شوید.
– یک حساب کاربری ایجاد کنید.
– نزدیک‌ترین مرکز آزمون به خود را پیدا کنید.
– برای آزمون ثبت نام کرده و هزینه را به صورت آنلاین پرداخت کنید.

به محض کامل شدن ثبت‌نام، مرکز آزمون یک تاییدیه کتبی برای شما ارسال می‌کند که در آن تاریخ و ساعت برگزاری آزمون قید شده است.

آزمون آیلتس چیست

برگزاری آزمون‌های مختلف زبان انگلیسی نشان می‌دهد که این زبان کاربردی‌ترین زبان در سراسر دنیا است. از همین رو بهتر است که شما هم یک مدرک معتبر زبان انگلیسی داشته باشید زیرا در سطح بین‌المللی برای شما اعتبار زیادی به بار می‌آورد. بر همین اساس بهتر است که آزمون‌های معتبری همچون آیلتس را پشت سر بگذارید. این آزمون شامل مهارت‌های شنیداری، گفتاری، نوشتاری و خوانایی است که شما باید در هر کدام از این موارد دارای مهارت باشید. چنانچه شما بتوانید در این مهارت‌ها قوی شوید، به آسانی خواهید توانست که این آزمون را تمام کنید و نمره قابل قبولی از آن دریافت کنید.

به‌طور کلی داشتن مدارکی همچون ایلتس و تافل می‌تواند برای شما وجهه بین‌المللی بزرگی را ایجاد کند پس حتما از این مورد به سود خود استفاده کنید. اگر تصمیم شما برای شرکت در آزمون IELTS جدی است، حتما باید در ابتدا یک راه پرداخت مطمئن و آسان نیز پیدا کنید. در حال حاضر سایت کافه ارز یک شیوه عالی برای پرداخت هزینه آزمون آیلتس را به وجود آورده است که شما می‌توانید از این راهکار ویژه به سود خود استفاده کنید. به‌طور قطع اگر شما در این آزمون موفق شوید، فرصت‌های مهاجرتی زیادی پیش روی شما قرار می‌گیرد.

هزینه آزمون آیلتس

هزینه این آزمون در سال ۲۰۲۲ توسط برگزارکنندگان آن، ۲۲۰ دلار تعیین شده است. اگر نوبت آزمون خود را پنج هفته زودتر از تاریخ آزمون کنسل کنید، ۲۵ درصد از مبلغ آزمون کسر شده و بقیه آن به شما بازگردانده خواهد شد. اگر آزمون خود را کمتر از پنج هفته قبل از تاریخ آن لغو کنید، هیچ هزینه‌ای به شما بازگردانده نخواهد شد. در صورتی که موفق به شرکت در آزمون نشوید به منزله لغو در نظر گرفته شده و هیچ هزینه‌ای به شما باز نخواهد گشت. افرادی که طی پنج روز پس از تاریخ آزمون، گواهی پزشکی ارائه دهند، هزینه آزمون را پس از کسر هزینه‌های مرکز آزمون، دریافت خواهند کرد.

آزمون آیلتس چندین بار در طول سال برگزار می‌شود. متقاضیان باید تاریخ آزمون را با توجه به مهلت پذیرش دانشگاه‌های مورد نظر خود انتخاب کنند. توصیه می‌شود حداقل ۴ – ۳ ماه زودتر از پایان مهلت پذیرش دانشگاه‌ها، در این آزمون شرکت کنید تا از خطاها و احتمالات لحظات آخر جلوگیری شود.

آزمون ielts

تاریخ آزمون آیلتس

برای اینکه شما بتوانید در آزمون آیلتس شرکت کنید، حتما باید از تاریخ برگزاری آن اطلاع کاملی داشته باشید. در واقع شما در هنگام ثبت‌نام می‌توانید تاریخ برگزاری آیلتس را متوجه شوید و خود را برای آن آماده کنید. آزمون عمومی ایلتس در هر سال ۴۸ بار برگزار می‌شود؛ این در حالی است که ایلتس آکادمیک فقط در ۲۴ روز از سال برگزار خواهد شد. هنگامی که تاریخ آزمون آیلتس مشخص شد،‌ در آن روز به غیر از اسپیکینگ سایر قسمت‌های آزمون را پشت سر خواهید گذاشت. نکته مهم این است که آزمون اسپیکینگ نیز نهایتا با چند روز اختلاف برگزار می‌شود که تفاوت زیادی نخواهد داشت.

با توجه به وضعیت خاصی که در زمان‌بندی این آزمون وجود دارد، حتما در هنگام ثبت‌نام به تاریخ دقت لازم را داشته باشید. همچنین اگر می‌خواهید که هزینه آزمون IELTS را به آسان‌ترین روش پرداخت کنید، سایت کافه ارز در این زمینه همراه شما خواهد بود پس از این فرصت بی‌نظیر به سود خود استفاده کنید. زمانی که تمامی مراحل پرداخت به‌صورت کامل صورت گیرد، تاریخ آزمون به همراه سایر جزئیات به اطلاع شما می‌رسد که بر همین اساس یک برنامه‌ریزی درست و حساب شده انجام دهید.

بخش های مختلف آزمون IELTS

آزمون آیلتس شامل چهار بخش خواندن، شنیدن، صحبت کردن و نوشتن است. متقاضیان در هر یک از این بخش‌ها به صورت جداگانه امتیاز دریافت می‌کنند و در نهایت یک امتیاز کلی برای آنها محاسبه می‌شود. نمره نهایی حاصل مجموع نمرات متقاضی در چهار مهارت است. طول مدت آزمون ۲ ساعت و ۴۵ دقیقه است.

  • بخش شنیداری (Listening): شامل ۴۰ سوال چندگزینه‌ای، تکمیل جملات، تکمیل خلاصه متن، تحلیل نمودار است. مدت زمان این بخش ۳۰ دقیقه است.
  • بخش خواندن (Reading): شامل ۴۰ سوال چند گزینه‌ای، تکمیل جملات، تکمیل خلاصه متن، انطباق جملات، انطباق تیر است. مدت زمان این بخش ۶۰ دقیقه است.
  • بخش نگارش (Writing): این بخش شامل دو task نگارش است و مدت زمان آن ۶۰ دقیقه تعیین شده است.
  • بخش صحبت کردن (Speaking): دارای سه بخش و مدت زمان ۱۱ تا ۱۴ دقیقه

منابع آزمون آیلتس

زمانی که شما قصد دارید در یک آزمون شرکت کنید، در ابتدا باید منابع آن را بشناسید و آن‌ها را مطالعه کنید. در آزمون آیلتس نیز دقیقا شرایط به همین شکل است و باید منابعی که برای این آزمون مشخص شده است به‌صورت دقیق مورد مطالعه قرار بگیرد. آزمون IELTS دارای یک منبع دقیق و مشخص نیست و فرد باید به‌صورت کلی دانش زبانی خود را به سطح بالایی ارتقا دهد. با این حال مراجعه کردن به سوالات ایلتس سال‌های قبل می‌تواند شما را با سبک سوالات این آزمون آشنا سازد.

در حال حاضر مجموعه کتاب‌های Cambridge Practice Test for IELTS دارای کامل‌ترین سوالات این آزمون در دوره‌های قبل است. همچنین تمامی پاسخ‌ها نیز به‌صورت دقیق و واضح در این کتاب‌ها آمده است که کار شما را آسان‌تر خواهد کرد. در صورت که شما به درستی از این منابع استفاده کنید، به‌طور قطع نتایج بهتری در انتظار شما خواهد بود. هنگامی که شما سوالات دوره‌های قبل را مرور می‌کنید، به خوبی با سبک سوالات این آزمون آشنایی پیدا خواهید کرد که در نتیجه نمره بهتری نیز خواهید گرفت.

نحوه محاسبه امتیازات در آزمون آیلتس

این آزمون برای ارزیابی مهارت‌های زبان انگلیسی متقاضیان در سطوح مختلف طراحی شده است. امتیاز نهایی آزمون شما ترکیبی از امتیازات به دست آمده از چهار بخش است. به هر یک از بخش‌ها ۱ تا ۹ امتیاز اختصاص داده شده و امتیاز نهایی شما هم عددی بین ۱ تا ۹ خواهد بود. در آزمون IELTS مقیاس امتیازدهی نیم نمره‌ای هم لحاظ می‌شود. به عبارتی، امتیاز شما می‌تواند ۶ یا ۶.۵ باشد.

نحوه دریافت نتیجه آزمون

وقتی در آزمون شرکت کنید نتیجه آن نهایتا طی دو هفته اعلام خواهد شد. در صورتی که در آزمون کامیپوتری شرکت کنید، نتیجه آزمون بین ۵ تا ۷ روز اعلام می‌شود. در آزمون کاغذی، شما نتیجه را ۱۳ روز کاری پس از تاریخ آزمون دریافت خواهید کرد.

نتیجه آزمون آیلتس

نمره آیلتس

سیستم نمره‌دهی در آیلتس بسیار خاص است که شما باید با آن آشنایی پیدا کنید. به‌طور کلی نمره این آزمون از ۱ تا ۹ است. هر چقدر که نمره شما در آزمون آیلتس بیشتر باشد، به همان نسبت نیز ارزش مدرک شما نیز بالاتر خواهد رفت. هر کدام از مهارت‌های زبانی به‌صورت جداگانه نمره‌دهی می‌شوند. در نهایت از تمامی مهارت‌ها نمره میانگین گرفته می‌‌شود که نمره کل شما را مشخص خواهد کرد. معمولا هر دانشگاه یا موسسه‌ای یک نمره مشخص از ایلتس را می‌پذیرد. به همین دلیل شما باید تمام تلاش خود را بکنید تا حداکثر نمره ممکن را به دست آورید.

معمولا نمره ۶ به بالا توسط اکثر دانشگاه‌ها پذیرفته می‌شود؛ با این حال برخی از دانشگاه‌ها در مقاطع بالاتر نمره بیشتری را می‌پذیرند که شما حتما باید به این مورد دقت داشته باشید. گرفتن نمره خوب در آزمون IELTS بدون شک نیازمند تلاش زیادی است. به همین جهت شما باید مراحل آمادگی برای این آزمون را یکی پس از دیگری پشت سر بگذارید تا به چیزی که دوست دارید دست پیدا کنید. برای اینکه بتوانید ثبت‌نام و پرداخت‌ هزینه در این آزمون را آسان‌تر انجام دهید، حتما از خدمات ویژه سایت کافه ارز نیز بهره ببرید.

مقیاس سنجش متقاضی با توجه به امتیاز آزمون

– امتیاز ۹: تسلط کاربردی کامل بر زبان

– امتیاز ۸: تسلط کاربردی کامل بر زبان با اشتباهات کم و غیر سیستماتیک

– امتیاز ۷: تسلط کاربردی بر زبان با وجود اشتباهات و عدم درک صحیح در برخی از موقعیت‌ها

– امتیاز ۶:‌ توانایی درک و استفاده از زبان نسبتا پیچیده به ویژه در موقعیت‌های آشنا

– امتیاز ۵:‌ تسلط نسبی به زبان، توانایی درک معنای کلی در بیشتر موقعیت‌ها با وجود اشتباهات بسیار زیاد

– امتیاز ۴:‌ مشکلات زیاد در درک و بیان. عدم توانایی در استفاده از زبان پیچیده

– امتیاز ۳: فقط توانایی درک معنای عمومی در موقعیت‌های بسیار آشنا و وقفه‌های مکرر در حین گفتگو

– امتیاز ۲:‌ مشکلات بسیار در درک انگلیسی گفتاری و نوشتاری

– امتیاز ۱:‌ عدم توانایی استفاده از زبان به جز چند کلمه ساده

اعتبار نتیجه آزمون آیلتس، دو سال است. شرکت در این آزمون درهای ورود به بیش از ۱۰۰۰۰ سازمان در ۱۴۰ کشور دنیا را به روی شما باز می کند. این سازمان‌ها شامل نهادهای حرفه‌ای، مدارس، کالج‌ها و دانشگاه‌ها است. این آزمون به طور شفاف نحوه استفاده شما از زبان انگلیسی را در کار، تحصیل و زندگی روزمره ارزیابی می‌کند.

نحوه پرداخت هزینه ثبت نام آزمون آیلتس

آزمون آیلتس یکی از برترین آزمون‌هایی است که در زمینه زبان انگلیسی برگزار شده است. به همین دلیل شما با شرکت کردن در آزمون IELTS می‌توانید یک مدرک معتبر بگیرید و برای کارهای مهاجرتی خود از آن استفاده کنید. برای شرکت در این امتحان باید در هنگام ثبت‌نام هزینه آن را پرداخت نمایید. با توجه به ارزی بودن این پرداخت، بهتر است که انجام آن را به تیم حرفه‌ای کافه ارز بسپارید. صرافی کافه ارز با سال‌ها سابقه درخشان در زمینه خدمات مالی به شما کمک می‌کند تا پرداخت هزینه آزمون آیلتس را بدون هیچ مشکلی انجام دهید. به‌طور قطع شما با یک برنامه هدفمند می‌توانید که این آزمون سرنوشت‌ساز را بهترین شکل ممکن پشت سر بگذارید.

5/5 - (19 امتیاز)
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *